המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איומים איראניים על אינטרסים מערביים
13/7/2004


איומים איראניים על אינטרסים מערבייםבשבועות האחרונים יצאו אישים במערכת השלטונית באיראן ועיתונים המקורבים לשלטון בהצהרות מתלהמות נגד המערב. הצהרות אלה כוללות איומים על אינטרסים ומטרות מערביים, אמריקאיים ואירופיים, במזה"ת ומחוצה לו. מצ"ב לקט איומים מן הימים האחרונים.

דו"ח זה הוא חלק מדו"ח מקיף בנושא מדיניותה הגרעינית של איראן שיפורסם בקרוב.

 

איומים עדכניים:

מנהיג איראן עלי ח'אמנאי בנאום בפני תושבי העיר המדאן: "אנו, העם האיראני, בגבולות מדינתנו, נקטע כל יד שתפגע באינטרסים המדעיים, הטבעיים, האנושיים או הטכנולוגיים שלנו. אנו נקטע את היד שתשלח לפלוש ואשר מנוגדת לאינטרסים של עמנו ונעשה זאת ללא היסוס... אם האויב יתחצף, יפגע ויפלוש כי אז פגיעתנו בו לא תוגבל לגבולות מדינתנו... אנו נסכן את האינטרסים שלו בכל מקום בעולם."[1]

 

ראש המחלקה המדינית ב'משמרות המהפכה' גנרל ידאללה ג'ואני ביומון כיהאן: "איומים מעין אלה אינם דבר חדש, אך על איראן להגיב לאיומים אלה.[2] כדי להתמודד עם הפולש איראן תשתמש בכל יכולותיה בתוך איראן ומחוצה לה. דומני כי מה שהתכוון אליו המנהיג בנאומו [בהמדאן] הוא שימוש בכל אמצעי העוצמה שכן ברשותה של איראן מצויים כל יכולות הכוח ברמה הגבוהה ביותר."

 

"...התארגנותם של מליונים מצעירי איראן במסגרת כוחות הבסיג' בעלי רוח השהאדה [מסירת הנפש][3]... לצד קיומו של מנהיג אמיץ, מגמת ההתעוררות האסלאמית והתגבשותם של תומכים רבים סביב המהפכה האסלאמית של איראן, [כל אלה] יכולים לצאת מן הכוח אל הפועל בעיתות משבר ולמלא את חלקם לנוכח האיומים האלה."

 

"כיום ברשותנו טילים חכמים ארוכי טווח שטווח הפגיעה שלהם מכסה רבים מן האינטרסים ומן המשאבים החיוניים של האמריקאיים ושל המשטר הציוני באזורנו. על כן אם האויבים יגלו טפשות ויעשו טעות כלשהי כלפי איראן, היא לבטח תשתמש בכל האמצעים, מנופי הכוח והיכולות שבידיה.

 

כיום אנו נהנים מיכולות הדיפה גבוהות ואם האויב יפעל מתוך טירוף וירצה לנסות את מזלו הוא יראה במהרה את גורלו השחור - כפי שאמר המנהיג – ויתחרט על כך שפעל נגד המשטר האסלאמי של איראן."[4]

 

היומון השמרני  כיהאן המקורב למנהיג איראן עלי ח'אמנאי: "כל המזרח התיכון האסלאמי הוא כעת מלכודת נפיצה וסבוכה. [המלכודת הזו] תופעל על ידי מעשה השטות הקטן ביותר ותגבה קורבנות רבים מן ההרפתקאים החוטאים... אכן 80 שנות האדנות הבלעדית של 'הבית הלבן' עשויים להפוך בשמונים שניות לגהינום שישרוף עד עפר את כל מה שהושקע עד כה.

 

תגובת הנגד של איראן עשויה להקרא המוות הפתאומי ומלאך המוות שמתגלה לפתע פתאום. באותו היום הסרבנים יחטפו ממקומות שכלל לא ציפו [לקבל] מהם. דופק המשבר הוא ללא ספק בידיה של איראן."[5]

 

איומים מוקדמים:

ההצהרות דלעיל מתלוות לאיומים קודמים שנסקרו בדו"ח ממר"י מה- 17.6.2004 'אודות הויכוח הפנימי באיראן על התגובה ללחצי המערב בנושא הגרעין',[6] ועיקרם:

גיוס אלפי מתנדבים איראניים על ידי על ידי 'משמרות המהפכה' למבצעי התאבדות נגד מטרות מערביות, אירופאיות ואמריקאיות בעיראק, אימונם ושליחתם לעיראק.[7]

חידוש פרויקט הטילים ארוכי הטווח – 'שהאב 4' ו-'שהאב 5' בהוראת מנהיג איראן עלי ח'אמנאי שמטרותיהם האסטרטגיות הן אירופה וארה"ב.[8]

התבטאויות בכיר ב'משמרות המהפכה' בדבר קיומה של תוכנית לחיסול הציביליזציה האנגלו-סכסית תוך שימוש בטילים ובמתאבדים וכן  איתור 29 מטרות רגישות במערב על ידי המודיעין האיראני במטרה להפציצם.[9][1]  כיהאן (איראן), 6.7.2004. ראה גם שידור הנאום ב-5.7.2004 בערוץ הראשון של איראן.

[2]  בהתייחסו לפרסום שהופיע, לטענתו, בוושינגטון טיימס אודות יכולת תקיפה של מתקני הגרעין של איראן על ידי ישראל בתוך 80 שניות.

[3]  כוחות בסיג' הם מיליציה סמי-צבאית של נוער הנאמנה למשטר.

[4]  כיהאן (איראן), 8.7.04.

[5]  כיהאן (איראן), 6.7.04.

 [7]  דיווחים אודות פעילות רישום המתאבדים, הכנס ושליחת מתאבדים לעיראק הופיעו ב:כיהאן (איראן), 1.6.04, שרק (איראן), 5.6.04, .ג'ומהור-י אסלאמי (איראן), 6.6.04, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.5.04 ו- 14.6.04, שרק (איראן), 27.5.04 http://www.sharghnewspaper.com/830307/gover.htm וכן אתר רוידאד האופוזיציוני למשטר, בפרסית, http://rouydad.info/news/index.aspx?UID=2513

[8]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.6.2004

[9]  בריאיון טלוויזיה מאוחר יותר הוסיף חסן עבאסי, תיאורטיקן של המודיעין של 'משמרות המהפכה', ראש המרכז לעיונים דוקטרינריים לביטחון לאומי ללא גבולות של 'משמרות המהפכה', ונציגו של מנהיג איראן ח'אמנאי ברשות השידור האיראנית כי "אם האינטרסים של איראן יועמדו בסכנה, אם תועמד הזהות האיראנית שלנו בסכנה והציביליזציה שלנו תתקל במכשולים, המערביים צריכים לדעת שלבטח לא נאפשר שלווה לאיש. לא נאפשר לאיש במערב לשבת בשלווה בביתו בשעה שאיראן נתקלת בבעיות. לכן אני חוזר על דבריי: אם לא יהיה בטחון לציביליזציה האסלאמית והאיראנית שלנו ואם איראן והציביליזציה שלנו ייפגעו, האחרים יצטרכו לבטח לצפות לכך שגם להם לא יהיה בטחון." ערוץ ג'אם-י ג'ם 2 (איראן), 22.6.2004.