המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חבר פרלמנט מצרי: הקוראן מדרבן לטרור
6/2/2006


חבר פרלמנט מצרי, איש האחים המוסלמים: הקוראן מדרבן לטרור

 

על-פי דיווח בשבועון העצמאי המצרי "רוז אל-יוסף", רג'ב הלאל חמידה, חבר פרלמנט מצרי, שנבחר כעצמאי בבחירות האחרונות לפרלמנט ומשתייך  לתנועת האחים המוסלמים, טען במהלך דיון של הפרלמנט בנושא ההסכם הבינערבי למאבק בטרור, כי הקוראן מדרבן לטרור וכי הוא עצמו תומך בפעילויותיהם של אוסאמה בן לאדן, אל-ט'ואהרי ואל-זרקאוי.[1]  דברים אלו זכו לתמיכתו של חבר פרלמנט אחר, השיח' סיד עסכר, המשתייך גם הוא לתנועת האחים המוסלמים. אותו שבועון מדווח כי חברי פרלמנט המשתייכים למפלגה הדמוקרטית השלטת (המפל"ד) לא ביקרו את רג'ב בשל דבריו אלא התלוצצו עימו.

 

 "רוז אל-יוסף" ראיין את רג'ב, על מנת לאפשר לו לחזור בו מדבריו, אולם הוא הביע את אותן עמדות.

 

להלן תרגום הראיון:[2]   

 

"שאלה: האם נראה לך הגיוני שמוסלמי כלשהו יאמר שהקוראן מסית לטרור?!

 

רג'ב: אמרתי דברים אלו במהלך דיון של הפרלמנט [המצרי] על ההסכם הבינערבי למאבק בטרור. הבחנתי שהדו"ח של ועדת ההגנה והביטחון הלאומי [הפרלמנטרית}ושל משרד החוץ לא היה מדויק  כאשר דן בטרור, כיוון שדן בו באופן כללי. רציתי להציג הסבר מיוחד לכך ש[המילה] טרור איננה  מילת קללה אם מפרשים אותה במשמעותה האמיתית. משמעותה היא התנגדות לכיבוש כפי שהוא קיים בפלסטין, באפגניסטאן ובעיראק!...

 

מנקודת המבט שלי בן לאדן, אל-ט'ואהרי ואל-זרקאוי אינם טרוריסטים – לפי המשמעות המקובלת אצל חלק [מהאנשים] - אני תומך בכל פעילויותיהם, כיוון שהם קוץ בגבם של האמריקאים והציונים... ומי שהורג אזרח מוסלמי איננו לוחם ג'יהאד או טרוריסט אלא הוא פושע ורוצח וחובה עלינו לקרוא לדברים בשמם האמיתי!

 

שאלה: [למה] אתה מתכוון כשאתה משווה בין הטרור, הג'יהאד וההתנגדות המזוינת, האם לפי דעתך מחרף הנפש הפלסטיני הוא טרוריסט, למשל?

 

רג'ב: אכן. המשמעות ההלכתית למחרף הנפש הפלסטיני, היא בכך שהוא מרתיע את האויב כפי ש[מופיע בקןראן: 8;60]: 'הכינו לקראתם את כל הכוח שתוכלו, וסוסים רתומים לקרב, אשר בהם תזרעו מורא בלב אויב אלוהים ואויבכם, ובלב אחרים מלבדם אשר לא תכירום, אך אלוהים יכירם'.[3]

 

לכן פלסטיני זה [נקרא] טרוריסט ולא מעניין אותו שמכנים אותו טרוריסט, מפני שהקוראן קרא לו כך! אולם חובה עלינו להבין שכל הדתות אוסרות להרוג אזרחים מוסלמים. אולם מה שקשור להתנגדות לכיבוש זה איננו [מעשה] פשע או אלימות, אלא ג'יהאד וטרור במשמעות של הרתעה והפחדה והשפה והשריעה מדגישים זאת!

 

שאלה: האם אתה חושב שזהו הזמן המתאים לחזור על דברים מסעירים מעין אלו, בייחוד בשעה שאנו מנסים לשפר את תדמית האסלאם בקרב המערב ולהסיר ממנו את האשמה שהיא דת של טרור, כפי שטוענים?!

 

רג'ב: האסלאם איננו זקוק לשיפור תדמיתו... אולם יש מספר מוסלמים בורים אשר לא מבינים את עיקרי דתם... חובה להתנגד לכל אויב של הארצות האסלאמיות והערביות האלו בטרור ולא באלימות. אנו זקוקים להגדרה מדויקת של [המילה] טרור באווירה השלילית שבה אנו חיים. אווירה שלא מבדילה בין פושע לבין מחרף נפש, או טרוריסט. חובה עלינו לא להיות מושפעים מן הלחצים האמריקאים בבואנו לקבוע את ההגדרה הזאת ו[עלינו] לשקול את הדברים על פי השריעה. ושלא יאמרו לנו להלחם בטרוריסטים ושנלחם בהם כפי שהם ציוו עלינו. האמריקאים, בעצמם, נוקטים אלימות במדינות הערביות!...

 

שאלה: מהי דעתך על כך שארגון או מדינה כלשהם, העוינים למצרים ולאסלאם ישתמשו בדברך, על מנת לסלף את תדמית דתנו ולבקר אותנו בחו"ל?!

 

רג'ב: אילו היה פונה אלי ארגון מכובד ושואל אותי [הוא היה מקבל תשובה] ומבין מהי כוונתי. האסלאם מדרבן לטרור ולג'יהאד - ולא לטרור במשמעותו המקובלת - כדי שהמקומות הקדושים שלנו ורכושנו לא יהיו מאכל תאווה לאויבים. באשר לפעולות ההרג של אזרחים המתרחשות במדינות האסלאמיות והערביות, הרי שדבר זה אסור על פי החוק והשריעה. ואלה [המבצעים פעולות אלו] הם פושעים ורוצחים מבחינה דתית!

 

שאלה: אם כן מה עושים למשל בערב הסעודית  בן לאדן, אל-ט'ואהרי וחסידיהם, התומכים בהם בשם האסלאם?!

 

רג'ב: אין קשר בין אוסאמה בן לאדן לבין מה שמתרחש בסעודיה מפעם לפעם, הם לא הרגו אף אחד מבין המוסלמים! מי שביצע זאת הם סוכנים ומרגלים של אמריקה וישראל, אשר מתנגדים ליציבות הממלכה, בשל עמדותיה העוינות להם תחת הנהגתו של האמיר עבדאללה, לפני פטירתו של המלך פהד ואחריה!

 

שאלה: האם אתה לא מפחד שיאשימו אותך בהסתה לטרור בהתאם להסכם אותו אישר הפרלמנט [המצרי] לפני [כמה] ימים?!

 

רג'ב: זה לא חדש בנוגע אלי ונאסרתי על כך מספר שנים. חלק מאשימים אותי שאני מוסלמי קיצוני יותר מהאחים המוסלמים. אני השתייכתי לארגון הג'האד ולג'מאעת אל-תכפיר ואל-הג'רה ואינני מכחיש זאת! ובעתיד אשיב לכל מי שיתקוף אותי בשל דעותי, [זאת] בייחוד משום  שכל הארגונים המשפטיים ואחרים במצרים ובחו"ל הם רק [בבחינת] דוכנים [מסחריים] מלאים במרגלים, ללא יוצא מהכלל, והם מקבלים שוחד מהאמריקאים. בעתיד אני אומר להם שאמריקה וישראל הן האלימות היחידות והן אחראיות על תופעת ההרג והאלימות השוטפת את העולם!

 

שאלה: מה תעשה אם יבקר אותך אחד מאנשי איזור בחירתך [לבחירות לפרלמנט] על תמיכתך בטרור ובטרוריסטים ויאשים אותך בשל [דבריך] שהקוראן מסית לטרור?!

 

רג'ב: אני אתאמץ לתקן את התפישות שהוא משוכנע בהן ואסביר לו את ההשלכות. אני תומך בכל הפעולות של בן לאדן ואל-ט'ואהרי נגד הכיבוש, אולם אם הם  יוציאו חוות דעת הלכתית כלשהי נגד אזרחים בכל ארץ ערבית או מוסלמית, הרי שאני אהיה הראשון שאעמוד נגדם!

 

שאלה: האם אל-ט'ואהרי לא קרא במפורש לאחרונה ב [ערוץ הטלוויזיה] אל-ג'זירה לחידוש פעולות הטרור במצרים?!

 

רג'ב: זה היה בשל התנגדותו למדיניות של אמריקה ולהתערבות של וושינגטון בענייני הפנים של מצרים. [הרי] כל המפלגות, האיגודים והעיתונאים מתנגדים לשליטה של אמריקה באזור..."               

                   [1] בבחירות האחרונות לפרלמנט המצרי, שנערכו בין החודשים נובמבר ודצמבר ב-2005, נבחרו כשמונים ושמונה חברי פרלמנט, שמשתייכים לתנועת האחים המוסלמים ומהווים כ-עשרים אחוז מהפרלמנט.

[2] רוז אל-יוסף, מצרים, 28.1.2006 עד 3.2.2006

[3] בביטוי "תזרעו מורא" המופיע בקוראן - "ת‏‏‏‏ורהִבון" – משתמשים בערבית המודרנית כדי לציין נקיטה בטרור.