המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון הרש"פ: חמאס המיטה אסונות על עזה; משלה עצמה שתקים את אמירות האחים המוסלמים
23/1/2024


יומון הרש"פ: חמאס המיטה אסונות על עזה; משלה עצמה שתקים את אמירות האחים המוסלמים


יומון הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, פרסם ב-22.1.2024 מאמר מערכת חריף בגנות תנועת החמאס, בו טען כי בעוד הרש"פ הובילה בעשר שנות שלטונה מאז הסכם אוסלו לתנופת בניה ולשגשוג בעזה, שלטון חמאס – שביצע הפיכה נגדה "באלימות עקובה מדם" – לא בנה דבר במשך 17 שנה, זולת מנהרות והמיט על עזה אסונות ומלחמות.

 

המאמר קרא להתאחד תחת מסגרת אש"פ ולציית להתחייבויותיו הבינלאומיות וטען כי אין מנוס מבחינה ביקורתית נוקבת של שלטון החמאס בעזה השוגה באשליות להקים את "אמירות האחים המוסלמים"  - כיוון שהימנעות מכך רק תוסיף קורבנות וחורבן.

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

"עשר השנים בהן שלטה הרשות הלאומית [הפלסטינית, להלן הרש"פ] ברצועת עזה היו עשר שנים של בנייה: הוקמו שדה תעופה, נמל, בתי חולים, בתי ספר, מגדלי מגורים, פארקים וצירי תחבורה מודרניים, עד כי רצועת [עזה] היתה בדרך להיות 'סינגפור' חדשה במזה"ת וידעה עשר שנים של ביטחון ושלווה ושל שאיפות גדולות. עד אשר קרה האסון: תנועת חמאס ביצעה הפיכה נגד  הרשות [הפלסטינית] ונגד החוק, באלימות עקובה מדם, ומרגע החלת שלטונה על רצועת עזה שנמשך 17 שנים, טעמה הרצועה אסונות בכל המישורים!!  

 

הכיבוש הישראלי מצא בשלטון חמאס על רצועת עזה את מבוקשו: ראשית, להחליש את הרש"פ, באמצעות העברת סיוע כספי מצידו לשלטון חמאס באופן מחזורי; שנית, להרוס כל מה שהושג ברצועה ובפרט את מרכיבי הריבונות - קרי, שדה התעופה והנמל. בתואנות שונות פתח הכיבוש הישראלי שבע מלחמות נגד הרצועה כדי לממש את היעד הזה. יתרה מזו, הוא [הכיבוש הישראלי] השתולל בביצועיו עד כי במלחמתו השביעית, הנמשכת עד לרגע זה, הוא הפך את הבניינים ברצועה לתלי חורבות מפחידים והותיר נזקים חמורים בלבבות: יותר מ-20 אלף שהידים, יותר מ-50 אלף פצועים ועצורים ויותר ממיליון עקורים שהפכו לחסרי בית, מזון וביטחון בדרום הרצועה שנשחטה.

 

17 שנים של שלטון חמאס הפכו את רצועת עזה לזירה של כל סוגי הכשלים והבעיות הקשות עד כי מצוקת החיים של תושביה נעשתה לקשה ביותר אי פעם; לא הייתה ברצועה בנייה, זולת החפירה באדמתה למען המנהרות, שרובן נועדו למסחר בלתי חוקי והעשירו את  בעליהן ומאבטחיהן!!  

 

קרה מה שקרה וישראל הבעירה את אש המלחמה השביעית שלה, אשר עדיין נמשכת, ואין דרך להתמודד עם המלחמה הזו כדי לעוצרה, זולת שיתוף פעולה ואחדות תחת דגל אש"פ וציות למדיניותו ולהתחייבויותיו הערביות, האזוריות והבינלאומיות. התנאי ההכרחי במסגרת זו מחייב בחינה ביקורתית של ניסיון שלטון החמאס... בחינה שצריכה להיות נוקבת ולא להיעשות בידי חמאס לבדה - דבר שאינו מתקבל על הדעת - אלא גם בידי כל הפלגים הלאומיים, כדי שהמצב לא ישוב לקדמותו, קרי למשבצת הפילוג המתועב והאשליות של אמירות האחים המוסלמים!! זהו המוצא האפשרי כעת וכל ניסיון לחמוק ממנו רק יוסיף קורבנות וחורבן!!"[1] 

 [1] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ) , 22.1.2024

תגיות