המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור סעודי: פתיחות תרבותית תימנע קיצוניות
8/8/2007

 

בעל טור סעודי: פתיחות תרבותית תימנע הפיכתנו למדינה טאליבאנית

 

במאמר ביומון הסעודי "אל-וטן", מתח בעל הטור הסעודי, סעוד אל-בלוי, ביקורת על ניסיונותיהם של זרמי הדת בסעודיה להכשיל אירועי תרבות המתקיימים בסעודיה מידי שנה, ובכך להפוך את סעודיה לחברה טאליבאנית המבודדת מהעולם. להלן תרגום חלקים עיקריים ממאמרו:  

 

"... [היומון] 'אל-וטן' דיווח ביום שלישי שעבר כי שמונה אנשים קיצוניים איימו לקלקל את ערבי השירה שנערכו במסגרת פסטיבל 'ג'דה אחרת', לאחר שניסו לשכנע את הנוכחים לא להיכנס לאולם. משנכשלו, החלו לצעוק תוך שהם מאיימים להפסיק חגיגות אלה בכל דרך אפשרית[1]… רוח הקיצוניות בינינו מתפשטת בהתמדה. עמדה זו מזכירה לנו אירועים קודמים, ביניהם יריד הספר הבינלאומי,[2] ואחריו [ההתפרעות] במכללת אל-ימאמה[3]...

 

לולא הצעדים הביטחוניים שננקטו לאחרונה, היו מראות אלו חוזרים על עצמם באירועי תרבות רבים [אחרים] באזורים שונים. מה רוצים האנשים הללו? האם הם אינם משוכנעים במידת דתיותה של החברה [הסעודית]? או שהם מעוניינים בדתיות מסוג כזה שתהפוך את החברה הסעודית לחברה טאליבאנית. כלומר, שהיא תהיה אסלאמית במתכונת של [תנועת] הטאליבאן הקיצונית, שביטלה את האדם לחלוטין באמצעות שליטה בחופש הבחירה שלו, ובחירותו הדלה בארץ המזרח האסלאמי.

 

איש אינו מכריח אותם להיכנס בכוח לערב שירה, לצפות בסרט או לנכוח בהרצאה תרבותית. מדוע הם מנסים לכפות על אחרים להתנהג בהתאם לדעותיהם? זוהי פסיכולוגיה של אפוטרופסות הנובעת מהשקפות נחרצות שאינן ניתנות לויכוח ולהטלת ספק. יתרה מכך, [פסיכולוגיה זו], לדעתם, מצדיקה הרג בגללה ולמענה. הקיצוניות ברעיונות אלה היא שהביאה אותנו היום לתהום 'הטרור' שהמיטה אסון על האדם והמולדת.

 

מצד אחר, ישנו רובד נרחב של תושבים בסעודיה המקווים שבידודנו התרבותי-חברתי מן העולם ייפסק. זאת במיוחד משום שאנו מנסים להפוך ערים אחדות בארצנו למוקד תיירותי. אולם, התיירות אצלנו עדיין דלה ודורשת מאמצים רבים והחלטות נחושות שלא רק יעודדו אותה, אלא גם יהוו תשתית ליצירתה.

 

לא ייתכן שבכל פעם שאנו מנסים לחזור למצב הטבעי של החברה באמצעות פתיחות טבעית והדרגתית [כלפי העולם], אנו מתנגשים בקבוצה של תושבים שממנים את עצמם להיות אפוטרופוסים לא רק על החברה, אלא גם על התקנות ועל ההחלטות שהמדינה מקבלת עבור תושביה.

 

[התושבים בסעודיה] זקוקים לתיירות פנים במסגרת פסטיבלים המתחדשים מידי שנה... [אולם], מי שיעקוב אחר מצב התיירות בארצנו, יראה מה [גדול] היקף תיירות החוץ של התושבים הסעודיים... כאשר נעשים ניסיונות למשוך את התייר הסעודי ואת תושב הקבע [לנפוש] בסעודיה, יש בקרבנו כאלה המתקוממים על כך ומנסים לכפות את דעותיהם בשם הדת. אינני חושב שמישהו מאתנו היה מסכים, למעשה, לתיירות במתכונת טאליבאנית...".[4]     

 [2]  מדובר ביריד ספרים המתקיים מידי שנה בסעודיה. לאחרונה הביעו אחדים מאורחי היריד התנגדות לפרסום חלק מהספרים שהוצגו בו, ודרשו להסירם מן התערוכה.

[3] בנובמבר 2006 נערך במכללת אל-ימאמה בריאץ' "שבוע תרבות", במהלכו התפרעו צעירים אדוקים בעקבות הצגה בה                        

  שודרו תמונות פורנוגראפיות של נשים ומוזיקה רועשת.

[4]  אל-וטן (סעודיה), 3.8.2007.