המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 6.3.2008
6/3/2008

מה חדש? סיכום יומי 6.3.2008

 

בתקציר:  איראן: 1500 סטודנטים באיראן תובעים להדיח את נשיא האוניברסיטה *  מצרים: נעצר אחד ממנהיגי האחים המוסלמים *  עיתון סורי: "אל-ערביה" מקפח בדיווחיו את סוריה * "אל-ג'זירה" התנצל על דברי התקפה את האסלאם *  משרד בישראל של התנועה העממית לשחרור סודאן * מצרים: הוחרם גיליון של עיתון בריטי בגין "קריקטורות הנביא"

 

בעלת טור: הזמנת אחמדי-נז'אד לעיראק – מכה לערבים

בעלת הטור ביומון 'אל-שרק אל-אוסט', הדא אל-חוסייני, כתבה כי ביקור נשיא איראן בבגדאד הוא "מכה אנושה לכל הערבים". לדבריה, הביקור מתקיים על גופותיהם של מאות אלפי ההרוגים העיראקים במלחמת איראן-עיראק, ועל שרידי גופות העיראקים שהאיראנים אחראים להפצתן לכל עבר. היאי לעגה לאחמדי-נז'אד באומרה שאנשי ה"פשמרגה" הכורדים שמרו עליו עת ישן בביתו של הנשיא ג'לאל טלבאני, כשהם חמושים בנשק אמריקאי וישראלי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.3.08

 

אלג'יריה: נחשף האחראי להרג התיירים במאוריטניה

היומון האלג'יראי אל-שרוק אל-יומי דיווח כי בידיו עותק ממסמכי חקירת החשודים בהרג התיירים הצרפתים במאוריטניה. מן החומר עולה כי הטרוריסט מוח'תאר בלמוח'תאר, מפקד הסהרה לשעבר בקבוצה הסלפית לדעווה וללחימה (GSPC) הנמצא כעת במאלי, תכנן לחטוף תיירים לשם כופר ולא ברור מה הביא להריגתם.

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 6.3.08   

 

דובר תנועת הסטודנטים באיראן: הרפורמיסטים נכנעים בקלות

דובר תנועת הסטודנטים האיראנית, עבדאללה מואמני, תקף את התנהלות הרפורמיסטים בבחירות למג'לס, ואמר כי אין להם קווים אדומים מול השמרנים. לטענתו, הבחירות אינן חופשיות  והרפורמיסטים לא התקוממו נוכח פסילה של רבים ממועמדיהם. לפיכך אבד אמון הציבור בהם.

רוז (איראן), 6.3.08

 

אתר אינטרנט איראני: סוכנות הביון הבריטית מרגלת אחר משמרות המהפכה

אתר האינטרנט האיראני תאבנאק, המזוהה עם מוחסין רזאי, מפקד משמרות המהפכה לשעבר, דיווח כי סוכנות הביון הבריטית MI6 פועלת בצפון עיראק במטרה לרגל אחר אנשי משמרות המהפכה. במסגרת זו גייסה הסוכנות כורדים איראנים החברים בקבוצות אופוזיציה, והקציבה לפעילות משאבים רבים. כן דווח כי MI6 מבצעת פעילות מודיעין במחוז אזרביג'אן המערבית (צפון-מערב איראן), המהווה יעד אסטרטגי, בהיותו מאוכלס בבני המיעוט האזרי.

תאבנאק (איראן), 5.3.08

 

 איראן: 1500 סטודנטים תובעים להדיח את נשיא אוניברסיטת שיראז

באוניברסיטת שיראז (דרום איראן) מפגינים מזה שבועיים 1500 סטודנטים, בדרישה להחליף לאלתר את נשיא האוניברסיטה, מוחמד צאדקי, הנתמך ע"י צמרת המשטר. הסטודנטים טוענים כי במהלך השנתיים וחצי בהן הוא מכהן, הוטלו מגבלות קשות על פעילות הסטודנטים ועל חופש הביטוי.כוחות הביטחון והבסיג' איימו על הסטודנטים ועל בני משפחותיהם במטרה להביא לסיום ההפגנות.

רוז, (איראן), 6.3.08; ביטאון הסטודנטים של אמיר כביר (איראן), 3.3.08

 

יוזמה להפסקת אש בין ישראל לפלסטינים

נמר חמאד, יועצו הפוליטי של יו"ר הרש"פ, גילה כי קיימת יוזמה אמריקנית-מצרית-פלסטינית להפסקת אש בין ישראל לפלסטינים. במסגרת זו יבקר עוזרה של קונדוליסה רייס, דיוויד וולש, בקהיר כדי לבחון עם בכירים מצריים מה מידת מחויבותה של תנועת החמאס להפסיק את ירי הטילים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 6.3.08

 

נעצר אחד ממנהיגי האחים המוסלמים במצרים

במסגרת גל המעצרים שמבצעים מנגנוני הביטחון המצריים בשורות תנועת האחים המוסלמים בימים האחרונים, נעצר גם חבר לשכת המדריך הכללי של התנועה, ד"ר מחמוד ע'וזלאן.

 www.ikhwanonline.com, 6.3.08

 

[בעקבות תקיפת ישראל בעזה]

תורת האבולוציה; הטיל שהתפתח מהבקבוק הוא: "טילי ההתנגדות" 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פלסטין (רש"פ); אל-שרק (קטר), 5.3.08

 

אל-ת'ורה: ערוץ אל-ערביה לא אובייטיבי ביחס לסוריה

במאמר ביומון הסורי הממסדי, אל-ת'ורה, האשים בעל הטור, מען עאקל, את ערוץ הלוויין הסעודי אל-ערביה בחוסר אובייקטיביות ביחס לסוריה. לדבריו, הערוץ מתמקד במסר לפיו התערבות סוריה בלבנון היא שפוגעת באחדות הערבית, בעודו מתעלם משפיכות הדמים בפלסטין, מאירוח המשחתת "קול" בלבנון, מהישגי ההתנגדות, ומהשת"פ של מדינות הציר הערבי המתון עם הפרויקט האמריקאי-ישראלי.

אל-ת'ורה (סוריה), 3.6.08

 

מצרים: הוחרם גיליון של עיתון בריטי בגין פגיעה באסלאם ובנביא

שר ההסברה המצרי, אנס אל-פקי, הורה להחרים את גיליון העיתון הבריטי  The Observer מה-2.3.08, משום שהוא כולל קריקטורות הפוגעות בנביא מוחמד וכן מאמר הלועג לכלל הדתות.

אל-אהראם (מצרים), 6.3.08

 

אורחת באל-ג'זירה תקפה את האסלאם; הערוץ התנצל

רשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" התנצלה על דברים שאמרה האינטלקטואלית הסורית, ופאא' סלטאן השבוע, בתכנית אירוח בערוץ. סלטאן הגנה על פרסום הקריקטורות אודות הנביא בעיתון הדני, טענה כי הקוראן מסית לאלימות ולטרור, וכינתה את הנביא "טרוריסט".

www.aljazeera.net, אל-קדס (ירושלים), 6.3.08

 

קמפיין בינ"ל למען זכויות האדם באיראן

פעילי זכויות אדם יצאו בקמפיין בינ"ל חדש למען זכויות האדם באיראן ואף נפתח אתר אינטרנט המוקדש לנושא (iranhumanrights.org.www) האדי קאימי, מראשי הקמפיין, אמר כי בעיית זכויות האדם באיראן הוחרפה בשנתיים האחרונות והיא מן החמורות בעולם. בין הנושאים שמסקר האתר: ריבוי ההוצאות להורג; הפרת זכויות מיעוטים; דיכוי חופש הביטוי וההתאגדות; עינויי עצירים; בחירות לא חופשיות ואפליית נשים.

רוז (איראן), 6.3.08

 

התנועה העממית לשחרור סודאן פתחה משרד בישראל

מזכירות התנועה העממית לשחרור סודאן בישראל, בישרה אתמול בהודעה לעיתונות על פתיחת משרדה בתל-אביב. בהודעה נאמר שהמהלך הוא על דעת הנהגת התנועה היושבת בג'ובה שבדרום סודאן והוא נועד לקדם את החזון ואת המדיניות של התנועה העממית באזור. על-פי ההודעה ישנם  בישראל 400 מתומכי התנועה, שהיא שותפה מרכזית בממשלת האחדות בסודאן.

Sudan Tribune  (צרפת), 6.3.08

 

[נשיא איראן אחמדי] נז'אד דורש שכוחות הברית יעזבו את עיראק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.3.08

 

שיח' אל-אזהר: לערוף את ראש הפוגע בדתות המונותיאיסטיות

בתגובה לקריקטורות של הנביא מוחמד בעיתונות הדנית ולסרט הולנדי הפוגע באסלאם, אמר שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי: "כל בר דעת צריך לצאת בנחישות נגד הפגיעה בקוראן ונגד העלבת הנביא, ולהכות ביד ברזל את ידי הנוהגים לעשות זאת." לדבריו אילו פגע מוסלמי בספרים הקדושים ללא-מוסלמים, או בנביאי הדתות המונותיאיסטיות האחרות, "היינו דורשים להענישו 'למען יראו וייראו' ולערוף את ראשו."

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 5.3.08

 

אל-אזהר שוללת הצעת חוק המגדירה מילת נשים כעבירה פלילית

האקדמיה למחקרים אסלאמיים באל-אזהר התנגדה להצעת חוק שהגישה המועצה הלאומית לאם ולילד, הקובעת כי מילת נשים היא מעשה פלילי. לדעת האקדמיה, די בפרסום דו"ח על הנזקים האפשריים הכרוכים במעשה.

עקידתי (מצרים), 4.3.08

 

ברוכה הבאה קונדוליזה רייס; קונדוליסה אומרת: "עכשיו, הבה ונדבר"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-מסתקבל (לבנון), 5.3.08

 

מאמר באיראן: הסנקציות רפןת ומעידות על חולשת מועה"ב

בעל הטור, סעדאללה זארעי, טען כי החלטת הסנקציות מס' 1803 אינה יכולה להיקרא "חדשה", כיוון שאין בה סעיפים חדשים לבד מהדרישה לפיקוח על מטוסים ואוניות איראניים. לדבריו, קבלת ההחלטה, שנה לאחר קבלת החלטת הסנקציות הקודמת, מהווה הודאה של חברות מועה"ב בחוסר יכולתן לעצור את תוכנית הגרעין של איראן, ולפיכך  "זהו ניצחון איראני גדול."

פארס (איראן), 5.3.08

 

 

עורכי-דין דארפוריים לסין: חידלו לספק נשק לח'רטום

ששים עורכי דין מדארפור הגישו אתמול מכתב לשגרירות סין בח'רטום, בו הם דורשים מסין לנקוט עמדה חיובית כלפי המשבר בדארפור, ולחדול מלספק נשק לצבא סודאן, המשמש, לדבריהם, להרג אזרחים. הם האשימו את ממשלת סין בקידום האינטרסים הכלכליים שלה על חשבון מיליוני אזרחים חפים מפשע, ובפגיעה בהחלטות מועצת הביטחון שנועדו לפתור את משבר דארפור.

אל-צחאפה (סודאן), 6.3.08