המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איש התקשורת הפלסטיני עבד אל-בארי עטואן: על ציר ההתנגדות לפגוע גם ביעדים אמריקאים
10/4/2024


איש התקשורת הפלסטיני עבד אל-בארי עטואן המתגורר בלונדון:

על ציר ההתנגדות לפגוע גם ביעדים אמריקאים


עבד אל-בארי עטואן, איש התקשורת הפלסטיני ועורך היומון המקוון ראי אל-יום המתגורר בלונדון, פרסם ב-3.4.2024 מאמר בו קרא לציר ההתנגדות בראשות איראן וחזבאללה, לפגוע גם באינטרסים אמריקאים, בנוסף לפגיעה באינטרסים ישראלים, היות שלטענתו ארה"ב - המחמשת את ישראל ומעניקה לה גיבוי דיפלומטי - "שותפה ישירה לכל פשעיה". עטואן לגלג על אלו המזהירים מפני תקיפת מטרות אמריקאיות בשל חששם מהעוצמה הצבאית האמריקאית וטען כי ארה"ב הובסה באפגניסטאן ובעיראק ועתידה להיות מובסת בתימן. עטואן גם קרא לאומה הערבית להקדיש את כל משאביה הצבאיים והכלכליים כדי "לנקום במות חלליה" והזהיר כי "קרב עונשם" של משטרים ערבים שמשתפים פעולה עם ישראל, ולטענתו עתידים ליפול.

 

עבד אל-בארי עטואן[1]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של עטואן:[2]  

 

"נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התקשר לשף הספרדי חוזה אנדרס, מייסד ארגון הצדקה 'המטבח [המרכזי] העולמי' כדי להביע תנחומים על מות הקדושים של שבעה מעובדיו במתקפת טילים שביצע מל"ט ישראלי על מכוניותיהם בעיר דיר אל-בלח ברצועת עזה. כך עשה גם נשיא ישראל, יצחק הרצוג. שר החוץ הבריטי דיויד קמרון זימן את שגריר ישראל [כך במקור] והעביר לו איגרת מחאה. כל המגעים והתנחומים האלה התקיימו [רק] בגלל ששלושה מבין שבעת החללים הם אזרחים בריטים, אוסטרלים ופולנים. איש לא הביע תנחומים על מותם של ארבעת הפלסטינים מקרב הקורבנות...

 

ג'ון קירבי, דובר הבית הלבן [כך במקור],[3] אמר [אומנם] במסיבת עיתונאים שהנשיא ביידן זועם על הרג שבעה עובדים של ארגון הסיוע הבינלאומי 'המטבח המרכזי', אך אמר גם ש'וושינגטון תמשיך לוודא שישראל יכולה להגן על עצמה'. זה שיא החוצפה והנטייה לטובת הרוצחים...

 

הנשיא ביידן הוא שותף ישיר בהשמדה הזו... לא רק באמצעות שליחת טילים מתקדמים ומטוסי חמקן למדינת הכיבוש, אלא גם מאחר שהוא מעניק לה ולמעשי הטבח שהיא מבצעת הגנה וגיבוי פוליטיים באו"ם ובעולם כולו. טענתו שהוא לא ידע מראש על התקפת הטילים על הקונסוליה האיראנית בדמשק בה מתו מות קדושים 14 מפקדים בכירים בכוח קודס[4] היא שקר, בניסיון נואש להרחיק עצמו ממעשה טרור זה.

 

תגובת הנקמה של ציר ההתנגדות צריכה לכלול גם מטרות אמריקאיות ולא רק מטרות ישראליות, מאחר שארה"ב היא שותפה ישירה לכל הפשעים הישראליים ברצועת עזה, דרום לבנון, סוריה, עיראק ותימן.

 

אני מתפלא על אלו המזהירים מפני הכוח האמריקאי העצום ומפריזים [ביכולות] הנשק שלה. הנרפים האלה שוכחים שהמעצמה הזו הובסה באפגניסטאן ובעיראק ובקרוב היא תובס בתימן האחות שהכריזה מלחמה עליה ועל נושאות המטוסים שלה בים האדום, מיצר באב אל-מנדב והים הערבי.

 

על האומה הערבית להתקומם ולנקום על חלליה. עליה להקדיש למטרה זו את כל יכולותיה הצבאיות והכלכליות, ואני מתכוון במיוחד לנפט ולגז.

 

מלחמת עזה הפילה את [נשיא תורכיה] רג'פ טייב ארדוגאן ואת מפלגתו מכס השלטון ששורשיו היו נעוצים בעומק המשטר הפוליטי התורכי במשך למעלה מ-22 שנה.[5] היא תפיל מנהיגים ערבים רבים שמשתפים פעולה עם הכיבוש, עם ארה"ב ועם מלחמת ההשמדה והטיהור האתני. המסיכות נפלו וזמן העונש מתקרב במהירות."  [1] Raialyoum.com, 3.4.2024

[2] Raialyoum.com, 3.4.2024

[3]  ג'ון קירבי הוא המתאם לתקשורת אסטרטגית במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן.

[4] ב-1.4.2024 בוצעה תקיפה נגד מבנה סמוך לשגרירות איראן בדמשק ובה נהרגו 14 איש מכוחות קודס של משמרות המהפכה האיראנים, בראשם מוחמד רזא זאהדי (חסן מהדווי), מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון. איראן הפנתה את האצבע המאשימה נגד ישראל שטרם נטלה אחריות על התקיפה.

[5] הכוונה לתבוסת ארדואן בבחירות המוניציפליות שנערכו בסוף מרץ השנה