המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ארגון סורי חדש לשחרור הגולן: נותרה רק דרך ההתנגדות
29/8/2006

          ארגון סורי חדש לשחרור הגולן: נותרה רק דרך ההתנגדות

 

הקדמה

היומון הכוויתי "אל-ראי אל-עאם" דיווח על ארגון חדש לשחרור הגולן בסוריה המאמץ את דרכו של חזבאללה. דיווח זה בא לאחר שבמשך מספר שבועות פרסמה העיתונות הסורית הממסדית מאמרים רבים בשבח ההתנגדות ואף מאמרים המאיימים כי סוריה תאמץ את דרך ההתנגדות בגולן.[1] נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר ב-14 באוגוסט 2006 בראיון לשבועון האופוזיציה המצרי "אל-אוסבוע" וכן בנאום שנשא ב-15 באוגוסט 2006 כי "הגולן ישוחרר בידיים סוריות". בראיון לערוץ הטלוויזיה של דובאי  ב-23 באוגוסט 2006 אמר כי "העם הסורי הוא שיחליט אם תהיה התנגדות בגולן".[2]

 

גוף עממי סורי לשחרור הגולן: לא נשתוק נוכח הכיבוש

היומון הכוויתי "אל-ראי אל-עאם" דיווח ב-25 באוגוסט 2006 כי ארגון בשם 'הגוף העממי לשחרור הגולן' הצהיר בהודעה ראשונה שפרסם כי "החל מהיום הוא לא ישתוק נוכח ההתעלמות מזכויותינו ונוכח הישארותו של הגולן תחת הכיבוש". הגוף טען כי "הדרך להחזיר את הזכויות [הערביות] נעשתה ברורה וכי הדרך [להשיג] ניצחון וכבוד היא דרך ההתנגדות". ההודעה הבהירה כי 'הגוף העממי לשחרור הגולן' הולך בדרכה של ההתנגדות וכי ישראל והמעצמות תיאלצנה לשאת באחריות, [זאת] לאחר שהן חסמו בפנינו את כל הדרכים'.

 

בכיר ב'גוף העממי לשחרור הגולן' מסר ל"אל-ראי אל-עאם" כי "להתנגדות יש דרכים פוליטיות וכלכליות ודרכי התנגדות שונות לצד הפעולה הצבאית. הוא הוסיף כי "הגוף יחל מיד בפעילות ההתנגדות שלו במסגרתה הכללית וכי ייתכן שבתקופה הקרובה נהיה עדים לפעולות צבאיות בגולן הסורי הכבוש."

 

היומון הכוויתי דיווח כי ניכר בבירור שנעשה ניסיון לשוות צביון אסלאמי להודעה הפותחת בפסוק קוראני "אם אללה ינחיל לכם ניצחון לא יהיה מי שיגבר עליכם." הבכיר [ב"גוף העממי לשחרור הגולן''] הוסיף כי "האו"ם עמד חסר אונים נוכח נחישותה של ארה"ב ליישם את ההחלטות הבינ"ל באופן סלקטיבי וחד צדדי, דבר שהביא את העם הערבי בפלסטין, בלבנון ובסוריה ואת המוני האומה הערבית לכפור באו"ם ובקהילה הבינ"ל בשל נטייתם לצידה של ישראל. מצב זה הביא לידי כך שלא נותרה בפנינו אופציה אחרת מלבד האופציה של ההתנגדות שהוכיחה את יעילותה, בניגוד למה שמפיצים האנשים המרפים את הידיים והנכנעים שמתארים את האופציה של ההתנגדות כאופציה של הרפתקנים."

 

הבכיר הצהיר כי "בניו של הגולן הכבוש ובניה של סוריה הערבית הגאה הולכים בדרכם היות והקהילה הבינ"ל נטשה אותנו והפנתה לנו את גבה. לא נותרה בפנינו שום אופציה זולת לאמץ לנו כדוגמה את ההתנגדות הלבנונית, שכן סבלנותנו פקעה."[3][2] ראו דוחות ממרי: תגובות איראן וסוריה למשבר; אסד מבקר את מנהיגי ערב ומאיים על ישראל;  אסד: לבנון חופשית להרוס את יחסיה עם סוריה

[3] אל-ראי אל-עאם (כווית) 25.8.2006