המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי לבנוני: איראן מנצלת את המלחמה בעזה לערעור היציבות בירדן
22/12/2023


עיתונאי לבנוני: איראן מנצלת את המלחמה בעזה לערעור היציבות בירדן

 

לאחרונה פועלת ירדן לסיכול ניסיונות חוזרים ונשנים של חוליות מסוריה להבריח נשק וסמים לשטח הממלכה. על פי דיווחים, חוליות אלה מופעלות על ידי מנגנוני הביטחון הסורים, חזבאללה ואיראן, ואמצעי הנשק מיועדים להגיע לידי פלסטינים בגדה המערבית.  ב-18.12.23 הודיע צבא ירדן כי סיכל הברחה גדולה של סמים, מקלעים ולראשונה גם רקטות, לאחר שבימים האחרונים חלה עלייה במספר ניסיונות הברחה. עוד נמסר כי משעות הבוקר המוקדמות של אותו יום, התנהלו סמוך לגבול עם סוריה עימותים קשים בין משמר הגבול הירדני לחוליות החמושות שניסו לבצע את ההברחה וכי ישנם פצועים בקרב החיילים הירדנים. דווח כי בתגובה ביצעה ירדן באותו יום כמה תקיפות אוויריות בדרום סוריה לאורך הגבול המשותף לשתי המדינות באזורים שמהם מתבצעים ניסיונות ההברחה. מוהנד מובידין, דובר ממשלת ירדן אמר כי שר החוץ הירדני, אימן אל-צפדי, שוחח עם עמיתו האיראני, חוסיין אמיר עבד אל-להיאן, בנידון  והוסיף: "הבהרנו לאיראן כי יש הכרח להפסיק את ניסיונות ההברחה על ידי המיליציות שלה בסוריה".[1]

 

על רקע ניסיונות הברחה אלו, פרסם העיתונאי הלבנוני עלי חמאדה מאמר המתריע מפני ניסיונותיה של איראן לנצל את המלחמה בעזה כדי לפגוע ביציבותה ובריבונותה של ירדן. לדבריו, מזה זמן רב פועלת איראן, באמצעות המיליציות שלה בסוריה, כדי לערער את היציבות הירדנית באמצעות "הַטְבָּעָת" ירדן בסמים והפיכתה למרכז מעבר של נשק וסמים המוברחים מסוריה. עתה, לדבריו, מנצלים איראן וארגוני הטרור הקשורים אליה את המלחמה בעזה להעצמת  תוכניתם. הם מעודדים התקהלויות על גבול ירדן-עיראק וניסיונות לפריצת הגבול בין שתי המדינות, תחת סיסמת הסולידריות עם עזה, וכן מנסים לשלהב את הרחוב הירדני באמצעות קריאות להסלמת ההתנגדות העממית בשטח ירדן, כפי שקרא גם דובר חמאס, אבו עובידה.

 

הנשק והסמים שנתפסו בניסיון ההברחה האחרון[2]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של חמאדה:

 

"ידוע כבר למשקיפים כי התוכנית האיראנית באזור סימנה לה כמטרה, בין היתר, את יציבות הממלכה הירדנית ההאשמית. הפלגים העיראקים - הכפופים למרותו של 'כוח קודס' [האיראני, של משמרות המהפכה האסלאמית] בפיקודו של אסמאעיל קא'אני - מפעילים לחץ על גבול ירדן-עיראק באמצעות התקהלות המוני אנשים במעבר משולש הגבולות [עיראק-סוריה-ירדן], בתואנה של ניסיון להגיע אל גבול ישראל דרך ירדן, כדי להציל את עזה!

 

די היה בכך שמארגני הפעילות העממית הזו יביטו במפת המזה"ת כדי לגלות שהנתיב הקצר ביותר לגבול הישראלי עובר דרך סוריה, שהפכה להיות מגרש משחקים פתוח בפני איראן והפלגים הכפופים לה. הנקודה הקרובה ביותר לגבול [הישראלי] שממנה ניתן ללחוץ על ישראל נמצאת על קו הפסקת האש ב[רמת] הגולן בין סוריה לבין הגולן הכבוש. מארגני התקהלות ההמון על גבול עיראק-ירדן לא טרחו לחשוב על מסלול קל יותר, רחב יותר, קצר יותר ויעיל יותר [להכנסת ההמונים לישראל], זאת בייחוד לאור העובדה שאיראן נהנית מהשפעה מכרעת בסוריה, שמאפשרת לה להכניס [לשטחי ישראל] עשרות אלפי [אנשים] ובעצם אפילו מיליוני אנשים, המניפים סיסמאות לרוב.

 

מדוע אפוא ההתעקשות על ההתקהלות על גבול ירדן, בייחוד מאחר שהאחרונה התנגדה לחלוטין מהרגע הראשון לשימוש באדמתה כמעבר לסוג זה של הפגנות המגיעות מעבר לגבול? המטרות ידועות והפלגים העיראקים שתומכיהם התקהלו [על הגבול עם ירדן] יודעים היטב שכל ניסיון לחצות את הגבול ייתקל [בתגובה] של כוח ירדני נחרץ.

 

אין זו הפעם הראשונה שירדן מהווה מטרה [לפעילות כזאת]. לפני פעולת 'מבול אל-אקצא' [קרי, מתקפת הטרור שביצעה חמאס ב-7 באוקטובר] היה המשבר הגדול בין ירדן לבין המשטר הסורי - כשמאחוריו המשטר האיראני - בגלל כל מה שמתרחש בתוך שטח שלטון המשטר [הסורי]: פעולות בלתי פוסקות של הברחת נשק וסמים דרך גבול סוריה-ירדן, בכל האמצעים, נמשכו בקצב גבוה.

 

למרות שהציר הערבי החזיר את המשטר הסורי למעגל הלגיטימיות הערבית... הרי שסוריה לא נקטה שום צעד המעיד על שינוי במדיניותה אשר מערערת את יציבותן של שכנותיה. למרות שירדן וכל מדינות המפרץ התנו את נרמול היחסים עם דמשק בכך ששלטונותיה יילחמו בנגע הברחת הסמים והנשק למפרץ דרך ירדן, חלה עלייה בקצב ההברחות מסוריה, בחסות ובתיאום של האיראנים וזרועותיהם בסוריה ובלבנון. זאת, עד כדי כך שעמאן הפכה קרובה מאוד לבצע התקפה צבאית בתוך סוריה כדי להשמיד את מקומות הייצור והאריזה [של הסחורה המוברחת] ואת המקומות בהם מתוכננות פעולות ההברחה.

 

הירדנים לא הסתירו את היותם מודעים לכך שהאיראנים ממלאים תפקיד - שיש להם מידע ביטחוני מדויק לגביו - בניהול מערכה גדולה זו, שנועדה להטביע את ירדן בסמים ולהפכה למעבר עצום של הפצת סמים ונשק בכיוון המפרץ הערבי והגדמ"ע (על פי מידע ביטחוני ערבי, מדובר בהכנה להפיכה של חמאס והג'יהאד האסלאמי נגד הרש"פ בגדמ"ע).

 

מרכיב נוסף שמצטרף לקו האיום על הביטחון והיציבות של ירדן, קשור להשלכות המלחמה בעזה ולהפעלת הרחוב בידי גורמים הקשורים ביטחונית לאיראנים ולתנועת חמאס, תחת סיסמת הסולידריות עם עזה. קריאתו של דובר 'גדודי אל-קסאם' אבו עובידה בנאום שנשא ביום הראשון של ההודנה, מהווה עוד סימן לניסיון לשחק ביציבותה של ירדן.  [אבו עובידה] קרא לירדנים 'להסלים את כל צורות הפעילות העממית והציבורית של ההתנגדות' והוסיף: 'הו אחינו בירדן, אתם הסיוט של הכיבוש אשר חושש מפני פעילותכם ומייחל, פועל ומתאמץ כדי לנטרל ולבודד אתכם מהסוגייה [הפלסטינית]' [3].

 

ניתן להבין [למה] איראן מסמן  [את ירדן] כמטרה, אך קשה להבין איך חמאס [מעזה] לפנות בדברים לאזרחים במדינה ריבונית, באופן הזה, זאת, ]למרות]שלמעלה מ-60% מהירדנים הם ממוצא פלסטיני. ירדן תישאר ירדן והיא נתונה כיום למתקפות קשות."[4]


ההתקהלויות על גבול ירדן-עיראק[5]


 [1] www.alarabiya.net, 18.12.2023; www.raialyoum.com, 18.12.2023, 19.12.2023; www.jaf.mil.jo , 18.12.2023; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.12.2023;  www.horanfree.com , 19.12.2023, https://twitter.com/SAMSyria0 , 18.12.2023 ;  https://t.me/Shajab_news , 18.12.2023

[2] www.jaf.mil.jo , 18.12.2023

[3]  www.aljazeera.net , 23.11.2023

[4] אל-נהאר (לבנון), 29.11.2023