המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נשיא איראן, ראיסי: "הדרך להשמדת המשטר הציוני היא ניתוק כל היחסים הכלכליים עמו"
6/3/2024


נשיא איראן ראיסי לרגל יום המהפכה: "המהפכה מתקדמת ואינה מכירה מכשולים"; "הדרך להשמיד את המשטר הציוני ולמנוע את פשעיו היא לנתק את כל היחסים הכלכליים עמו"

הקדמה

בשני נאומים לרגל יום המהפכה האסלאמית באיראן וכינון הרפובליקה האסלאמית של איראן פרש נשיא איראן, אבראהים ראיסי, בפני הציבור ובפני שגרירים זרים, את חזון המשטר האיראני וסקר את הישגי המהפכה האסלאמית.

 

במסגרת הראייה הדיכוטומית של המציאות כ"טוב ורע" המאפיינת את המשטר האיראני, הדגיש ראיסי בנאומיו את העוינות המהותית של איראן האסלאמיסטית לארה"ב ולבעלות בריתה במערב ובאזור ובמיוחד ישראל ואת הצורך להיאבק בהן בכל דרך, פוליטית, צבאית ותרבותית. ראיסי חזר על עמדת המשטר לפיה אויביו, המערב ובמיוחד ארה"ב, מבקשים להפילו ועסוקים בניהול מלחמה משולבת – צבאית, כלכלית, תקשורתית ופסיכולוגית – נגדו. ראיסי חזר על המסר של המהפכה שאיראן מהדהדת לאומות נגד הסדר השלטוני המערבי, שמגולמת בסיסמה: "שחרור, עצמאות, התנגדות ועמידה מול האויבים."

 

המלחמה בעזה תפסה מקום נכבד בדבריו והוא התגאה שהעלאת הנושא הפלסטיני לראש סדר היום העולמי היא "פרי עמלה של האומה האיראנית." ראיסי חזר על הוראתו של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, למדינות לנתק את קשריהן המדיניים והכלכליים עם ישראל ולגרשה מהאו"ם בשל המלחמה בעזה, כהכנה להשגת יעד משטר המהפכה – חיסול ישראל.

 

ראיסי, כשאר נציגי משטר המהפכה, טוען כי המהפכה האסלאמית הבטיחה חופש ודמוקרטיה לעם האיראני. תוך התעלמות מהליך קבוע של פסילת מועמדים שאינם עונים לקו שהגדיר המשטר האסלאמי, ולמרות שבחירות הוא מאפיין צורני ולא מהותי של דמוקרטיה, ראיסי התגאה במיוחד על כי ההקפדה של המשטר לקיים בחירות בכל שנה היא שמהווה ערובה להיותה של איראן בעלת משטר דמוקרטי. שנה לאחר דיכוי אלים של המחאה הציבורית הרחבה של נשים וצעירים נגד המשטר, והתחשב בכך שבאיראן אסור קיומן החופשי של מפלגות פוליטיות, ואסורים חופש ההתכנסות, חופש העיתונות והתקשורת, הוא לא היסס לטעון כי "חופש המחשבה, חופש הביטוי, הכתיבה ותחומים שונים מובטחים כיום באיראן. חלפו הימים [של משטר השאה] שבהם אדם עונה במשך שבועות לצורך [מתן] הצהרה ..."

 

להלן שני נאומיו של ראיסי לרגל יום השנה לניצחון המהפכה האסלאמית באיראן:

 

הנשיא ראיסי ב-11.2.24: "איראן היא נושאת הדגל של המאבק בטרור וההגנה על זכויות האדם; המסר של המהפכה שלנו למען האומות הוא שחרור, עצמאות, התנגדות ועמידה מול האויבים"

בנאום בפני ההמונים בכיכר החופש, "אזאדי", בטהראן, ב-11.2.2024, במלאת 45 שנה למשטר המהפכה האסלאמית, אמר הנשיא ראיסי כי המהפכה הצילה את איראן מידי המעצמות והפכה אותה לעצמאית בקבלת החלטות וקביעת מדיניות. הוא חזר על תפישת המשטר לפיה אויבי המשטר מנסים להפילו:

"המהפכה האסלאמית של איראן היא תוצאה של מאבק הלוחמים, ההקרבה, השהאדה וההתנגדות של האומה הגדולה של איראן. האומה הגדולה של איראן ממשיכה במהפכה המפוארת במשך 45 שנים פוריות, מבורכות, אפקטיביות ומשנות, על ידי אמונה באל, בביטחון עצמי, באחדות הלאומית ובשמירה על הנחיות מנהיג המהפכה האסלאמית.

 

אויבי המהפכה האסלאמית יצרו בעיות רבות אך האומה האיראנית הערנית הצליחה להתגבר עליהן. האומה שלנו זיהתה את הקונספירציות [של האויב נגד המשטר], הפתנה [המאבק באיראן נגד המשטר], בידוד [מדיני], המלחמה שנכפתה [מלחמת איראן-עיראק], את תנועת המג'אהדין ח'לק, ההתנקשויות וחוסר הביטחון וסיכלה את תוכניות האויב בהתנגדות.

 

נשיא איראן, אבראהים ראיסי [1]


 

לאחר כינון המשטר האסלאמי וביסוסו וכן התפתחות המסר של המהפכה האסלאמית וההתעוררות באזור אנו רואים שהמהפכה מתקדמת ואינה מכירה מכשולים. האויב פתח במלחמה צבאית, כלכלית, תקשורתית ופסיכולוגית ולאחרונה במלחמה משולבת לעצירת האומה האיראנית אך האומה שלנו ניצחה ואכזבה את האויב.

 

הסוגייה הפלסטינית הפכה היום לנושא הראשון [בסדר היום] של האנושות וזהו פרי עמלה של האומה האיראנית. על הממשלות לדעת שהדרך להיעלמות המשטר הציוני ולמניעת פשעיו היא ניתוק כל היחסים הכלכליים עמו. הצעתנו היא לגרש אותו מהאו"ם. כיצד יכול משטר שהפר 400 הצהרות והחלטות של ארגונים בינלאומיים לדבוק באמנות והחלטות האו"ם? אחד הצעדים החשובים הוא לגרש את המשטר הזה [ישראל] מהאו"ם.

 

איראן היא נושאת הדגל של המאבק בטרור וההגנה על זכויות האדם. מי שרוצה להכיר את המערב, אמריקה והמשטר הציוני, צריך לשים לב לפשע נגד האנושות ולפשעי המלחמה הגדולים ורצח התינוקות שמתרחשים נגד העם הפלסטיני. כל הדרכים חסומות בפני תושבי עזה המדוכאים. האין זה פשע נגד האנושות? המשטר האמריקני וכמה מדינות מערביות מגינים על פשעים אלו. אם הם מאמינים באל, במצפון או בהיסטוריה, כיצד הם יענו על פשעים אלו?

 

צריך לעצור את ההפצצות [על עזה] כמה שיותר מהר. העולם צריך לדעת שהמשטר הציוני עומד להיעלם והוא רק מבקש להעביר את הזמן, אך מותו של המשטר הציוני הגיע. המערב השתדל מאוד לגרום לנו להפסיק להגן על פלסטין ועל האידיאלים של המהפכה באמצעות הטלת סנקציות, מלחמה צבאית ועוד. [במערב] אמרו לנו לא פעם 'להפסיק להגן על פלסטין' אבל היום, 45 שנה אחרי המהפכה הוכח שהרפובליקה האסלאמית, האמאם [ח'ומייני] והמנהיג שלנו [ח'אמנאי] צדקו כשאמרו 'פלסטין היא הנושא הראשון של עולם האסלאם ויש לשחרר את ירושלים [מידי ישראל]'.

 

כיום, העולם ראה שהנצחת המהפכה האסלאמית ב-11.2 [יום ניצחון המהפכה האסלאמית] היא לא רק ביטוי לאירוע שקרה ב-45 השנים האחרונות וביטוי להיסטוריה מהעבר, אלא שיח שיקבע את ההווה והעתיד של איראן האסלאמית ומנהיגי השיח הזה הם האמאם [ח'ומייני] והמנהיג [ח'אמנאי].

 

המסר של המהפכה שלנו למען האומות הוא שחרור, עצמאות, התנגדות ועמידה מול האויבים. עמנו רצה והשיג את מטרותיו במאמץ והעמיד כבוד במקום השפלה. עמנו השיג עצמאות במקום התלות הכוללת של המדינה בזרים.

 

איראן, כיום, היא המדינה העצמאית ביותר בעולם. מדינה שאינה תלויה במזרח ובמערב, מכירה, מחליטה ופועלת עצמאית. מסר [הסיסמא] 'לא המזרח ולא המערב' היה תמיד בראש סדר העדיפויות שלנו והיום אנו מודיעים שאיראן מושתתת על מדיניות זו ואינה מקבלת פקודות משום מדינה ויש לה סמכות ומעמד משלה. חלף הזמן שבו מנהיגי המעצמות הגיעו לטהראן וקיבלו החלטות עבור איראן ללא נוכחות הבכירים במדינה.[2] איראן נהנית היום מעצמאות.

 

חופש המחשבה, חופש הביטוי, הכתיבה ותחומים שונים מובטחים כיום באיראן. חלפו הימים שבהם אדם עונה במשך שבועות לצורך הצהרה. כיום מועלות ביקורות, שאלות ואבחנות במרחב התקשורתי, בעיתונים, באינטרנט ובמדיה הדיגיטלית. אנו מאמינים שהחופש באיראן מובטח בזכות המהפכה האסלאמית ובניגוד למה שאומרים הטוענים [לשווא] לחופש – יש חופש אמיתי במדינה [שלנו].

 

בניגוד לאלו בעולם שטוענים להיותם דמוקרטיה ואינם מכבדים את הצבעת העם, כל מוסדות המהפכה האסלאמית והמדינה נולדו מקולות העם. הגאווה של הרפובליקה האסלאמית היא בכך שהיא עורכת בחירות מדי שנה מאז תחילת דרכה והיא מתייחסת להצבעת העם בהקמת כל המוסדות. הטוענים לדמוקרטיה אינם מכבדים את קולות הפלסטינים, התימנים [אנצאראללה] והאומות שלהם בעוד שהקריטריון של המשטר האסלאמי הוא הצבעת העם.

 

האמאם [ח'ומייני] הנכבד שלנו היה מחיה הדת ואיראן האסלאמית. הוא אמר: 'המדד הוא ההצבעה של האומה'; לא ניתן לבצע דבר במדינה בלי האזרחים. הצלחנו בתחומים שבהם קיבלנו את תמיכת האזרחים והדוגמאות לכך ברורות ב[תקופת] מלחמת איראן-עיראק ובתחומים אחרים.

 

התקדמות המדינה תלויה היום בנוכחות ובהשתתפות האזרחים. בשמונה שנות המלחמה שנכפתה [מלחמת איראן-עיראק] לא אבד שום חלק מאדמת איראן אבל אנו זוכרים שהאמריקאים נתנו חלק מאדמת איראן לאחרים במחווה [לא ברור למה הוא מתכוון]. המשטר האסלאמי אינו מאפשר למסור ולו פיסה מאדמת איראן לזרים.

 

יש לנו היום סמכות צבאית והגנה דבר היוצר הרתעה כלפי מי שחושב לפלוש לאדמה זו. כיום, המינוח 'האופציה הצבאית מונחת על השולחן' ירד מהפרק ואיש לא חושב לפלוש איראן. הרתעה זו נובעת מ[כוח] ההגנה, כוחות בעלי יכולת ונוכחות נלהבת של האזרחים [בתמיכה במשטר]. כשאתם רואים שאנשים ב-1,400 ערים ומחוזות ו-35,000 כפרים יוצאים לרחובות וקוראים להגן על המהפכה והמשטר, איש בעולם לא מעז לפלוש למדינה זו.

 

הביטו בהתקדמות הרבה שהושגה הודות לאמונה עצמית, אמונה באל ואמונה באזרחים בתחומים שונים. יש לנו הישגים משמעותיים בתעשיית הגרעין, בתחום הצבאי, הטכנולוגי, המדעי, חברות מבוססות ידע ופארקי מדע. אנחנו תופסים כיום את המקום הראשון בייצור מדעי באזור ודרגתנו המדעית טובה בעולם.

 

הרפובליקה האסלאמית הצליחה להיות עצמאית בתחומים רבים ולהיות יעילה [לתועלת] האזור. בזכות המהפכה הפכנו לאחת ממובילי העולם בתחומי הרפואה, התרופות, הננוטכנולוגיה והביוטכנולוגיה. בעבר, היינו צריכים להמתין במדינה ליועצים זרים שיציידו ויתקנו מכשיר מסוים אבל היום אנו עצמאיים, בעלי סמכות וגאווה בתחומים שונים על שיקירינו הם בעלי יכולת ועדכניים.

 

בברכת האסלאם היקר ובאמונה בתורת הדת, עמנו רוצה לחיות חיים עצמאיים, חופשיים ואסלאמיים. בכל מקום בו פעלנו לפי הוראות האמאם [ח'ומיני] והמנהיג [ח'אמנאי] שם הצלחנו. אבל במקום שבו הציבור לא התחבר להוראות שם אנחנו בפיגור. המאמץ שלנו בממשלה זו הוא להתקדם בנתיב האמאם והמנהיג.

 

האויבים ניסו להפוך אותנו לא עצמאיים ושלא יהיו לנו כבוד וסמכות אבל האומה האיראנית החליטה לנהל את המדינה בכבוד ובסמכות. העם [האיראני] מדגיש כי הוא יכול להניע את המדינה קדימה על ידי דבקות בעקרונות המהפכה, בעקרונות מעניקי החיים של החוקה ובמדיניות משטר הרפובליקה האסלאמית והתעקשות על עקרונות המהפכה האסלאמית.

 

דעתם של אלה שסבורים [שאנו צריכים לבחור בין] 'התקדמות או עמידה על העקרונות והיסודות' אינה נכונה. אנו מאמינים שיש גם לעמוד על היסודות וגם להשיג את התקדמות המדינה.

 

כנציג ומשרת האומה האיראנית וכל הבכירים, אנו רואים את חובתנו לנקוט צעדים לקראת התקדמות המדינה, לפתור את הבעיות ולפצות על הפיגור תוך שמירה על ההתקדמות הגדולה של המדינה.

 

נעשו מאמצים בתחום הכלכלי ובתחום רפורמת מערכת הבנקאות, מערכת המיסים, לשקיפות וזריזות, תהליכים מנהליים, הסרת מבנים מושחתים וזו הברית שלנו עם העם. האזרחים סומכים על הממשלה שתילחם בכל שחיתות. אנו דבקים בברית זו ולא נאפשר לשחיתות הקטנה ביותר להשתרש בארגון המנהלי של המדינה.

 

האמאם [ח'ומייני], המנהיג [ח'אמנאי], גיבורים אמיצים כמו [מפקד כוח קודס לשעבר] חאג' קאסם סולימאני [שנהרג בידי ארה"ב] ואנשי הבסיג' לימדו אותנו שאנו יכולים. יש לנו היכולת והאפשרות להתקדם במדינה וצעדים גדולים בנושא ייעשו...

 

קיימות יכולות רבות לעבודה ולמאמץ במדינה ואנו צופים עתיד מאוד מאוד מזהיר. התחלנו בצעדי תשתית והיו לנו הצלחות והן יימשכו. [הממשלה] מפצה על הפיגורים ואנו נעים בתחומי מים, חשמל, אנרגיה, כבישים וייצור ונוצר חיבור בין האוניברסיטאות למרכזי ייצור ותעשייה.

 

הבעיות ייפתרו בזכות נוכחות והשתתפות האזרחים ורכבת ההתקדמות [של המדינה] תצבור מהירות. האויב מבקש להציג [את איראן] כמיואשת וחסרת יכולת. מאמצים יכולים לבסס עצמאות גם בתחום הכלכלי. ניתן לפתור בעיות רבות  בעזרת האומה."[3]

 

הנשיא ראיסי ב-7.2.24: "מסר המהפכה האסלאמית הוא אנטי יהירות, אנטי עריצות, הגנה על המדוכאים והעשוקים בעולם...הסדר העולמי היום הוא סדר לא צודק כי אם הוא היה מבוסס על צדק האומה הפלסטינית לא היתה מדוכאת היום"

בטקס ב-7.2.2024 בפני שגרירי מדינות זרות לציון יום השנה לניצחון המהפכה האסלאמית קבע ראיסי שמשטר המהפכה האסלאמית הוא דמוקרטי משום שהוא מקפיד לערוך בחירות ומשום שמבני השלטון נבחרו במשאל עם, זאת, למרות שהמנהיג העליון אינו עומד לבחירת הציבור משום שזהו מינוי לכל החיים. כך, ראיסי נמנע גם מלהזכיר את ההליך הקבוע לפסילת מועמדים שאינם מתאימים לקו של המשטר, בידי מועצת המפקחים, שהוא גוף ממונה ולא נבחר בידי הציבור. כדי להראות עד כמה דמוקרטית היא השיטה האיראנית, ראיסי מזכיר גם את הצעת המנהיג העליון של איראן ח'אמנאי למשאל עם בקרב הפלסטינים – מוסלמים, נוצרים ויהודים (רק אלה שחיו בשטח המנדט הבריטי לפני 1948) – שיקבעו את גורלם ובכך תבוא הבעיה הפלסטינית על פתרונה, אך מבלי לציין כי ההצעה האיראנית שוללת זכות הצבעה ממיליוני יהודים ישראלים ותביא בכך לחיסול מדינת ישראל.

 

ראיסי טען באוזני השגרירים כי תכנית הגרעין של איראן היא למטרות שלום בלבד וציין כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אישרה קביעה זו מבלי לציין כי לסבא"א יש השגות חריפות על התנהלות לא שקופה מצד איראן וסירובה לשתף פעולה עם פקחיה.

 

ראיסי חזר על קריאת איראן להוצאת הכוחות האמריקאים מן האזור משום ש"האמריקאים, הם מקור הרוע וההמרדה". להלן עיקרי הדברים:

"ימים אלו הם הימים המבורכים ... של הנצחת האמאם הגדול שלנו, [מייסד משטר המהפכה האסלאמית] האמאם ח'ומייני, והשהידים של המהפכה האסלאמית המפוארת, של ההקרבה של השהידים וגבורת האומה האיראנית הגדולה.

 

המהפכה של העם האיראני הייתה מהפכה של הסתמכות על האל ועם ביטחון עצמי, ללא כל עזרה מהמעצמות הזרות במזרח ובמערב ובידיים ריקות. אזרחי איראן הגיעו לשטח עם אמונה, נחישות חזקה ובטחון עצמי אשר נוצר לאור כוחו של האל ונלחמו נגד משטר [השאה] החמוש באופן מלא שנתמך על ידי אמריקה, אנגליה ועוד כמה מדינות מערביות. העם האיראני רצה להפיל את המשטר הזה שהיה תלוי במערב והעדיף את האינטרסים של המערב וזרים על פני האינטרסים של העם.

 

רצון האומה האיראנית להקים ממשלה בשם הרפובליקה האסלאמית עמד נגד רצונו של משטר [השאה פהלווי] שלא רצה במימוש רצון האומה. במלחמת רצונות זו ניצח הרצון של העם האיראני והמהפכה שלו למרות שלא היה לו נשק והוא לא נתמך בידי שום כוח זר והוא ניצח בזכות האמונה באל. לפיכך, אנו קוראים ליום השנה [של המהפכה] שחל ב-11.2 – יום האל. אנו מאמינים שאירוע ה-11.2 היה ביטוי לכוחו של האל שהתממש בערוצים לא רגילים ולא טבעיים...

 

האויבים ניסו למנוע מהמהפכה האסלאמית של האומה האיראנית שהפילה את משטר פהלווי להקים משטר וממשלה. למרות רצון האויבים, האמאם [ח'ומייני] העמיד מיד לאחר ניצחון המהפכה את סוג הממשלה העתידית למשאל עם, דבר שהיה דמוקרטי לחלוטין.

 

זה היה מהלך דמוקרטי בניגוד לטענתם של הטוענים להגנת הדמוקרטיה שבפועל לא שמים לב לטענה זו, כי אם היה אכפת להם, היום, תושבי פלסטין ותימן היו יכולים לבחור ממשלה לפי בחירתם ולהסיר את הקונספירציות נגדם, ומצד שני, יחסים רבים שיצרו מדינות מערביות עם כמה ממשלות [ישראל] היו מוטלים בספק.

 

מדינות המערב טוענות לדמוקרטיה אך אינן שמות לב ל[מתי] הדמוקרטיה [מתקיימת] ולקולות האומות. מצד שני, המהפכה האסלאמית עשתה דבר דמוקרטי לחלוטין בבחירת סוג הממשלה העתידית ו-98% מהעם הצביעו בעד הקמת ממשלת הרפובליקה האסלאמית. החוקה נוסחה והועמדה להצבעת הציבור ובניגוד לרצונו ומאמציו של האויב, הוקמו כל מוסדות השלטון מתוך החוק...

 

פעמים רבות כלי התקשורת האמריקאים והמערביים טענו שהרפובליקה האסלאמית של איראן תיפול בעוד שישה חודשים אך 45 שנים חלפו מאז אותם שישה חודשים והיום אותם נשיאי אמריקה ושאר מדינות המערב שתכננו את השמדת הרפובליקה האסלאמית של איראן אינם קיימים אולם הרפובליקה האסלאמית של איראן עומדת איתנה והשתיל הצעיר של 11.2.1979 הפך לעץ חזק שיש לו פירות רבים.

 

כיום כל האומות בעולם קיבלו את המסר של איראן: אנטי יהירות, אנטי עריצות, הגנה על המדוכאים והעשוקים בעולם, עצמאות פוליטית וכלכלית, חופש הביטוי, חופש העיתונות, שלילת החד-צדדיות, האכזריות, הדיכוי והיהירות, שלום וידידות עם [המדינות] השכנות, הרגעת ביטחון אזור המפרץ הפרסי ומפרץ עומאן ושיפורו.

 

התמיכה בעם הפלסטיני המדוכא הוא עיקרון בלתי ניתן לשינוי במדיניות החוץ של איראן ואחד האידיאלים המרכזיים של מהפכת 1979. בימים הראשונים לניצחון המהפכה הכריז האמאם ח'ומייני על פלסטין כסוגיה הראשונה של העולם האסלאמי וגם היום, במלאת 45 שנה למהפכה האסלאמית אנו מכריזים שפלסטין היא הסוגייה הראשונה של העולם האסלאמי.

 

המהפכה האסלאמית של איראן עדיין עומדת על האידיאלים והסיסמאות שלה בניגוד לרוב המהפכות והתנועות בעולם אשר לאחר זמן מה עוברות שינוי בעמדותיהן, באידיאלים ובסיסמאותיהן. בימים ההם הסיסמה שלנו היתה 'לא המזרח ולא המערב, [רק] הרפובליקה האסלאמית [של איראן]' וזו סיסמתנו גם היום. בימים ההם הסיסמה שלנו היתה 'עצמאות, חירות, רפובליקה אסלאמית' וגם היום סיסמתנו זהה.

 

הצהרנו פעמים רבות כי בדוקטרינה של איראן ולפי הפתווה [שאינה קיימת] של המנהיג הנבון של המהפכה [ח'אמנאי] אין מקום לנשק גרעיני.[4] אנו רואים בשימוש באנרגיה גרעינית לצרכי שלום ברפואה, תעשייה, בחקלאות ובמגזרים אחרים כאחת מהזכויות של עמנו. סבא"א אישרה יותר מ-15 פעמים את היעדר החריגות בפעילות הגרעינית של איראן בדוחותיה אבל אמריקה וכמה מדינות מערביות שבבעלותן נשק גרעיני רוצות לשלול מהעם האיראני את הזכות הזו.

 

לא עזבנו ולא נעזוב את שולחן המשא ומתן ותמיד היינו מוכנים [שהמוסדות הרלוונטיים] יאמתו [את העובדה] שהפעילות הגרעינית של ארצנו היא למטרות שלום אבל במקום לקבל את ההיגיון שלנו, הם כפו עלינו מלחמה בעבר [מלחמת איראן-עיראק] וגם היום הם מטילים עלינו סנקציות. כפי שהמלחמה אתמול לא עצרה את הרפובליקה האסלאמית ממטרותיה ומתנועת המהפכה, כך היום הסנקציות לא הצליחו לעצור אותנו מדרך זו. לא עצרנו ולא נעצור בגלל סנקציות. אלו לא המילים שלנו אלא ההודאה של דובר הבית הלבן שהלחץ המרבי על הרפובליקה האסלאמית נכשל בצורה מבישה.


מה שקורה היום בעזה נגד ילדים ונשים פלסטינים המדוכאים בידי המשטר הציוני הפושע ובתמיכת אמריקה ומדינות מערביות אחרות הסיר את המסכה מעל פניהם האמיתיות ואין להם תשובה על רצח התינוקות ורצח העם הזה למצפונם המתעורר של האומות בעולם. אמריקה מנסה להשאיר את המשטר המזויף [ישראל] על הרגליים בהטלת וטו על החלטות האו"ם להפסקת אש בעזה ובשליחת ציוד ונשק למשטר הציוני. היום אנו עדים לכך כי לאחר ארבעה חודשי טרגדיות אלו הניצחון שייך לעם הפלסטיני והתבוסה למשטר הציוני כי הוא לא הצליח להשיג את המטרות שהכריז עליהן מראש.

 

אני דוחה את מעורבות אמריקה ומדינות המערב בקביעת עתיד האומה הפלסטינית. אם אתם באמת טוענים לדמוקרטיה – המנהיג העליון [ח'אמנאי] הציג תוכנית דמוקרטית לחלוטין בהקשר זה כך שלכל פלסטיני יש קול אחד והפלסטינים כולל מוסלמים, נוצרים ויהודים יכולים לקבוע את ממשלתם הרצויה בהצבעה.

 

מה שמכונה היום הסדר העולמי הוא סדר לא צודק כי לו היה מבוסס על צדק, האומה הפלסטינית לא היתה מדוכאת היום. מה שמצער יותר מרצח העם שמבצעים הציונים והתמיכה האמריקנית במשטר הציוני קשור לחוסר היעילות של ארגונים בינלאומיים במניעת פשעים אלו ובהפסקת ההתקפות וההפצצות נגד תושבי עזה המדוכאים. לכן, אנו מאמינים שכל המדינות צריכות לשתף פעולה ביניהן כדי להחליף את המערכת הגלובלית הלא צודקת הנוכחית במערכת גלובלית צודקת. 

 

למדינות באזור יש את הבסיס הטוב ביותר לדיאלוג ולפתרון הבעיות ונוכחות זרים באזורנו לא רק שאינה פותרת בעיה אלא גם מוסיפה להן. אין הצדקה לנוכחות הכוחות האמריקאים באזור ויש לפתור את הבעיות באזור בנוכחות האחראים על האזור [ולא האמריקאים].

 

נשיא איראן, אבראהים ראיסי [5]נלחץ בחום את ידי המדינות שרוצות לשתף פעולה עם הרפובליקה האסלאמית. המדיניות שלנו היא מדיניות של אינטראקציה ושיתוף פעולה עם כל המדינות. תמיד הוכחנו שאנחנו החבר והמלווה הטוב ביותר בזמנים קשים עבור המדינות השכנות והאזור. ההיסטוריה של הידידות שלנו עם שכנינו מראה ידידות אמיתית למרות שהאמריקאים שואפים לאיראנופוביה ולאסלאמופוביה כדי להבטיח את האינטרסים המתנשאים שלהם.

 

כיום הוכח למדינות באזור ובעולם שאיראן האסלאמית רודפת צדק ורוצה עצמאות לכל המדינות. כפי שאיננו מקבלים כל חוסר ביטחון כך איננו מקבלים כל חוסר ביטחון לשום מדינה ואנו רואים ביצירת כל סוג של חוסר ביטחון לאזור יצירת חוסר ביטחון למדינה שלנו.

 

אנו מאמינים שנוכחות האמריקאים בעיראק, סוריה ואפגניסטן ובאזור אינה יוצרת ביטחון בשום צורה אלא משבשת את הביטחון באזור. נוכחות האמריקאים לא יצרה, לא יוצרת ולא תיצור ביטחון בשום מקום. בכל מקום שבו נוכחים האמריקאים, הם מקור הרוע וההמרדה. הם לא פתרו בעיה עבור שום מדינה או מקום ואם נראה שהם פתרו בעיה כלשהי צריך לראות אילו מטרות יהירות מסתתרות מאחורי פעולה זו ולאיזה אינטרסים הם שואפים.

 

תחומי שיתוף הפעולה עם איראן רבים ומגוונים. תמיד הדגשתי בפגישותיי עם שגרירים מכובדים של מדינות אחרות שניתן לפתח את רמת היחסים שלנו עם מדינות שונות ויש מקום בהחלט לפיתוח היחסים. ניתן להחליף את היכולות ההדדיות שלנו ולהוביל לפיתוח יחסים ושיתוף הפעולה שלנו יכול להוביל מרמת שיתוף הפעולה הבילטרלי לשיתוף פעולה אזורי וחוץ-אזורי ושיתוף פעולה בינלאומי.

 

כולי תקווה שהאומה האיראנית העומדת איתן תתקרב מיום ליום למטרותיה הנעלות ושהאומה הפלסטינית העומדת איתן, המדוכאת והחזקה תשיג גם את מטרותיה הנעלות שהן הקמת מדינה פלסטינית שבמרכזה ירושלים בהקדם האפשרי. אנו מקווים שהאומות באזור יוכלו לחיות זו לצד זו בשלום, ידידות ובביטחון ושידי האויבים המרושעים ינותקו מאזור זה בהקדם האפשרי."[6]

 [1] תסנים (איראן), 11.2.2024

[2] המדובר בכינוס 'ועידת טהראן' ב-1943 בשגרירות רוסיה בטהראן בהשתתפות מנהיג בריה"מ דאז, יוזף סטאלין, נשיא ארה"ב תיאודור רוזוולט ור"מ בריטניה וינסטון צ'רצ'יל, בה נתקבלו החלטות, ללא נוכחות איראנית, לגבי המשך המלחמה בגרמניה הנאצית, ולגבי איראן, וכן לגבי עיצוב העולם שלאחר מלחמת העולם השנייה.

[3] תסנים (איראן), 11.2.2024

[4] הפתווא המיוחסת לח'אמנאי בעניין האיסור על גרעין לצרכים צבאיים אינה קיימת. ראו דוח ממרי מיוני 2023: ח'אמנאי: "אלמלא זה היה עקרון אסלאמי והיה לנו הרצון לייצר נשק גרעיני, היינו עושים זאת. גם האויבים יודעים שהם לא היו יכולים לעצור אותנו"; ממרי: הפתווא המיוחסת לח'אמנאי האוסרת על נשק גרעיניאינה קיימת

[5] אתר הנשיא (איראן), 11.2.2024

 [6] פארס (איראן), 23.11.2023