המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 22.1.2008
23/1/2008

מה חדש? סיכום יומי  22.1.2008

בתקציר: הוויכוח על פסגת חירום ערבית * אלג'יריה: מאבק באל-קאעדה ובמיסיונרים *  התפרעויות בלבנון על רקע המצב הכלכלי * סעודיות ישהו במלונות ללא אפוטרופוס גברי * השרה הכוויתית היחידה צלחה הצבעת אי-אמון * עורך יומון סעודי: הייתי חבר של בן-לאדן

 

דיווחים סותרים על כינוס פסגת חירום ערבית

בלבנון דווח כי מדינות ערב החלו במגעים לכינוס פסגת חירום של הליגה הערבית בקהיר ולדחיית הפסגה שנועדה לחודש מרץ הקרוב בדמשק. ואולם, מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא שלל כל אפשרות לפסגת חירום כזו בהדגישו כי המועד השנתי לכינוס הפסגה הערבית הוא קבוע וכבר הוחלט שהיא תתקיים השנה בדמשק. לדבריו, הקדמת הפסגה תישקל רק אם יהיו תנאים שיחייבו זאת. עמרו מוסא אמר כי לסוריה תפקיד חשוב בפתרון המשבר בלבנון ופתרון כזה ישפיע לטובה על האווירה הערבית ועל הפסגה הערבית, בעוד שחוסר פתרון ייצור אווירה שלילית בעולם הערבי. חבר הפרלמנט המצרי ועורך שבועון האופוזיציה, אל-אוסבוע, מצטפא בכרי, טען כי היוזמה לכינוס פסגת חירום היא משחק סעודי חדש שנועד להכשיל את הפסגה בדמשק וקרא למצרים שלא להיגרר לכך. לדבריו, אי כינוס הפסגה בדמשק, ייחשב למזימה ערבית גלויה נגד סוריה.

אל-אהראם (מצרים), www.syria-news.com , 21.1.08; אל-מסתקבל (לבנון) ; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.1.08

 

שר התקשורת הסורי: "חסימת אתרי אינטרנט - משיקולי ביטחון"

שר התקשורת והטכנולוגיה הסורי, ד"ר עמאד אל-צאבוני, אמר כי חסימת אתרי אינטרנט בסוריה נעשית משיקולים ביטחוניים ואינה נמצאת באחריות משרדו. השר הוסיף כי משרדו פועל במסגרת המגבלות הביטחוניות כדי לאפשר למשתמשי האינטרנט להגיע לתוכן בו הם מעוניינים.

www.champress.net, 22.1.08

 

דיווח: בסיס אפריקום של צבא ארה"ב יהיה במרוקו

העיתון האלג'יראי "ליברטי" דיווח כי מרוקו וארה"ב הגיעו להסכמה על כך שבסיס אפריקום (פיקוד אפריקה של הכוחות המזוינים האמריקאים) יוקם בדרום מרוקו באזור העיר טאנטאן.

ליברטי (אלג'יריה), 22.1.08

 

אלג'יריה: כרוזים מן האוויר נגד אל-קאעדה במגרב

המאבק באלג'יריה נגד ארגון אל קאעדה במגרב: ב-21.1.08 שידר ערוץ "שידורי הקוראן הנכבד" תכנית בה שללו אנשי דת אלג'יראים וזרים את ההצדקות שמציג אל-קאעדה במגרב לפיגועי התאבדות ופגיעה באזרחים; נמסר כי צבא אלג'יריה יפיץ מן האוויר כרוזים בעלי אותו מסר באזורים הידועים כמבצרי אל-קאעדה. הצבא נקט בשיטה זו בעבר כאשר הפיץ פסק הלכה של השיח' הסעודי אבן אל-עות'ימין בדבר חוסר התכלית  שבמאבק נגד המשטר באלג'יריה.

אל-נהאר (אלג'יריה), 21.1.08; אל-ח'בר (אלג'יריה), 22.1.08; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.1.08

 

שר ההקדשים האלג'יראי: נפעיל יד קשה נגד מיסיונרים

בשולי הרצאה של שר ההקדשים המצרי באלג'יריה, ב-21.1.08, הבטיח שר ההקדשים האלג'יראי, בועבדללה ע'לאמאללה עונש "קשה ומרתיע" לאחראים לפעילות מיסיונרית נוצרית במדינה, לכשייתפסו.

אל-נהאר (אלג'יריה), 21.1.08

 

דיווח: תוניסיה דיווחה לקד'אפי על טרוריסטים לובים

מקורות בתוניסיה מסרו כי נשיא תוניסיה, זין אל-עאבדין בן עלי, שיגר באמצעות יו"ר הפרלמנט התוניסאי, מכתב לשליט לוב מועמר קד'אפי ובו דיווח על קיצונים לובים שפעילותם מדאיגה את המשטר שם. שבוע לאחר מסירת המכתב, נשלח בן דודו של קד'אפי, אחמד קד'אף אל-דם, לתוניסיה כדי לדון בנושא. לדברי אותם מקורות, דיווח דומה שהעבירה תוניסיה למרוקו אפשר את מעצרם של 80 קיצונים החברים בתאי טרור רדומים במרוקו. מלך מרוקו שיגר לנשיא תוניסיה איגרת תודה על עזרתו.

www.middleeasttransparent.com, 21.1.08

  

מרצים אלג'יראים: נחטפנו ע"י כוחות הביטחון במצרים

שלושה מרצים מהפקולטה לכלכלה באוניברסיטת סטיף שבאלג'יריה, התלוננו שהם נחטפו על ידי כוחות הביטחון המצריים במהלך ביקור אקדמי במצרים. לדבריהם, הכוחות פרצו לחדרם במלון בליל

ה-14.1.08, ולקחו אותם למרכז תישאול, שם הופשטו, נקשרו בשרשרות ברזל, ונחקרו במשך כמעט יומיים אודות אל-קאעדה במגרב האסלאמי, ארגון הג'יהאד, ואימן אל-ט'ואהרי. בתום החקירה הועברו המרצים לשדה התעופה והוחזרו לאלג'יריה.

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 21.1.08; אל-ח'בר (אלג'יריה), 22.1.08

 

על התיק שתחת זרועו של עמרו מוסא כתוב: "המשבר בלבנון";

על הדמות בכסא הגלגלים כתוב: "היוזמה הערבית"

אל-ג'רידה (כווית), 22.1.08

  

בלוגרים באיראן מוחים על מעצרי סטודנטים

עשרות בלוגרים באיראן ומחוצה לה הודיעו כי ה-30.1.08 יהיה יום לציון הסולידאריות עם עשרות הסטודנטים האיראנים העצורים מאז ראשית דצמבר 2007.  נמסר כי בכירי הרשות השופטת באיראן לא התייחסו עד כה לדבר המעצר, זולת הטענה שמדובר ב"מפירי סדר". הבלוגרים מתכוונים גם למחות על המשך מעצרם של שלושת הסטודנטים מאוניברסיטת אמיר כביר, למרות שהערבות בגינם כבר שולמה.

רוז (איראן), 22.1.08

  

לבנון: התפרעויות ומחאה על המצב הכלכלי

צעירים לבנונים התפרעו אתמול בבירות במחאה על יוקר המחיה והפסקות החשמל התכופות. הצעירים חסמו כבישים, הציתו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון הלבנונים שניסו לפזר את ההפגנה. יצוין כי בשבועות האחרונים  נשמעו מחאות מצד האופוזיציה הלבנונית על המצב הכלכלי הירוד במדינה ומזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, איים כי האופוזיציה תיאלץ להגיב למצב זה. אולם, בכיר בחזבאללה הבהיר כי לארגון אין כל קשר לאירועים והוא אף סייע לצבא להשליט סדר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון); אל-מסתקבל, אל-אח'באר (לבנון), 22.1.08

  

האומה האסלאמית שותקת במשבר בעזה; על העובר כתוב: "עזה";

 על האם ההרה כתוב: "האומה האסלאמית"

פלסטין (רש"פ), 22.1.08

 

ה"טילים" שישראל עצרה; על האינקובטור כתוב: "בתי"ח בעזה"

אל-ע'ד (ירדן); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.1.08

 

 על הסיר כתוב: "עזה"

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 22.1.08

  

יומון לבנוני:  סוריה מטילה מצור על לבנון

היומון הלבנוני אל-מסתקבל דיווח כי סוריה "העתיקה מישראל את שיטת הסגר" והחל מאתמול בערב

(21.1.08) היא מונעת כניסת משאיות ורכב פרטי המובילים מוצרי מזון ללבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 22.1.08

  

סעודיה: נשים יתארחו במלון ללא ליווי אפוטרופוס גברי

משרד התמ"ס בסעודיה התיר לנשים לשהות בבתי המלון במדינה ללא ליווי שאר בשר שחל איסור להתחתן עימו, זאת בתנאי שהאישה תציג תעודת זהות ושהנהלת בית המלון תעביר את פרטיה ואת תמונתה למשטרה. ההיתר ניתן לאחר מחקר מטעם משרדי הפנים, התיירות, התמ"ס ומשטרת הדת בדבר השלכותיו של ההיתר ולאחר שרעיון הקמת בתי מלון לנשים בלבד נדחה.

אל-וטן (סעודיה), 21.1.08  

 

כווית: השרה היחידה בממשלה צלחה הצבעת אי-אמון

שרת החינוך והתרבות הכוויתית נוריה אל-צביח, השרה היחידה בממשלה, ניצלה מהצעת אי-אמון שהגישו נגדה חברי פרלמנט מהזרם האסלאמי, בגין אי-סדרים במשרדה. בהצבעה תמכו באל-צביח 27 חברי פרלמנט בעוד 19 הצביעו נגדה. יצוין כי בפרלמנט הכוויתי יש חמישים חברים.

 www.elaph.com, 22.1.08

 

אמין אל-ג'ומיל: האופוזיציה שואפת לשנות את המשטר בלבנון

יו"ר מפלגת הפלנגות בלבנון והבכיר ב"כוחות ה-14 במרץ", אמין אל-ג'ומיל, תקף בחריפות את האופוזיציה הלבנונית והאשימה בניסיון לשנות את המשטר בלבנון. לדבריו, האופוזיציה איננה מעוניינת בפתרון המשבר במדינה והיא מציבה תנאים בלתי אפשריים מול כל הצעה חיובית של "כוחות ה-14 במרץ" לפתרון המשבר. אל-ג'ומיל הדגיש כי "כוחות ה-14 במרץ" לא ייכנעו לאיומי האופוזיציה לצאת לרחובות והם ערוכים לכל האפשרויות.

אל-מסתקבל (לבנון), 22.1.08

 

עורך היומון "אל-וטן" הסעודי: "הייתי חבר של בן לאדן"

עורך היומון הסעודי הממסדי "אל-וטן", ג'מאל ח'אשוקג'י, הודה במפתיע כי היה חבר של מנהיג ארגון אל-קאעדה אוסאמה בן לאדן. עוד אמר כי בן לאדן יכול היה לעשות שירות אדיר לדתו ולמולדתו אילולא השתלטו עליו הרגש והכעס ואילולא השתלטה עליו אידיאולוגיית התכפיר [האשמת האחר בכפירה]. ח'אשוקג'י הודה כי לא מעט אנשי תקשורת עמדו בקשר עם בן לאדן בתחילת מאבקיו באפגניסטן.

www.elaph.com, 22.1.08

 

רפורמיסטים באיראן מנועים מלהתמודד למג'לס

יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי על פי מידע לא רשמי, פסלה מועצת המפקחים באיראן את השתתפותם של מרבית המועמדים הרפורמיסטים המתמודדים בבחירות למג'לס במרץ 2008. מבין האישים הבולטים שנפסלו:  צירי המג'לס לשעבר עלי אכבר מוהשתמי פור ומוצטפא תאג'-זאדה וכן האינטלקטואל שנידון בעבר למוות האשם אקאג'ארי. במחנה הרפורמיסטי הודיעו כי ימתינו לפרסום הרשמי של שמות המועמדים שאושרו לבחירות מחר (23.1.08) בטרם יגיבו.

רוז (איראן), 22.1.08

  

דיווח: בקרוב יחסים דיפלומטיים בין מצרים לאיראן

מקורות דיפלומטים איראנים מסרו ליומון הסעודי אל-ריאצ' כי בכירים איראניים ומצריים צפויים להכריז במהלך השבועות הקרובים על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים בין שתי המדינות.

אל-ריאצ' (סעודיה), 21.1.08