המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מתקפת הטילים האיראנית על ישראל – סרט המשך של עין אל-אסד
15/4/2024


מתקפת הטילים האיראנית על ישראל - סרט המשך של עין אל-אסד


מאת יגאל כרמון

 

כדי להבין מה התרחש אתמול בלילה (14.4.24), יש לחזור ארבע שנים אחורה לחיסולו של מפקד כוח קודס האיראני, הגנרל קאסם סולימאני. לאחר חיסולו, היתה איראן זקוקה - ואף ביקשה רשות - לבצע פעולת תגמול נגד ארה"ב בכדי לשמר את הרתעתה. ארה"ב הרשתה לאיראן לתקוף את הבסיס האמריקאי בעין אל-אסד בתנאי שלא יהיו נפגעים. איראן עמדה בתנאי. 15 טילים שוגרו ופגעו בבסיס, נגרם נזק - אך לא נשפכה אפילו טיפת דם אחת.

 

לויטננט-קולונל סטייסי קולמן, אשר פיקדה באותה העת על הטייסת המבצעית ה-433 שאיישה את הבסיס, העידה יחד עם פקודיה כי הם תודרכו מראש בנוגע למתקפת הטילים האיראנית כשש שעות לפני שזו החלה.


קפטיין לסלי פלורז, קצין המבצעים של אגד החילוץ המבצעי, העיד כי גם הוא קיבל מידע אודות המתקפה המתוכננת כבר בשעות הצהריים המוקדמות ביום המתקפה.

 

אפשר שמגיע לאיראן לזכות בפרס נובל לשלום, על היותה מסוגלת להפגיז בסיס באמצעות 15 טילים בליסטיים - מבלי שתישפך טיפת דם אחת.

 

בתאריך 4.2.24 אמר הנשיא לשעבר טראמפ בראיון ל"פוקס ניוז[1]":

"אתם יודעים שאנחנו היכינו בהם ממש חזק [באיראנים] בתגובה למשהו שהם עשו, והם היו חייבים להכות חזרה. הם הרגישו שהם צריכים לעשות את זה ואני מבין זאת. אתם יודעים, הם הרימו טלפון ואמרו 'אנחנו הולכים לירות על אזור מסוים אבל אנחנו לא מתכוונים לפגוע. זה הולך להיות מחוץ לאזור'... הם הודיעו לנו מראש. אז היו איזה 16 טילים ששוגרו, אבל אנחנו ידענו שאף אחד מהם לא הולך לפגוע. עכשיו אני מספר לכם את זה...אז הם כיוונו את הטילים האלה ואמרו 'בבקשה אל תתקפו אותנו, אנחנו לא הולכים לפגוע'. לזה אני קורא כבוד, היה יחס הדדי של כבוד".


סא"ל סטייסי קולמן, מפקדת בסיס עין אל-אסד (מקור: פרס טיוי, איראן, 13.1.2020)


***

שר החוץ האיראני דאז, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי היה ברור שהמשטר האיראני יידע את עיראק באשר לתוכניות לשגר טילים לעבר בסיסים אמריקאיים. זאת מתוך ידיעה וכוונה ברורה שעיראק תמהר להזהיר את ארה"ב. כך תנקוט ארה"ב בכל אמצעי הזהירות הדרושים בכדי למנוע נפגעים מקרב כוחותיה.

 

בחזרה למקרה שלנו. ב-1 באפריל חוסל בדמשק הגנרל האיראני מוחמד רזא זאהדי - מי שהיה, על-פי הודאת איראן עצמה[2], אדריכל מתקפת ה-7 באוקטובר על ישראל. לאחר חיסולו הייתה איראן זקוקה לשקם את יכולת ההרתעה שלה. בשלב זה עשתה ארה"ב לישראל את מה שעשתה לעצמה בעין אל-אסד. היא תיאמה עם איראן מתקפה שתהיה נטולת פגיעה בנפש. איראן, מצידה, הודיעה אפילו בפומבי בדיוק מה  תעשה ומה לא תעשה. במובן זה עשתה איראן לארה"ב, בריטניה וישראל "חיים קלים" בכך שהודיעה איזה סוג מתקפה תתבצע, היכן, מתי ובאיזה אופן.

 

למען הסר ספק ייאמר: ישראל לא הייתה חלק מהתאום הזה - היא פעלה לפי המידע שארה"ב העבירה לה, ובכך התאפשר לה ליירט באופן יעיל את אותם טילים וכטב"מים איראנים. 


איראן שיגרה לעבר ישראל כ-300 טילי שיוט, טילים בליסטיים וכטב"מים, מבלי שנפגע ולו זנבו של חתול. ניתן, כמובן, להסביר תופעה זו לפי דוקטרינת ההיבריס והשחץ, הגורסת כי האיראנים הם פשוט מטומטמים וחלשים - אך צריך להיות גם נאיבי במיוחד כדי לקנות את התיאוריה הזו.

 

לפי מקורות שונים ומהימנים, בימים שלפני המתקפה התבצעו חילופי מסרים בין האמריקאים לאיראנים בעומאן. במשך שבוע שלם זרמו התראות מוקדמות מארה"ב באמצעות ה-"וול סטריט ג'ורנל", "בלומברג" וה-CIA. במשך שבוע שלם הוכנסה ישראל למעין סחרור היסטרי בנושא המתקפה האיראנית הצפויה. כל זה היה, כמובן, טוב מאוד עבור נתניהו, בכדי להשכיח בדרכים שונות כי הוא זה שאחראי על טבח השביעי באוקטובר.

 

ארה"ב תיאמה וסינכרנה עם איראן את המתקפה כדי להבטיח שאיש לא ייפגע. במשך שבוע שלם הועבר המסר בדרכים שונות ש"הנה זה בא": 24 שעות למתקפה, 48 שעות למתקפה...

***

שוב, כדאי לחדד את הנקודה: התבצע שיגור איראני של מאות טילים וכטב"מים עמוסים לעייפה בחומר נפץ, כשבמבחן התוצאה לא נשפך דם. כאשר חמאס משגר רקטות יש נפגעים, כשחזבאללה יורה, יש נפגעים. וכשאיראן יורה? כלום. (הילדה הבדואית שנפגעה בהפצצה נפצעה כתוצאה מרסיסי היירוט ולא מההפצצה עצמה, ואילו לבסיס נבטים נגרם נזק קל – כמו לבסיס עין אל-אסד לפני ארבע שנים).

 

האמריקאים עבדו עלינו, והם ממשיכים בכך שהם מונעים מישראל תגובה הולמת למתקפה. למעשה, הלחץ האמריקאי למניעת התגובה הישראלית החל עוד לפני שבכלל החלה המתקפה האיראנית. הגנרל מייקל ("אריק") קורילה מפקד "סנטקום", הגיע לישראל ואמר כי על ישראל לתאם כל פעולה עם ארה"ב (במילים אחרות, להימנע מתגובה). כעת, גם הנשיא ביידן אומר זאת: האיראנים ניסו לתקוף והם נכשלו. אנחנו הגנו עליכם ואיש לא נפגע. עכשיו שבו בשקט ואל תסלימו את המצב, אל תגררו את כולנו למלחמה. התגובה למתקפה, כך אומר ביידן, צריכה להיות דיפלומטית.

 

אכן, איש לא נפגע במתקפה, למעט ההרתעה הישראלית שנפצעה קשה כתוצאה מהתיאום בין ארה"ב לאיראן - תיאום שנעשה מעל ראשה ומאחורי גבה של ישראל. ההרתעה הישראלית נמכרה לאיראנים תמורת תעלול ה"אין נפגעים" הידוע מבסיס חיל-האוויר האמריקאי בעין אל-אסד.

 

ההרתעה הישראלית נמכרה כדי להציל את יכולת ההרתעה של איראן, על פי דרישתה. במהלך הלילה אותם טילים בליסטיים, אשר במצב נורמלי יכולים לגמוע את המרחק בין איראן לתל-אביב ב-12 דקות, התעכבו בדרך (ככל הנראה להפסקת התרעננות). אמרתי אז לידידים שהאמריקאים בוודאי יאמרו לנו לא להגיב. ואכן, זה מה שקרה.

 

אל-ג'זירה, ערוץ החמאס הקטרי והפרו-האיראני, דיווח כי כטב"מים איראניים "נצפו טסים מעל עקבה בדרכם לאילת". כל ישראלי יודע היכן נמצאת אילת יחסית לעקבה, וכי אותם כטב"מים היו אמורים להתפוצץ באילת תוך שתי דקות מקסימום. הם לא התפוצצו שם.

***

זה היה תרגיל שרקח הממשל האמריקאי נגד ישראל. לתאם עם איראן את ההתקפה על ישראל תוך הצגת מצג של הגנה עליה. וכעת, לאחר שההרתעה הישראלית אבדה, הם עוד אומרים לנו לא להגיב. הם אומרים לנו שאנחנו עלולים לגרור אותם למלחמה.

 

חיל האוויר הישראלי עשה עבודה מעולה, בדיוק כפי שעשו חיל האוויר האמריקאי, חיל האוויר הבריטי וחיל האוויר הירדני. אך חשוב לזכור, היה להם מידע מוקדם בנוגע לטילים הממשמשים ובאים. ישראל קיבלה מידע מארה"ב, אשר קיבלה מידע מאיראן, בנוגע לכיצד ומתי תתרחש המתקפה.

 

מידע מוקדם זה אפשר אחוז יירוטים כמעט-בדיוני: 99% מהטילים ששוגרו לכיוונה של ישראל יורטו על-ידי מערכות ההגנה האוויריות. מי שרוצה להאמין שהתוצאה הזו אינה פרי של תיאום מוקדם, מוזמן להמשיך לחיות בסרט.  

 

חיל-האוויר הישראלי ומערך הנ"מ עשו בהצלחה אדירה ככל שביכולתם תחת האילוצים, אולם ישראל איבדה את ההרתעה. שיקומה של ההרתעה הישראלית עומד להיות תהליך איטי, ארוך, קשה וכואב, מכיוון שבמתקפת הטילים האיראנית הבאה לא תהיה לישראל הפריווילגיה לתיאום והתראה (וממילא גם לא הרתעה) מוקדמת שארה"ב הסדירה במחיר יקר. התוצאה החמורה ביותר של התיאום האמריקאי איראני מבחינתה של ישראל היא ביסוס התודעה הכוזבת שמתקפה בסדר גודל כזה הינה כל מה שביכולתה של איראן לעשות. איראן יכולה לעשות הרבה, הרבה יותר מכך.