המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
התרעה מוקדמת של אל-חיאת על המלחמה בלבנון
2/8/2006

 

התרעה על מלחמת לבנון:

"אל-חיאת" בינואר 2006 : איראן וסוריה ינסו לגרור את ישראל למלחמה באמצעות שימוש בחזבאללה

 

ראע'דה דורע'אם, נציגת העיתון "אל-חיאת" בניו יורק פרסמה ב-6 בינואר 2006 מאמר ניתוחי תחת הכותרת "תסריטים ל'הזמנת' מתקפה ישראלית על לבנון וישראל" בו העלתה את התסריט כי סוריה ואיראן ינסו לגרור את ישראל למלחמה באמצעות שימוש בחזבאללה ובפלגים הפלסטינים כדי להפיג את הלחץ הבינלאומי המופעל על שתי המדינות[1]. להלן קטעים מן המאמר:

 

"בחוגים הבינלאומיים מדברים על תסריטים הקשורים לקבלת החלטות בעלות אופי 'קיומי' על ידי  המשטר הסורי ועל ידי חזבאללה. [הערכות אלה] מזהירות מפני ההשלכות על סוריה ולבנון בעקבות תקיפת [אפשרית] של ערים ישראליות מגבול לבנון. [הערכות] אלה אינן מקריות אלא הן תוצאה של [איתור] סימנים המעידים על הסבירות שדמשק תפנה לנקיטת צעדים שיזמינו מתקפה צבאית ישראלית על לבנון וסוריה ותחמם את הזירה הפלסטינית-ישראלית באמצעות הפעלת הפלגים הפלסטינים הנאמנים לדמשק.

 

החוליה החשובה ביותר בצעדים שינקטו בזירה הלבנונית היא חזבאללה המחזיק בכלים לביצוע צעדים אלו ויכול גם למנוע אותם. לכן, האחריות לסיבוך לבנון בתגובה ישראלית, בצורת הפצצה או פלישה, מוטלת על כתפיה של הנהגת חזבאללה שצריכה לבחור היום בין ביצור לבנון מפני ניצול ונקמה לבין הקרבתה בשירות סוריה ואיראן.

 

יתכן וההנהגות של שתי מדינות אלה [סוריה ואיראן] ימצאו שיש להן אינטרס להתגרות בישראל באמצעות חזבאללה והפלגים הפלסטינים, בין אם כדי להסיט את [דעת הקהל ולהפיג] את הלחץ המופעל עליהן ובין אם כדי ליצור עוינות כלפי ישראל שתשרת אותן מבחינה מקומית ואזורית. המצב בסוריה והמצב באיראן שונים בתכלית אולם בידי דמשק וטהרן אותם אמצעים ליצירת שינוי, הבולט שבהם הוא [ארגון] חזבאללה והפלגים הפלסטינים בלבנון המקבלים כספים ונשק מסוריה ואיראן.

 

המצב הבריאותי המדרדר של ראש ממשלת ישראל אריאל שרון מסכן עוד יותר את המצב, מאחר שמדינות בתקופת מעבר נמצאות במצב של כוננות יתר וממהרות לבצע פעולות צבאיות גדולות כדי להוכיח את שליטתן בעניינים. לכן, פעולה מצד חזבאללה בגבול לבנון-ישראל בשלב זה תהיה החלטה מחושבת שתזמין הפצצה [ישראלית] על לבנון. [כמו כן] כל עידוד סורי לכך יהיה בבחינת כוונה להתגרות בישראל כדי שתפציץ את סוריה, והיא תוכל לצרוח שהיא במלחמה עם ישראל.

 

מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, עלי לאריג'אני, הזהיר שלשום מפני דחיפת ארצו לנקוט ב'אלטרנטיבה אחרת מתוכננת מבעוד מועד' בנושא הגרעין. זאת במסגרת ההתמודדות עם הלחצים [הבינלאומיים] שנועדו למנוע מטהרן [לממש] את 'זכותה' להעשיר [אורניום] ולהחזיק בטכנולוגיה לייצור אנרגיה אטומית. לאריג'אני איים 'לגרור את האזור למלחמה' במידה ויכריחו את טהרן לוותר על העשרת [האורניום] ואיים על ארה"ב וישראל שלא לבצע 'טעות כלשהי' ביחס לארצו, כשהוא רומז על כך שאיראן 'גיבשה תסריט תגובה' ומנפנף ב'גיהנום שהן לא יוכלו לצאת ממנו בקלות'.

 

דבריו של עלי לאריג'אני לא היו בבחינת פליטת פה, אלא הוא דיבר בשיא הכנות על סדר העדיפויות של איראן ועל הדרכים לממש אותן. איומו 'לגרור את האזור למלחמה' והודאתו כי זוהי האלטרנטיבה שטהרן תכננה מבעוד מועד הם סימן ברור לכוונתה של איראן לנצל [גורמים] אחרים כדי ליישם את האסטרטגיה הגרעינית שלה...

 

קיימים שלושה תסריטים בולטים הקשורים לסוריה עליהם מדברים בחוגים הבינלאומיים:

התסריט הראשון הוא שהנשיא הסורי בשאר אל-אסד יגיע להבנה שכדי להציל את סוריה מהסנקציות [הבינלאומיות] וכדי להציל את עצמו מדרישת הדין וחשבון [על מעורבות סוריה ברצח רפיק אל-חרירי] עליו לנקוט בדרך שונה מזו שבה נקט עד עכשיו. לשם כך עליו להקריב את כל מי שהיה מעורב בהתנקשותו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, גם אם הוא מבין המקורבים [לו] ביותר ומהדרגים הגבוהים ביותר. אם בשאר אל-אסד יצליח לקבל החלטה כזו ולבצע אותה תהיה לו תרומה היסטורית בהצלת סוריה מהסנקציות והדבר יהיה בבחינת הצבת המדינה מעל המשטר, בניגוד למה שעשה הנשיא העיראקי המודח סדאם חוסיין...

 

התסריט השני עליו מדברים בחוגים הבינלאומיים הוא תסריט ההפיכות, [המדבר] בעיקר על הפיכה של סונים שיבואו בברית עם גורמים עלווים חשובים. הפיכה כזאת תחסוך מהמדינה אנרכיה גדולה ומלחמה הרת אסון... התסריט השני מכונה [גם] תסריט 'הביניים' הוא תסריט סביר ביותר... במיוחד [בשל ההנחה] שעבד אל-חלים ח'דאם [סגן נשיא סוריה לשעבר שיצא נגד המשטר] אינו החוליה האחרונה בחשיפת מה שקרה בדמשק אלא רק הראשונה... הצהרותיו הפומביות של ח'דאם עד היום ואמירתו כי יש לו עוד הרבה [מה לומר] הם [נקודת] מפנה מהותית בחקירה [הבינלאומית של רצח רפיק אל-חרירי], מפני שהנשיא הסורי הפך להיות חשוד ב'הסתה' [לרצח]. [עובדה זו] העלתה את הלחצים על דמשק לדרג הגבוה ביותר, שכן ועדת החקירה ביקשה לחקור את הנשיא הסורי כעד לאחר שביקשה לחקור את גיסו, אאסף שוכת, ראש המודיעין צבאי הסורי כחשוד.

 

התפתחות מיוחדת זו עשויה להוביל את באשר אל-אסד לכדי שכנוע שעליו לנקוט במדיניות של שינוי מהותי בדרכו. אולם, מצד שני התפתחות זו יכולה לגרום לו לנקוט בדרך של הסלמה מוחלטת מאחר שאין לו אופציה אחרת. הסלמה מעין זו מביאה אותנו אל מה שמכונה 'תסריט האסון'.

 

[התסריט השלישי המכונה] תסריט 'האסון' אינו מגן על סוריה או על משטר הבעת' אלא הוא בבחינת נקיטה במדיניות של 'תמות נפשי עם פלשתים'. על פי תסריט זה [סוריה] תביא את המצב בלבנון בגבול חוות שבעא לכדי פיצוץ, באמצעות שימוש בחזבאללה ובפלגים הפלסטינים, וכן תביא את היחסים העדתיים והמפלגתיים בתוך לבנון לכדי פיצוץ ויצירת בעיות במישור הלבנוני הפנימי.

 

התסריט הזה אינו מסתפק רק בהבאת הזירה הלבנונית לכדי פיצוץ, אלא מטרתו לגרור את האזור כולו למלחמה אזורית. בחוגים הבינלאומיים אומרים כיום כי [הניסיון] לזרוע אימה בלבם של הלבנונים באמצעות סדרת ההתנקשויות נחל כישלון, מאחר שלבנון מאוחדת והיא לא נגררה למלחמת אזרחים כפי שקיוו בדמשק. לכן, החלופה היחידה [מצד סוריה] כעת היא לשנות את הדרך באופן מהותי כך שיהיה עימות בכל המישורים ובמסגרתו יעשה שימוש בכל הארגונים הלבנונים והפלסטינים כדי להתגרות בישראל, זאת כדי שישראל בתורה תנקוט בצעדים חריפים שיובילו לשינוי השיח [בעולם] מהנושא הסורי בלבנון והחקירה הבינלאומית בנוגע למעשיהם של המפקדים הצבאיים הסוריים – [לנושא אחר]. 

 

אין לדעת איזה תסריט קרב ובא...

 

האחריות הגדולה ביותר, בזירה הלבנונית, מוטלת על כתפי חזבאללה מאחר שעליו להחליט סופית  אם הוא באמת מפלגה לבנונית או שהוא חייל המיישם את ההחלטה הסורית או האיראנית 'לגרור את האזור' למלחמה ולהפוך את לבנון לזירה של 'גיהנום' כדי לשרת את הגרעין האיראני או כדי לפטור את סוריה מהחקירה [הבינלאומית] על פשעי ההתנקשויות..."

 [1] אל-חיאת (לונדון), 6.1.2006.