המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סגן מפקד כוח קודס צ'יזרי: "ח'אמנאי הוא מפקד ציר ההתנגדות והוא לבדו מכוונו ומובילו"
11/6/2024


סגן מפקד כוח קודס למבצעים, גנרל מוחסין צ'יזרי, על פקודו סגן מפקד כוח קודס בסוריה ולבנון, חאג' רחימי, שנהרג בדמשק ב-1.4.24: "ח'אמנאי הוא מפקד ציר ההתנגדות והוא לבדו מכוונו ומובילו". תחת פיקוד ח'אמנאי הצליחו המפקדים האיראנים של ציר ההתנגדות, בהם חאג' רחימי, "לקדם את ציר ההתנגדות למקום מסוים שתוצאתו היא מבצע 'מבול אל-אקצא' (7.10)"

 

הקדמה

בחלוף 40 יום מהתקיפה של ישראל בדמשק ב-1.4.2024 שהביאה למות שבעת בכירי כוח קודס של משמרות המהפכה (משה"מ), התייחס סגן מפקד כוח קודס למבצעים, גנרל מוחסין צ'יזרי, בראיון לסו"י תסנים המקורבת למשה"מ, לתפקודו ואישיותו של "היועץ צבאי", סגן מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון, מוחמד האדי חאג' רחימי שנהרג בתקיפה יחד עם מפקדו, הגנרל מוחמד רזא זאהדי.

 

חאג' רחימי החל את דרכו בשנת 1981 כמדריך בבסיס 'האמאם חוסין' של משה"מ. בתפקידו כמפקד אחת החטיבות החשובות ביותר של כוח קודס, יחידת 'אמאם עלי', שאמונה על מבצעים צבאיים מורכבים באזורי מלחמה מחוץ לאיראן כמו גם על הכשרה וחימוש המיליציות הנתמכות ע"י איראן, לקח חאג' רחימי חלק משמעותי בהכשרת לוחמי חזית ההתנגדות ואימונם. לאחר מות סגן מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, גנרל מוחמד חוסין-זאדה חג'אזי, שהיה אחראי על הפעילות בלבנון, ב-2021 מהתקף לב, מונה רחימי להחליפו כסגן המפקד לענייני תיאום בכוח קודס, ושימש כסגנו של זאהדי, מפקד כוח קודס בסוריה ולבנון.

 

הבכיר צ'יזרי שעבד בצמידות לרחימי אמר בראיון במסגרת סדרת כתבות "מפקד ללא גבולות", ב-12.5.2024, כי "היועץ" רחימי היה "איש ג'האד" אשר לצד בכירים איראנים אחרים אימנו כוחות מחזית ההתנגדות באיראן ומחוצה לה וציין כי "אותן קבוצות שפועלות בתימן [החות'ים] ובמקומות אחרים הן תוצאות עבודתם של אנשים כמו חאג' רחימי."

 

למרות שבכירים איראנים מצהירים כי ארגוני ציר ההתנגדות פועלים בצורה עצמאית מבלי לקבל פקודות מאיראן, צ'יזרי הדגיש כי המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, הוא "מפקד ציר ההתנגדות והוא לבדו מנחה, מוביל ומפקד על ציר ההתנגדות." צ'יזרי גם התגאה בכך שהאימונים עליהם היה מופקד חאג' רחימי, לצד פעילות קציני כוח קודס ומשה"מ אחרים, אפשרו את מבצע "מבול אל-אקצא" – הכינוי של חזית ההתנגדות למתקפת השבעה באוקטובר על דרום ישראל. לדבריו, תחת פיקוד ח'אמנאי הצליחו המפקדים האיראנים של ציר ההתנגדות, בהם חאג' רחימי, "לקדם את ציר ההתנגדות למקום מסוים שתוצאתו היא מבצע 'מבול אל-אקצא'... מבצע 'מבול אל-אקצא' הוא תוצאה של שנים רבות של אימונים ותמיכה של כוחות ג'האד."

 

זו אינה ההודאה הראשונה מפי בכיר איראני על חלקם של מפקדי כוח קודס האיראני שנהרגו בתקיפה בדמשק בהוצאה לפועל של מתקפת הטרור של השלוחה הפלסטינית בציר ההתנגדות, ב-7.10, ראו דוח ממרי מאפריל 2024 – גוף איראני המקורב למנהיג העליון ח'אמנאי מודה כי מפקד סוריה ולבנון בכוח קודס, מוחמד רזא זאהדי, שנהרג בתקיפה בדמשק ב-1.4.24 היה שותף לתכנון וביצוע מתקפת ה-7.10.

 

צ'יזרי קבע בריאיון כי ההתנגדות התפשטה היום בעולם כולו, גם למדינות שאינן אסלאמיות, דבר המהווה הלכה למעשה "יצוא המהפכה האסלאמית" ומאפשר "עמידה מול המעצמות". צ'יזרי גם יצא נגד מצרים וסעודיה "הצבועות" כי הן רק מעמידות פנים שהן תומכות בפלסטינים בעוד בפועל השיעים האיראנים הם שמסייעים להם בשדה הקרב.

 

סגן מפקד כוח קודס למבצעים, גנרל מוחסין צ'יזרי [[1


 

להלן תרגום הריאיון של סגן מפקד כוח קודס למבצעים, האלוף מוחסין צ'יזרי, על סגן מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון, חאג' רחימי:

 

"חאג' רחימי היה שולח צוותים מחוץ לאיראן כדי לאמן כוחות התנגדות ובמקביל אירח כוחות בני לאומים שונים להכשרה בתוך איראן"

תסנים: לאן חוזרת ההיכרות שלך עם השהיד חאג' רחימי והיכן פגשת אותו לראשונה?

צ'יזרי: "במהלך מלחמת איראן – עיראק [1980-1988] השהיד רחימי היה באוגדה מספר 10 ואני במספר 27. הכרתי אותו באופן כללי עד שהוא הגיע לכוח קודס והחליף אותי במכללת הארגון.

 

תסנים: אתה היית המפקד והוא היה הסגן?

צ'יזרי: נכון, הייתי [מפקד] במכללה והוא היה הסגן [שלי] לשנה, שנה וחצי, ואז הוא נסע לאזור המשימה – לבנון, בפרק זמן זה היו לנו איתו יחסי עבודה, ולפי האינטראקציות [בינינו] במשימה הוא בעיקר קידם את נושא האימונים. לאחר שחזר [לאיראן], הוא שוב הגיע למכללה והיה בה זמן מה עד שהגיע ליחידת הכוחות המיוחדים "האמאם עלי" והפך למפקד היחידה. שוב, האינטראקציה שלנו אז הפכה קרובה והדוקה יותר בהשוואה לעבר. בתקופה ההיא, כשהיה בכוחות המיוחדים של "האמאם עלי", יחידה זו הייתה אחת הקבוצות המרכזיות ומילאה תפקיד יעיל.

 

תסנים: בהתחשב בכך שאחד מתחומי הפעילות שלך הוא אימונים והוא גם היה באותו תחום פעילות, איך ראית את סגנון העבודה שלו? לדוגמה, האם אי פעם לא הסכמתם אחד עם השני בנושא מסוים? ובכלל, מה היה סגנון הניהול שלו בתחומי האימונים?

צ'יזרי :הארגון שהוא היה מפקדו לא היה רק של הכשרה [ואימונים], כלומר זה היה מבצעי הכשרתי, וליחידה הגדולה שהוא היה אחראי עליה הייתה משימה כפולה.

 

תסנים: האם ריבוי המשימות של היחידה הזו לא הקשתה [עליו]?

צ'יזרי: התשובה על כך דורשת דיון נפרד, אבל בכל התקופה שבה הוא היה אחראי על המבצעים והאימונים הוא נחשב לעמוד התווך וליחידת הכוחות החזקה ביותר, הן מבחינת המשימות המבצעיות והן מבחינת משימות האימון. למעשה, משימות הכוח בממד המבצעי ובממד ההכשרתי, היו בעלות הנפח והמשקל הגדולים ביותר על כתפי היחידה שהיה מפקדה.

 

כל יחידות הכוחות המיוחדים של 'אמאם עלי' הגיעו לשדה הקרב במהלך המלחמה נגד כוחות התכפיר [דאעש] וכל כוחות היחידה שהוא היה מפקדה הוצבו באזורים שונים בסוריה ומילאו תפקיד בולט בהקשר זה.

 

הוא סיפק כוחות באופן רציף ברמות וביחידות שונות, כלומר כשחלק מהחיילים היו בחופשה, הוא שלח חיילים אחרים למשימה, והמחזור הזה נמשך כל הזמן. היעילות של יחידתו הייתה ניכרת במבצעים.

 

אחד המאפיינים של השהיד חאג' רחימי היה שבכל פעם שהוא נסע לאזור סוריה או לאזורי המשימה [האחרים], מכיוון שכוחות יחידת 'האמאם עלי' נכחו בכל מקום באזור, הוא היה קשור לכל הכוחות המורדים ללא יוצא מן הכלל ודואג לענייניהם, מאפס למאה, הוא השתמש בכוח שהיה לו כדי לבצע את המשימה. מלבד הלחימה נגד דאעש והתכפירים בעיראק ובסוריה, ליחידה בפיקודו של השהיד חאג' רחימי היו עוד עשרות משימות שהם ביצעו בו-זמנית.

 

תסנים: איך התמודד השהיד חאג' רחימי עם נפח כה רב של משימות?

צ'יזרי: ובכן אנשים מסוג זה הופכים שהידים

 

מוחמד האדי חאג' רחימי, סגן מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון במשימה של חזית ההתנגדות [2]תסנים: שאלה זו חייבת לעלות במוחו של הקהל. האם ייתכן שיחידה תהיה מעורבת במלחמה כפי שהיתה בסוריה ואז תוכל לבצע עוד כמה משימות במקביל?

צ'יזרי: אנשי הג'האד הם כאלה, והתכונה הזו אינה ייחודית רק לחאג' רחימי. לאנשים הפעילים בתחום הג'האד וההתנגדות יש רוח כזו. כלומר זה לא שהוא ואנשים כמותו יושבים מאחורי שולחן ונותנים פקודות, הם עצמם בראש החזית, כמו חאג' קאסם סולימאני [מפקד כוח קודס שחוסל ב-3.1.2020] והוא תמיד הלך קדימה ראשון ומשך את שאר הכוחות אחריו. לשהיד חאג' רחימי ולכל מפקדי הג'האד יש רוח כזו והם ניצבים בראש.

 

אנשים כמו שהיד חאג' רחימי עמדו הם עצמם בראש המשימות, שכן אם הם היו רוצים לשבת ולפרסם פקודות, העבודה לא היתה מתבצעת. עבודתו של חאג' קאסם [סולימאני] היתה קשה פי עשרה מזו של מר חאג' רחימי, אבל זה היה מוחשי לכולם. בגלל שאיש לא שם לב למר חאג' רחימי, פעילותו ושירותיו לא היו מוחשיים במיוחד עבור הציבור, וכמובן, חאג' קאסם [סולימאני] היה מסוגל לעשות דברים גדולים בזכות נוכחותם של מפקדים גדולים כמו שהיד חאג' רחימי.

 

חאג' רחימי לצד קאסם סולימאני בהיותו מפקד יחידת הכוחות המיוחדים, 'האמאם עלי'  [3]


 

גם היום, אם נתבונן בפרטי פעילותו של חאג' קאסם [סולימאני], נוכל לראות עבודות [שעשו] עשרות אנשים כמו מר חאג' רחימי. חאג' רחימי הוא אדם שלא ידע מהו זמן והקריב את כל האינטרסים האישיים שלו למען האינטרסים הארגוניים, להתנגדות ולג'האד. מי שמסתכל על העניין במבט חומרני בהחלט לא מסוגל לפעילות כזו, אנשים מסוג זה רק רוצים שהיום שלהם יהפוך ללילה ומבקשים שעות נוספות, אבל כוח ג'האדי כמו חאג' רחימי עוסק בביצוע המשימה ולא שם לב כלל לחלוף הזמן. הוא אוהב שהזמן עובר לאט יותר כדי שיוכל לבצע יותר עבודה, משום כך כשהם מתמודדים ברוח כזו עם המשימה, גם האל מרעיף את ברכותיו. מעשים גדולים הם תוצאה של פעילות אנשים גדולים והאל נותן הצלחה לבעלי אישיות גדולה והשקפה כנה. האל מעניק להם את ההצלחה לעשות דברים גדולים ועוזר להם להצליח במלאכתם.

לעתים, בנוסף לכל משימות האימונים והמבצעים, שהיד חאג' רחימי היה שולח צוותים אל מחוץ לאיראן כדי לאמן את כוחות התנגדות ובמקביל אירח כוחות בני לאומים שונים לאימונים בתוך איראן. ובכן, התנאים היו כאלה שהכוחות הללו, היו בני לאומים שונים, ולכן הם לא היו צריכים לראות זה את זה. נושא זה עצמו הצריך ניהול עצמאי ונפרד, זה הצריך תכנון וניהול ביצועי נכון, אשר בוצע על ידי השהיד חאג' רחימי ויחידת הכוחות המיוחדים 'האמאם עלי'. לכן, כתוצאה מהמאמצים הללו איראן ומשמרות המהפכה הם כיום הציר המרכזי של חזית ההתנגדות ועליהם נשענים כל כוחות ההתנגדות.

 

חאג' רחימי נואם באנדרטה לזכר חללי יחידת הכוחות המיוחדים 'האמאם עלי' [4]


 

במקביל לתוכניות האימונים האלו, כוחותיו היו גם בראש החץ בזמן המלחמה והמבצעים השונים ולכן הם גם נפצעו והפכו לשהידים. דבר שיצר משימה כפולה ליחידה ולמפקד, כלומר לחאג' רחימי, ולכל חבריו שעבדו עמו...

 

הארגון של חאג' רחימי היה ארגון ג'האד, כלומר גמיש ומוכן לכל משימה. בכל שלב התרחשו משימות מאולתרות ובלתי צפויות בהתבסס על התנאים והגמישות הקיימים בציר ההתנגדות, וביצוע משימות אלו היה באחריות היחידה של חאג' רחימי. יחידת הכוחות המיוחדים 'האמאם עלי' לא היתה יחידה קלאסית וכאשר יחידתו קיבלה במפתיע משימה, הקדיש חאג' רחימי תשומת לב מיוחדת לקבלתה ולביצועה והוביל את היחידה ואת הכוחות שבפיקודו למלא אותה.

 

זהו המאפיין המבחין בין יחידות כאלה לבין ארגונים רבים אחרים. זה היה אחד משיאי הפיקוד של חאג' רחימי. קבלת השליחות והאחריות היו מהמאפיינים הבולטים שלו לפני השהאדה שלו... הוא  היה סגן [מפקד] המכללה של כוח קודס, אחרי כמה שנים הוא עזב שם והיה מפקד יחידה. אבל כשאמרו לו לחזור שוב למכללה הוא הסכים וחזר...

 

בשיחות שניהלנו לאחרונה, הוא רצה סוף סוף להיות במקום שבו יוכל להיות יותר פרודוקטיבי ושימושי, אז הוא עזב מכאן [איראן]. ערב חג [הנורוז], שבוע ועשרה ימים לפני שעתיד היה לעזוב, הוצע לו להיות סגן [מפקד כוח קודס] בסוריה ולמלא את תפקידו שם. הוא ידע שהאחריות הזו מאוד קשה ולא דומה למבנה ולארגון שכאן אבל הוא בחר לעזוב לשם. אמנם, היה לו יותר קל כאן, מעמדו בארגון היה גבוה יותר והיה לו כאן מוניטין, אבל הוא עבר את כל זה בקלות וקיבל את מה שלדעתו הוא סיפוק האל. הוא עשה עסקה עם האל והאל נענה לו.


"כבודו [ח'אמנאי] הוא מפקד ציר ההתנגדות והוא לבדו מנחה, מוביל ומפקד על  ציר ההתנגדות"

תסנים: אמרת שיש לו זכות גדולה בקרב חזית ההתנגדות בכך שהוא אימן והכשיר את כוחות חזית ההתנגדות

צ'יזרי: בוודאי שיש לו. אולם ייתכן שיש רבים כמותו שנותרו אנונימיים למרות השקעתם הרבה, שפיכות הדמים והקשיים שהם סבלו. השהאדה שלו, ואיך שהיא משתקפת בחזית ההתנגדות מראה שיש לו מעמד חשוב. זו גם תוצאה של ביצועיו... תפקידו, כידוע, ותרומתו לחזית ההתנגדות גבוהים מאוד, והשפעותיהם ותוצאותיהם ניכרים ומתמשכים.

 

כבודו [המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי] הוא מפקד ציר ההתנגדות והוא לבדו מנחה, מוביל ומפקד על ציר ההתנגדות. הפיקוד על השטח היה בשלב מסוים בידי חאג' קאסם [סולימאני] שעבד תחת ח'אמנאי. תחת פיקוד זה הצליחו מפקדים נוספים לקדם את ציר ההתנגדות למקום מסוים שתוצאתו היא מבצע 'מבול אל-אקצא' [7.10].

 

אותן קבוצות שפועלות בתימן [החות'ים] ובמקומות אחרים הן תוצאות עבודתם של אנשים כמו חאג' רחימי בעשורים האחרונים, הנושאת כעת פרי וצמיחתה אקספוננציאלית מיום ליום. מבצע 'מבול אל-אקצא' הוא תוצאה של שנים רבות של אימונים ותמיכה של כוחות ג'האד, והתוצאה היא שכיום כל תושבי העולם מתקוממים נגד המשטר הציוני וטבעו של המשטר הציוני מתגלה לכל העולם.

 

הסטודנטים האמריקאים [המוחים באוניברסיטאות] הם לא השכבה הרגילה של החברה. אך היום נוצרה הארה בקרב הסטודנטים ברמת האוניברסיטאות בעולם שהבינו כי מצד אחד יש עושק שמבצעת ישראל ומצד שני העם הפלסטיני המדוכא והמקופח.

 

"יצוא המהפכה אינו אלא ייצוא תרבות ההתנגדות. כעת תרבות ההתנגדות התפשטה בכל העולם וכולם מבינים שהם יכולים לעמוד מול המעצמות"

רק עכשיו, אחרי 40 שנה עם שפיכות דמים וקשיים, הסטודנט האמריקאי מבין מה קורה. כבודו [ח'אמנאי] נתן ביטוי מעשי לאידיאלים של האמאם [ח'ומיני] בהקמת כוח קודס, בארגון ציר ההתנגדות ובבנייתו בתוך ומחוץ לגבולות [איראן]. אם נלך לפי הפקודה הזו, התוצאה של ציר ההתנגדות תוביל להתנגדות במדינות אסלאמיות ובמדינות שאינן אסלאמיות. כעת ההתנגדות איננה ייחודית רק למדינות האסלאם. ההתנגדות חדרה כעת גם למדינות שאינן אסלאמיות, ומושגים כדוגמת אנטי-יהירות [נגד אמריקה], אנטי-דיכוי ועצמאות הפכו רווחים.

 

יצוא המהפכה אינו אלא ייצוא תרבות ההתנגדות. כעת תרבות ההתנגדות התפשטה בכל העולם וכולם מבינים שהם יכולים לעמוד מול המעצמות. כולם רוצים עצמאות והם יודעים מי הגזלן [ישראל], מי היהיר [ארה"ב], מי המקופח, מי המדוכא [הפלסטינים], מי הצודק [איראן וציר ההתנגדות] ומי הטועה [המערב] ואנחנו רואים את הצודק [חמאס וגא"פ] והטועה [הרשות הפלסטינית] בקרב העם המוסלמי של פלסטין.

 

חאג' רחימי לצד מפקד כוח קודס הנוכחי, אסמאעיל קאא'ני  [5]

 

העם המוסלמי של פלסטין כולו מוסלמים סונים ולא היתה להם זיקה לאיראן. הכיצד נמצאה זיקה זו? בעבר הם היו חסידי מצרים, ערב הסעודית וכו' שהעמידו פנים שהן תומכות בפלסטין, אבל איך זה שהיום מגיעים השיעים לשדה הקרב ומעניקים תמיכה בפועל לעם הפלסטיני!?

 

תסנים: כשחאג' רחימי הפך לסגן מפקד כוח קודס לענייני תיאום, האם התנהגותו השתנתה?

צ'יזרי: כלל לא, הוא היה בעל אופי הרואי ואדם ישר ותמיד היה לו קשר הדוק עם הדרגים הנמוכים יותר... למעשה, כאשר הוא הפך לסגן מפקד לענייני תיאום, הוא היה הרבה יותר רגוע וצנוע מבעבר. קודם לכן, במקום שהיה אולי היו לו יותר ויכוחים בדיוני עבודה אבל בסך הכל לדברים האלה לא היתה משמעות רבה עבורו.

 

חאג' רחימי בטקס מינויו לסגן מפקד כוח קודס לענייני תיאום [6]תסנים: כיצד גילית שהוא הפך שהיד?

צ'יזרי: הייתי כאן והודיעו לי שישראל תקפה בדמשק. ברגע שהודיעו לי שהם פגעו בבניין, הנחתי שקרה לו משהו שכן ידעתי שהוא הלך לבניין הזה. מיד לאחר מכן התקשרתי והודיעו לי שהוא הפך שהיד." [7]
[1] תסנים (איראן), 12.5.2024

[2]  תסנים (איראן), 12.5.2024

[3] תסנים (איראן), 12.5.2024

[4]  תסנים (איראן),  12.5.2024

[5]  תסנים (איראן), 12.5.2024

[6]  תסנים, 12.5.2024

[7] תסנים (איראן), 12.5.2024