המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר ב'אחים' בסוריה על שלטון אסד והיחסים עם איראן
19/1/2007


בכיר ב'אחים המוסלמים' בסוריה מתייחס לשלטון אסד וליחסי סוריה איראן

 

השבועון הסעודי "אל-וטן אל-ערבי", היוצא לאור בפריז, קיים לאחרונה ראיון עם פארוק טיפור, סגן מנהיג תנועת האחים המוסלמים בסוריה. בראיון טען טיפור כי סוריה נתונה להשפעה איראנית חזקה מבחינה דתית, כלכלית ואף צבאית. לדבריו, תנועתו דוגלת בדרך של מרי אזרחי ואי אלימות ואינה פועלת נגד המשטר בשל החשש מהישנותו של טבח כדוגמת הטבח בחמאת, ובשל היעדר גיבוי מצד מדינות האזור וארה"ב לפעולות מעין אלו.

להלן קטעים מן הראיון[1]:

 

כל מי שיוצא נגד ההשפעה האיראנית מדוכא

שאלה: "המשטר הסורי נמצא כעת במצור, וכמוהו בן-בריתו האיראני. העדויות מצביעות על-כך שאין לו את היכולת ואת עזות הפנים להרוס ולטבוח, [הלא כן]?"

טיפור: "האמריקאים והישראלים מתנגדים לשינוי המשטר הסורי ולעליית האסלאמיסטים לשלטון בדמשק. יתרה מזאת, התנועה האסלאמית בסוריה נמצאת במצב של מצור, כיתור, וחוסר יכולת לפעול. המצב בעיראק אינו מעודד פתיחת [חזיתות] נוספות באזור, ובנוסף, המצב הערבי מסובך. למעורבות האיראנית בזירה הערבית יש גם השפעה רבה. ישנה חדירה איראנית גדולה לתוך סוריה, ולמרות הסכנה שבה, איש אינו מצביע על משמעותה האמיתית.

 

ראשית, קיימת תעמולה דתית שיעית המופצת בכל רחבי סוריה; שנית, האיראנים שולטים בכלכלת סוריה, עד כדי כך שהמוסדות, משרדי הממשלה והתעשיות הסוריים - כולם עברו לידי האיראנים; שלישית, בתקופה האחרונה ישנה התערבות צבאית איראנית בסוריה. זה ששה חודשים יש פריסת סוללות טילים באזור העיר דמשק, וכל הצוותים האחראים עליהן הם ממשמרות המהפכה האיראניים. סוריה הפכה כעת להיות כבושה בידי האיראנים."

 

שאלה: "האם העם הסורי לא רואה את זה ומתקומם?"

טיפור: "ישנן תגובות שליליות כלפי האיראנים והשיעה, אולם מנגנוני הדיכוי הסוריים פועלים כנגד כל מי שאומר דבר ביחס לאיראנים. הם מפחידים אותו או משליכים אותו לכלא..."

 

שאלה: "כיצד ניתן לצאת מן התסבוכת הזו?"

טיפור: לא די באווירה פנימית [תומכת], צריך שגם האווירה האזורית והבינלאומית תהיה תומכת. דבר זה אינו קיים כעת. איננו רוצים ללכת נגד הזרם ולהפסיד פעם נוספת."  

 

אנו חוששים שהטבח בחמאת יחזור על עצמו

שאלה: "...משקיפים סבורים ש[תנועת] האחים המוסלמים, כתנועה אסלאמית מחתרתית, יכולה לעורר את [המצב] הפנימי בסוריה... מדוע הקיפאון הזה? למה אתם מחכים?"

טיפור: "אני מאמין שהסיבה לכך נעוצה בהיסטוריה העקובה מדם, וכן בעריצות ובמעשי טבח שמנגנוני הדיכוי ביצעו כנגד העם הסורי."

 

שאלה: "חלק מהפרשנים סבור שאילו הייתם פועלים בשיעור של אחוז אחד מן הפעולות החזקות שלכם בעבר, והייתם עומדים מול המשטר הסורי, הוא לא היה מסוגל לחזור על [אותו] הדיכוי, יתירה מכך, הדבר היה מביא לנפילתו?"

טיפור: "אנו חוששים שמה שקרה בחמאת בשנות השמונים [הכוונה לטבח חמאת בשנת 1982], יחזור על עצמו, כאשר תשומת הלב של הפוליטיקה הבינלאומית הייתה מופנית לכיוון אחר." 

 

מדינות האזור אינן תומכות בשינוי המשטר בסוריה

שאלה: "אבל סוריה מבודדת בזירה הערבית בשל הברית שלה עם איראן, [הלא כן]?

טיפור: "נכון לעכשיו, מדינות האזור לא הגיעו לכדי תמיכה בשינוי פנימי בסוריה, למרות שדרישתנו היא [כינון] ממשלה פלורליסטית ודמוקרטית. הדבר ברור [מתוקף] המצע הפוליטי שלנו ומתוקף תמיכתנו ב"הצהרת דמשק"[2] ובחזית ההצלה[3]."

 

שאלה: "ישנו מי שאומר שאם איראן תותקף המשטר הסורי יתמוטט. האם אתה מסכים לדעה הזו?"

טיפור: "[אפשרות של] התקפה על איראן מהווה נקודת תורפה משמעותית, היות שהמשטר הסורי שם בעת האחרונה את כל הביצים בסל האיראני. זהו משגה חמור, שיביא להכחדתו בשלב הבא."

 

שאלה: "מה יחסכם, כתנועת האחים המוסלמים [בסוריה], לקריאתו של ד"ר יוסף אל-קרדאוי למוסלמים להתלכד סביב משטר אנשי הדת באיראן ולתמוך בו, אף על פי שמשטר זה מדכא את הסונים באיראן?"

טיפור: "לצערי, אחדים מחכמי הדת המוסלמים אינם ערים לסכנה מצד שני המשטרים, האיראני והסורי, ומצד חזבאללה בלבנון. אין מנוס מלהסביר לאל-קרדאוי על סבלם של הסונים בעיראק כתוצאה מההשפעה האיראנית, ועל סבלו של העם הסורי בגין הפצת השיעה ונפילתה של סוריה בצבת ההשפעה האיראנית."

 

דרך אי האלימות היא המועילה ביותר בשלב זה

"שאלה: רבים מוכיחים את האחים המוסלמים הסורים על-כך שהם ויתרו על זרוע הג'יהאד שלהם והפכו לתנועה אידיאולוגית המתנערת מהעבר הג'יהאדי שלה ומגנה אותו. האם לא הגיע הזמן לבחון מחדש השקפה זו הנכנעת למשטר?"

טיפור: "נושא זה מורכב וסבוך. ערכתי על כך מחקר בן חמישים עמודים בו הגעתי למסקנה שמה שמתאים לסוריה כעת הוא מרי אזרחי וגישה של אי-אלימות. [אפילו] נלסון מנדלה אימץ את הקו של גנדי."

 

שאלה: "אבל מנדלה לא שלל את ההתנגדות ולא הגדיר אותה כאלימות, [בעוד] אתם גיניתם את כל עברכם הג'יהאדיסטי?"

טיפור:  "לא פתחנו במלחמה עם המשטר, [אלא] הגנו על עצמנו במלחמה זו. לא הייתה לנו ברירה."

 

שאלה: "אם כן, מדוע התנערתם מן העיקרון האסלאמי של 'הג'יהאד נגד שליט עריץ'?"

טיפור: "אף-אחד אינו יכול להתנער מן הג'יהאד, אבל לכל סוגיה יש שלבים. הנביא אמר: 'הג'יהאד נמשך עד יום תחיית המתים'."

 

שאלה: "אבל אתם התנערתם מן הג'יהאד במשך 25 שנה בדיוק, כלומר, מאז מרד חמאת, והשתלטות אנשי חלב על האחים המוסלמים?"

טיפור: "כל תקופה והדין שלה. אני מאמין, על יסוד בחינתי את המצב הפנימי, שנקיטת הדרך של אי-אלימות, מרי אזרחי והפגנות נגד המשטר הן המועילות ביותר בשלב הזה."[1] אל-וטן על-ערבי (פריז), 13.11.2007

[2]  ארגון גג של כוחות ומפלגות אופוזיציה רבים, ביניהם גם האחים המוסלמים בסוריה וארגונים כורדים.

[3]  חזית אופוזיציה סורית בראשה עומדים עבד אל-חלים ח'דאם, סגן נשיא סוריה לשעבר, ועלי צדר אל-דין אל-ביאנוני, מנהיג "האחים המוסלמים" בסוריה.