המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מחמד דחלאן על יחסי הרשות הפלסטינית ו'חמאס'
7/8/1998

מחמד דחלאן על יחסי הרשות הפלסטינית ו'חמאס'

 

עיקרי הדברים: 

היומון אל-איאם[1] פרסם ראיון עם ראש מנגנון הביטחון המסכל ברצועת עזה, מחמד דחלאן. להלן קטעים מן הראיון:

 

"הפופולאריות של התהליך המדיני נמצאת בנסיגה משמעותית, בשל העיקשות הישראלית והפרובוקציות הנמשכות. אם תמשך נסיגה זו, תהיה לכך תוצאה שלילית ביחס לתהליך כולו. נכון שהפלסטינים יפסידו [במקרה זה], אבל גם הישראלים יפסידו."

 

"ה'חמאס' אינה מהווה אופוזיציה לרשות הפלסטינית, אלא אלטרנטיבה. ה'חמאס', מאז הקמתה, ניסתה להגביל את פעילותו של אש"ף. מה היה האינטרס של ישראל בהקמת 'המערך האסלאמי' שמתוכו פרצה תנועת ה'חמאס'... אין זה סוד: ניתן לבדוק את הסטנוגרמות של ישיבות הכנסת הישראלית מהתקופה בה שימש יצחק רבין כשר הבטחון בתקופת ממשלת האחדות הלאומית בראשות יצחק שמיר. כאשר הוא נשאל באופן פומבי על הסיבות לתמיכתו בהקמת 'המערך האסלאמי' ובפעילתו, ענה רבין כי משימתו [של 'המערך האסלאמי'] היא להגביל את השפעתו של אש"ף..."

 

"ה'חמאס' לא תהווה אופוזציה רצינית, אך היא תמשיך להוות אבן נגף בדרכה של הרשות הפלסטינית להישגים. אני מתכוון בכך לפעולות הצבאיות המבוצעות על ידי ה'חמאס' בתחנות זמן בהן צפוייות התפתחויות מדיניות. מצד שני, בכל פעם ש'חמאס' שמרה על שקט בהתנגדותה להסכם המדיני, היתה הרשות הפלסטינית עסוקה במשברים עם ישראל או בכשלון המשא ומתן. כדי שדברי לא יובנו שלא כהלכה, ברצוני להבהיר כי אינני מסית את 'חמאס' לבצע פעולות צבאיות."

 

"כאשר סיכמנו עם ראש ממשלת ישראל המנוח יצחק רבין על הפסקת ההתנחלויות ועצירת המימון של הממשלה הישראלית לפרוייקטים של התנחלויות וכאשר קבענו את גבולותיהן של ההתנחלויות בהסכם, הפתיעה אותנו 'חמאס' בפיגועים גדולים שהכשילו את ההסכם באותה תקופה. בנוסף לכך, כל המסמכים שהחרמנו מאנשי 'חמאס' מוכיחים כי היא פעלה להפלת ממשלת פרס. יתכן שגישה זו נכונה ויתכן שהיא שגויה. אין זה תפקידי להגן על ממשלת פרס, תפקידי הוא להגן על האינטרס שלי..."

 

"העובדה ש'חמאס' ביצה שלושה פיגועים גדולים בעיתוי בלתי מתאים הביאה את נתניהו לכס השלטון בישראל. האם העם הפלסטיני יאלץ כעת לשלם את המחיר הגבוה של "מצב הרוח" של היחסים הפוליטיים בין 'חמאס' ומספר ממדינות האזור?..."

 

"בתוך 'חמאס' ישנן גישות שונות ונאמנויות מגוונות, אך כל זה לא מענין אותי. מה שמענין אותו הוא מידת הקפדתה של 'חמאס' על ההסכם הקושר אותנו עם ישראל..."

 

"אני אומר למנהיגי ה'חמאס' שהסיבה היחידה לפתיחת מערכה עם הישראלים בעבר היתה העובדה ששיחררנו כמה ממנהיגי 'גדודי עז אל-דין אל-קסאם'. בענינם של אלו אמרנו, בהתאם למידע שהיה בידינו, כי אין כל הסתייגויות לגביהם מבחינה בטחונית וזאת בשעה שישראל טענה כי הם ביצעו את הפעולות בתל אביב, בירושלים ופעולות אחרות. הישראלים טוענים כי יש להם הוכחות חזקות, בעוד שאנו לא ראינו דבר המוכיח את ההאשמות ולכן שחררנו אותם. השיחרור היה בבחינת אתגר עבורנו, משום שהיינו נתונים ללחצים של וושינגטון ושל תל אביב. האשמה היחידה המופנית אלינו בנוגע לאי- ביצוע ההסכם הבטחוני, נובעת משיחרור אנשי 'עז אל-דין אל-קסאם'... גילינו מחוייבות לאותם אנשים, שמספרם אינו מועט. אנו לא תבענו מהם להצטרף לרשות הפלסטינית או לפעול למען האינטרס שלה; אלא הפעלנו את זכותנו להגן על כל בני העם הפלסטיני. תחילת המערכה עם הישראלים היתה בנוגע לאנשי 'עז אל-דין אל-קסאם', אך איש ב'חמאס' אינו מדבר על כך, משום שהדבר גורם להם למבוכה פוליטית ופנימית..."

 

"אני אינני תומך בעריכת משפטים [לאנשי ה'חמאס'], משום שזוהי תביעתו של ראש ממשלת ישראל. אינני רוצה להכנס לפרטים. אני יודע שמה שאני אומר נוגד את עקרונות זכויות האדם והדמוקרטיה [משום שכמה מאנשי ה'חמאס' נותרו כלואים ללא משפט]... נכלאתי 11 פעמים בבתי הכלא הישראלים וגורשתי לפני האנתיפאדה. מעולם לא עלה על דעתי להנהיג את שיטותיה של ישראל נגד בני עמי. משימתי היא להגשים מטרה אחת [בלבד]: הקמת מדינה פלסטינית... "

 

"הקאדר הזה [של מנגנוני הבטחון] לא ישמש כלי בידיה של ישראל. נהפוך הוא, אנו נהווה סכר המגן על עתיד העם הפלסטיני מפני הישראלים... נתניהו פחדן מכדי לממש את איומיו לכבוש מחדש את הערים הפלסטיניות. יש ביכולתו לכבוש את שטחי הרשות הפלסטינית תוך חמש דקות, אך הוא יתקשה לצאת מהם בשלום במשך שנים ארוכות."

 [1] אל-איאם, 1.8.1998; הראיון התפרסם במקביל בעתון אל-וסט

תגיות