המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר בחזבאללה בראיון לאתר מצרי: פעילי חמאס "אומנו בלבנון, בסוריה ובאיראן"
10/1/2024


בכיר בחזבאללה בראיון לאתר מצרי: פעילי חמאס "אומנו בלבנון, בסוריה ובאיראן"

 

אתר החדשות המצרי אל-מציר פרסם ראיון (4.1.24) עם חסן חבאללה, הממונה על יחסי חזבאללה עם הפלסטינים, בו חשף כי פעילי חמאס "אומנו בלבנון, בסוריה ובאיראן" והדגיש כי לחזבאללה "יש ברית עם ההתנגדות בפלסטין בכל הרמות", וכי הארגון מסייע לה "בכל הכוח שיש ברשותו, בחימוש ובהכשרה". לדבריו, בשלב זה אין לחזבאללה כוונה להפוך את המערכה למלחמה אזורית, אך ביכולתו להרחיבה עד לכדי עימות כולל במידה ותנועת החמאס תובס, או שיהיה גירוש של פלסטינים מעזה.

 

יצוין כי סגן מזכ"ל חזבאללה, נעים קאסם, אמר גם הוא בראיון לאתר זה, כי חזבאללה יכנס למלחמה נגד ישראל אם שחמאס יובס ויהיה גירוש של פלסטינים מרצועת עזה. הוא הסביר כי המערכה הנוכחית נגד ישראל איננה המערכה האחרונה וכי במערכה הבאה ישתתף ציר ההתנגדות במלואו כולל איראן.[1]

 

עוד יצוין כי מחלקת קשרי המדיה של חזבאללה הכחישה כי חבאללה קיים ראיון עם אתר אל-מציר.[2] זאת, על אף שאל-מציר פרסם במסגרת הראיון תמונות של עורכי האתר עם בכיר חזבאללה, חסן חבאללה.

 

בכיר חזבאללה, חסן חבאללה (באמצע)

לצד עורכי אתר אל-מציר, מוחמד אבו זיד (מימין) ומוחמד תמסאח (משמאל)[3]להלן קטעים מדברי חסן חבאללה, הממונה על יחסי חזבאללה עם הפלסטינים, לאתר אל-מציר:

 

אם ההתנגדות תובס הסוגייה הפלסטינית תרד לטמיון

"שאלה: במלאת שלושה חודשים ל'מבול אל-אקצא', מהם הסיכויים להפיכתו למלחמה כוללת או לסיומו בקרוב?

 

תשובה: אני סבור שהמלחמה קרובה לסיום, שהרי הישות הציונית השתמשה בכל כוחה האכזרי, לרבות מלחמה יבשתית וכוחות קומנדו, וכל הפעולות הללו כשלו וארה"ב, אשר מנהלת את המערכה יחד עם ישראל, החלה לדרוש מנתניהו להחליף את ממשלתו הקיצונית ואת קבינט המלחמה. איני מכחיש כי קיימים קשיים נוראים בעזה... אולם הם סבלנים ועומדים איתן עד להשגת הניצחון, ברצון אללה.

 

שאלה: האם אתה סבור כי ההתנגדות על יכולותיה המוגבלות מסוגלת לנצח?

 

תשובה: הניצחון מבחינת ההתנגדות הוא סיכול יעדי האויב. ההתנגדות אינה צבא כדי שתפלוש ותשחרר את האדמה, ואם היא משחררת אדמה אין בכוחה להישאר בה [לאורך זמן] משום שלאויב יש עוצמת אש אדירה ביבשה, בים ובאוויר. לפיכך, ניצחון ההתנגדות הוא סיכול תכנית האויב, כפי שקרה במלחמת לבנון ב-2006, אז הרסה ישראל את [רובע] הדאחיה הדרומי, הרסה את הגשרים ואת הכפרים ואת התשתית בלבנון, אך לא הצליחה לפגוע בהתנגדות ואפילו לא הצליחה להתקדם חמישה ק"מ בתוך שטח לבנון...

 

שאלה: מהו סוג הסיוע והתמיכה שמספק חזבאללה לתנועות ההתנגדות בעזה?

 

תשובה: חזבאללה מושיט את ידו להתנגדות הפלסטינית בכל הכוח שיש ברשותו, בחימוש ובהכשרה. יש לנו ברית עם ההתנגדות בפלסטין בכל הרמות, וסיוע למדוכאים הוא אחת מחובותינו הדתיות, המוסריות והלאומיות...

 

שאלה: מדוע איראן וחזבאללה לא נכנסו למלחמה בכל הכוח עד עכשיו, למרות שמאז [פרוץ] מבול אל-אקצא טהראן איימה - יותר מפעם אחת - לעשות זאת?

 

תשובה: אם ניכנס למלחמה בכל הכוח, המלחמה תהפוך ממלחמה לשחרור פלסטין למלחמה אזורית שתסתיים בהסכם אזורי, בהסכם הפסקת אש או בהחלטה בינלאומית ואז הזכות הפלסטינית תלך לאיבוד. כל עוד ההתנגדות מובילה ולא הובסה, אנו נתמיד בעימותים מוגבלים, אולם אם העניינים יתפתחו בכיוון של תבוסה מלאה לחמאס, אזי ניכנס למלחמה כוללת, שכן לא נאפשר תבוסה של ההתנגדות הפלסטינית, ובפרט [לא] של חמאס, שהיא יעד התקיפה [של ישראל]. אנו מתנגדים [גם] לגירוש של הפלסטינים ואם שני הדברים הללו יופרו ויסכנו אותם [את הפלסטינים] - אם בגירוש ואם בתבוסה של ההתנגדות - כי אז ניכנס למלחמה כוללת גם אם היא תהפוך למלחמה אזורית, שהרי אם ההתנגדות [הפלסטינית] תובס, הסוגייה הפלסטינית תרד לטמיון. אנו כאן בלבנון פתחנו את חזית המלחמה עם ישראל כסיוע לא כמערכה. איננו רוצים להפוך את המערכה למלחמה אזורית שתביא לאובדן זכויות הפלסטינים.

 

חזבאללה אינו מעונין בהרחבת המלחמה

שאלה: מהו טיב המסרים והאזהרות שקיבל חזבאללה ממתווכים בינלאומיים שקוראים לו שלא להסתבך בהרחבת העימות?

 

תשובה: אמרנו בעיצומה של המלחמה כי כל האפשרויות פתוחות. אשר לאמריקאים, הם שלחו לנו מסרים ואמרו לנו, מילה במילה: 'איננו מעוניינים בהרחבת המלחמה' ומי שאמר 'שנושאות המטוסים וספינות המלחמה הגיעו [לאזור כדי לפעול] נגד לבנון' הרי שזהו שקר. הם [האמריקאים] שלחו לנו את המסרים הללו דרך ממשלת לבנון, דרך יוניפי"ל ועוד גורמים.

 

התיאום עם ההתנגדות בפלסטין מאפשר לנו להעריך את המצב באופן יומיומי ואם מתחייבת התערבות נחרצת [מצידנו] אם לאו. איננו דבקים בהחלטה אחת [בלבד], אנו סבורים כי המערכה צריכה להיות פלסטינית, אם כי בכל רגע ייתכן מאוד שנרחיבה לכדי עימות כולל.

 

עם זאת, לדעתי [הצד] הישראלי חושב היטב כיצד להיפטר מהאיום של חזבאללה, גם אם המלחמה בעזה תסתיים. אנו ערים לעניין זה ויש לנו נתונים ומידע שלא נחשף, לגבי [רצון ישראלי-מערבי] לחזק את כוחות יוניפי"ל ואת כוחות צבא לבנון ולפתות את חזבאללה  בנסיגה [ישראלית] מהמקומות והנקודות השנויות במחלוקת ביבשה ובים וגם מחוות שבעא, למרות חשיבותן האסטרטגית [לישראל]. [בתמורה] הבטיחו האמריקאים [לישראל] להקים מכשול הנדסי בן שלוש קומות שימנע עליונות של חזבאללה על ישראל כאשר יקבל את חוות שבעא. כל זה תמורת נסיגת חזבאללה מהמערכה. הדבר מעיד על עוצמת כוחה של חזית ההתנגדות מדרום לבנון ועל תפקידה החשוב בהקלת [הלחץ] על עזה. החיפוי המערבי למעשי הטבח הציוניים בעזה עצום וגדול; מספר השהידים בעזה יכול היה לגדול פי כמה וכמה לולא פעילותו של חזבאללה, שכן בהעדר חזיתות נוספות ידם של הישראלים הייתה חופשית וייתכן שהיו הורגים מידי יום לא רק 500-400 [פלסטינים] אלא 4000-5000...

 

איראן אימנה את אנשי חמאס בכל סוגי הנשק שבהם הם משתמשים

שאלה: האם נשמעו אצלכם [בלבנון] קולות המתנגדים לפעילות הצבאית שמבצעת חמאס מלבנון?

 

תשובה: תנועת חמאס ביצעה פעולות מוגבלות מלבנון ואנו, חזבאללה, לא מחזיקים את החזית באופן בלעדי, כדי שלא יאמרו שאנחנו מובילים אותה ומונעים מאחרים להשתתף [במערכה]. בה בעת, אנו מעבירים מסר לאויב כי אנו לא אחראים לביטחונו ואיננו מונעים מאיש להשתתף [בלוחמה נגדו] שהרי איננו עובדים אצל הישראלים. [ארגון] אל-ג'מאעה אל-אסלאמיה [בלבנון] ביצע שתיים או שלוש פעולות; תנועת חמאס [בלבנון] ביצעה כמה פעולות; תנועת הג'יהאד [האסלאמי הפלסטיני בלבנון] ביצעה פעולות; והמפלגה הקומוניסטית [הפלסטינית בלבנון] התכוונה לבצע פעולות, אך כהרגלה תמיד היססה [ולבסוף] לא ביצעה אותן. עם זאת, אנו שולטים בניהול החזית.

 

שאלה: מה דעתך על מה שקורה בחזית תימן ועל התפקיד שהיא ממלאת בהתגרות  בישראל ובהבכתה?

 

תשובה: ...העם התימני נהג תמיד להניף את סיסמת 'אללה אכבר, מוות לישראל ולאמריקה' -  סיסמה שהיא תיאורטית אצל רבים מהערבים, אך מעשית בתימן, התומכת זה 50 שנה בסוגיה הפלסטינית. מיקומה האסטרטגי [מאפשר לה] להביך את הסחר העולמי. גם בימיו של [נשיא תימן לשעבר] עלי עבדאללה צאלח תמכה תימן בהתנגדות הפלסטינית בכל מאודה, ועבדאללה צאלח נתן לחברים מתנועת פת"ח דרכונים דיפלומטיים תימנים כדי שיוכלו לנסוע בכל רחבי העולם ולבצע פעולות נגד ישראל. אבו עמאר [יאסר ערפאת] עצמו אמר כי לתנועת פת"ח היו בסיסי אימון צבאיים בתימן ומאז פרוץ המהפכה הפלסטינית בשנות השישים תימן עומדת לצד ההתנגדות...

 

שאלה: האם [לוחמי] חמאס אומנו בידי גורמי חזבאללה?

 

תשובה: כמובן, הם אומנו בלבנון, בסוריה ובאיראן. אין זה סוד שאיראן אימנה אותם בכל סוגי הנשק שבהם הם משתמשים, דבר שידוע כעת לכל..."[4]