המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר פת"ח לאל-ג'זירה נט: "כל עוד מוחמד דף הולך על רגליו – מצבנו טוב"
26/1/2024


בכיר פת"ח לאל-ג'זירה נט: גם פעילי פת"ח נלחמים נגד ישראל בעזה;

"כל עוד מוחמד דף הולך על רגליו –  מצבנו טוב"

 

חבר הוועדה המרכזית של פת"ח, עבאס זכי, התראיין ב-16.1.24 לאתר אל-ג'זירה נט ואמר כי פעילי הזרוע הצבאית של תנועת פת"ח, גדודי חללי אל-אקצא, נלחמים נגד ישראל ברצועת עזה ובגדה המערבית וכי "האידיאולוגיה של פת"ח היא שחרור כל האדמה הפלסטינית, למרות מעורבותה בהסכמי שלום עם ישראל".

 

זכי התייחס בראיון לקשרים בין תנועת פת"ח ותנועת חמאס ואמר מאס זקוקה לנו ואנחנו זקוקים לה". לדבריו, חיסולו של סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, צאלח אל-עארורי, היה בבחינתו כמו חיסולו של אבו ג'יהאד, סגן יו"ר פת"ח ח'ליל אל-וזיר. כמו כן אמר כי "כל עוד [מפקד הזרוע הצבאית של חמאס] מוחמד דף הולך על רגליו כולנו [הפלסטינים] במצב טוב".

 

יצוין כי דבריו של זכי תואמים להתבטאויות נוספות של בכירים בפת"ח, שגיבו את מתקפת הטרור של חמאס נגד ישראל, והדגישו את השאיפה של פת"ח לפיוס לאומי עם חמאס.

 

חבר הוועדה המרכזית של פת"ח, עבאס זכי[1]

 


להלן קטעים מהריאיון עם בכיר פת"ח עבאס זכי לאל-ג'זירה נט:

 

זכי: מצער שגורלנו נקשר לאשליה ששמה השלום; אנשי פת"ח נלחמים נגד ישראל בעזה ובגדמ"ע

"שאלה: בעניין המלחמה נגד עזה מהו תפקידה של תנועת פת"ח לאחר אירועי מבול אל-אקצא [קרי, מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר], ומהי תגובתכם על הביקורת בעניין הנסיגה בתפקידה [של תנועת פת"ח] ברחוב הפלסטיני?

 

תשובה: למרבה הצער, קשרו את גורלנו לאשליה ששמה השלום. במהלך שלושים השנים שחלפו [מאז הסכמי אוסלו], לא נעשו [בתנועה] הכנות למערכות [נגד ישראל] כפי שהייתה התעסקות בבניית מוסדות המדינה. בכל [הנושא] הזה, פת"ח עמדה לצד הרש"פ תוך הסתייגות וביקורת, ולפיכך תפקידה בהתנגדות היה מצומצם יותר.

 

עם זאת, אין פירוש הדבר שפת"ח לא נלחמת. לא חסרים בעזה אנשי פת"ח שנלחמים, ואפילו בגדמ"ע, למרות כל ההגבלות וההסכמים המונעים מפת"ח לשאת נשק, אנחנו רואים התנגדות מצד גדודי חללי אל-אקצא [הזרוע הצבאית של התנועה].[2]

 

אני אומר כי ביום שבו תעז ישראל לספח ישראל את הגדמ"ע, יתייצבו נגדה כל אנשי הפת"ח, תהא אשר תהא זיקתם לרש"פ ולאינטרסים שלה. אני בטוח כי תוקפנותה של ישראל תוביל את כולנו [להצטרף] למערכה.

 

זכי: האידיאולוגיה של פת"ח היא שחרור כל האדמה הפלסטינית, חרף ההסכמים

שאלה: היה צפוי כי תנועת פת"ח תקיים את הוועידה הכללית השמינית שלה באמצע החודש שעבר [דצמבר 2023]. מה מנע את הדבר? מהן ההחלטות הבולטות שצפויות להתקבל בה, כשתתכנס?

 

תשובה: היה עלינו לכנס את הוועידה כדי לבסס את החיים הדמוקרטיים בתנועת פת"ח ולבחור את הנהגתה, אך לחלוטין לא ניתן לכנס את הוועידה שלנו ללא עזה, ולדון בצל המלחמה הזו על מי ינהיג [אותנו] – בעוד שיש הנהגה בשטח, שנלחמת בעזה. אמרתי ואני אומר עכשיו, כי כל עוד [מפקד הזרוע הצבאית של חמאס] מוחמד דף הולך על רגליו כולנו במצב טוב...

 

שאלה: באופן כללי, כיצד אתה מעריך את [מעמדה של] תנועת פת"ח, 59 שנה לאחר הקמתה? האם היא עדיין מובילה את הרחוב? האם ניתן לומר כי המחלוקות הפנימיות בה השפיעו על כוחה בשטח?

 

תשובה: אידיאולוגיה שמעניקה השראה אינה מגולמת באישים [ספציפיים], והאידיאולוגיה של פת"ח היא שחרור כל האדמה הפלסטינית, למרות מעורבותה בהסכמי שלום עם ישראל. פת"ח עדיין מחזיקה באותה האסטרטגיה, וממשיכה להיות חזקה למרות כל המחלוקות. ככל שישראל הגבירה את הלחץ שלה, כך התלכדה והתחזקה התנועה מחדש. אין לנו מחלוקת עם אלה בינינו שרוצים שלום, אך אנחנו אומרים כי עליהם להיערך גם למלחמה. כעת אנחנו בתנועת פת"ח עושים מאמץ כדי שהכורח הזה [של הסכם עם ישראל] שנבע מהתנאים ששררו בעבר, לא יהיה קבוע.

 

זכי: חמאס זקוקה לנו ואנחנו זקוקים לה; בזמן המערכה לא ניתן להשמיע עליה ביקורת

שאלה: בעניין המצב הפנימיהאם ישנם מגעים בין הרש"פ ותנועת פת"ח לבין תנועת חמאס? מהם לדעתך הנושאים החשובים ביותר שמגעים אלה צריכים לטפל בהם?

 

תשובה: מבחינתי, חיסולו של המנהיג צאלח אל-עארורי [סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס], היה כמו חיסולו של אבו ג'יהאד [סגן יו"ר פת"ח ח'ליל אל-וזיר]. מבחינת תנועת פת"ח, אין הבדל ביניהם, ולמרות כל התנאים [הקשים] והאיומים, והגדרתו [של אל-עארורי] כטרוריסט על ידי ארה"בהכרזנו על אבל...

 

לדעתי, היו נחוצים מגעים [בין פת"ח לחמאס] מהיום הראשון של התוקפנות [נגד עזה], ואני תומך בכך שהנשיא [מחמוד עבאס] יקרא עכשיו לארגון [מחדש של] הבית הפלסטיני [קרי, צירוף חמאס לאש"ף] – שהרי חמאס זקוקה לנו ואנחנו זקוקים לה, ואין שום דבר שיש בו כדי לשבש זאת.

 

שאלה: לאחר [תחילת] מערכת מבול אל-אקצא, שמענו קולות מתוך תנועת פת"ח שמתחו ביקורת על תנועת חמאס ודרשו לבוא איתה חשבון. האם אתה מסכים לביקורת הזו?

 

תשובה: בזמן המערכה, לא ניתן לבטא שום דבר מעין זה אבל אחריה, כולם יתנו דין וחשבון לעם, באמצעות הקלפי, בבחירות להנהגה חדשה..."[3]

תגיות