המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מסורת הריגת היהודים בידי המוסלמים לקראת אחרית הימים באמנת החמאס
19/2/2024


השימוש במסורת הריגת היהודים בידי המוסלמים לקראת בוא אחרית הימים באמנת החמאס ובפרסום של "איגוד חכמי ההלכה של פלסטין" (בראשו אנשי חמאס)

 

מאת אליהו שטרן*

 

בימים אלו מדובר רבות על אימוץ שיטות הפעולה האכזריות של דאע"ש על ידי החמאס לאור שיטות הפעולה הנפשעות שנקט בהתקפתו האכזרית על ישובי הדרום ב-7.10.23.

 

בדברים הבאים אבחן האם הגותו הדתית של דאע"ש, ובמיוחד ראייתו את מלחמתו בכופרים כמלחמה המבשרת את בוא אחרית הימים, סייעו לרדיקליזציה בתפיסתם הדתית של קבוצת חכמי דת פלסטינים שבראשה עומדים אנשי חמאס – "איגוד חכמי הדת של פלסטין"[1].

 

הקשר בין הג'יהאד נגד היהודים כיום ובין מלחמת אחרית הימים לעתיד לבוא מצוי כבר באמנת החמאס (1988). האמנה מציגה את המלחמה ביהודים כחלק מג'יהאד מתמשך שלא יחדל עד לאחרית הימים, עד הריגתם בידי המוסלמים. אך כיום ניתן לשאול האם יש הקוראים לפלסטינים לראות את מלחמתם ביהודים כחלק ממלחמת אחרית הימים המתרחשת כבר עתה, מלחמה שבה יושמדו היהודים עד האחרון שבהם.

 

השאלה מועלית מתוך קריאה במסמך[2] של "איגוד חכמי הדת של פלסטין", שקטעים מתורגמים מתוכו יובאו בהמשך, והיא מהווה הצעה להמשיך ולבחון את הסוגיה מתוך מסמכים ועדויות נוספות[3].  

 

חשיבותה של השאלה רבה, משום שכידוע, אמונות דתיות הן כוח גיוס וכוח הנעה של המאמינים הפועלים בשרות ארגוני דת מסוגם של החמאס ודאע"ש.

 

המסמך, שמתוכו יובאו הקטעים המתורגמים, הוא מסמך דתי סמכותי, שכן הוא מתבסס על מסורות חדית' מהימנות ופסוקי קוראן ומציג כך את דבריו לא רק כאמת ודאית, אלא אף כחובה דתית[4].

המסמך גם נועד להפיח רוח של תקוה בקוראיו ובסַפְּרוֹ על השמדת היהודים הוא מבטיח להם (פעמים מספר) - " בשורה טובה ועצומה לניצחון על היהודים, ולתבוסתם בעזרת האל יתעלה".

 

מלחמת אחרית הימים והריגת היהודים באמנת החמאס (1988)[5]

אמנת החמאס קובעת כי מלחמת הג'יהאד נגד היהודים מתחילה כבר בראשית האסלאם, נמשכת במהלך ההיסטוריה ולא תחדל עד אחרית הימים עד להשמדתם[6].

מלחמתו של החמאס כיום ביהודים מתוארת כמלחמת ג'יהאד, שבה הוא נלחם מתוך שאיפה להגשמת ההבטחה האלוהית לחיסול היהודים בידי המוסלמים לקראת בוא אחרית הימים.

 

הדברים נאמרים בסעיף 7 באמנת החמאס. לפי סעיף זה, לחימת הג'יהאד של החמאס היא המשך ללחימתם של לוחמי ג'יהאד אחרים שקדמו לו - עז אל-דין אל-קסאם ואחיו מקרב "האחים המוסלמים" ב-1936, הפלסטינים ו"האחים המוסלמים" ב-1948, האחים המוסלמים ב-1968 ואחרים אחריהם (שלא נזכרו בשמם). האמנה מוסיפה ומסבירה כי אמנם בין אותן "חוליות ג'יהאד" שונות נתקיימו תקופות שבהן לא התנהלה לחימה, אך זאת רק מפאת המכשולים שעושי דברה של הציונות הציבו בפני לוחמי הג'יהאד. ובכל זאת, מדגישה האמנה, מלחמת הג'יהאד ביהודים לא תחדל עד אחרית הימים, שכן כך הבטיח האל באמצעות מסורת חדית' שמסר הנביא מוחמד.

 

 וכך נאמר בסעיף: "  ... תנועת ההתנגדות האסלאמית מצפה להגשמת הבטחת האל, יארך הזמן ככל שיארך, והלא השליח [מוחמד], תפילת אללה עליו וברכתו בשלום, אומר: 'שעת קץ כל הימים לא תבוא עד אשר יילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגום, עד אשר יתחבא היהודי מאחורי אבנים ועצים, והנה האבנים והעצים יקראו: הוי מסלמי, הוי עבד האל, זה יהודי מאחורי, בוא והרוג  אותו, פרט לעץ העַ'רְקַד[7], שהלא הוא מעציהם של היהודים" (מסרו את המסורת אל-בח'ארי ומסלם)[8].

 

מסורת קדומה זו על "האבנים והעצים" הינה מסורת אפוקליפטית מובהקת, והיא נקבעה כמהימנה (דהיינו – אין עוררין שנאמרה מפי הנביא) במקורות החדית' הסמכותיים ביותר[9]. המסורת הזו נוכחת עד מאוד בתודעתם של המאמינים המוסלמים גם כיום. היא נפוצה בשיח בן ימינו, ובכלל זה בדרשות, בפרסומים בכל סוגי המדיה, והיא אף נלמדת בתוכניות לימודים בבתי הספר, ובכללן בתוכנית הלימודים של בתי הספר בגדה המערבית וברצועת עזה[10].

בסעיף 7 באמנה, בתיאור מלחמתו ביהודים, החמאס מציג אפוא את המסורת האפוקליפטית הזו כרלוונטית למציאות האופרטיבית של מלחמתו.


סרטון ובו הבטחה לסופם הקרוב של היהודים. העץ קורא: 

הו מוסלם, הו משרתו של אללה, יש יהודי מאחורי, בוא והרגו


 

מלחמת אחרית הימים והריגת היהודים

לפי מסורות סוף העולם באסלאם[11] תקדם לאחרית הימים מלחמה גדולה בכופרים. בשיאה של המלחמה יעמדו המוסלמים מול אויב נורא שייראה כבלתי מנוצח – הדַגַּ'אל – משיח שקר, כעין "אנטיכריסט" המביא עימו רוע נורא. הדַגַּ'אל לפי מרבית המסורות יהיה יהודי, ובבואו יתלוו אליו עשרות אלפי יהודים. הנצחון על הדַגַּ'אל יבוא כישועה משמים בידי ישו, אשר ישוב ויופיע עלי אדמות והוא שליח מוסלמי של האל (בקוראן מסופר כי ישו לא הומת אלא נלקח אל האל). לפי מסורות רבות ישו יופיע בירושלים, שבה יהיו המוסלמים נצורים באותה שעה תחת המתקפה של הדַגַּ'אל וצבאו. ישו יהרוג את הדַגַּ'אל, והמוסלמים יילחמו אז ביהודים ויכריתום. אחרי כן יכריתו המוסלמים מהעולם גם את כל הכופרים.

 

השפעה אפשרית של תפיסת מלחמת אחרית הימים של דאע"ש על הוגים מוסלמים פלסטינים הקשורים לחמאס

ארגון דאע"ש הציג את מלחמתו בכופרים כחלק מהמלחמה הגורלית המבשרת את בוא אחרית הימים[12]. דאע"ש הפיץ בתעמולה נרחבת את האמונה שהנה הגיע זמנה של מלחמת אחרית הימים, וגייס בכוח האמונה הזו לשורותיו לוחמים מוסלמים מכל רחבי העולם.

 

יש מקום להניח כי שנות התעמולה של דאע"ש הותירו את חותמן על מחשבתם של מוסלמים רבים, ובהם גם אנשי דת פלסטינים הקשורים בחמאס והעצימו בקירבם את האמונה שלפיה המוסלמים הנלחמים ביהודים כיום, נוטלים אף הם חלק במלחמת אחרית הימים.

 

מתוך ראִיה זו ניתן להבין את תיאוּרֵיהַ של מלחמת אחרית הימים בפרסום שהופיע ב-16.4.23 באתר של "איגוד חכמי הדת של פלסטין". כותרתו של המסמך הארוך (קרוב ל-3000 מלים היקפו) היא - "סופם של היהודים ועתידה של ירושלים בחדית' של הנביא".

 

במסמך מתוארת השמדתם הקרבה של היהודים, עד האחרון שבהם, תחילה בפלסטין ומאוחר יותר בכל רחבי העולם. המסמך נשען על מסורות חדית' מפי הנביא מוחמד, ועל כן כל הנאמר בו מוצג כאמת ודאית וכמקור סמכות דתי שחובה להישמע לו. מסורת האבנים והעצים והעַ'רְקַד, שצוטטה לעיל מתוך אמנת החמאס, נזכרת גם היא במסמך, והיא מובאת כמסורת המרכזית והחשובה ביותר מבין המסורות המצוטטות בו. המסמך מדגיש גם כי היהודים יודעים על השמדתם הקרבה, ועל כן הם מרבים לשתול עצי עַ'רְקַד בכל מקומות מושבם (טענה המוכרת היטב בימינו בחינוך, בהסברה ובמרחבי המדיה[13]).

 

שני תיאורים מובאים במסמך להשמדת היהודים. התיאור האחד – השמדה בשני שלבים: תחילה יושמדו כל היהודים במדינת ישראל ומדינתם תיכחד, ורק מאוחר יותר, אחרי מלחמתו של ישו בדַגַּ'אל, יושמדו כל היהודים בכל רחבי העולם עד האחרון שבהם; התיאור השני – השמדתם המוחלטת של כל היהודים תבוא מייד עם השמדת מדינת ישראל ויהודיה.

 

התיאור הראשון – שלפיו נדרשים שני שלבים להשמדה מוחלטת של היהודים בשתי תקופות שונות, מסתמך על מסורות הקובעות כי הדַגַּ'אל עתיד לבוא בתקופה שבה המוסלמים ישלטו בכל אל-שַאם - מרחב "סוריה רבתי" (ובכללו ישראל), וכי בצבאו של הדַגַּ'אל יהיו עשרות אלפי יהודים שיבואו מהעיר אצפהאן שבאיראן. הנסיבות ההיסטוריות הקיימות כיום מחייבות לפיכך, שיחלוף זמן בין השמדת מדינת ישראל ויהודיה כבר בימינו לבין השמדת שאר יהודי העולם באותה עת עתידית, שבה ישלטו המוסלמים בַּמרחב ובמהלכה יבואו הדַגַּ'אל וצבאו; התיאור השני – שלפיו השמדה מוחלטת של כל היהודים תבוא מייד עם השמדת מדינת ישראל, נשען על תפיסה ידועה, אשר לפיה האל עצמו הוא שקיבץ את היהודים למדינת ישראל, וזאת דווקא כדי שהמוסלמים יוכלו להילחם ביהודים ולהשמידם, שהלא מלחמת השמדה זו איננה ניתנת לביצוע בשעה שהיהודים פזורים ברחבי העולם.

כך או כך, לפי שני התיאורים שבמסמך דינם שלך מדינת ישראל ויהודיה להישמד עד תום בידי המוסלמים.

 

להלן מספר קטעים מרכזיים מתורגמים מתוך המסמך:


מסורת העצים והאבנים והעַ'רְקַד:

"    שנאתם חורשת הרעות של היהודים ואיבתם כלפי האסלאם ומאמיניו קייימת עוד מאז התגלות האסלאם, והיא נמשכת עד בוא שעת קץ כל הימים. ואולם האל האדיר והנשגב, בשעה שקבע את דרכי התנהלותה של הבריאה גזר[14], כי הניצחון יהיה לאנשי האמת [המוסלמים], וזאת אף אם תארך רִשעתם של היהודים ומדינתם תגביה ראש. והלא הקוראן המכובד ומסורות החדית' המהימנות בישרו כי סופם של היהודים יבואם בירושלים, מקום אשר בו מרובה היא שתילת עצי העַ'רְקַד. שתילת העַ'רְקַד הזו הריהי סימן ואות גדולים מאין כמותם לצדקת שליח אללה, יברכו אלוהים ויתן לו שלום, וצדקת כל אשר נמסר מפיו, וכמוה כהוכחה חותכת אשר אין להטיל בה כל ספק על כי סופם של היהודים, ברשות האל, הנה כמעט כאן.  "

...

"   ובמסורת החדית' הזו מוסר נביא האמת, מחמד, יברכו אלוהים ויתן לו שלום, סימן מהסימנים המורים על בואה הקרב של שעת קץ כל הימים, והוא התרחשותה של מלחמה בין המוסלמים והיהודים, שכן הוא [הנביא], יברכו אלוהים ויתן לו שלום, אומר, כי "שעת קץ כל הימים לא תבוא עד אשר תילחמו ביהודים". דבר זה עתיד להתרחש כאשר יופיע ישו בן מרים, עליו השלום; המוסלמים יהיו עימו, ואילו היהודים יהיו עם אלדַגַּ'אל. ובמלחמה זו כל דבר אשר בנמצא יעשה יד אחת עם עם לוחמי הג'יהאד המסלמים, עד כי עצמים דוממים, אבן ושכמותה, יפצו פה וידברו. כל אימת שיהודי יתחבא מאחורי עצם דומם שכזה, יפצה אותו עצם את פיו, ויקרא אל המסלמי ויאמר: הוי מסלמי, הנה זה יהודי מאחוריי, בוא והרוג אותו!"


"   ובמסורת... נאמר עוד: "פרט לעַ'רְקַד, שהרי הוא מעציהם של היהודים", והעַ'רְקַד הינו סוג של עץ קוצני המוכר היטב בארצה של ירושלים, והיא המקום שבו תתרחש הריגתם של הדַגַּ'אל ושל היהודים. המשמעות היא, שכל דבר אשר בנמצא, הצמחים והעצמים הדוממים, יעשו יד אחת עם המוסלמי להרוג את היהודים, פרט לסוג העץ הזה, ועל כן כה מרבים היהודים לשתול אותו".

 

השמדת היהודים בשני שלבים – תחילה במדינתם ובהמשך בעולם כולו:

"   המערכה האכזרית שלנו עם היהודים הממשמשת ובאה, שני שלבים לה:

השלב הראשון, אשר עליו דיברו פסוקי סורת אלאִסְרַאא [סורה 17, פס' 4-8[15]], מכוון כנגד הישות של היהודים [מדינתם כיום] על אדמת פלסטין על מנת להשמידה .... שלב זה במערכה יסתיים בנצחונם של המוסלמים ולוחמי הג'האד על היהודים, ובו יתגשמו השמדת הישות שלהם ומחיית השחיתות שלהם, והשבתה של פלסטין כולה מידיהם. אחרי כן יתגשמו גם הפיכתם של היהודים לחבורת אנשים מושפלים ונדכאים ופיזורם לכל עבר, קבוצות קבוצות, בכל חלקי תבל.

 

השלב השני הוא זה אשר בו יוכחדו היהודים עד תום ויִכְלו מן העולם לבלי שוב ותשוחרר האנושות מקיומם, שכן אחריו לא ייוותר אף לא יהודי חי אחד. השלב הזה מאחֵר להגיע, אולי אף לא יגיע אלא ברגעי הקיום האחרונים של העולם הזה, וזאת בשעה שיופיע הדַגַּ'אל, והוא יהודי מן המזרח. באשר יופיע ילכו בעקבותיו שבעים אלף יהודים מאיראן, מאצפהאן לבדה, כפי שאמר הנביא, עליו התפילה והשלום...: "ילכו בעקבותיו של אלדַגַּ'אל שבעים אלף מיהודי אצבּהאן, ראשיהם וכתפיהם עטופים צעיפים גדולים[16]", והלא היום אולי אין בנמצא באצפהאן ולו אף חמישה יהודים. אחר כך יילחם ישו בן מרים, עליו השלום, בדַגַּ'אל וביהודים אשר עימו, והוא [ישו], עליו השלום, במו ידו האצילה יהרוג את הדַגַּ'אל. זהו השלב אשר בו יחסלו המוסלמים כל יהודי, וזהו השלב שבו יתגשם דבר שליח האל, יברכו אלוהים ויתן לו שלום: "שעת קץ כל הימים לא תבוא עד אשר תילחמו ביהודים ותהרגו אותם עד כי ידברו העץ והאבן ויאמרו: הוי מסלמי הוי עבד אללה, הנה זה יהודי מאחוריי, בוא והרוג אותו"...

 

השמדת היהודים במדינתם ובהמשך בעולם כולו בזכות קיבוצם מכל העולם בארץ הזו:

"   באשר למסורת החדית' - "שעת קץ כל הימים לא תבוא עד אשר יילחמו המוסלמים ביהודים" - ... אכן לא אחת עלתה התהייה:  איך בכלל ניתן להילחם ביהודים האלה, והלא הם ערב רב, מפוזרים חבורות חבורות בכל רחבי תבל, כפי שאמר אללה יתעלה [קוראן: סורה 7, פס' 168],"פיזרנו אותם עדות עדות על פני הארץ"[17]; הלא אין להם ישות קולקטיבית משלהם, ואין להם מרכז שאליו נאספו בהמוניהם, ואף אין להם מדינה, כיצד אפוא ניתן כך לאסור מלחמה עליהם?   אבל כיום, הנה נהיה הדבר ברור לעין כל: היהודים הללו, באו ונאספו להם מרחבי תבל אל הארץ המבורכת הזו [פלסטין], וזהו הדבר אשר עליו אמר שליח אללה, עליו התפילה והשלום: " שעת קץ כל הימים לא תבוא עד אשר יילחמו המוסלמים ביהודים... ויאמרו האבן והעץ: הוי מסלמי...[18]". דבריו אלו של השליח מעידים על כך שייעשה בהם, ביהודים, הרג גדול ורב, אשר יטהר את הארץ מזוהמתם, עד כדי כך שאפילו יִדְלקו בעקבותיו של כל מי מהם שינוס על נפשו. והלחימה לא תהיה אך ורק כנגד אלו שיהיו באותה הארץ אשר בה תתחולל המערכה; אדרבא, הללו, היהודים, בכל פינה שבעולם ירדפו אותם, עד כי אפילו זה מהם אשר יבקש לו מחבוא [מאחורי אבנים ועצים], הנה האבן והעץ יפצו פה [ויקראו למוסלמים להורגו]."


*ד"ר אליהו שטרן הוא מרצה באוניברסיטה העברית וחוקר במכון ממרי

 


[1] האיגוד נקרא בערבית "הַיְאַת עֻלַמא פלסטין" ובאנגלית "Palestine Scholars Association (PSA). הארגון קשור הן ל"אחים המוסלמים" והן לחמאס, ובראשו אנשי חמאס בולטים כלהלן:

נואף אל-תכרורי, יו"ר האגודה – הינו ממייסדי חמאס, ממגורשי מרג' אל-זהור ב-1992 . ראה: אל-קדס אל-ערבי מה-14.10.2022 וכן https://remix.aljazeera.com/aja/PalestineRemix/deportees.html#/21

הדובר חאפט' אל-כרמי אף הוא בכיר בחמאס. על כי בהודעת תנחומים מחמאס לאל-כרמי הוא מוגדר כ"החבר המדיני של לשכת חמאס בבריטניה" ראו https://paldf.net   22.9.2008.  

בדיווח באתר ערוץ אל-ערביה הסעודי 20.11.2021 הוא מוגדר כאחראי מטעם חמאס "על הקשרים בין מדינות המערב לבין האחים המוסלמים" במצרים ובעזה ובמדינות ערב; הוא מכין את התקציב ומעביר את הכספים למנהלות. ראו www.alarabiya.net 20.11.2021.

באתר האינטרנט שלו האיגוד מציג את עצמו כגוף מלומדים עצמאי שרעי שהתכנס לראשונה בבירות ב2009, ומקום מושבו כיום הוא באסטנבול. הוא מכנס בתוכו מלומדי שריעה פלסטינים מרחבי העולם, ושָֹם לו למטרה לקדם את האינטרסים הפלסטיניים, תוך הדגשת המאבק נגד הציונים על ארץ ישראל ("העמידה כנגד התוכנית הציונית והתוכניות הקולוניאליסטיות באזור בכלל ובפלסטין בפרט") מתוך תמונת עולם דתית והלכתית. כמו כן שם לו למטרה לסייע לפלסטינים גם מבחינה חומרית וגם בחינוך שרעי אסלאמי. האיגוד מבקש תוך כך לחזק את הקשרים בין הפלסטינים במקומות שונים בעולם, וכן את הזיקה בין הפלסטינים לשאר המוסלמים. ראו https://palscholars.org/p04/

[2] המסמך פורסם ב- palscholars.org ב-16.4.2023.

[3] דיון נרחב יותר בסוגייה זו יפורסם בקרוב.

[4] על שהאגודה מפעילה כלי פסיקה דתיים, ראו למשל סרטון שפורסם על ידי ממר"י ובו נציג האגודה מפרט פַתְוַה המתירה את דמם של כל הישראלים המצויים בחו"ל - https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?416_3

[5] נוסח מלא של האמנה בתרגומו לאנגלית של פרופ' מנחם מילסון פורסם על ידי ממר"י -
Menahem Milson, "The Covenant of the Islamic Resistance Movement – Hamas", MEMRI, Special Dispatch Series, No. 3867, 26 May 2011 ראו בקישור https://www.memri.org/reports/covenant-islamic-resistance-movement-%E2%80%93-hamas-memri-archives

[6] ראו על כך במאמרי  Eliyahu Stern, The Use of Religious Themes to Islámize European Anti-Semitism and Motivate Hateful Expression in the Hamas Covenant", in: Morten Bergsmo and Kishan Manocha (eds.), Religion, Hateful Expression and Violence, Torkel Opsahl Academic EPublisher, Brussels, 2023, pp. 791-799.. קישור למאמר: https://www.legal-tools.org/doc/wzbk17/

[7] במקורות רבים נזכר גם כי כי זה העץ הידוע גם בשם الْعَوْسَج האטד (box-thorn [genus Lyciu]). ראו את החומר שכינס ליין במילונו הגדול לערבית הקלאסית בערכים غَرْقَد עמ' 2251  ו-عَوْسَج  עמ' 2042. ראו גם, למשל, אבן אלג'וזי (מת 1201) https://shamela.ws/book/5906/193 ; אבן אלמברד (מת1503) https://shamela.ws/book/133413/996 ; אלפתני (מת 1578)  https://shamela.ws/book/13631/1830 . מקורות ימי-ביניימיים רבים, ובעקבותיהם גם ספרות דתית בעת החדשה, מסכימים שמדובר בעץ קוצני. הטענה שנעשתה שגורה בעת החדשה, כאילו הע'רקד הוא השיח הקרוי ימלוח, וליתר דיוק – "הימלוח הפגום", נעוצה אולי בכינויו של הימלוח בפי דוברים בלהגים בני העת החדשה ואשר שאינם יכולים להעיד מה היה הזיהוי הבוטני של הע'רקד בימיו הקדומים של האסלאם.

[8] מֻחַמַּד אבְּן אִסְמַאעִיל אל-בֻּחַ'ארִי (מת  870) ומֻסְלִם אבְּן אל-חַגַּ'אג' אל-נַיְסַאבּוּרִי (מת 875) הם בעלי שני קובצי החדית'ים הנחשבים למהימנים ביותר באסלאם הסוני – "אל-צַחִיחַאן" – "שני האמיתיים". שני הקבצים הללו ביחד עם עוד ארבעה קבצי חדית' שאספו מחברים אחרים הם המקורות הסמכותיים ביותר בתורה שבעל-פה באסלאם הסוני.

[9] על 11 הופעות של מסורת "העצים והאבנים" בקבצי חדית' מרכזיים ראו במאמרי הנזכר בהערה הקודמת Eliyahu Stern, The Use of Religious Themes to Islámize European Anti-Semitism and Motivate Hateful Expression in the Hamas Covenant", in: Morten Bergsmo and Kishan Manocha (eds.), Religion, Hateful Expression and Violence, Torkel Opsahl Academic EPublisher, Brussels, 2023, p. 799, no. 31..

ראו גם דיון על חדית' האבנים והעצים והע'רקד, אצל:

 Meir M. Bar-Asher, Jews and the Qurʾan, Princeton University Press, Princeton & Oxford, 2021, pp. 55-56; Menahem Milson, a lecture delivered at the opening of the annual international conference of the Global Forum for Combating Antisemitism held in Jerusalem on Sunday, 24 February 2008, MEMRI, Inquiry & Analysis Series, No. 442, 29 May 2008; Meir Litvak " "Martyrdom is Life": Jihad and Martyrdom in the Ideology of Hamas", Studies in Conflict & Terrorism, 33:8, 2010, pp. 727, 729.

[10] בתוך פרסומי מכון ממר"י ראו סרטון וידאו בו שולבו יחדיו בזה אחר זה דרשנים רבים המדקלמים את המסורת, ובחלקו האחרון גם מופיעה הטענה כי כל מי שיפתח במחשבו את אתר Google Earth יוכל לראות במו עיניו כי היהודים מכירים מסורת זו ומאמינים בה ונערכים לקראת בוא הקץ על ידי שתילת עצי ע'רקד מאסיבית בכל הארץ, ולסיום מושמעת הקביעה כי היהודים אכן יחוסלו עד האחרון שבהם - https://www.facebook.com/memri.org/videos/10156605905024717/

דוגמאות נוספות מפרסומי ממר"י ראו: ב2003 דבריו של בן לאדן בדרשת חג הקורבן בשפורסמה ברשתות חברתיות אסלאמיסטיות ובאל-ג'זירה - https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?1230&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93 ;

שימוש במסורת בדרשת יום שישי לעידוד פיגועי התאבדות בטלוויזית הרש"ף ב 2001- https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?418&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93  ; וכן בעוד דרשה שנישאה כחודש אחרי כן בעזה- https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?431&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93%20%22%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99%20%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%93%22  ; ראו גם בסיכום דרשות יום שישי שפירסם ממרי בספטמבר 2001 - https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?431&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93  ; וסיכום נוסף שפרסם המכון בשנת 2002 של דרשות שנשאו שיח'ים סעודים בשלהי המאה הקודמת ובשנותיה הראשונות של המאה הנוכחית, ובהן מופיעה מסורת החדית' ולעתים לצד המסורת מסופר על שתילת עצי הע'רקד המרובה בידי היהודים - https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?1256&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93

ראו גם על דרשה בתחנת הטלויזה של חמאס אל-אקצא (Al-Aqsa TV) Meir Litvak " "Martyrdom is Life": Jihad and Martyrdom in the Ideology of Hamas", Studies in Conflict & Terrorism, 33:8, 2010, p. 727.

על הימצאותה של המסורת בתוכניות לימודים, ראו למשל את הופעתה בתוכנית הלימודים הסעודית בפרסום של ממר"י משנת 2009 https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?2182&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93  ממר"י פירסמה עוד קודם לכן ב2004 את ביקורתו של ליברל מצרי על הופעת המסורת בתוכנית הלימודים הסעודית, ובה הזכיר הליברל המצרי כי מחבר תוכנית הלימודים הסעודי אף כרך את המסורת בריבוי שתילת עצי ע'רקד בידי היהודים: https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?1178&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93 ; ממר"י גם הביאו את דבריו של אינטלטואל תוניסאי המבקר את מערכת החינוך הסעודית, בין השאר באומרו כי בן לאדן למד את מסורת החדית' על האבנים ועצים והע'רקד מתוך ספרי הלימוד אשר בתוכנית הלימודים הזו. הוא מצטט מספר לימוד סעודי שבו לדבריו נאמר" 'אל-ע'רקד הוא עץ גדול וקוצני שהיהודים מרבים לשתול בפלסטין בימינו. https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?1497&findWords=%D7%A2%27%D7%A8%D7%A7%D7%93 . על הופעת המסורת בספרי הלימוד הנלמדים בגדה המערבית וברצועת עזה ראו "Remaining Antisemitism in Palestinian Authority Textbooks and Study Cards 2021-22 Grades 1-12", IMPACT-se, The Institute for Monitoring Peace and Cultural Tolerance In School Education, London & Ramat Gan, March 2022, p.12 (section 16). אני מודה למר אריק אגסי על ששלח אליי את המסמך.

[11] על הספרות האפוקליפטית באסלאם חובר מחקר רב, ושני חיבורים עשירים ומקיפים במיוחד הם חיבוריו של דיויד קוק - David Cook, Studies in Muslim Apocalyptic, Darwin Press, Princeton, NJ, 2002; David Cook, Contemporary Muslim Apocalyptic Literature, Syracuse University Press, New York, 2005  לתמונה בהירה במאמר קצר בעברית ראו – חוה לצרוס-יפה " על הרעיון המשיחי באסלאם", בתוך: ברס, צבי, משיחיות ואסכטולוגיה, ירושלים. תשמ"ד, עמ' 169-176.

[12] הסוגייה נדונה בהרחבה בספרו של וליאם מק'קאנטס: William McCants, The ISIS Apocalypse: The History, Strategy, and Doomsday Vision of the Islamic State, Palgrave MacMillan, New York, 2015.

הספר תורגם לעברית - וליאם מק'קאנטס, סוף העולם על פי דאעש – חזון אחרית הימים של המדינה האסלאמית, תרגם לעברית: אסף שור, הוצאת דני ספרים, ישראל 2016.

[13] ראו שוב את ההפניות בהערה 10 לעיל, ודוגמא בולטת מתוכן את הדברים הנאמרים בסופו של אוסף הקטעים שפורסמו על ידי ממר"י - https://www.memri.org/tv/prophetic-hadith-promise-rocks-trees-from-memri-archives

[14] נשמעת כאן האמונה המוסלמית בדבר "הגזרה הקדומה" של האל, אשר על פיה מתנהל העולם מקדמת דנא.

[15] נאמר בסורת אל-אסראא (סורה 17, פס' 4-8) (התרגום לקוח מתרגום הקוראן של פרופ' אורי רובין): "   (פס' 4) מסרנו לבני ישראל בספר לאמור, פעמיים תחמסו את הארץ ותתנשאו מאד. (פס' 5) כאשר התקיימה הפעם הראשונה, שילחנו בכם את עבדינו גיבורי המלחמה, והם פשטו אל תוך המושבות, וכך התקיימה ההבטחה. (פס' 6) אחר חידשנו את כוחכם להשיב מלחמה שערה, והמצאנו לכם רכוש ובנים והרבינו את שורותיכם. (פס' 7) אם תעשו טוב, רק עם עצמכם תיטיבו, ואם תָרֵעו, לעצמכם תרעו. כאשר התקיימה הפעם השנייה, (שילחנו בכם את עבדינו) למען יכלימו את פניכם וייכּנסו אל המסגד, כשם שנכנסו אליו בראשונה, ולמען יחריבו את כל אשר כבשו. (פס' 8) אולי יואיל ריבונכם לרחם עליכם, ואולם אם תשובו לסורכם, נשוב גם אנו, וגיהינום יסגור על הכופרים.   "

ארבעת הפסוקים מספרים על שתי פעמים שבהם היהודים הפיצו שחיתות בארץ ונענשו קשות בנצחון אויביהם עליהם. אורי רובין מעיר בתרגומו המצוטט לעיל, כי שתי הפעמים הנזכרות הן רמז לשתי ההגליות שהוגלו היהודים – גלות בבל בימי בית ראשון והגלות מידי רומא בסוף ימי בית שני. רובין גם מזכיר פרשני קוראן "המפרשים שבני ישראל שבו לסורם בשלישית, כאשר כפרו במחמד ורדפוהו. הם באו על עונשם בעת שהוגלו שבטיהם שישבו בעיר מַדינה, או הושמדו." – הקוראן, תרגם מערבית אורי רובין, אוניברסיטת תל אביב ההוצאה לאור, תל אביב, 2005, עמ' 227. ניכר כי בטקסט שלפנינו ניתן פירוש אחר לאותן "שתי הפעמים" והוא עוסק ביהודים ומדינתם כיום. ואכן, לארבעה פסוקים אלו תפקיד מרכזי בספרות האפוקליפטית הערבית-האסלאמית בת ימינו בבואה לעסוק ביהודים במדינת ישראל, ודיוויד קוק מקדיש להם פרק שלם בסִפרו הדן בספרות זו - ; David Cook, Contemporary Muslim Apocalyptic Literature, Syracuse University Press, New York 2005, pp. 98-125.

[16] הצעיפים נקראים טַיְלַסַאן, ווידה עומד על כך שהמילה דומה בצלילה למילה טלית – George Vajda, "Jews and Muslims according to the Hadith" (translated from the French by Susan Emanuel), in Andrew G. Bostom, M.D. (ed.), The Legacy of Islamic Antisemitism, AndrewBostom.org, San Bernardino, CA, 2020, p. 246, וכן ראו את הפנייתו לדיונו של גולדציהר – שם, עמ' 258 הע' 173.

[17] תרגום דברי הפסוק לקוח מתרגומו של אורי רובין לקוראן.

[18] החלק החסר כאן והמסומן בשלש נקודות בגוף המסורת נעשו כך במקור על ידי הכותבת.