המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר איראני: "להקים צבא אסלאמי שישתלט על הביטחון באזור"; נושא שתי המדינות לא רלוונטי
10/12/2023


חבר המועצה לאבטחת האינטרס של איראן, מוחסין רזאי: "סוגיית 'שתי המדינות [ישראל ופלסטין] כבר לא רלוונטית"; "יש להקים צבא אסלאמי שישתלט על הביטחון באזור"


הקדמה

מוחסין רזאי, חבר המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר האיראני, שהוא גוף ממונה בכיר על ידי המנהיג העליון ח'אמנאי,[1] קרא בשני ראיונות טלוויזיוניים להקמת צבא אסלאמי שיבטיח את הביטחון באזור, לאחר נסיגת הכוחות האמריקאיים מהמזה"ת. רזאי, ששימש בעבר כמפקד משמרות המהפכה, חזר על חזון המהפכה האסלאמית של איראן על כינון סדר חדש בעולם וטען כי מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר מסמנת את תבוסת הכוחות המערביים באזור. רזאי חזר על קריאת איראן להוציא את ארה"ב מאזור המזרח התיכון והאשים אותה בשותפות ל"פשעי ישראל" נגד העם הפלסטיני, דבר שמלבה לטענתו את האנטישמיות בעולם.

 

כבכירי משטר אחרים, גם רזאי חזר על עמדת המשטר שעל פיה איראן לא היתה מעורבת או מיודעת לגבי תקיפת חמאס בשבעה באוקטובר, אך התגאה בתגובת ציר ההתנגדות האסלאמית – שאיראן עושה בו שימוש לצרכיה – קרי, בתקיפות המליציות השיעיות שאיראן הקימה וחימשה בעיראק ובסוריה, על בסיסי ארה"ב, כמענה לנוכחותה הלא לגיטימית, לטענתו, באזור. הוא גם קרא לכוחות ההתנגדות "להיערך לקראת מבצע": "כעת פונות קבוצות התנגדות רבות [להיכנס למלחמת עזה], עצתנו אליהן היא: שימרו על המוכנות... היום היערכות הכוחות חשובה לפני ביצוע מבצע."

 

בהתייחסו למצב המדיני לאחר סיום המלחמה, הדגיש רזאי בשני הראיונות את עמדת המשטר האיראני השוללת את תכנית "שתי המדינות," ישראל ופלסטין, שהציעו מדינות במערב להסדרת הסוגייה הפלסטינית בתום מלחמת עזה.

 

רזאי ביטא את החשש באיראן מפני תגבור נוכחותה הצבאית של ארה"ב במזה"ת וטען כי איראן אינה מעורבת בתקיפות על בסיסים אמריקאיים שמבצעים שלוחיה – המיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה, אך, בד בבד, איים בהרחבת המלחמה לזירות אחרות. בכך, מנסה איראן להרתיע, מצד אחד, את ארה"ב מלהגיב לתקיפות עליה ומצד שני, לזרז אותה לכפות הפסקת אש על ישראל, כדי להציל את הפרוקסי שלה – חמאס.

 

להלן עיקרי דבריו בשתי ההופעות בטלוויזיה:


מוחסין רזאי, חבר המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר, בריאיון לאל-ג'זירה: "אמריקה וישראל לא ינצחו מול השיטות החדשניות של ציר ההתנגדות"...על העולם לעצור את נתניהו וביידן"

בריאיון לערוץ אל-ג'זירה, הקטרי הפרו חמאסי, ב-31.10.23 הזהיר רזאי כי סוגיית עזה "עלולה להתפשט בכל האזור ואף להפוך לאתגר בינלאומי. ישראל הכריזה שזו מלחמה גורלית ואמריקה עומדת לצד פושעים אלו בכל כוחה. מפקד סנטקו"ם ומפקד כוחות אמריקה במזרח התיכון נמצאים בבסיס הישראלי בדרום ת"א וביחד הם מנהלים את המלחמה נגד תושבי עזה.

 

ישראל אחראית לפעילות האווירית והקרקעית ואמריקה בנתה מגן ימי לישראל בים התיכון. לכן, זוהי מלחמה גדולה שעלולה להתארך ולהיות בעלת ממדים אזוריים ואולי בינלאומיים. הסיבה למשבר זה היא עקשנות אמריקה וישראל להמשיך במלחמה ו[לא לכונן] הפסקת אש."

 

שאלה: האם ישראל תשיג את מטרותיה ותשמיד את החמאס?

רזאי: "למפקדים הישראלים אין ידע וניסיון במלחמות עממיות ותבוסתם [במלחמות מול חזבאללה] בדרום לבנון מלמדת על כך. כדי לכסות על השערורייה [פלישת חמאס לישראל והטבח באזרחיה] הם מנסים להסלים את המלחמה ותושבי העולם החכמים צריכים לעצור את שני המורדים הללו, [ראש ממשלת ישראל] נתניהו ו[נשיא ארה"ב] ביידן. בסופו של דבר, אמריקה וישראל לא ינצחו מול השיטות החדשניות של ציר ההתנגדות.

 

איראן לא ידעה על מבצע זה [ב-7.10.23] וההתנגדות הפלסטינית עצמה היא שהחליטה לפעול. איראן לא מזלזלת בחבריה כמו המערב והיא מלאת הערכה לחבריה מבחינת האישיות וחופש [הפעולה שהיא מעניקה להם].

 

מוחסן רזאי חבר המועצה לשמירת אינטרסים [2]


 

מאז תחילת המהפכה האסלאמית [ב-1979] יש לנו עמדה נחרצת ורצינית לגבי הסוגייה הפלסטינית [השוללת את קיומה של ישראל] בעוד שכולם היו עדים לכך שבתקופה האחרונה חלק ממדינות האסלאם התכוונו להתקרב לישראל ולנרמל את היחסים עמה. עמדתנו קבועה והצעתנו היא ליצור מדינה פלסטינית בתהליך דמוקרטי על ידי קיום בחירות וניסוח חוקה.[3] אולם, כל עוד מטרה זו לא תושג, על הפלסטינים להגן על עצמם [בכוח] וכעת איראן נמצאת בחזית התמיכה הפוליטית בהם.

 

כעת, שלוש אוגדות [צה"ל] נכבשו על ידי חזבאללה בצפון לבנון, ושלוש אוגדות בגדה המערבית ושלוש אוגדות מעורבים בדרום במלחמה בעזה. קבוצות פלסטיניות וחזבאללה יצרו חדר משותף שלדעתם צריך להוביל יחד את ההתנגדות נגד המשטר הציוני.[4]

 

שאלה: האם תהיה פעולה צבאית והתערבות מצד איראן בתגובה לפשעי הציונים בעזה?

רזאי: "הסוגייה היא לא רק עזה. אמריקה מחפשת תירוצים ומנצלת את הסוגייה הזו לרעה כדי לחזור למערב אסיה [המזה"ת]. הם [אמריקה] נחלשו בעיראק ובסוריה ומרגישים שהפסידו את מערב אסיה. הם כנראה יתרחקו משתי החזיתות האחרות, כלומר, אוקראינה וטיוואן, ויתנו עדיפות לחזית השלישית, כלומר, מערב אסיה.

 

הם עשויים אפילו לשאוף להקים בסיסים חדשים בירדן, במדבר סיני, בעיראק ובמפרץ הפרסי. האמריקנים הם אלו שמרחיבים את המלחמה. איננו יכולים לראות [את העובדה] שהם מנצלים לרעה את סוגיית עזה לצורך זה, וזה [כניסת איראן למלחמה בעזה] תלוי באמריקה ובתנועותיה והאם היא רוצה לצאת למלחמה עם מדינות אסלאמיות שכבר אינן כבעבר.

 

שאלה: האם אמריקה העבירה מסר ישיר לאיראן על מלחמה זו?

רזאי: האמריקאים עשו כמה מהלכים ואין להם שום זכות לשלוח מסרים בכלל בעוד שנודע לנו אמש [30.10.2023] שהכטב"מים והצי האמריקאים מסייעים לצבא הישראלי בים התיכון ונראה שאין להם כוונה [להסכים] להפסקת אש.

 

שאלה: אם התערבות אמריקה באזור תימשך האם הדבר יוביל לכניסת איראן למלחמה?

רזאי: אנו מנסים לשתף פעולה עם מדינות ידידותיות ושכנות כמו עיראק, סוריה, סעודיה, קטר ומצרים וההצעה שלי היא להקים צבא אסלאמי שישתלט על הביטחון באזור."

 

רזאי: "עידן הנורמליזציה ביחסים [עם ישראל] הסתיים וסדר חדש ייווצר באזור; אם אמריקה תעזוב את סוריה ועיראק, היא לא תותקף"

רזאי התייחס להערת מנחה אל-ג'זירה על אמונתן של מדינות מסוימות לגבי חוסר התוחלת של מלחמה עם ישראל והחתירה למדיניות של שתי מדינות [כפתרון לסוגיה הפלסטינית]: "הסתיימו הדיבורים על שתי מדינות [ישראל ופלסטין]. כשישראל רוצה להיכנס לעזה נושא זה כבר לא רלוונטי [לצד שלילת זכות קיומה של ישראל, רזאי חותר לרעיון המדינה הפלסטינית האחת שתקום על חורבות ישראל]. האם הממשלות הערביות מסוגלות לשתוק במקרה של התקוממות האומה האסלאמית? עידן הנורמליזציה ביחסים [עם ישראל] הסתיים וסדר חדש ייווצר באזור. השאלה היא האם אמריקה תרכיב את הסדר הזה או סין, ורוסיה או המדינות באזור? לדעתנו, המדינות באזור יכולות לנהל את האזור ולספק את ביטחונו בעצמן."

 

רזאי התייחס להתקפות ארגוני ההתנגדות בציר האיראני על בסיסים אמריקאים באזור: "איננו מעורבים בתקיפות אלו. זו תגובת חזית ההתנגדות עצמה כמענה ליצירת בעיות באזור ולכיבוש האזורים העשירים בנפט בסוריה וסיוע לפשעים בעזה ואם אמריקה תעזוב את סוריה ועיראק, היא לא תותקף.

 

נוכחות אמריקה נועדה כרגע להצלחת המלחמה של ישראל והם רוצים לזכות אפילו בניצחון קטן בעזה אבל בסופו של דבר [נוכחות זו] היא למען המשך הנוכחות [שלה] במערב אסיה. לא ניתן להשמיד את ההתנגדות בעזה והם [אנשי ההתנגדות] מסוגלים להגן על עצמם. ישראל משליכה את עצמה ללוע האריה בהתקפה קרקעית [על עזה] ואני בטוח שהחמאס והג'האד האסלאמי הפלסטיני [גא"פ] יכולים להביס את המשטר הציוני."

 

שאלה: האם קיימת אפשרות שחזבאללה יכנס למלחמה?

רזאי: "אינני יודע דבר על נושא זה אבל הכל אפשרי. לנושאים בימים האחרונים ולתקיפות המטורפות של ישראל בעזה ולהתנהגותה לאחר מכן יש השפעה על סוגייה זו."

 

רזאי: "אנו רואים בחמאס ובגא"פ ארגונים רשמיים, עממיים ולגיטימיים שגם הקהילה הבינלאומית צריכה להכיר בהם. אנו מנשקים את ידיהם"

רזאי התייחס להצהרות ראש ממשלת ישראל נתניהו במסיבת עיתונאים לפיהן איראן וחמאס הם ציר הרשע: "דבריו אלה של נתניהו הזכירו לנו את הצהרות [נשיא ארה"ב לשעבר] בוש [הבן] שלאחר התקיפה באפגניסטן ועיראק בהוראתו, התנגדה צמרת הצבא האמריקני לפקודתו לתקוף את איראן ועצרו אותו מהתקפה זו. אמריקה יודעת שאיראן היא לא אפגניסטן ועיראק וגם ביידן לא מסוגל לעשות דבר [נגד איראן].

 

איננו יכולים לסבול כיבוש חלק אחר של פלסטין וזה אחד מהקווים האדומים הבסיסיים שלנו. אנו רואים בחמאס ובגא"פ ארגונים רשמיים, עממיים ולגיטימיים שגם הקהילה הבינלאומית צריכה להכיר בהם. אנו מנשקים את ידיהם [של אנשי ההתנגדות] שמגינים על חייו, רכושו וכבודו של העם הפלסטיני.

 

עם המשך מגמה זו עתיד האזור יהיה כאוטי ועל האנשים [האמריקאים] הבורים הללו בענייני צבא ופוליטיקה לדעת שהעולם שונה מאוד מלפני חמישים שנה. אין לנו הגבלות בהגנה על המדינה והאומה שלנו והוכחנו זאת פעמים רבות. כיום יכולת ההגנה של איראן עלתה אפילו בהשוואה לחמש השנים האחרונות ויש לנו כלי נשק שלא נחשפו עד כה. אני ממליץ לאמריקה ולנתניהו לקבל את הפסקת האש..."

 

בתגובה לספקות ושמועות לגבי "החמדנות" של איראן באזור הסביר: "הוכחנו את רצוננו הטוב ב-45 השנים האחרונות ושמועות אלו הן דברי אמריקה וישראל באוזני כמה מדינות ערביות ידידותיות כדי שלא תהיה אחווה ואחדות בין המוסלמים באזור."[5]

 

רזאי בריאיון לטלוויזיה האיראנית: "הקמת הצבא האסלאמי תתממש עם המשך האינתיפאדה הפלסטינית"

ב-1.11.2023 בריאיון לתוכנית טלוויזיה 'אל האופק של פלסטין' אמר רזאי שתנועה בינ"ל אנטי-ציונית תתעורר בשל הפשעים שמבצעות אמריקה וישראל נגד העם הפלסטיני והודיע שבהמשך האינתיפאדה הפלסטינית, יקום צבא אסלאמי. רזאי אמר כי האנטישמיות בעולם גואה בגלל שהאמריקאים מגנים על ישראל ואף טען בהתייחסו "לפשעי" ישראל כי "אפילו היטלר לא עשה דברים כאלה." רזאי שהופיע במדי צבא אמר ש"לבישת מדים אלו אומרת שאנו מוכנים למלחמה ואיננו מפחדים ממנה אבל אנחנו גם לא שואפים למלחמה."

להלן עיקרי דבריו:

"הקמת צבא אסלאמי היא בהחלט אפשרית אבל לפני עשר שנים אפשרות כזו לא הייתה קיימת. האירוע בעזה והאלימות של הישראלים מובילים את מדינות האסלאם לעשות דבר.

 

האמריקאים חוששים מאוד שסין, רוסיה או איראן ימלאו את הוואקום במערב אסיה ויש שלוש דרכים בנושא זה. ראשית, או שאמריקה תעזוב את האזור וסין ורוסיה ייכנסו [במקומה], שנית, או שהיא צריכה להישאר ולהסתבך עם מדינות אלו ושלישית, יש למצוא פתרון אחר [כלומר שאיראן תשלוט בשם האסלאם והמהפכה האסלאמית].

 

הטעות הכי גדולה של ביידן ונתניהו היתה שהם חשבו שמדינות האסלאם הן אותן מדינות של פעם. למרות ש[מדינות האסלאם] לא נתנו תשובה נחרצת [לארה"ב וישראל] עמדתן טובה מבעבר. בהמשך האינתיפאדה הפלסטינית נהיה עדים לכך שיקום צבא אסלאמי.

 

התקרית בעזה לא קשורה רק לעזה. עזה היא המפתח לאירועים רצופים בכל האזור וזה יימשך שנים. כעת כל העיניים מתמקדות באדמה בת שלוש מאות קמ"ר או שני מיליון איש.

 

רזאי: "התחזית שלי היא שהאמריקאים יחזקו את בסיסיהם במזרח סוריה, מערב עיראק, ירדן ומדבר סיני"

ביידן ונתניהו התאחדו כדי להציל את ישראל ואמריקה. נתניהו עצמו אומר שאם הם יכשלו [במלחמה], הם גמורים. אמריקה תומכת בישראל גם כדי להציל את עצמה. אם אמריקה תיסוג ממלחמה זו והיא תגיע למפרץ עומאן ממערב אסיה, התעשייה שלה תקרוס.

 

שמונים שנה האמריקאים לא נטשו את האזור הזה. המקום היחיד שבו הם לא אפשרו שהכיבוש ייגמר אחרי מלחמת העולם השנייה הוא בדיוק האזור הזה של פלסטין ...

 

אחד הגורמים החשובים שבעטים אמריקה באה לעזור לישראל הוא הנפט ואם המדינות באזור יהיו מתועשות, כבר לא יהיה להן נפט לייצא. לכן, יש למנוע בעדן [להתקדם] ומקור החיים העיקרי של התעשייה המערבית הוא הנפט של מערב אסיה.

 

הנושא הבא שבגללו אמריקה לא נוטשת את אזור מערב אסיה הוא הלחץ שאמריקה ובריטניה יכולות להפעיל על סין ורוסיה. האמריקנים נסוגו בעיראק ובאפגניסטן בבושת פנים. כעת הם רוצים לנסות שוב את מזלם כדי לחזור לאזור. התחזית שלי היא שהאמריקאים יחזקו את בסיסיהם במזרח סוריה, מערב עיראק, ירדן ומדבר סיני כי אם הם לא יישארו במערב אסיה, אמריקה כבר לא תהיה כפי שהיתה פעם.

 

מוחסן רזאי, חבר המועצה לשמירת אינטרסים [7]
כעת מתרחשות שתי מלחמות בעזה. מלחמה נגד העם [הפלסטיני] ומלחמה נגד הכוחות הפלסטינים. במלחמה נגד העם [בעזה] נהרגו תשעת אלפים [תושבים] וכמה מהלוחמים [הפלסטינים] נהרגו. 140 ישראלים נהרגו במלחמה עם הלוחמים [הפלסטינים] בשעות האחרונות ועכשיו אם המלחמה תסתיים, האם ישראל תחזור לעבר!?

 

כניסת ישראל למלחמה קרקעית נגד כוחות ההתנגדות היא טיפשית. היא תיתפס בביצה של כוחות ההתנגדות העממית הפלסטינית. הפילוסופיה הכללית של מלחמת העם היא שישראל תהיה תקועה בביצה גדולה. האם אלה [השבויים הישראלים] שנתפסו על ידי הפלסטינים לא היו בתוך טנקים ומאחורי ביצורים?  לכן, בכניסה למלחמה קרקעית, ישראל תיכשל בצורה מבישה ותתמודד עם אסון גדול במלחמה עם הלוחמים [הפלסטינים] ומדינות נוצריות ולא מוסלמיות לא יוכלו לעשות דבר...

 

רזאי: "אפילו היטלר לא עשה דברים כאלה... האנטישמיות התרבתה. ובכן, הסיבה לכל זה היא האמריקאים עצמם"

בעולם תתעורר תנועה בינלאומית אנטי-ציונית והאנשים יהיו מארגניה. תנועה זו תיווצר בקרב העמים וזה בגלל הפשעים העצומים שהתרחשו, ואפילו היטלר לא עשה דברים כאלה. הדיווחים האחרונים שקיבלנו בשבועות האחרונים הם שהאנטישמיות התרבתה. ובכן, הסיבה לכל זה היא האמריקאים עצמם, לכן, איך הם יכולים לטעון שהם מגינים על היהודים?!

 

כעת פונות קבוצות התנגדות רבות [להיכנס למלחמת עזה], עצתנו אליהן היא: שימרו על המוכנות. כמובן, קיום כנסים הוא דבר טוב וגם ראיסי [נשיא איראן] אימץ עמדות חיוביות תוך צייתנות [להוראות] המנהיג. היום היערכות הכוחות חשובה לפני ביצוע מבצע.

 

כששחררנו את [העיר] ח'ורמשהר [1982] ישראל תקפה את דרום לבנון, נסענו יחד עם שהיד סיאד שיראזי [מפקד צבאי במלחמת איראן-עיראק שחוסל על ידי ארגון מוג'אהדין ח'לק ב-1999] ומותווסליאן [אחד מהדיפלומטים האיראנים שנעלמו בביירות ב-1982] לסוריה וקיימנו פגישה עם [חאפז] אסד [נשיא סוריה דאז]. לאחר שחזרנו [לאיראן] אמר האמאם [ח'ומייני] ש'אנחנו לא רוצים להיכנס למלחמה כי הדרך [לשחרור] ירושלים עוברת דרך כרבלא אבל אתם צריכים להיות מאומנים.'

 

[אמריקה ובעלות בריתה] טוענות שאיראן היא הסיבה לחוסר ביטחון [בעולם]. ברור שהם שואפים למטרה אחרת. הם רוצים להציל את נתניהו בתירוץ שהאזור חסר ביטחון ואיראן מהווה איום, [ולכן] אמריקה צריכה לחזק את הבסיסים שלה באזור."[6]

 
[1] המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר הוקמה ב-1988 ומשמשת כגוף עליון ליישב סכסוכים בין המג'לס, הרשות המחוקקת, לבין מועצת המפקחים (שבסמכותה לפסול חקיקת מג'לס). היא משמשת גם כגוף מייעץ למנהיג העליון ומהווה כלי שליטה נוסף בידיו.

[2]  תסנים (איראן), 31.10.2023

[3] איראן מציעה לחסל את ישראל כמדינה, באמצעות הצבעה דמוקרטית, לכאורה, של חלק מתושביהכלל הפלסטינים בתוך ישראל ומחוצה לה וחלק קטן מן האוכלוסייה היהודיתאלו שהיו בשטח המנדט הבריטי לפני 1948.

[4] יצוין כי איראן היא שהחליטה על הקמת חדר השליטה המשותף למיליציות השונות בציר ההתנגדות. לדברי היומון אל-שרק אל-אוסט, איראן מנהלת חדר מבצעים משותף למיליציות הנאמנות לאיראן מסוריה, עיראק, לבנון וחמאס והיא כבר גיבשה תוכנית למתקפה נגד ישראל, שפרטיה אינם ידועים עדיין לכל שותפיה. הדיווח על הקמת חדר מבצעים משותף אושר גם על ידי היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, וגם על ידי אתר החדשות Arabicpost, ראו דוח ממרי מה-23.10.23 אתרי חדשות ערביים: איראן מנהלת את חדר המבצעים של ציר ההתנגדות; נערכת לפתיחת החזית הסורית מול ישראל; מיליציות שיעיות בעיראק: נסלים התקיפות נגד יעדים אמריקאים, כאן ובסוריה

[5] תסנים (איראן), 31.10.2023

[6] תסנים (איראן), 1.11.2023

[7] תסנים (איראן), 1.11.2023