המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון איראני קורא להטיל סנקציות כלכליות על צרפת
10/11/2006

 

יומון איראני קורא להטיל סנקציות כלכליות על צרפת

 

במאמר מערכת שפרסם היומון האיראני השמרני 'ג'ומהורי-י אסלאמי', המזוהה עם הסמינרים הדתיים של קום, תחת הכותרת "אנו מתחילים בסנקציות משלנו" הובעה תרעומת על השתתפותה של צרפת בניסוח הסנקציות נגד איראן במועצת הביטחון, שעה שהיא מפיקה תועלת מקשריה הכלכליים עם איראן. היומון גם אזכר את איומו של נשיא צרפת, ז'אק שיראק, מינואר 2006, כי צרפת תגיב "באופן לא קונבציונאלי על פעילות טרור נגדה."[1] היומון קרא לדחוק את צרפת מהשווקים עתירי הרווח של איראן בגין מדיניותה כלפי איראן, כך שהדבר ישמש לקח גם למדינות אחרות.

להלן עיקרי המאמר:[2]

 

"תהליך התמורות בתיק הגרעין האיראני למטרות שלום נכנס לשלב חדש. אנגליה, צרפת וגרמניה, נהגו בעבר לנסוע לטהראן בתור 'ועדה לבירור העובדות', כביכול למען השגת פתרון הולם ומו"מ עם איראן. אח"כ הן ניסו לקחת מאיתנו, כ'מתווכות', את זכויותינו באופן חד צדדי, ובתמורה לתת לנו התחייבויות ללא כיסוי. [אולם] היום, לא זו בלבד שהן מאיימות [עלינו], אלא הן הפכו לששות אלי קרב, שיכורות אף יותר מאמריקה.

 

שום איום [בתגובת נגד] גרעינית, [אשר הושמע] על ידי ז'אק שיראק [כי צרפת תגיב "תגובה לא קונבנציונלית" על כל מי שיאיים עליה בטרור]... – לא נשכח. צרפת גם לא הביעה התנצלות על אותה [הצהרה] שאותה לא הסבירה ולא תיקנה מעולם. אדרבא, היא בחרה להתנהל מול איראן, באופן שאפילו אמריקה לא מרשה לעצמה. כיום צרפת נמצאת ברשימת המדינות שיש להן תפקיד ישיר בניסוח הצעת ההחלטה [בנושא סנקציות במועצת הביטחון] נגדנו...

 

חשוב שנבין שצרפת ניצלה בשנים האחרונות את השווקים עתירי הרווח של איראן באופן המקסימאלי, ועדיין מנסה ליטול לעצמה את החלק הארי מהעוגה הטעימה של הכלכלה האיראנית.

 

פריז יודעת שהיא השיגה דריסת רגל משמעותית באמצעות 25 מליון יורו שהיא השקיעה במשך 15 השנים האחרונות בכלכלת איראן, אולם צריך להבהיר למנהיגי פריז ש'אי אפשר להחזיק את החבל בשני קצוותיו'... מר שיראק לא יכול לקרוץ במכוון גם כלפי אויבינו [קרי: ארה"ב] וגם כלפינו, ולבזוז את העם האיראני. תנאי ההסכמים [בתחומי] הנפט, הגז, הייצור ותעשיית הרכב, שעל פי רוב הינם חד צדדיים [לטובת צרפת] הוא נושא שאם נבחן אותו תחת זכוכית מגדלת, ייצא לטובתם החד צדדית של דוברי הצרפתית.

 

רווח של יותר משישים אחוז בחוזה הגז עם איראן צריך בהחלט לעורר את תאבונו של הצד הצרפתי במידה מספקת. אולם מה שמעליב ובאותה עת [גם] מרושע הוא שבדיוק בנסיבות האלה צרפת היא המדינה היחידה שמאיימת על איראן [בתגובה] גרעינית...

 

...עם נוכחותה הגוברת מיום ליום ו'הבלתי אחראית' בשוק האיראני, מנסה פריז להבטיח את האינטרסים שלה, בתוך איראן ומחוצה לה. אם לא תתעורר בעיה בעקבות הסנקציות [על איראן], אזי תוכל פריז [להמשיך] להפיק תועלת מהשווקים עתירי הרווח של איראן [ולמלא] את כיסיה הרחבים. ואם יוטלו סנקציות [מצד צרפת על איראן], תבקש [צרפת] מאמריקה [פיצוי] על הנזקים [שייגרמו] הסנקציות האלה לכלכלת צרפת, ותשיג מוושינגטון זיכיונות במקומות אחרים [במקום איראן].

 

...עלינו להזהיר את פריז ולומר להם שחשפנו את כוונותיהם ואנו ערים לכך שמזה זמן מה חדלו [הצרפתים]  להיות ראויים לנוכחות ללא גבול בשווקים עתירי הרווח של איראן.

 

הבה נראה [לצרפת] וגם לאחרים – ע"י דחיקת צרפת מהשווקים עתירי הרווח של איראן – כי לקשרים הכלכליים והפוליטיים עם איראן יש מחיר... זה שמר שיראק לוטש עיניו לשולחנות האוכל של האיראנים ובו זמנית משתתף בניסוח הצעת ההחלטה [של מועצת הביטחון בנושא] הסנקציות נגד איראן – זה לחלוטין לא מקובל ובלתי נסבל.

 

בתנאים שכאלו יש לשקול שינוי [ביחסי] התועלת החד צדדית שמפיקה צרפת מקשרי הכלכלה ותעשייה שלה איתנו וזאת כדי שניתן יהיה, מחד גיסא למנוע [התנהגות] מחוצפת נוספת [מצדה], ומאידך גיסא ניתן יהיה להבהיר [גם] לשאר השותפות הכלכליות [של איראן], שיש גבול לסבלנותנו לשאת את הצעדים הבלתי אחראיים שלהן, ושבסופו של דבר יגיע היום שכוס הסבלנות שלנו תעלה על גדותיה, ואנו נפעל כפי שהן היו פועלות הרבה קודם אילו היו במקומנו."

 

  [1]  לאיום שיראק מה-19.1.2006 בתגובה גרעינית ראה רדיו פראנס  http://www.radiofrance.fr/chaines/france-info/dossiers/laune/index.php?rid=250000086#anc1

[2]  ג'ומהורי-י אסלאמי, 8.11.2006.