המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון לבנוני: המשטר המצרי גובה כספי שוחד ומטיל מיסים גבוהים במעברים עם רצועת עזה
8/2/2024


היומון הלבנוני אל-אח'באר: המשטר המצרי מנצל את המלחמה בעזה ואת מצוקת העזתים כדי לגבות כספי שוחד ולהטיל מיסים גבוהים במעברים עם רצועת עזה

 

היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה פרסם ב-6.2.24 כתבה בה טען כי מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה מנצל המשטר המצרי את המצב ואת מצוקת העזתים כדי להטיל מיסים גבוהים על כל סחורה שנכנסת לרצועת עזה ולגבות מחירים מופקעים וכספי שוחד עבור מעבר של תושבים עזתים למצרים.

 

בכתבה נטען כי במהלך המלחמה "מפעלי מזון של הצבא המצרי עבדו באינטנסיביות", כדי לייצר מוצרים שנשלחו לעזה כסיוע הומניטרי מטעם מדינות רבות ובראשן קטר. מפעלים אלה גבו עבור המוצרים מחירים גבוהים בהרבה ממחירם בעולם. עוד נטען כי "חברת בני סיני" - החברה היחידה שמשנעת את הסחורות למעבר רפיח ומשם לעזה ומקושרת למחמוד עבד אל-פתאח אל-סיסי, בנו של נשיא מצרים - גובה אלפי דולרים על כל משאית. בנוסף נטען בכתבה כי גם חברת הנסיעות "יא הלא" ששייכת למודיעין הכללי המצרי גובה סכומי עתק על מעבר פלסטינים פצועים מעזה למצרים, מה שאילץ, לטענת הכתבה, משפחות פלסטיניות רבות למכור את נכסיהן על מנת לממן את מעבר בני המשפחה הפצועים לקבלת טיפול במצרים.

 

הכתבה ציינה כי המשטר המצרי הגיב לטענות בכתבה, באמרו כי סכומי הכסף הגבוהים נועדו למנוע את הגירת הפלסטינים למצרים ולסכל "תוכניות שמטרתן היא חיסול הסוגייה הפלסטינית".

 

יצוין כי היומון הקטרי אל-קודס אל-ערבי היוצא לאור בלונדון דיווח ב-7.2.24 כי מנגנוני הביטחון המצרים הודיעו לחברת "יא הלא" על הפסקת ההתקשרות עימה בעקבות הסערה שהתעוררה סביב מחירי הנסיעה הגבוהים וכספי שוחד וכן דיווח כי החברה פרסמה בחשבון הפייסבוק שלה שהיא לא מקבלת מעתה ואילך הזמנות חדשות.[1]

 

משאיות סיוע עוברות במעבר רפיח לכיוון רצועת עזה[2]


 

להלן תרגום קטעים מן הכתבה באל-אח'באר:

 

"המשטר המצרי... ממלא את כיסיו בכספי העזתים שרצו לצאת מהגיהינום"

"עם תחילת המלחמה נגד רצועת עזה, ניצל המשטר המצרי – הצבא ובכירים [מהמשטר]  – את [תחושות] הסולידריות ואת שיירות הסיוע שמדינות רבות שלחו לרצועה, ומילא את כיסיו בכספים של עזתים שרוצים לצאת מהגיהינום והטיל מיסים ו[כספי] שוחד גבוהים על [כל] מה שנכנס לעזה.

 

מאז תחילת המלחמה, הודיעו מדינות ערביות ואסלאמיות רבות על שליחת סיוע הומניטרי דחוף לתושבי הרצועה, ומטוסים רבים שנשאו את הסיוע הזה נחתו בשדה"ת אל-עריש. [כך היה] עד שהמצב השתנה כשמצרים ביקשה מרב המדינות שרוצות להגיש סיוע לקנותו מהשוק המצרי כדי לחסוך זמן.

 

"מפעלי מזון של הצבא המצרי עבדו באינטנסיביות עבור מדינות רבות, ובראשן קטר";

חברה המקושרת לבנו של אל-סיסי גובה אלפי דולרים על כל משאית שנכנסת לעזה

לדברי מקור מצרי המעורה בהכנסת הסחורות לעזה שדיבר עם אל-אח'באר, מפעלי מזון רבים השייכים לצבא המצרי עבדו באינטנסיביות במהלך ימי המלחמה עבור מדינות רבות, שהבולטת בהן היא קטר, כדי לספק מוצרי סיוע דחופים, ובכך להקל על הבידוק [של הסחורות] ואת הכנסתן לרצועה דרך מעבר רפיח. הסחורות [הללו] כללו גם כמויות גדולות של קמח ומוצרי מזון עבור אונר"א.

 

על פי המידע, מפעלי הצבא המצרי מכרו את מוצרי הסיוע לגורמים התורמים במחירים גבוהים יותר ממחירם בעולם, בדולרים ובתנאי שהתשלום ייעשה מיד עם קבלת הסחורות. זאת, בשעה שהמדינות ששולחות את הסיוע משלמות מיסים וסכומים גבוהים עבור כל משאית שנכנסת לעזה לטובת חברת בני סיני - חברת התובלה היחידה שמשנעת סחורות למעבר רפיח אשר נמצאת בבעלותו של איש העסקים מסיני, אבראהים אל-ערגאני, ששותפו הלא מוצהר הוא מחמוד עבד אל-פתאח אל-סיסי, בנו של נשיא מצרים.

 

על פי מקורות פלסטיניים המעורים בהכנסת הסחורות דרך מעבר צלאח אל-דין [בין עזה למצרים], החברה המצרית גובה סכום שנע בין 2,000 ל-4,000 דולר עבור כל משאית שנכנסת לעזה, בידיעה שהעלות הרגילה לכך אינה עולה על 200 דולר. ארגוני צדקה נאלצים לשלם שוחד לקצינים המצרים כדי שמשאיותיהם יקודמו בתור להכנסתן [לרצועה], בעוד שמשאיות ש[בעליהן] לא משלמים [כספי שוחד] עומדות בתור ארוך שנמשך שבועות..."

 

חברת נסיעות של המודכ"ל המצרי גובה סכומי עתק ושוחד על מעבר פלסטינים למצרים

בהמשך הכתבה נטען כי לצד גביית מחירים גבוהים על מעבר משאיות ממצרים לעזה, מצרים גובה במעבר רפיח סכומי עתק גם על מעבר לשטחה של "פלסטינים פצועים שישראל מסכימה [שייצאו מעזה], וזאת באמצעות חברת הנסיעות 'יא הלא' ששייכת למודיעין הכללי המצרי".

 

הכתבה ציטטה בעל סוכנות נסיעות פלסטיני בשם אבו מוחמד שעובד עם חברת הנסיעות "יא הלא", שאמר כי "מחירי התיווך שנועדו לאפשר נסיעה עם החברה ידעו שינויים במהלך תקופת המלחמה; בעוד שבתחילתה המחיר הגיע ל-10,000 דולר לאדם, הוא הופחת בהדרגה במהלך החודשים האחרונים והגיע בחודש שעבר ל-5,000 דולר לאדם מגיל 12 ומעלה, בעוד שעבור ילד המחיר נע בין 1,500 ל-2,500 דולר - תלוי במספר הנפשות במשפחה, ולפלסטינים בעלי אזרחות מצרית [המחיר נע] בין 1,200 ל-1,600 דולר. הסוכן מסביר את ירידת מחיר התיווך בכך שהסוחרים ובעלי ההון הם אלו ששילמו בתקופה הראשונה [למלחמה את הסכומים הגבוהים] ועזבו [את רצועת עזה] ומספרם [כעת] קטן מאוד. בנוסף, הביקוש לנסיעה מצד העזתים פחת בגלל המחירים הגבוהים ולבסוף, המחירים הופחתו [גם] כדי להגדיל את מספר הנוסעים ולהשיג את הרווח המירבי מתיווך [הנסיעות].

 

אלא שפעולות [התיווך] הללו [למעבר מרצועת עזה למצרים] אותן מנהל המודיעין הכללי המצרי, אינן חדשות והן נעשו גם במהלך השנים הקודמות באופן מצומצם [יותר]. המחירים [אז] נעו בין 600 ל-900 דולר עבור מנגנון VIP שכלל הסעה מעזה ועד קהיר תוך הקלה וזירוז הכניסה למצרים. זאת, בעוד התיווך הרגיל שמאפשר רק מעבר [למצרים] עולה 200 דולר עבור אדם אחד, לדברי המקור. הפעולה נעשית על ידי שליחת תמונת הדרכון לאחד הסוכנים בעזה שעובדים עם חברת 'יא הלא' יומיים לפני מועד הנסיעה, ואז מוכנס שמו של הנוסע לרשימות היומיות [של הנוסעים] שהמצרים מאשרים. חלק מהסכום שולם למתווך בעזה וחלק נוסף [שולם] במעבר רפיח". 

 

משפחות פלסטיניות נאלצות לשלם סכומי כסף גבוהים ולמכור את רכושן כדי להעביר את בניהם הפצועים לטיפול במצרים

הכתבה שפכה אור גם על מצוקת הפלסטינים לנוכח מצב זה. כך נכתב בה: "משפחות פלסטיניות נאלצו לאחרונה לשלם סכומים גבוהים לצורך תיווך מול המצרים כדי שיתאפשר לבניהם שנפצעו במהלך המלחמה לנסוע [מעזה למצרים] לקבלת טיפול. פלסטיני אחד נאלץ למכור רכוש שלו במחצית מעלותם כדי להבטיח טיפול לבנו לנוכח ההידוק [במעברים] מצד מצרים והמספר המצומצם של הפצועים שמתירים להם לעבור. לפי מקורות ברשות המעברים והגבולות בעזה, במהלך תקופת המלחמה מועברים מדי חודש בין 800 ל-1,500 איש באמצעות תיווך זה.

 

לאחר שנחשף כיצד מצרים מנצלת את הסבל של העזתים, המצרים מתרצים את כספי השוחד וסכומי הכסף הגדולים [שהועברו] לטובת קציני המודיעין וחברת 'יא הלא' בכך שמטרתם היא למנוע את הגירת הפלסטינים [למצרים] ולהתמודד עם התוכניות שנועדו לחסל את הסוגייה הפלסטינית".[3]
 [1] אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 7.2.2024 ; https://www.facebook.com/HalaTravel.EG , 5.2.2024

[2] www.alarabiya.net , 22.10.2023

 

[3] אל-אח'באר (לבנון), 6.2.2024