המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ח'אמנאי: ''יום אחד גם ארה"ב תהפוך להיסטוריה"
26/5/2004

 

מנהיג איראן ח'אמנאי: יום אחד גם ארה"ב תהפוך להיסטוריה;

נשיא איראן ח'אתמי: שורשי כל פעילות טרוריסטית - באלימות המעצמות;

שר התרבות ג'אמעי: המשטר האיראני הוא דוגמה לכשלון הרעיונות המערביים

 

ראשי איראן, בהם עלי ח'אמנאי, ומחמד ח'אתמי, התבטאו לאחרונה בסוגיות הנוגעות להישגי 'המהפכה האסלאמית' ומורשת איתאללה רוחאללה ח'מיני, ולקשרי הגומלין בין האסלאם לתרבות המערב ולערכיו. שניהם תקפו את ארה"ב על התנהלותה בעיראק.

 

לצד הצורך בהנחלת מורשתו של איתאללה ח'מיני לבני הנוער שלא הכירו אותו, קבע מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, כי לא רק שהגותו הפוליטית של איתאללה ח'מיני תואמת את צורכי האנושות כולה, אלא שהסבל האנושי מקורו ב'דמוקרטיה הליברלית'. ח'אמנאי שתקף את ארה"ב והתנהלותה בעיראק קבע כי הסיבה ל"חרפה" בעיראק (הכוונה לעינויי אסירים בכלא אבו ע'ריב) היא משום ש"'הדמוקרטיה הליברלית' משוללת מוסר."

 

גם שר התרבות וההדרכה האיראני אחמד מסג'ד-ג'אמעי ציין כי האסלאם כתשתית הרוחנית והמעשית של המשטר באיראן, מהווה אלטרנטיבה מוצלחת לשיטות הממשל מבית היוצר של המערב. 'המהפכה האסלאמית', לדידו של מסג'ד-ג'אמעי, משמרת את הזהות הלאומית האיראנית ומבטיחה את ייחודה התרבותי. 

 

לעומתם הביע נשיא איראן מחמד ח'אתמי עמדה המצדדת בשאילת ערכים מערביים ומיזוגם בתרבות האסלאם. יחד עם זאת, קבע ח'אתמי כי מעשי הטרור מקורם באלימות המעצמות.

להלן קטעים מתוך דבריהם:

 

האסלאם וערכים מערביים:

בדברו בפני מארגני הטקס השנתי לציון יום פטירתו של איתאללה רוחאללה ח'מיני, אמר מנהיג איראן עלי ח'אמנאי כי "הגותו של [איתאללה ח'מיני] תאמה את האסכולה הפוליטית של האסלאם שהוא הגדיר כאסלאם הטהור של הנביא מוחמד." [1] הוא הדגיש את הצורך בהנחלת תורתו של ח'מיני לדורות הבאים ואמר כי "לאהוב את האמאם ח'מיני מבלי להבין את הגותו הפוליטית היא דבר שאינו מתקבל על הדעת... למרות התעמולה [נגד הגותו של איתאללה ח'מיני] ההגות הפוליטית שלו תואמת את הצרכים העיקריים של האנושות, מפני שכל היסורים והסבל של בני האדם מקורם ב'דמוקרטיה הליברלית' אותה מקדם המערב כ'הגות פוליטית מתקדמת'."

 

"היסורים של העיראקים, של הפלסטינים ואפילו של האמריקאים הם תוצאה ישירה של הדמוקרטיה הליברלית המערבית וזה צריך לשמש לקח חשוב לשאר העולם [אשר צריך] לפקוח את עיניו ולהבין כי אלה המתקראים חסידי זכויות האדם והדמוקרטיה הם בעצם התומכים העיקריים בפשעים נגד האנושות... הסיבה לחרפה [זו] היא מפני שהדמוקרטיה הליברלית משוללת מוסר, בעוד שההגות הפוליטית של אמאם ח'מיני כיבדה את המוסר בנוסף לדמוקרטיה, ובו בזמן תלתה תקוותה באל."[2] 

 

בועידה הבינלאומית על 'הרפובליקה האסלאמית ותחזיות לעתיד' שנערכה בטהראן, אמר נשיא איראן, מחמד ח'אתמי כי "האסלאם מעודד אנשים לחקות אחרים מבלי לאבד את זהותם האסלאמית. כך, אנחנו יכולים לעשות שימוש בהישגי המערב ולהתגבר על אי-ההצלחות שלנו בתחומים שונים..."

 

ח'אתמי הוסיף כי "אנחנו חייבים להגן על עקרון הדמוקרטיה, שהיא אחד מהיעדים של ה'מהפכה האסלאמית'. זה מפני שהגנה על האסלאם אין משמעותה שלילת הדמוקרטיה והחירות."[3]

 

לעומת ח'אתמי שהביע עמדה המצדדת בשאילת ערכים מערביים ומיזוגם בתרבות האסלאם, אמר שר התרבות וההדרכה האיראני אחמד מסג'ד-ג'אמעי בועידה כי "משטר הרפובליקה האסלאמית הוא התופעה הפוליטית הגדולה ביותר בימינו והוא מהווה דוגמה חיה לכשלון השיטות והרעיונות המערביים."

 

מסג'ד-ג'אמעי אמר כי "המהפכה האסלאמית התרחשה בזמן בו חשבו כי כל המדינות באזור עוברות תהליך דומה [לתהליך המערבי] לפי התמורות ההיסטוריות של העולם המערבי. בהסתמך על חזון זה, חזו כי קבלת ערכים מערביים מודרניים ונטישת אמונות מסורתיות יסללו בסופו של דבר את הדרך להחדרת שיטות מערביות מודרניות למזרח..."

 

"חוקרים רבים סבורים כי האסלאמיזם הוא הליבה של המהפכה האיראנית, ולא סיסמא בלבד בשל ההשפעה העמוקה שיש לו על המסגרת הכוללת של המהפכה... 'המהפכה האסלאמית' מתחרה [במודלים המערביים] ומהווה [תנועה] מובילה עבור תנועות חברתיות ופוליטיות רבות [אחרות] בעולם. היא מהווה זרם בינלאומי שמטרתו להבטיח ולשמר את הזהות הלאומית והמסורת בהסתמך על התרבות [המקומית]. משום כך יש כיום צורך באסלאם, שכן הוא עמוד תווך המבטיח ומשמר את התרבות הלאומית [של איראן]."[4]

 

'יום אחד גם ארה"ב תהפך להיסטוריה':

מנהיג איראן עלי ח'אמנאי אמר כי ארה"ב מזלזלת באסלאם וברגשות המוסלמים "מפני שהם משוכנעים שהם ינצחו בקלות במלחמה בעיראק, אבל הם לא יזכו לראות את היום הזה. כפי שהאמאם [ח'מיני] אמר 'יום אחד גם ארה"ב תהפך להיסטוריה'. לאור מה שקרה בעיראק, אנו יכולים לראות עכשיו שהוא צדק, מפני שאירועים כאלה מדרדרים את ארה"ב במדרון והם יטעמו בוודאות את טעמה המר של התבוסה."[5] הוא גינה את "חילול הקודש שמבצעים האמריקאים בערים הקדושות נג'ף וכרבלא בעיראק" ואמר כי "המוסלמים לא ימשיכו לשתוק לנוכח תוקפנות כזו."[6]

 

נשיא איראן, מחמד ח'אתמי אמר "אנו מגנים כל צורה של אלימות, אולם עלינו להבין כי שורשי כל פעילות טרוריסטית מקורם באלימות של המעצמות... זה מצער שמאשימים דת, ציביליזציה ותרבות [אסלאמיות] באלימות ובצרות-מוחין. אינני מכחיש עם זאת שישנם רדיקלים בקרב המוסלמים או אנשים אחרים בחברות אחרות הפועלים רק באמצעים אלימים, אולם יש להבין כי רוח האסלאם אינה מטיפה לאלימות."[7]

 [1]  איתאללה ח'מיני מת ב-4.6.1989.

[2]  אפתאב-י יזד, ג'ומהור-י אסלאמי, 20.5.2004.

[3]  אפתאב-י יזד, 19.5.2004

[4]  איראן דיילי, 18.5.04.

 [5] אפתאב-י יזד, ג'ומהור-י אסלאמי, 20.5.04.

[6]  ג'ומהור-י אסלאמי, 17.5.04.

[7]  אפתאב-י יזד, 19.5.04