המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מזכ"ל סבא"א בכירי האיחוד האירופי וארגוני טרור בהודעות אבל במות הנשיא ושה"ח האיראנים
21/5/2024


בכירי האיחוד האירופי ומזכ"ל הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית גרוסי, יחד עם ארגוני הטרור של חמאס, חזבאללה והטליבאן מביעים תנחומים לאבל על מות נשיא איראן ראיסי, האחראי לרציחתם של אלפי איראנים מ-1988 ואילך

הקדמה:

עם היוודע דבר מותם של נשיא איראן, אבראהים ראיסי, ושר החוץ של איראן, חוסין אמיר עבדאללהיאן, בתאונת מסוק בצפון מערב איראן ב-19.5.2024, פרסמו חמאס, הטליבאן, חזבאללה, סוריה, רוסיה ומדינות נוספות, הודעות תנחומים.

 

לצידם, גם בכירי האיחוד האירופי, שר החוץ של האיחוד, ג'וזף בורל, ונשיא המועצה האירופית, שארל מישל, וכן מזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) רפאל גרוסי, מיהרו להביע תנחומיהם לאיראן. אליהם הצטרפו מאוחר יותר גם צרפת, שוויץ ניו זילנד ארה"ב וגרמניה.

 

ראיסי כונה בפי בני עמו בכינוי "התליין מטהראן" בשל השתתפותו בהוצאות ההמוניות להורג של אלפי איראנים מתנגדי משטר בשנת 1988 עת שימש כסגן התובע בטהראן וחבר הוועדה שזכתה לשם "וועדת המוות", ואח"כ שותף לדיכוי האזרחי באיראן בהיותו בכיר במערכת המשפט האיראנית. ראיסי היה שותף גם לדיכוי אלים של גילויי המחאה האזרחית של צעירים איראנים רבים שפרצה לאחר מותה של הצעירה ממוצא כורדי, ג'ינה מהסא אמיני, משום שעטתה חג'אב בצורה לקויה ואחד האחראים לביצוע מדיניות אכיפה נוקשה בחודשים האחרונים של החג'אב על צעירות ונשים באיראן.

 

מזכ"ל סבא"א גרוסי פתח את הוועידה הבינלאומית לביטחון גרעיני של סבא"א בוינה (20-24.5.2024) בדקת דומיה לזכרם של הנשיא ראיסי ושר החוץ עבדאללהיאן (ראו סרטון ממרי מצ"ב).

 

בורל ומישל מצדם הביעו בשם האיחוד האירופי את "תנחומיהם הכנים" ואף את הזדהותם עם "משפחות כל הקורבנות והאזרחים האיראנים" – אמירה שעוררה זעם רב ברשתות החברתיות בפרסית לאור אחריותו הישירה של ראיסי למות אלפי אזרחים באיראן בין אם בהוצאות להורג ההמוניות שהוביל לאורך כל שנות שירותו הציבורי (רק בשנה האחרונה הוציא המשטר האיראני להורג 853 אזרחים איראנים) ובין אם בדיכוי הקשה של מחאת החג'אב במדינה שהביא למותם ופציעתם של אלפי מפגינים. דו"ח זה יציג את תגובת גרוסי ובכירי האיחוד האירופי על מותם של הבכירים האיראנים:


מזכ"ל סבא"א גרוסי בדקת דומיה על מותם של הנשיא ושר החוץ האיראניים

ב-20.5.2024, בפתח הוועידה הבינלאומית לביטחון גרעיני של סבא"א בוינה, פורום מומחי גרעין המגיעים לדון בנושא הביטחון הגרעיני בעולם, הקדיש רפאל גרוסי, מזכ"ל סבא"א, דקת דומיה לזכר נשיא איראן, שר החוץ של איראן ושאר חברי המשלחת האיראנית שנהרגו בתאונת המסוק יום קודם לכן. להלן דבריו של גרוסי בפתח ישיבת הוועידה:

 

"לפני שנתחיל בעבודה החשובה שלנו השבוע, כולנו מודעים לחדשות הטראגיות מסוף השבוע, ואני מעוניין להביע את תנחומיי בפני חברי היקר, סגן שר החוץ של איראן, רזא נג'פי. אני מזמין את כל הנוכחים באולם להצטרף אלי לדקת דומיה כדי לכבד את נשיא איראן, ד"ר אבראהים ראיסי, את שר החוץ של איראן, חוסין אמיר עבדאללהיאן, ואת שאר חברי המשלחת שליוו אותם ונהרגו אתמול בתאונה. אנא הצטרפו אלי לדקת דומיה זו". ראו דבריו בסרטון ממרי:

 

הנציג העליון לענייני חוץ ומדיניות ביטחון של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל: "האיחוד האירופי מביע הזדהות עם המשפחות כל הקורבנות ושל האזרחים האיראנים"

בהודעה שפרסם ג'וזף בורל, הנציג העליון לענייני חוץ ומדיניות ביטחון של האיחוד האירופי, באתר האיחוד ב-20.5.2024, הוא הביע את תנחומיו על מותם של הנשיא ושר החוץ האיראניים והדגיש את הבעת הסולידריות של האיחוד האירופי עם כל המשפחות האיראניות שנפגעו מהתאונה. להלן הודעתו המלאה:

 

"האיחוד האירופי מביע את תנחומיו על מותם של נשיא איראן, אבראהים ראיסי, שר החוץ, חוסין אמיר עבדאללהיאן, ובכירים איראנים נוספים שהיו מעורבים בהתרסקות המסוק הטראגית ביום ראשון. האיחוד האירופי מביע הזדהות עם המשפחות של כל הקורבנות ושל האזרחים האיראנים שנפגעו מכך."[1]

 

הודעת התנחומים של ג'וזף בורל, הנציג העליון לענייני חוץ ומדיניות ביטחון של הא"א 20.5.24נשיא המועצה האירופית, שארל מישל: "תנחומים כנים" על מותם של ראיסי ועבדאללהיאן והזדהות עם המשפחות

גם נשיא המועצה האירופית, שארל מישל, גוף של האיחוד האירופי האחראי לקביעת סדרי המדיניות של האיחוד, ובעל הסמכות העליונה בו, חזר בציוץ ברשת החברתית X ב-20.5.2024, על הודעת האיחוד והביע תנחומים "כנים" על אודות מותם של הנשיא ושר החוץ האיראניים. להלן ציוצו:

 

"האיחוד האירופי מביע את תנחומיו הכנים על מותם בתאונת מסוק של הנשיא ראיסי ושר החוץ עבדאללהיאן, כמו גם שאר חברי המשלחת והצוות שלהם. מחשבותינו עם המשפחות."[2]

 

הציוץ של שארל מישל, נשיא המועצה האירופית  20.5.24 [2] שארל מישל, הרשת החברתית X, 20.5.2024

https://twitter.com/CharlesMichel/status/1792438047058890987