המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור ב"אל-שרק אל-אוסט" קורא לערפאת להתפטר
2/7/2004

 

בעל טור ביומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט" קורא לערפאת להתפטר

 

במאמר ביומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט", קורא בעל הטור, אחמד אל-רבעי, ליו"ר הרש"פ, יאסר ערפאת, להתפטר משום שהמשך כהונתו בתפקידו משרת את ישראל. להלן תרגום המאמר:

 

 "ברשות הפלסטינית קיימים שנים עשר מנגנוני ביטחון ומספרם אינו קשור לביטחון אלא לעובדה שיש שנים עשר אנשים שצריך לתת לכל אחד מהם מנגנון ביטחוני כדי שיהפוך לאדם חשוב. אילו היו ארבעים אנשים בעלי תכונות דומות היה צורך לרצות אותם ולהקים ארבעים מנגנוני ביטחון פלסטיניים. הביטחון אינו שורר בשטחי הרשות הפלסטינית, משום שקיימים שנים עשר מנגנוני ביטחון שכל אחד מהם מנהל ממלכה פרטית ונראה שחלק מראשיהם מנצלים את מנגנוניהם לרכוש השפעה ואולי אף להתעשר.

 

משימתו של ראש המודיעין המצרי, עומר סלימאן הייתה קשה, משום שהוא מעוניין לאחד את מנגנוני הביטחון המפוצלים. בעת האחרונה נענה ערפאת לדרישה זאת, אך מימש זאת בדרכו, שהרי הוא צריך להיות יו"ר בכל תחום. ערפאת הפקיע את זכותו של ראש הממשלה, הזניח את תפקיד שר הביטחון הפלסטיני ומינה את המקורבים לו לראשי חלק מהמנגנונים. הוא הציב את עצמו בראשם והפך את מטהו לחדר מבצעים משותף לכל מנגנוני הביטחון.

 

ערפאת חי כמנהיג ללא מתחרה נוקט טקטיקות יומיומיות ללא אסטרטגיה וחשוב לו להיראות כמי ששולט בכל דבר. מנטליות זאת גרמה להחמצת הזדמנות נדירה  שראש הממשלה לשעבר, אבו מאזן ניסה לנצל. לפני כן הוחמצו הזדמנויות נוספות. מנהיגים גדולים נוהגים עפ"י האינטרס של עמם. ערפאת מנהיג תחת מצור וללא סמכויות. איש אינו מנהל עימו מו"מ ואם נושאים ונותנים עימו הרי שהדבר נעשה לצרכי תקשורת בלבד ללא שום תועלת.

 

ישראל מרוצה מהמצב שבו קיימת הנהגה פלסטינית, נציגה לגיטימית ויחידה, אך היא איננה שותפה במו"מ אמיתי. לפיכך ערפאת נאחז בתפקידו, למרות שהוא משוכנע שעמידתו בראש ההנהגה היא מכשול אמיתי לעשייה הפלסטינית ושרון מרוצה ממצב זה. השירות הגדול ביותר שערפאת יכול לתת לפלסטינים הוא להגיש התפטרות ולהשליך את הכפפה לישראל ולקוורטט. אם יעשה זאת הפלסטינים יעריכו אותו ויהיה בכך מתן שרות חשוב לבעיה [הפלסטינית]."[1]

 

 


[1] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 26.6.2004

תגיות