המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עבאסי: "נסכן את האינטרסים של אמריקה בכל העולם"
30/3/2006


חסן עבאסי: "נסכן את האינטרסים של אמריקה בכל מקום בעולם"

(30.3.2006)

 

בריאיון ליומון האינטרנט הרפורמיסטי האיראני, רוז (www.roozonline.com), אמר התיאורטיקן של 'משמרות המהפכה' חסן עבאסי, ראש 'המרכז הדוקטרינרי לביטחון לאומי' הכפוף ל'משמרות המהפכה', כי איראן תסכן את האינטרסים האמריקאיים בכל מקום בעולם אם תתקוף ארה"ב את איראן.[1]  להלן קטעים עיקריים מהריאיון:[2]

 

"רוז: הנושא החשוב ביותר כיום הוא עניין התיק הגרעיני של איראן והאתגר של איראן מול אירופה ואמריקה. כיצד לדעתך הגיע התיק האיראני לנקודת המשבר הזו?

עבאסי: מזה זמן שהמערב ובראשו אמריקה מחפשים תירוץ כדי להפעיל לחץ על הרפובליקה האסלאמית [של איראן] ...  מדוע? כי המהפכה שלנו סיכנה מאוד את האינטרסים שלהם. הם ביקשו בתחילה להיאחז בסוגיות כגון זכויות האדם [נגדנו] אולם הבינו שבתחומים האלה, הם לעולם לא יוכלו להתנכל לנו כי התיק שלנו נקי לחלוטין. עם חשיפת תוכניות הגרעין של איראן נקרתה בפניהם פתאום ההזדמנות להביא את המשטר לכדי התמוטטות.

 

רוז: האם אי-אפשר היה לנקוט מדיניות טובה יותר כדי שאיראן גם תממש את זכותה וגם לא תסתבך בבעיות האלה?

עבאסי: מה שאתה אומר הוא נכון [אם] לצד שמולך יש כוונות טובות. אך זה לא המצב במקרה של אמריקה. כבר מלכתחילה הם ביקשו למוטט את המשטר. שלא לדבר על כך שהם אינם הוגנים וכנים בדיבוריהם אודות הדמוקרטיה וזכויות האדם.

 

איזו דמוקרטיה? האם זו אותה דמוקרטיה שנמצאת בידיהם של כמה מאות ציונים [הכוונה ללובי היהודי בארה"ב] שממנים אנשים ומדיחים אותם [בארה"ב] כאוות נפשם? אלה אנשים שאינם מאפשרים אף פעם לאמריקה לנקוט עמדות הנוגדות את האינטרסים הלאומיים של ישראל. לגבי זכויות האדם הנשמרות באמריקה – עד היום קיימת גזענות באמריקה ויש בה עניים רבים. על כן, כל אלה סתם תירוצים. הטעות של הממשלה הקודמת היתה שהיא סמכה על המערביים כך סתם. כבר בתחילה היינו צריכים לעמוד איתנים מולם כדי לקבל את המגיע לנו.

 

רוז: כלומר בכל מחיר שהיה נכפה עלינו?

עבאסי: ראה מה היתה סיסמתו המרכזית של אמאם חוסין בכרבלא: 'לעולם לא נסכים להשפלה'. אסור להיכנע לכוחנות, במיוחד לאלה המבקשים להשתלט לא רק על איראן אלא על כל עולם האסלאם. אלה אנשים שאין להם מטרה מלבד השמדתה המוחלטת של דת האסלאם. מול אנשים כאלה אסור לסגת אפילו צעד אחד. כי כל צעד של נסיגה פירושו התקדמותם של אלה בכמה צעדים.

 

רוז: האם לא ניתן היה לוותר להם כמה ויתורים קטנים ובתמורה לקבל מהם את הדבר הגדול והעיקרי? האם לא ניתן היה להשתמש בשיטות דיפלומטיות?

עבאסי: אמרתי שעליכם לבדוק עד כמה האנשים האלה הוגנים וכנים. ברור הדבר שהם אינם. כיצד יכולה מדינה כלשהי להיות הוגנת וכנה כאשר היא פועלת מזה 27 שנים להשמיד את המשטר העממי ביותר בהיסטוריה בת-זמננו של העולם.

 

נקודה נוספת היא שייתכן שבאמצעות ויתור אחד קטן אנו נקבל צורה של קולוניה של אמריקה: הסתכל על מדינות ערביות כמו כווית וערב הסעודית. אלה קיבלו לחלוטין צורה של קולוניה.

 

עניין אחר, האם זו דרישתה היחידה של אמריקה מאיתנו? עוד מעט הם ידרשו [מאיתנו] להכיר בישראל ואח"כ לשמור על זכויות האדם באותו אופן שהם מבינים ורוצים, ובכל יום תעלה דרישה חדשה. אין מטרתם אלא השמדת המשטר והאסלאם ולכל הפחות שינוי המשטר. גם מבחינה תרבותית הם מנסים לפעול על הצעירים והם גם הצליחו בכמה היבטים.

 

רוז: היכן למשל?

עבאסי: מה שמושך את הצעירים שלנו כעת הוא עניינים של זכויות האדם ודמוקרטיה בסגנון מערבי. כולם רואים את המערב בצורה של ארץ שעסוקה בדיונים פילוסופים מושכים. מצד שני, אחת הבגידות של הרפורמיסטים במשטר היתה אי-רצונם או אי-יכולתם למנוע כמה דברים. למשל, אם יש לנו יום כמו יום הולדתה של פאטמה [בתו של הנביא מוחמד ואשתו של עלי, האמאם הראשון של השיעה] איזו סיבה יש לנו להציג יום אחר בתור יום האישה? למה צריך להיות יום כמו חג האהבה [14 בפברואר – Valentine’s Day].

 

לך לרחובות ותראה את צורת ההופעה של הצעירים. הכול מיובא [מהמערב]. הם בוחרים בצורת [ההופעה] הזו באופן עיוור, ללא שום חשיבה ובשל ההפצצות התעמולתיות [של המערב]. ראה את התסרוקות, התמונות, והכתוביות על הבגדים. חלק מהם עושים תעמולה רשמית לעבודת השטן. כל אלה הם החוליים של החברה שלנו וההצלחות של המערביים...

 

רוז: מה לדעתך צריך לעשות כנגד העניין הזה? האם להתעמת? לאסור?

עבאסי: ודאי שפעולה חד-צדדית לא תצליח. איסור גרידא לא יצליח וכך גם עימות גרידא. צריך שיהיה גם עימות וגם איסור. מלבד זאת, עלינו לנסות לגרום לצעירים להכיר את התורות האסלאמיות השורשיות...

 

רוז: אז אפילו אם תיפתרנה בעיות הגרעין שלנו נכונה לנו עדיין עבודה קשה?

עבאסי: בוודאי, אנו זקוקים למהפכה תרבותית בקרב העם. זוהי תוצאת 16 שנות המחדל של הממשלות הקודמות [ממשלות האשמי רפסנג'אני ומוחמד ח'אתמי].

 

רוז: מה לדעתך תהיה תוצאת [העימות] בעניין התיק [הגרעיני] שלנו?

עבאסי: ניתן לבדוק את הסוגיה הזו מזוויות שונות, אולם על-פי המחקרים והנתונים שברשותנו נכון לעכשיו, אמריקה כבר אינה מסתפקת באי-השלמת תוכניות הגרעין [שלנו] או בהתמוטטות המשטר. הם יודעים שהשורשים האסלאמיים [של איראן] חזקים עד כדי כך ש[יגרמו] לגייס שוב את העם נגד המשטר שימונה מטעמם [של האמריקאים], ובכך יתחולל נס נוסף [בדומה ל'מהפכה האסלאמית'].

 

תוכניתה של אמריקה כיום היא לפרק את איראן לשבע מדינות ולנצל את המחלוקות האתניות. זוהי סוגיה שנידונה באמריקה מזה זמן והם מבקשים ליישם תוכנית מעין זו. כי נכון לעכשיו הרפובליקה האסלאמית [של איראן] היא המכשול הגדול ביותר העומד בפני מימוש מאווייה של אמריקה באזור ובפני היווצרותו של המזרח התיכון הגדול.

 

רוז: מה עלינו לעשות מול האיומים האלה?

עבאסי: להתנגד. עלינו להיות חזקים מבחינה מדעית וביטחונית עד כדי כך שנוכל לדלג מעל [מכשול] הסוגיות האלה. האמאם המנוח [איתאלללה ח'מיני] אמר בזמנו שאמריקה לא תעז לעשות דבר וראיתם שכך אכן היה.

 

היו בטוחים שאמריקה אינה יכולה לתקוף את איראן כי היא יודעת שבכך ייווצרו קשיים רבים עבורה ועבור האינטרסים שלה. דומה הדבר לכך שהיא לעולם לא תנקוט פעולה טיפשית כמו הטלת סנקציות על הנפט של איראן, כי במקרה הזה, מלבד עלייה מטורפת במחיר מוצרי הנפט, גם האינטרסים של אמריקה יהיו בסכנה. אם היא תעז לעשות זאת אנו נסכן את האינטרסים של אמריקה בכל מקום בעולם, הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה כלכלית.

 

רוז: אבל ערב הסעודית הודיעה שבמקרה של הטלת סנקציות על איראן היא תספק את כמות הנפט החסרה?

עבאסי: אמרתי, אנו נסכן את האינטרסים של אמריקה."

 [1]  ראו דברים קודמים של עבאסי בדוח ממרי:  יש לנו אסטרטגיה להשמדת התרבות האנגלוסכסית

ראה גם הקלטת אודיו של עבאסי בהרצאה באונ' טהראן: http://www.memritv.org/clip/en/251.htm

http://www.memritv.org/clip/en/252.htm