המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי פלסטיני-ירדני: המערב גנב מאיתנו את הנצרות, כפי שגנב מאיתנו את פלסטין
31/12/2023


עיתונאי פלסטיני-ירדני: המערב גנב מאיתנו את הנצרות, כפי שגנב מאיתנו את פלסטין; ישו היה הפידאא'י הפלסטיני הראשון

 

העיתונאי והסופר הירדני-פלסטיני, חמאדה פראענה, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, פרסם לאחרונה ביומונים אל-דוסתור הירדני ואל-קודס הפלסטיני מאמר תחת הכותרת "גנבו מאיתנו את הנצרות ", בו טען כי ישו, שנולד בבית לחם ופעל בפלסטין, היה פלסטיני ולא מערבי, וכי המערב גנב מהפלסטינים את הנצרות, כשם שגזל מהם את מולדתם ויישב בה יהודים. לדבריו, זוהי הסיבה לכך שהמערב והכנסיות שלו מתייצבים לצד ישראל ולא יוצאים נגד פשעיה נגד העם הפלסטיני. פראענה טען גם כי ישו, היה הפידאי (לוחם המחרף את נפשו) הפלסטיני הראשון שהצטיין בהקרבה עצמית למען אחרים, וכי כשם שישו היה קורבן של הברית בין הקולוניאליזם הרומי ליהודה איש קריות, כך העם הפלסטיני כיום הוא קורבן של הברית בין ישראל למערב, בראשות ארה"ב.

 

יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שבה גורמים פלסטינים יוצרים זיקה בין ישו לבין המאבק הלאומי הפלסטיני.[1]

 

חמאדה פראענה[2]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של פראענה:

 

"ישו לא היה בן רומא אלא בן פלסטין. הוא נולד בבית לחם, הבשורה השמיימית שלו וקימתו מן המתים היו בפלסטין וטבילתו הייתה בנהר הירדן שכן ירדן ופלסטין הן המולדת שלו, של חסידיו ושל בשורתו.

 

הוא לא היה אירופי, לא ממוסקבה או לונדון ולא משום מקום אחר מחוץ לאזורנו, הגם שבשורתו אכן חוצת גבולות וחסידיו באים מכל העמים והיבשות. זאת, כפי שהאסלאם חוצה גבולות ולאומים, וארצות המולדת של חסידיו אינן מצטמצמות רק לחצי האי ערב, אלא הן כוללות את מפת העולם הערבי ואת כל היבשות: מאסיה דרך אפריקה ועד אירופה ואמריקה. לדת אין מולדת, אדרבא, היא מתפשטת, במאמץ מצידה לכלול את כל הקיום האנושי, בהיותה מסר משמיים לבני האדם באשר הם שם.

  

המערב גנב את הנצרות מארצנו, מעמנו, כפי שעשה עם פלסטין, שנגנבה בגלוי על ידי האימפריאליזם הבריטי, באמצעות הצהרת בלפור, כדי לרכז זרים מקרב היהודים ולסייע להגירתם [לפלסטין] וליישובם בכפייה על אדמת הפלסטינים ועל חשבונם. [ואולם], לא משנה כמה המושבה [הקולוניאליסטית] הישראלית תגדל ותתחזק, לא תהיה לה לגיטימיות לגזול [את אדמת הפלסטינים], כל עוד העם הפלסטיני חי ויצרני, נשותיו מרבות ללדת וגבריו נכונים לפעול, להקריב ולדבוק במולדתם, בכבודם ובזכויותיהם, שאותן לא ניתן לפוגג או לשכוח מכוח ההתיישנות.

 

הם [המערביים] גנבו את הנצרות מארצנו, כפי שגנבו את פלסטין, ולכן הם לא התייצבו נגד זוועת ההשתלטות בכוח, ההרג וההרס של העם [הפלסטיני] ושל תושבי הערים, הכפרים והשכונות ברצועת עזה [בידי ישראל]. הם [הישראלים] כבר עשו זאת בעבר ב-1948, אך ללא פיקוח, צילום ומעקב. הם [הישראלים] ירשו את [דפוס] פעילותם מקודמיהם, שהרי הם עשו לעם הפלסטיני את מה שעשו להם רוסיה הצארית, הנאציזם הגרמני והפשיזם האיטלקי.

 

הם [המערביים] גנבו מאתנו את הנצרות, ולכן הפטריארכים והארכיבישופים [במערב] לא התייצבו נגד מעשיהם של כוחות המושבה [הקולוניאליסטית הישראלית] נגד הנוצרים והמוסלמים בפלסטין, ארצו של ישו, הגם ששלוש הכנסיות הפלסטיניות: כנסיית המולד [בבית לחם], כנסיית הבשורה [בנצרת] וכנסיית הקבר [בירושלים] מצטערות על הצער של עמן ושל חסידיהן בפלסטין, משום שאנשיהם, הכנסיות, בתי הספר בתי החולים ובתי משפחותיהם [נמצאים] בעזה, כפי שאמר הוד קדושתו האפיפיור במסר שלו לחג המולד [בהתייחסו] לזוועת האסון הכבד הפוקד את העם הפלסטיני בידי האימפריאליסטים הישראלים.

 

העם הפלסטיני מתמודד עם מוות, רצח, הוצאה להורג והרס ובה בעת הוא מתמודד עם רעב, מחסור ואובדן הזכות לחיים. הכנסיות בלונדון, במוסקבה ושלוחותיהן אינן חשות בכאבם ובסבלם של הנוצרים והמוסלמים בני העם הפלסטיני.

 

חג המולד של ישו - הפלסטיני הראשון והפידאא'י הראשון, המצטיין בהקרבה, באלטרואיזם ובמיתה בטרם עת - יום חגו ויום הולדתו, [יצוין השנה] ללא שמחה משום שהעם הפלסטיני, צלוב על אדמת מולדתו כפי [שנצלב] ישו, עקב הברית בין האימפריאליזם הרומי דאז ובגידתו של יהודה איש קריות. כך גם היום, האכזריות, הגזענות, הפשיזם והמעשים המבישים של המושבה [הקולוניאליסטית הישראלית, נענים ב]בגידה בערכי האנושות מצד מי שעומד לצידה, תומך בה, מסייע לה ומספק לה גיבוי מדיני והגנה מפני מתן דין וחשבון. זאת, כפי שעושה הממשל האמריקאי שסיפק 230 מטוסי מטען ו-30 אוניות משא כדי לספק [לישראל] נשק, פצצות ואמצעי הרס שהורגים את הפלסטינים, נוצרים כמוסלמים, אשר מכבדים את שליח האהבה והשלום [ישו], כפי שהם אוהבים את כל השליחים והנביאים, ובראשם נביא המוסלמים ושליחם [קרי, הנביא מוחמד]." [3][2] https://alqalahnews.net/ , 14.2.2022

 [3]  אל-דוסתור (ירדן), 26.12.2023; אל-קודס (מזרח ירושלים), 26.12.2023