המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
תגובות בסוריה ובעולם הערבי לסנקציות האמריקאיות על סוריה
3/6/2004

 

תגובות בסוריה ובעולם הערבי לסנקציות האמריקאיות על סוריה

 

לאחר שהכריז נשיא ארה"ב באופן רשמי על הטלת סנקציות על סוריה, מיהרה גורמים סורים להפחית מחשיבותן של הסנקציות, בטיעון שהקשרים הכלכליים בין סוריה לארה"ב מצומצמים ממילא ואף ייחסו אותן להשפעה הציונית בארה"ב. אולם אט אט החלו הקולות להשתנות וגורמים מחוץ לסוריה ומאוחר יותר גם בתוכה החלו להכיר בפומבי בהשפעתן של הסנקציות ובאפקטיביות שלהן על הכלכלה הסורית.

 

תגובה ראשונית: הסנקציות חסרות חשיבות מעשית

במאמר המערכת של היומון הסורי הממשלתי תשרין נכתב[1]: "קשרי הסחר ההדדיים בין סוריה לארה"ב אינם אינטנסיביים, [ולכן] הסנקציות קיימות, למעשה, מזה זמן רב... לסנקציות האלה יש השלכות חומריות ומוראליות [בלבד]. ההשלכה החומרית מוגבלת, אם בכלל, וכעת עלינו להתמודד מול ההשלכה המוראלית. על אנשי העסקים הסורים להשקיע את מאמציהם ואת קשריהם כדי להבהיר את התמונה וכדי לשכנע את שותפיהם להמשיך ולהאמין בכלכלה הסורית."

 

עורכו לשעבר של היומון אל-שרק אל-אוסט, עבד אל-רחמן אל-ראשד, כתב[2]: "הסנקציות [של ארה"ב] אינן משפיעות על סוריה ואינן פוגעות בארה"ב... החרם על הסורים לא ירעיב אותם אלא יעניק להם אשראי בעיני אחיהם הערבים אשר ממיינים את האנשים בהתאם ל'רוע' יחסיהם עם האמריקאים".  

 

שר הכלכלה הסורי, ע'סאן אל-רפאעי, אמר[3]: "חברות הנפט האמריקאיות הפועלות בסוריה לא יושפעו מהסנקציות האמריקאיות אשר מתרכזות בעיקר במסחר ולא בהשקעות... הסנקציות האמריקאיות פוגעות באזור כולו ולא רק בסוריה."

 

הסנקציות – תוצאה של לחץ ציוני והסחת הדעת ממשבר עיראק

בעל הטור עז אל-דין אל-דרויש כתב ביומון תשרין[4]: "אין כל סימן לכך שהממשל האמריקאי מגלה רצון כלשהו להתייחס באובייקטיביות לבעיות האזור... בנוסף לכל הטעויות, הפרובוקציות, הנטייה לטובת התוקפנות הישראלית והוספת השמן למדורה, הודיע הבית הלבן כי הוא החליט להטיל סנקציות כלכליות, כדבריו, על סוריה... בהסתמך על האשמות מופרכות וחסרות שחר...

 

הממשל הזה, כפי שהוכח בשלוש השנים האחרונות... אינו פועל כלל ע"פ רצונו שלו אלא ע"פ הרצונות הישראליים, על תוקפנותם המושרשת, מזימות ההתפשטות שלהם, נטיותיהם הקיצוניות ושאיפות ההגמוניה [שלהם]. הטעויות האמריקאיות באזור הן אסון אמיתי, בהתחשב במשקל הפוליטי, הצבאי והכלכלי של ארה"ב.

 

הממשל האמריקאי מתעקש לתמוך בישראל ובעיקר בממשלת שרון, על אף שהוא יודע היטב כי הממשלה הזו הביאה לאזור סכנות שאין לתארן, מכיוון שהיא מתבססת על קיצוניות, פועלת למען הגברת התוקפנות, ההתפשטות וההתנחלות, פועלת במסגרת רחבה של פרובוקציה, איום והפחדה, מתעלמת מכל האמנות וההחלטות הבינלאומיות, ומכריזה בגלוי על התנגדותה לשלום הצודק שיסודותיו נקבעו ע"י האו"ם. ברור שהחלטת הבית הלבן להטיל סנקציות על סוריה היא החלטה ישראלית בצורתה, בתוכנה ובתזמונה".

 

בעל הטור עיאד אל-מאנע כותב ביומון הכוויתי אל-וטן[5]: "אם המטרה היא לרַצות את הציונים, הרי שסוריה לא כבשה אף שעל של אדמה עליה הקימו [הציונים] את מדינתם המאוסה. [להפך:] אדמות סוריה ואדמות ערביות אחרות עדיין נמצאות תחת הכיבוש הציוני מאז מלחמת 1967. [לעומת זאת,] אם המטרה היא להחליש את סוריה מבחינה כלכלית, כהכנה לבזיזתה הפוליטית, הרי שעשרות שנים של סכסוך ערבי-ציוני הוכיחו שזה נידון לכישלון, וכך ייכשל גם הלחץ על סוריה [שמטרתו] לכפות עליה לצמצם את הפעילות הפוליטית וההסברתית של הארגונים הפלסטינים".

 

העיתונאי הפלסטיני נאצר אל-סהלי כותב באתר האינטרנט הדו-שיח המודרני[6]: "האמריקאי, אשר נמצא במצוקה צבאית, פוליטית מוסרית בביצה העיראקית, מחפש תמיד דרכי מילוט ע"י תקיפתם של מדינות ועמים נוספים… למרות התבוסה של האמריקאי בעיראק, וחוסר יכולתו לכפות את שקריו על "חירות ושחרור", הוא מנסה להטיל שקרים נוספים וזיוף על מדינות ערביות נוספות, כאילו הוא באמת רוצה להכניס את העולם הערבי לתוך אנרכיה גורפת כמו בעיראק… המדיניות האמריקאית הזו, הפוגעת בכל האינטרסים האסטרטגיים הערבים, המבזה את כבודם וזכויותיהם, אפילו האנושיות הבסיסיות ביותר בפלסטין ובעיראק, היא זו שצריכה לתת דין וחשבון והיא זו שצריכה לשלם את המחיר. למדינות ערב יש הזדמנות היסטורית לגרום לארה"ב לשלם את המחיר ולשנות את מדיניותם אשר מזלזלת בהם ובעמיהם עד אשר הם איבדו את משקלם במשחק האינטרסים הבינלאומי".

 

שינוי מגמה – הכרה בהשלכות של הסנקציות

בחלוף ימים מספר החלו גורמים סורים להודות בחשיבותן הכלכלית של הסנקציות. היומון הכוויתי אל-ראי אל-עאם מסר כי התקשורת הסורית קיבלה הוראה להפסיק להתייחס לחוק לדרישת דין וחשבון מסוריה כאל 'סנקציות סמליות וחסרות השפעה'[7]. יו"ר ועדת התכנון הלאומית בסוריה, עבד אללה אל-דרדרי, אמר לעיתון כי לחוק האמריקאי יש "השלכות פוליטיות מסוכנות מאד, מכיוון שהוא יוצר אוירה שלילית במסגרת היחסים הבינלאומיים, ונותן לישראל ולפרו-ציונים בוושינגטון אמתלות להטיל לחצים פוליטיים נוספים על סוריה".

 

בנק המסחר הסורי הכחיש את ההאשמות עליהן מתבססת ההחלטה לאסור על בנקים אמריקאים ליצור קשרים עם הבנק הסורי. לפי ההאשמות האלה, הבנק עוסק בהלבנת כספים ובהברחתם[8]. בתגובה אמר פרשן הכלכלה הסורי הבכיר אימן עבד אל-נור לאתר האינטרנט אסלאם און ליין[9]: "בנק המסחר הסורי הוא הקרבן הראשון של החוק לדרישת דין וחשבון מסוריה... זוהי הסנקציה החמורה ביותר על סוריה מאז סוף 2002... הפחד הגדול ביותר הוא שארה"ב תלחץ על מדינות אירופה שלהן פקדונות של בנק המסחר האירופי המהוות את חלק הארי של עתודות המט"ח של ממשלת סוריה... נסיונות אלה עלולים לכלול גם ארגונים ואפילו אנשים אשר מואשמים בשת"פ עם ארגוני טרור, האשמות אשר לרוב אינן מבוססות, ויכולות להביא להקפאת כספים, כפי שקרה בעבר". 

 

שר המסחר הסורי, ע'סאן אל-רפאעי, אמר ליומון אל-בעת'[10]: "סוריה אולי לא תושפע מהסנקציות האלה באופן ישיר, אך עלולות להיות להן השלכות, בעיקר במה שקשור לחלקי חילוף ולמימון בטווח הארוך ובאופן עקיף. ההשפעה לא תהיה גדולה, אך ישנה פגיעה מורלית ומוסרית עוד לפני שהסנקציות הוטלו". ואילו שר האוצר הסורי, מחמוד אל-חסין, אמר ליומון אל-בעת'[11]: "ההחלטה הזו אינה מוצדקת ואינה אחראית, ויהיו לה השלכות מורליות, פסיכולוגיות וכלכליות על סוריה. איננו רוצים להסתיר את האמת ולומר כי אין [לסנקציות] השפעות כלכליות שליליות. יהיו להן השפעות חומריות בתחומי היצוא והיבוא ואפילו קשרי החוץ".[1] תשרין (סוריה), 12.5.2004

[2]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.5.04.

[3]  אח'באר אל-שרק (אינטרנט), 20.5.04

[4]  תשרין (סוריה), 12.5.04.

[5] אל-וטן (כווית), 15.5.04.

[7]  האתר א'חבאר אל-שרק

http://www.thisissyria.net/2004/05/21/syria&lebanon.html#5

[8] אל-בעת' (סוריה), 20.5.2004. 

[9]  אסלאם און-ליין

http://www.islamonline.net/Arabic/news/2004-05/20/article06.shtml

[10]   האתר כלנא שרכאא'

http://www.all4syria.org/show_letter.php?issue=20040522#3

[11] האתר שאם פרס

http://www.champress.net/_default.asp?FileName=101996883220040530151833