המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איך להציל את החטופים במהירות ולהגן על המערב מן הטרור של משפחת הפשע השולטת בקטר
21/11/2023

  

איך להציל את החטופים באופן המהיר ביותר ולהגן על המערב מן הטרור האסלאמי של משפחת הפשע השולטת בקטר

 

מאת יגאל כרמון

 

במאבק לשחרור החטופים, קיימת דרך בעלת חשיבות עליונה להצלתם או לשחרורם והתקשורת הישראלית וממשלת ישראל נמנעים מהצגתה לציבור ולמשפחות החטופים. זהו, מצב אבסורדי שקשה להעלותו על הדעת ובכל זאת הוא מציאות קשה. התמודדתי אתו באופן אישי במשך שבועות מאז פרצה המלחמה. במשך אותן שבועות טענו בפניי אנשים שונים ובעיקר המשפחות שהם חוששים שהדרך הזאת עלולה לפגוע במשא ומתן ובעסקה המתגבשת ובהיותם חרדים לגורל בני משפחותיהם הם אינם רוצים ואינם מעזים להציע אותה פן יבולע לחטופים. בינתיים עברו שבועות רבים ושום עסקה לא הושגה גם לא עסקה מצוצמצת הכוללת חטופים מעטים ונשאלת השאלה מה הטעם בהמתנה הזאת.


מאמר זה נועד להבהיר את הדרך האחרת ולשכנע את משפחות החטופים שאין יסוד לחששם ולמעשה לראש הממשלה ואנשיו יש עניין אישי ומדיני להבטיח שדרך זו לא תינקט. גם הסיבה לכך מובהרת במאמר כדי שבני המשפחות יבינו מדוע הממשלה לא פועלת בכיוון זה ומדוע חובה לנקוט בו.


 ***

קטר היא מדינה תומכת טרור אסלאמי בכל העולם: אל- קאעידה, דאעש, טליבאן חיזבאללה וגם חמאס. המקרה של אל-קאעידה הוא חשוב במיוחד. קטר העניקה מקלט לאיש המרכזי באסון ה-11.9 ח'אלד שיח' מוחמד. אותו היא הסתירה בעיר דוחה במשך כמה שנים וכאשר הגיע ה-FBI לעצור אותו ודיווח לאמיר בלבד, ח'אלד שיח' מוחמד נעלם בתוך שעות. על כך כתב בספרו ובמאמר בעיתון "דיילי ניוז" ריצ'רד קלארק מי שהיה מתאם ויועץ לענייני מאבק בטרור לנשיאים קלינטון ובוש. כפי שכתב ריצ'רד קלארק אילו הקטרים הסגירו את ח'אלד שיח' מוחמד ל-FBI כפי שנדרשו, העולם היה נראה אחרת.

 

לפי מחקרים חדשים קטר השקיעה מיליארדים במערכת החינוך הגבוה בארה"ב והרבה יותר מכך בגופים וארגונים איסלאמיסטיים חינוכיים חברתיים דתיים ותקשורתיים במערב כולו. זאת, בנוסף להשקעותיה בכלכלה המערבית, השקעות שהקלו על דרכה בתחומים האחרים. כל זאת על מנת לעצור את התפתחות החברה המוסלמית לקראת אסלאם מודרני מערבי וכדי להחזיר אותה אל האסלאם הקדום, הפראי של המאה ה-7.


רוב מדינות ערב מצויות בעימות עם קטר על רקע זה. אך לעיתים רבות נזקקות לכספה ולכן משתפות איתה פעולה במידה חלקית. בפרפרזה על דברי ווינסטון צ'רצ'יל בזכות טייסי ה-RAF "מעולם לא חבו כה רבים את אסונם לכה מעטים, 300 אלף תושבי קטר ומשפחת הפשע השולטת בהם, משפחת אאל-ת'אני.


ככל שהדברים אמורים בחמאס קטר בנתה אותו מחבורה קטנה וחלשה בעזה לכלל ארגון עולמי בעל יכולות משמעותיות, היא אפשרה לו בכספים העצומים שהעבירה אליו, לחטוף את השלטון מידי אש"ף ולבנות את כל רצועת עזה על בסיס אסלאמי קיצוני. היא גם אפשרה באישורו של בנימין נתניהו את בניית כוחו הצבאי של החמאס לכלל עוצמה משמעותית, טילים, כטב"מים, רחפנים, כלי רכב (כולל צי אמבולנסים שנועד להסיע את אנשי חמאס ממקום למקום), אופנועים לצורכי לחימה וכל ציוד לחימה אחר. היא גם אפשרה את בניית עזה מתחת לקרקע. לדברי החמאס מאות ק"מ של מנהרות מבוצרות. לפיכך קטר היא חמאס וחמאס היא קטר.

 

די בעובדה זו, כדי שישראל תכריז עליה מלחמה, בתגובה לכך שקטר הכריזה מלחמה על ישראל. עצם הכרזת המלחמה בשבת בבוקר נעשתה על ידי המפקד הצבאי של החמאס, מוחמד דיף, בערוץ אל-ג'זירה, ערוץ הטלוויזיה הקטרי, שהועמד באופן טוטאלי לרשות החמאס ומהווה את המגפון של חמאס מזה שישה שבועות, 24/7 ביממה.  ערוץ אל-ג'זירה משדר את כל ההודעות הצבאיות של מפקדי הארגון. אל-ג'זירה גם מעבירה לחמאס מידע בעל ערך צבאי, היא משדרת שקרים כדי לסכל את הוראות צה"ל לאוכלוסייה לעבור דרומה כדי שיוכל לפעול באופן חופשי בלי לפגוע באוכלוסייה, היא גם המציאה את הפצצת ביה"ח וממשיכה אתו והיא עוסקת בהסתה מאסיבית יום יום ולילה לילה נגד ישראל וכוחות צה"ל.

***

שוב, די היה בעובדות אלה כדי להגיב במלחמה נגדם, בכל מישור אפשרי. אבל, ראש הממשלה נתניהו מונע כל פעולה נגד קטר. גם נגד אל- ג'זירה. כל הגורמים - ביטחון, תקשורת והיועמ"ש לממשלה - הסכימו לסגור את אל-ג'זירה ונתניהו מונע את סגירתה למרות שבשידוריה היא גורמת לאבדות בקרב חיילי צה"ל.

 

נתניהו אישר את סגירת ערוץ אל-מיאדין השייך לחיזבאללה, אשר שידר מישראל. אין הבדל בין אל-מיאדין לבין אל-ג'זירה פרט לכך שהאחרונה פועלת בחומרה רבה מאל-מיאדין. איזה הגיון מצדיק את סגירת אל- מיאדין ואי סגירת אל-ג'זירה? רק ההיגיון שנתניהו פוחד שסגירת אל-ג'זירה תגרום לחשיפתו כמשת"פ ושבוי של קטר.  

 


כיכר החטופות והחטופים מול מוזיאון ת"א (התמונה מפרוקיט תל-אביב)


הטיעון העיקרי של נתניהו ועושי דברו הוא שאי פעולה נגד קטר נדרשת משום שהיא מסייעת במשא ומתן להצלת החטופים ושהוא עושה הכל כדי להציל אותם. שני הטיעונים הללו הם שקרים מוחלטים. קטר איננה מסייעת במשא ומתן, היא מכבידה עליו, בהיותה נציגה של תביעות החמאס ואין לה שום עניין לסייע לישראל אלא רק לחמאס. הצגתה ע"י נתניהו כמי שמסייעת לישראל נועדה להציל את עורו מן האשם הכבד שהוא אפשר לקטר לבנות את כוחו הצבאי של החמאס ולהביא אלינו את אסון השבעה באוקטובר באמצעות 1.5 מיליארד דולר קטרים שהוא אישר את הכנסתם.


 הדם הוא על ידיו ואם הוא יתייצב באיזשהו צורה נגד קטר הוא יפליל את עצמו בהיותו מי שאפשר לה לבנות את כוחו הצבאי של החמאס. גם לא ברור, למה בכלל קטר מעורבת במשא ומתן, ומי הביא אותה למשא ומתן זה. מדוע אין די במצרים (שנדהמת מכך שישראל וארה"ב מדברות עם קטר האויבת, ומשתפות אותה במשא ומתן במקום שהוא יתנהל עם מצרים בלבד. שכן, אין שום דבר שקטר יכולה להציע שמצרים איננה יכולה להציע. אבל להבדיל מקטר, מצרים איננה דואגת לאינטרסים של החמאס אלא מצויה בעימות אתו ועם ארגון האם שלו האחים המוסלמים, וכתבי אל-ג'זירה מצויים בכלא המצרי).

 

מי אם כן הביא את קטר למשא ומתן ולמה? ברור שזהו מה שמשרת את נתניהו להציג את קטר כגורם חיובי ומסייע למרות שהמציאות היא הפוכה. אפשר שארה"ב מעוניינת בהשתתפות קטר משיקוליה שלה. אבל ישראל איננה מחויבת לקבל זאת כי היא נתונה במלחמה עם ארגון הטרור שקטר הקימה, החמאס, ויש לה חטופים בידיו. אמנם לא קל לעמוד מול ארה"ב בנסיבות כ"כ קשות, אך יש לומר לארה"ב כי כל שיתוף פעולה עם קטר מנוגד לאינטרסים הקיומיים שלנו. נתניהו עושה את ההיפך, כאמור,  על מנת להציל את עורו.

***

 האם יש דרך שקטר כן יכולה לעזור?

התשובה היא כן, אבל לא בדרך של תחנונים ובקשות אלא בדרך של לחץ מאסיבי עליה המכוון לערער את קיומה כמדינה. רק אם תחוש קטר שאם לא תעזור באמת – קיומה יהיה מוטל בספק וכל הסיכויים שהיא תחדל להתקיים – רק אז היא תתגייס לסייע לארה"ב ולישראל. בשלב זה היא נהנית מן היכולת לרמות את ישראל וארה"ב תוך שהיא מנסה בכל כוחה לעזור לחמאס. קטר לא תתאבד וכאשר היא תבין שהיא חייבת לבחור בין החמאס לבין קיומה או חדלונה היא תבחר בקיומה על חשבון החמאס,  והחמאס ייענה לדרישותיה משום שקטר היא צינור החיים שלו ובלעדיה אין לו קיום. בעיקר בנסיבות המלחמה וכמובן לאחריה.

 לכן, אין מנוס מלהתחיל מיד בדרך האחרת של הפעלת לחץ מאסיבי על קטר.

 

כיצד ניתן להשפיע על קטר להפעיל את כוחה והשפעתה על החמאס כדי לשחרר את החטופים?

על ידי הלחצים המאסיביים הבאים:

1.     לחץ פוליטי (הכרזתה כמדינה תומכת טרור המלווה בסנקציות חוקיות נגדה).

2.     לחץ משפטי (תביעות בינלאומיות על סיועה לארגוני טרור. לא רק החמאס כי אם גם אל-קאעדה, דאעש, טליבאן וחיזבאללה). תביעה להסגרה של מנהיגי החמאס החוסים בקטר מזה שנים, בעוון רצח 1200 איש, מהם בעלי דרכונים זרים רבים.

3.     לחץ כלכלי (ע"י פגיעה ישירה בדרכים שונות במוסדות כלכליים המהווים גורם משיכה לגורמים זרים.)

4.     לחץ ביטחוני (פגיעה במפקדי החמאס שמזה שנים מקבלים מחסה בדוחא).

 

באי נקיטת צעדי לחץ אלה, ראש הממשלה מקריב את החטופים ואת החיילים על מנת לשמר את דימויה של קטר ובכך להציל את עורו מן האשמה של העברת כספי קטר לבנית כוחו הצבאי של החמאס.

 

הגיע הזמן נוכח התגברות הסכנות לחטופים ונוכח העובדה שמזה שישה שבועות לא התגבשה שום עסקה וגם אם תהיה היא תהיה עסקה מצומצמת המשרתת את אינטרסי החמאס וקטר – יש לנסות את הדרך האחרת, של לחץ מאסיבי על קטר.


לגבי החטופים הישראלים, חשוב לציין גם שבנוסף להפעלת הלחץ על קטר בכל המישורים הנ"ל ראוי שישראל תוסיף גם נכונות לעסקה כוללת של כל החטופים תמורת כל אסירי הטרור בישראל. הצעתי זאת ביום הראשון למלחמה. זהו צו מוסרי. אנו חייבים זאת למשפחות החטופים. המדובר בחריג היסטורי ושום קריטריונים של העבר לגבי שחרור אסירים לא חל עליו, מדובר בתינוקות וילדים שהוריהם נטבחו.

 

אם החמאס יסרב להצעה זו, נוכל לשאת עינינו אל המשפחות ולומר הצענו כל אשר לאל ידינו. אם החמאס יקבל אותה ויציג אותה כניצחון - יבושם לו. ניצחון זה כולל לפי שעה את הרס מחצית עזה וככל שהמלחמה תמשיך - תהפוך עזה כולה לעיי חורבות. אכן ניצחון גדול.


פורסם לראשונה במעריב ב-21.11.23