המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מפקד חיל הים של משה"מ: נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר על כוונת הטילים שלנו
18/12/2023


מפקד חיל הים של משה"מ, עלי רזא תנגסירי, על הגעת נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר למפרץ הפרסי: "הם לחלוטין על הכוונת של הטילים והמתקנים שלנו והם אף פעם לא מנסים להתעסק איתנו או לאתגר אותנו... אנו נציגי אומה גדולה ... שהיום נמצאת בפסגת הכוח. האויב יודע מה יש בידינו ואיזה אסונות אנחנו יכולים להביא עליו"

 

הקדמה

שני מפקדי חילות הים של איראן, במשמרות המהפכה ובצבא, התייחסו לאחרונה להגעת נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר למפרץ הפרסי ב-27.11.23, מתוך מטרה להרתיע את איראן מלפעול נגד כוחות מערביים באזור על רקע הלחימה בין ישראל לחמאס בעזה.

 

מזה שנים קורא המשטר האיראני להוצאת הכוחות המערביים, במיוחד של ארה"ב, מאזור המפרץ הפרסי בשל האיום שהוא חש מצידם על קיומו. המשטר האיראני מתייחס לאזור המפרץ הפרסי כשטח בריבונות איראנית ומכאן שאיראן היא האחראית מבחינה ביטחונית לשיט בו. זאת, בניגוד לחוק הבינלאומי ולכך שהמעברים הבינלאומיים, דוגמת מיצרי הורמוז או באב אל-מנדב במוצא ים סוף לאוקיינוס ההודי, חייבים להישאר פתוחים למעבר כל הספינות וחופש השיט לכל צריך להיות מובטח בהם.[1]  

 

בהצהרותיהם ביטאו שני מפקדי חילות הים של איראן עמדה לאומנית איראנית לפיה האזור הוא בריבונות איראנית וכל השטים בו מחויבים להפגין היענות לסממני הריבונות של איראן, בכלל זה מתן תשובות לאנשי חילות הים האיראנים בשפה הפרסית והיענות לתכתיבי השיט של איראן. שני מפקדי חיל הים האיראנים איימו על האמריקאים, האחד בגירוש הנוכחות האמריקאית מן המפרץ  והשני בירי טילים על כלי השיט שלהם.

 

להלן עיקרי התבטאויות מפקדי חיל הים במשמרות המהפכה והצבא של איראן ביחס לנוכחות האמריקאית במי המפרץ הפרסי:

 

ב-11.12.23 קבע מפקד חיל הים של צבא איראן, שהראם איראני, בכנס הארצי לפיתוח חופי מכראן, בדרום מזרח איראן לחופי מפרץ עומאן, כי "רבים אמרו שנושאת המטוסים הגיעה לאזור כדי לשנות את המשוואה [של הכוחות באזור], אך יש לומר שהם באו לגרום להמרדה ולספק את הצרכים שלהם, ואני אומר שנגרש אותם מהאזור בקרוב."[2]

 

 מפקד חיל הים של צבא איראן, שהראם איראני [3]


 

ב-28.11.2023 בריאיון לרגל יום חיל הים של צבא איראן, התייחס מפקד חיל הים של משמרות המהפכה (משה"מ), עלי רזא תנגסירי, להגעת נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר למפרץ הפרסי. תנגסירי התגאה ש"נושאת המטוסים האמריקאית נכנסה למפרץ הפרסי דרך מיצר הורמוז לאחר שהצוות ענה בפרסית על כל השאלות של הרפובליקה האסלאמית של איראן."

 

"האויב [המערב בראשות ארה"ב] נמלט איכשהו מהמפרץ הפרסי ועכשיו הוא חזר לא כדי להגן על המוניטין שלו. כמובן שהם לא נמצאים במים שלנו ולא חוצים את דרכי המים שלנו אלא מוצבים במי המדינות הדרומיות של המפרץ הפרסי.

 

הם אפילו [שטים] לא בקרבת מדף היבשת שלנו והם ממוקמים במימי המדינות שמדרום למפרץ הפרסי ומגיבים בצורה מלאה לשיח שמנהלים לוחמינו איתם באזור. כל צי צבאי זר שמגיע למפרץ הפרסי נאלץ לדבר בפרסית. כאן זה הים הפרסי ואנחנו הם אלו ששואלים את השאלות ו[הם] עונים.

 

עלי רזא תנגסירי, מפקד חיל הים של משה"מ [4]רק אתמול [27.11.23] כשנושאת המטוסים שלהם נכנסה למפרץ הפרסי, הם ענו על כל השאלות שלנו. כשהם הגיעו וראו מולם את המספר הגדול של כלי השיט שלנו במפרץ הפרסי, הם הפליגו במהירות למימיו הדרומיים של המפרץ הפרסי ושטו במימי המדינות השכנות.

 

זה חכם מבחינת האמריקאים להתנהג בצורה רציונלית במפרץ הפרסי. בביקורים שלהם במפרץ הפרסי בשנים האחרונות אין לנו מקרה אחד של חפץ שנכנס למים שלנו וכשהאמריקאים נמצאים במפרץ הפרסי הם עצמם יודעים שהם נמצאים בתוך שקית שפיתחה (מיצר הורמוז) נמצא בידינו. הם לחלוטין על הכוונת של הטילים והמתקנים שלנו והם אף פעם לא מנסים להתעסק איתנו או לאתגר אותנו."

 

מפקד חיל הים של משה"מ תנגסירי התייחס להגעת נושאת המטוסים האמריקאית למפרץ הפרסי ואמר: הכטב"מים שלנו היו מעליהם [נושאת המטוסים] והזהרנו אותם שהמסוק שלהם צריך לנחות. הם הדגישו שהם נמצאים מעל הספינה שלהם והם צייתו לפקודות שלנו. ברשותנו סרטונים ותמונות של כל התנועות שלהם. הפעם כשהם נכנסו הם היו הרבה יותר צייתניים ושיתפו פעולה יותר מאשר בפעם הקודמת. נוכחות הצי האמריקאי באזור מהווה רק אמצעי עידוד לצדדים שמנגד [לנו] ולא מקור של כוח [עבורם].

 

ביום [12.1.2016] שבו לכדנו 10 [חיילים] מהכוחות התוקפנים האמריקאים במרחק של חמישה מיילים מהאי פארסי, היו להם שתי נושאות מטוסים עם 150 מטוסים ו-5 משחתות במפרץ הפרסי ולכן הנוכחות [שלהם] היא [רק] כדי לעודד את כוחותיהם [ולא כמקור סמכות].[5]

 

אנחנו ממציאי [תנועת] ההתנגדות. התנגדנו לאויב במשך שמונה שנים [מלחמת איראן – עיראק, לטענת איראן המלחמה היתה נגד המערב שתמך בסדאם חוסין נשיא עיראק]. האומה האיראנית בהחלט לא תיכנע לאויביה, שאינם מעל האל ואין אנו מכירים באיש מעל האל.

 

חווינו בעבר נוכחות של שלוש נושאות מטוסים ושמונים משחתות [של אמריקה] במפרץ הפרסי וחרף נוכחות זו עצרנו את הספינות השונות שלהם. אנו נציגי אומה גדולה שעמדה איתן מול כל האויבים במשך 44 שנים ושהיום נמצאת בפסגת הכוח. האויב יודע מה יש בידינו ואיזה אסונות אנחנו יכולים להביא עליו."[6]

 

 [2] תסנים (איראן), 11.12.2023

[3]  תסנים (איראן), 11.12.23

[4]  ח'בר אונליין, 28.11.2023

[5] ימים אחדים טרם סיום כהונת הנשיא אובמה ב-12 בינואר 2016 השתלטו כוחות משה"מ על שני כלי שיט אמריקאיים שנטען כי נסחפו למים הטריטוריאליים של איראן. כוח משה"מ אילץ את 10 החיילים האמריקאים לכרוע ברך ולהרים ידיים לאות כניעה. המלחים שוחררו לאחר מעורבות דיפלומטית בדרגים גבוהים. ראו דוח ממרי, ינואר 2016 תגובות באיראן לתפיסת המלחים האמריקאים

[6] ח'בר אונליין (איראן), 28.11.2023