המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נשיא איראן, ראיסי: הטבח שביצעו העם הפלסטיני וילדי עזה ב-7 באוקטובר, היה הגנה לגיטימית
21/12/2023

נשיא איראן, אבראהים ראיסי: "[הטבח] שעשו העם הפלסטיני וילדי עזה היה הגנה לגיטימית"; "בכל מקום בו היתה תחרות בין הכוחות האמריקאים לתומכי ההתנגדות – כוחות ההתנגדות ניצחו"


הקדמה

בבליץ ראיונות שהעניק ב-23.11.23 שיבח נשיא איראן, אבראהים ראיסי, את הטבח שביצעו מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר, מבצע 'מבול אל-אקצא', בישובים בדרום ישראל. ראיסי הצדיק את הטבח בטענה כי מדובר "בפעולת הגנה לגיטימית" של הפלסטינים נוכח "הכיבוש" הישראלי וקרא להמשיך "ולהעניש" את ישראל.

 

ראיסי העלה על נס את המהפכה האסלאמית של איראן שלדבריו שינתה את המאבק בישראל שנוהל עד אז על ידי ממשלות ערביות שכשלו מולה. מודל המהפכה האסלאמית של איראן אפשר את ניצחונותיו הרבים של ציר ההתנגדות נגד ישראל, ובהם – ניצחון מבצע 'מבול אל-אקצא'.

 

נשיא איראן הכריז על ניצחון הפלסטינים שהוכיחו, לדבריו, שביכולתם להביס לגמרי את ישראל. לדידו, ישראל כבר הובסה ועדות לכך היא הסתרת מספר האבדות האמיתי שלה. ללא עזרתה של אמריקה, טען ראיסי, ישראל היתה מושמדת לחלוטין. בהמשך לאינטרסים של המשטר האיראני, ולמרות שהכתיר את חמאס והפלסטינים כמנצחים, קרא ראיסי להפעיל לחץ מרבי על ישראל, באמצעות ניתוק הקשרים הכלכליים והפוליטיים איתה, כדי שתיכנע ותסכים להפסקת אש.

 

ראיסי ייחס למהפכה האסלאמית של איראן את מיצובה של הסוגייה הפלסטינית בראש סדר העדיפויות של עולם האסלאם והתגאה בדם הפלסטינים שהוקרב לשם מימוש אידאל המהפכה האסלאמית – השמדת ישראל. בהקשר זה, השווה ראיסי את ישראל לפרעה שהרג את בכורי בני ישראל: "הריגת הילדים ע"י פרעה הובילה להיווצרות אומת הנביא משה [היהודים]. אין ספק שהשהאדה של הילדים הפלסטינים תשים קץ לישראל."

 

נשיא איראן שיקף בדבריו את האידיאולוגיה של המשטר האיראני לפיה איראן מנהלת מלחמת ציוויליזציות נגד המערב בראשות ארה"ב וזאת באמצעות 'החשיבה הבסיג'ית' שהיוותה מודל להקמת ארגוני ההתנגדות שלה שבהם היא עושה שימוש להשגת חזון הציוויליזציה האסלאמית שתחליף את השלטון האמריקאי בעולם. ראיסי חזר על טענת המשטר כאילו אמריקה יצרה את דאעש שאותו איראן הביסה בזכות ארגוני ההתנגדות שהיא הקימה בעולם האסלאם. לטענת ראיסי, תנועת ההתנגדות בהובלת איראן היא המנצחת תמיד בעימותים מול אמריקה הודות לאידיאל השהאדה ודם השהידים, כפי שקרה, לדבריו, בניצחון חמאס על ישראל.

 

בהתנערו מידיעה מראש על מעשי חמאס, טען ראיסי, בהנחיית  המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, כי אין לאיראן קשר לפעולות ארגוני ציר ההתנגדות המתבצעות באופן אוטונומי ועצמאי, אך הוא גם איים כי המשך פעולות ישראל נגד עזה עלול להביא לתגובה נרחבת של ציר ההתנגדות.

 

דו"ח זה יסקור את שלושת הראיונות והנאומים שהעניק הנשיא ראיסי ב-23.11.2023:


נשיא איראן, אבראהים ראיסי: "החשיבה הבסיג'ית גרמה לשינוי במאבק נגד המשטר הציוני"; "הודות לדם השהידים בעזה כל העולם שונא את ישראל"

בכינוס ארגון הבסיג' שנערך ב-23.11.2023 על קבר מייסד משטר המהפכה האסלאמית, איתאללה רוחאללה ח'ומיני, נשא ראיסי נאום אידיאולוגי בו קבע כי המהפכה האסלאמית בהנהגתו של ח'ומיני הבטיחה את יצירתה של ציוויליזציה חדשה. המהפכה האסלאמית שינתה, לדבריו, את גורל המאבק בישראל והיא שגרמה לניצחונות ציר ההתנגדות נגדה. דוגמא לכך הוא מבצע 'מבול אל-אקצא' בו הוכיחו הפלסטינים כי ביכולתם להביס את ישראל. ראיסי חזר על הנרטיב שמקדם המשטר האיראני לפיו לולא עזרתם של אמריקה והמערב ישראל היתה מתמוטטת.

להלן דברי ראיסי:

 

"[...] העם נע בהנהגתו של האמאם [ח'ומייני] והדם כבש את החרב [התייחסות לשם הישראלי למלחמת עזה: 'חרבות הברזל']. כל ההתקוממויות שלפני המהפכה האסלאמית [של איראן ב-1979] קשורות למזרח ולמערב [של תקופת 'המלחמה הקרה' והמאבק האידאולוגי של הקומוניזם במזרח בקפיליזם הליברל-דמוקרטי במערב]. התנועה העצמאית הראשונה היתה תנועת המהפכה האסלאמית בראשות האמאם ח'ומיני. האומה שלנו נושאת סיסמה הזו עד היום. זו היתה השקפה חדשה שהבטיחה יצירת ציוויליזציה חדשה [אסלאמית]. פעמים רבות אמר מנהיג המהפכה [עלי ח'אמנאי] בהדרכתו החכמה כי [ארגון] הבסיג' הוא הגות [אידאולוגיה].

 

הבסיג' הוא אינו ארגון, כת או תנועה פוליטית מיוחדת. יש לראות בבסיג' את כל האנשים, את כל השכבות [החברתיות] ואת כל אלה שדואגים למהפכה האסלאמית ולהיווצרות הציוויליזציה של המהפכה האסלאמית. במונחים מדויקים יותר, עלינו לראות בבסיג' את האומה האסלאמית כולה.

 

במשך שנים רבות ניסו ארגוני השחרור לשחרר את ירושלים הקדושה אך הם היו תקועים סביב השולחנות עם הסכמים שונים. אולם לאחר המהפכה האסלאמית, החשיבה הבסיג'ית גרמה לשינוי במאבק במשטר הציוני. בהשראת המהפכה האסלאמית, השיעים של דרום לבנון היוו את גרעין ההתנגדות הראשון בדרום לבנון. כשישראל נסוגה מדרום לבנון בשנת 2000 זה לא היה ייאמן, אבל בהמשך, חזבאללה התקדם בלי להסתמך על המזרח והמערב וכשהוא בטוח באל [קרי, יישום חזון המהפכה האסלאמית]. היינו עדים לניצחונות ההתנגדות במלחמת לבנון 2006, המלחמה בעזה 2008-2009 [מבצע 'עופרת יצוקה'] ומלחמות אחרות.

 

כיום, מלחמת האבנים [של הפלסטינים החל מסוף 1987] הפכה למלחמת טילים עם ביטחון עצמי, והיא הגיעה למצב שהיא מראה שהקבוצות הפלסטיניות יכולות להביס את המשטר הציוני. הביטחון העצמי הזה התגלה [במבצע] 'מבול אל-אקצא', [שבמהלכו] כולם הודו שישראל התמוטטה. לא מדובר בניתוח, מדובר בלשון מנהיגי היהירות [ארה"ב] שאמרו זאת כמה ימים לאחר מבצע 'מבול אל-אקצא'. הם הודו שהם חשו שישראל התמוטטה ואלמלא עזרת היהירות לא היה נשאר דבר בשם המשטר הציוני. זו התוצאה של ההגות הבסיג'ית.

 

בזמן [פעילות] דאעש, שנוצר ע"י האמריקאים, נוצרה תנועת הבסיג' של עולם האסלאם ברוח [ארגון] הבסיג' [של איראן]. היום הם [המערב וארה"ב] מחפשים בתימן [הוכחה לנוכחות] כוחות איראנים אך עליהם לדעת שתנועת ההתנגדות נוצרה הודות לשהידים שלנו [האיראנים]. החשיבה הזו היא שהחזיקה את תימן על הרגליים. כתוצאה מהרוח הבסיג'ית הזו, ההתנגדות הביסה את קבוצות התכפיר [של דאע"ש ושל הלא מוסלמים] וכפי שאמר מנהיג המהפכה [ח'אמנאי] – האויב רצה ולא הצליח, ואילו אנו – רצינו והצלחנו.

 

בכל מקום בו היתה תחרות בין הכוחות האמריקאים לתומכי ההתנגדות, כוחות ההתנגדות ניצחו. גם היום פלסטין היא בהחלט המנצחת. ישראל הודיעה תחילה שהיא רוצה לכבוש את עזה, ואחר כך אמרה שהיא רוצה להשמיד את חמאס והג'האד [האסלאמי הפלסטיני], אבל הם נכשלו, והיום כל העולם שונא אותם.

 

השנאה הזו התעוררה בזכות דם השהידים ומדוכאי עזה. הייאוש שלה [ישראל] גרם לה לפנות לרצח תינוקות, וזה הכישלון האולטימטיבי. הריגת הילדים על ידי פרעה הובילה להיווצרות האומה של הנביא משה, וכיום אין לנו ספק שהשהאדה של הילדים הפלסטינים תשים קץ לעם ישראל המזויף ותביך את כל תומכיו"[1]

 

הנשיא ראיסי: "ההתעוררות העולמית הזו שקמה נגד המשטר הציוני, פשעיו ותומכיו, היא בזכות הדם הטהור של השהידים הפלסטינים"

נשיא איראן, ראיסי, העניק ב-23.11.23 גם ריאיון לחמש רשתות המקורבות לתנועת ההתנגדות: אלמנאר של חזבאללה הלבנונית, אלאתג'אה העיראקית, פלסטין היום ואל-אקצא הפלסטיניות ואל-מסירה של החות'ים בתימן.

 

ראיסי ייחס את העובדה שהסוגייה הפלסטינית עומדת ראשונה בסדר העולמי למהפכה האסלאמית באיראן. כשאר בכירי המשטר האיראני הצדיק ראיסי את טבח ה-7.10 בטענה שהאדמה הפלסטינית כבושה וכי זו היתה פעולה הגנתית.

 

נשיא איראן קרא להעניש את ישראל וחידד כי חלוף הזמן לעולם לא יעניק לה לגיטימציה להמשך קיומה. מבצע מבול אל-אקצא הוכיח, לדבריו, את שבריריות ישראל. ההוכחה לקריסת ישראל כתוצאה מהמבצע היתה, לדבריו, הגעת בכירים אמריקאים לשטחה והטלת הוטו על החלטות במועצת הביטחון של האו"ם במטרה למנוע את נפילתה הסופית.                                

 

הנשיא  ראיסי, בריאיון לחמש הרשתות האסלאמיות המקורבות לציר ההתנגדות [2]


 

ראיסי המשיך למנות את הישגי פעולת חמאס – הפרוקסי האיראני – בהתאם לאינטרסים האיראניים, בהם ההיפוך בתהליך הנורמליזציה עם סעודיה דבר שהביא לבידוד ישראל ממדינות האסלאם. בהקשר זה, ראיסי קרא לכל המדינות לנתק את קשריהן עם ישראל כדי להפעיל עליה לחץ להיכנע להפסקת אש. עם זאת, קריאתו להפסקת אש לא מנעה ממנו לקשור כתרים לניצחון פלסטין ולהכריז כי ישראל, שכבר הפסידה, מסתירה את מספר האבדות האמיתי שלה.

 

למרות שראיסי טען שפעולות ארגוני ציר ההתנגדות האיראני נעשות באופן עצמאי ומבלי שאיראן מעורבת בהן, הוא איים כי המשך התקפת אמריקה וישראל על עזה, יביא ל"הרחבת היקף המשבר ולתגובה של ציר ההתנגדות." להלן קטעים עיקריים מהריאיון של ראיסי:

 

"[...] נושא פלסטין הוא הנושא החשוב ביותר בעולם האסלאם, לא מהיום, אלא מאז ניצחון המהפכה האסלאמית. האמאם שלנו [ח'ומייני] אמר שהנושא הראשון [בסדר היום] של עולם האסלאם הוא נושא פלסטין וחירותה של ירושלים הקדושה, ולא רק על הפלסטינים, אלא על כל המוסלמים של האומה האסלאמית להיות רגישים לנושא הזה, וזה מה שהם עושים, תודה לאל.

 

מבול אל-אקצא היה מבצע חשוב ביותר מבחינת היקף הפעולה, חשיבות הנושא ורמת השבריריות שהתגלתה אצל האויב [ישראל]. המבצע הזה שבר את ההגמוניה של המשטר הציוני והכפיש את טענותיהם על כיפת ברזל ועל כך שהם בלתי חדירים. המבצע הזה היה תבוסה צבאית, ביטחונית ומודיעינית גדולה ומרירה למשטר הציוני ובאמת ריסק אותו. הסיבה למבצע זה היא המשך כיבוש האדמה הפלסטינית והפשעים שמבצע המשטר הציוני מדי יום במשך 75 שנה...

 

מה שעשו העם הפלסטיני וילדי עזה היה המשך של [זכות] ההגנה הלגיטימית ולפיה על הפלסטינים לפעול למען זכויותיהם. לאומה הפלסטינית יש זכות להגן על עצמה לפי כל היגיון ולפי כל העקרונות והתקנות, הן העקרונות האנושיים, הן עקרונות האסלאם, והן לפי התקנות והאמנות הבינלאומיות. זכות ההגנה הזו היא לגיטימית.


ראיסי: "תנועת ההתנגדות מצוידת בכוח האמונה ובכוח ההתנגדות האלוהית, והם הכינו ביוזמתם והודות ליצירתיות שלהם את הכלים העומדים לרשותם, והם נעמדו על רגליהם"

לציונים אין הסיבולת הדרושה לעמוד מול [ציר] ההתנגדות. למעשה, לאחר אירוע ה-7 באוקטובר ניתן לומר שהמשטר הציוני קרס והאמריקאים הם שבאו ושמרו עליו. הסיבה לבואם של המנהיגים האמריקנים והמערביים לשטחים הכבושים [ישראל] לאחר מבצע מבול אל-אקצא היתה בגלל שהם חשו דאגה רצינית, כלומר, שהמשטר הציוני עומד להתמוטט. חלק אף הביע זאת ואמר זאת לגורמים רשמיים של כמה מדינות באזור. תבוסת הציונים ב-7 באוקטובר היתה קשה מאוד לכן האמריקאים הרגישו שהם חייבים לבוא ולהתערב [לטובתם]. הם הרגישו שהם צריכים להשתלט על המרחב בנשק, כסף, תקשורת, תעמולה רחבה ולוחמה פסיכולוגית...

 

הציונים אמרו שהמטרה שלהם היא לכבוש את עזה, אך הם נכשלו. הם אמרו שהמטרה היא להשמיד את חמאס, אבל הם נכשלו. הם אמרו שהם רוצים להשמיד את קבוצות ההתנגדות והם נכשלו. אם נרצה לבצע הערכה לגבי פעולות הציונים עד כה, יש לומר כי הם לא הצליחו [כלל].

 

הרג נשים וילדים [פלסטינים] יצר אווירה אנטי-ציונית חסרת תקדים בעולם כולו. המשמעות היא שכיום אווירת השנאה בעולם כלפי המשטר הציוני ותומכיו הפכה ליוצאת דופן וייחודית. אני חושב שאווירת השנאה הזו כלפי המשטר הציוני, הנאורות הזו וההתעוררות העולמית הזו שקמו נגד המשטר הציוני, פשעיו ותומכיו, הם בזכות הדם הטהור של השהידים הפלסטינים. ההתעוררות הזו היא התעוררות גדולה שצריך לכבד.

 

היום, תושבי העולם הבינו שטענת המערביים לגבי [דגל] זכויות האדם [שהם נושאים] אינה נכונה. מה שהם טענו לגבי תשומת הלב לפלסטין הוא לא נכון, ומה שהם טענו לגבי זכויות הנשים, הילדים והעם [באיראן] לא נכון. לדעתי, נוכח השערורייה הזו שהתרחשה בעולם, דעת הקהל בעולם הבינה שכל הטענות של ארגונים בינלאומיים או מנגנונים גלובליים לצדק, זכויות אדם ומאבק בדיכוי הם טענות שווא. לא רק מוסלמים, נוצרים או יהודים הבינו שכל הטענות הללו מזויפות ושקריות אלא כל האנשים האינטליגנטים בעולם...

 

תהליך הנורמליזציה של היחסים [עם ישראל] התהפך לחלוטין. כיום, בגלל הפחד מבני עמה, שום מדינה בעולם לא מעזה לומר שיחסיה עם המשטר הציוני יציבים או נורמליים. עד כדי כך האווירה הפכה אנטי-ציונית. משטר היהירות [ארה"ב] פעל רבות כדי לדחוק לשוליים את הנושא הפלסטיני באמצעות ההסכמים הקודמים ולהוציאו מסדר היום באמצעות הנורמליזציה וההתפתחויות הפוליטיות השונות. אולם, 'מבצע מבול אל-אקצא' [ב- 7.10] שיבש את כל המשוואות הללו ונושא פלסטין הפך לא רק לנושא הראשון של העולם האסלאמי אלא לנושא הראשון של העולם כולו וכיום הדיכוי של הפלסטינים יצר התעוררות כללית בעולם. זה לא נושא שניתן לדחוק לשוליים...

 

תנועת ההתנגדות מצוידת בכוח האמונה ובכוח ההתנגדות האלוהית, והם הכינו ביוזמתם והודות ליצירתיות שלהם את הכלים העומדים לרשותם, והם נעמדו על רגליהם. אלו הפכו את מלחמת האבנים [האינתיפאדה בגדה המערבית וברצועת עזה] למלחמת טילים. חרף טענותיו, המשטר הציוני לא יכול להביס את ההתנגדות שביקש להשמיד תוך 40 יום. למעשה, המנצחת בתחום הזה עד היום היא ההתנגדות.

 

מדוע האמריקאים חוסמים החלטות [במועצת הביטחון] ? משום שהם מרגישים שלא קרה דבר מלבד התבוסה המחפירה של המשטר הציוני – גם הכישלון הראשון וגם הכישלונות שיבואו.

 

כיום, במדינות המערב שממשלותיהן תומכו

 

ת במשטר הציוני, על פי הצהרתן, 500 אלף עד מיליון איש יוצאים לרחובות ומגנים את פשעי הציונים. באמריקה עצמה, סטודנטים רבים באוניברסיטה התחילו לצעוד. אלה לא פלסטינים, אלה אנשים ממדינות שונות בעולם. דעת הקהל בעולם רוצה הפסקת אש וסיום העניין...

 

הצבא הציוני נעדר מורל. בכניסה לעזה, הם ספגו מכות מההתנגדות, הם לא מספקים את המספרים המדויקים של אבדותיהם אבל למרות זאת האבדות כבדות מאוד. הם לא מוכנים לקבל את כמות הנזק והנפגעים הזו כי אין להם לא רוח ולא אמונה. ממשלת נתניהו מחפשת את המשך המלחמה כי היא חושבת שהמשכה יציל אותה. בתוך המשטר הציוני הם נתונים ללחץ של משפחות האסירים [במקור, צ"ל החטופים], לחץ הצבא עצמו, דמורליזציה של הצבא ולחץ דעת הקהל בעולם. הם גם נתונים ללחץ מצד מדינות שאין להן מענה לאומותיהן בשל תמיכתן במשטר הציוני...

 

האם חלוף הזמן יוצר [לישראל] לגיטימציה ובעלות [על השטח]? אמרתי לנשיא אחת המדינות שנסעתי אליהן, אם אנשים רשעים ייקחו חלק מארצך, האם חלוף הזמן ייצור להם בעלות? כלומר לאחר שעברו שנתיים, שלוש שנים, עשר שנים, האם תבוא ותאמר לכובש ולמדכא שהמקום הזה שייך לו? הוא השיב שלא. אמרתי לו שהמקרה של פלסטין זהה. האם הכיבוש מביא לגיטימציה אחרי 75 שנה? או בעלות? זה לא מביא לגיטימציה, וגם לא בעלות, יש לגרש ולהעניש את התוקפן והכובש, עליו לפצות על הנזק שגרם, זו הדרך...


ראיסי: "על כל המדינות שיש להן יחסים פוליטיים וכלכליים עם ישראל, לנתקם"; אם האמריקנים והמשטר הציוני ימשיכו לתקוף, צריך יהיה לעשות משהו... קבוצות ההתנגדות בהחלט תפעלנה"

הצהרנו פעמים רבות שקבוצות ההתנגדות לא מקבלות מאיתנו פקודות. הן בעלות יכולת ניתוח, אבחנה, החלטה משלהן והן פועלות לפי החלטתן...

 

אנו מאמינים שתהליך הנורמליזציה של היחסים עם המשטר הציוני הושבת היום לחלוטין והנושא חתום. מבצע 'מבול אל-אקצא', התנגדות העם הפלסטיני והשהאדה של אלפי נשים וילדים בעזה שינו את המשוואות בעולם האסלאם...

 

על כל המדינות שיש להן יחסים פוליטיים וכלכליים עם המשטר הזה [ישראל] לפעול במהירות האפשרית כדי לנתקם, זאת בהתאם לרצון האומות שכן אחד מאמצעי הלחץ על המשטר הציוני להפסיק את הפשעים בעזה הוא הפעולה הזו. כל מדינה המספקת סיוע כלכלי וצבאי למשטר הזה צריכה לדעת שהיא שותפה לכל הפשעים שבוצעו בעזה...

 

אם האמריקנים והמשטר הציוני ימשיכו לתקוף, להפציץ ולהרוג נשים וילדים, צריך יהיה לעשות משהו כדי לשים קץ לפשעים האלה. לחילופין, יש לעזור לאנשים [חמאס] שעוסקים בהגנה מפני הפלישה והפשיעה הזו. אנו מאמינים שהרחבת היקף המשבר היא תוצאה טבעית של המשך ההפצצות הללו, כי לסובלנות ולחוסן של העמים יש גבול...

 

קבוצות ההתנגדות באזורים שונים באזור פועלות מתוך תחושת אחריות שלהן וכפי שהזהרנו בעבר, אם הפשעים הללו לא ייפסקו והזוועות הללו יימשכו, קבוצות ההתנגדות בהחלט תפעלנה בהתאם לתחושת האחריות שהן חשות... אין לנו ספקות לגבי ניצחונם והצלחתם של הפלסטינים והשמדת המשטר הציוני, ואנו מאמינים שהאמת תמיד מנצחת כי זהו רצון האל..."[3]


נשיא איראן ראיסי: "מסך זהב של התנגדות נוצר מול עיני העולם וארבעים הימים הללו [מתחילת פעולת חמאס ב-7.10.23] היו ימי ההשפלה של האויב"

גם בהצהרה השלישית ב-23.11.2023, בישיבת הנשיאות עם מועצת המומחים, שיבח הנשיא ראיסי את טבח מבול אל-אקצא ש"השפיל את ישראל" והעלה שנאה עולמית נגדה. ראיסי שוב טען כי לנוכח הלחימה בעזה המערב אינו יכול לקרוא מדינות אחרות דוגמת איראן לסדר בגין הפרת זכויות אדם לאור תמיכתו בישראל. להלן תקציר דבריו:

"מסך זהב של התנגדות נוצר מול עיני העולם וארבעים הימים הללו [מתחילת פעולת חמאס ב-7.10.23] היו ימי ההשפלה של האויב. היום, יום הפסקת האש, העמידה של העם השתלמה והאויב לא השיג את מטרותיו כי הוא רצה לכבוש את עזה ולהשמיד את חמאס, אבל מה שנותר למשטר הזה [ישראל] הוא שנאה ציבורית נגדו בכל רחבי העולם.

 

נשיא איראן, אבראהים ראיסי [4] 

אף אחת ממדינות המערב אינה יכולה לדבר בשם זכויות אדם ותמיכה בזכויות נשים וילדים. הנושא הזה הפך לאירוניה היסטורית והראה שהמערביים תומכים בגזענות ובאפליה הגזעית של ישראל. הסדר הנוכחי בעולם אינו הוגן ומדכא לחלוטין. הוא אינו יכול להעמיד את המדכא במקומו. חוסר היעילות של מועצת הביטחון והאו"ם התגלו.

 

היום יש לברך את העם הפלסטיני, את ההתנגדות ואת משפחות השהידים על הניצחון הזה, על כך שקבוצה שאין לה חיל אוויר, תותחים או טנקים הצליחה להעמיד את המשטר הציוני במקומו. המבנה הצבאי אינו יכול לעמוד בפני אמונת הפלדה. המשטר הציוני הלך על נשים וילדים מתוך ייאוש וחוסר אונים. אלמלא היו נואשים לא היו עושים זאת. אני מאמין שהארגונים הבינלאומיים איבדו את יעילותם וארגונים מתעוררים כמו גם אומות חייבים לפעול כדי לתמוך בפלסטין..."[5][1] תסנים (איראן), 23.11.2023

[2] פארס (איראן), 23.11.2023

[3] פארס (איראן), 23.11.2023

[4] תסנים, 23.11.2023

[5] תסנים (איראן), 23.11.2023