המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שר איראני לשעבר: בידי איראן בני ערובה מהמעצמות המערביות. ביכולתנו לחסלם בזמן קצר
16/11/2023

הפוליטיקאי האיראני ושר משה"מ לשעבר, מוחסין רפיקדוסת: "יש לנו בני ערובה מהמעצמות [המערביות] שנמצאות באזור ועשויות לתקוף אותנו, ואנחנו יכולים לחסלם תוך 30 או 60 דקות"; התכוונתי בדבריי לישראל ו"לבסיסים הצבאיים האמריקנים באזור"


הקדמה:

ב-28 לאוקטובר 2023, בראיון לטלוויזיה האיראנית, התרברב מוחסן רפיקדוסת, פוליטיקאי, גנרל ושר משמרות המהפכה (להלן משה"מ) לשעבר, כי איראן מחזיקה בבני ערובה, אזרחי מדינות מערביות, ואיים כי אם הן תתקפנה את איראן, איראן בתגובה תהרוג אותם.

 

חוסין שריעתמדארי, עורך שופר המשטר כיהאן המקורב למנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, וסמן אידיאולוגי ימני, נזף ברפיקדוסת על שדבריו עלולים לאשש את טענות המערב כי איראן נוהגת לעצור בעלי אזרחות זרה על מנת שישמשו קלפי מיקוח מול מדינות מערביות, ולפגוע בתדמיתה.


נוכח הביקורת הכבדה שספג, ובערבו של היום בו פורסמו דברי הביקורת של שריעתמדארי, הגיע רפיקדוסת לראיון נוסף בטלוויזיה האיראנית ב-9.11.23 והבהיר כי כשאמר "בני ערובה" התכוון לבסיסים האמריקאים באזור כמו גם לישראל ולא לאסירי המערב הכלואים באיראן.

להלן סרטוני רפיקדוסת ותרגום דבריו ודברי שריעתמדארי:


הפוליטיקאי, גנרל ושר משה"מ לשעבר, מוחסין רפיקדוסת: "יש לנו בני ערובה שנוכל לחסל אם איראן תותקף... אנשאאללה נקבל את ההזדמנות לעשות זאת"

תפיסת בני ערובה מערביים ככלי מיקוח הינה אסטרטגיה ומדיניות ידועה של המשטר האיראני בה הוא עושה שימוש תדיר בתמורה להישגים מדיניים וכסף.[1] אולם, המשטר האיראני מכחיש כי האסירים המערביים בהם הוא מחזיק נועדו לשמש כקלף מיקוח מול המערב ומדגיש כי מדובר במרגלים שנעצרו ונכלאו באשמת ריגול לטובת המערב.

 

דברי מוחסין רפיקדוסת, פוליטיקאי וגנרל איראני ששימש שר משה"מ בעבר, בראיון לערוץ 3 בטלוויזיה האיראנית ב- 28.10.2023, מעידים כי המשטר מחזיק בני ערובה כנגד מדינות המערב. ראו דברי רפיקדוסת בסרטון ממרי: להלן תרגום דבריו:

"האופציה הצבאית נגד איראן, על ידי מי ממעצמות העולם, לא תעבוד. אמנם, זה לא רק בגלל היכולות שלנו, זה בעיקר בגללן. כן, יש לנו נשק שאפילו לארה"ב אין. לשום מדינה אחרת אין [נשק] מתקדם כשלנו. יש לנו בני ערובה מהמעצמות [המערביות] שנמצאות באזור ועשויות לתקוף אותנו, ואנחנו יכולים לחסל אותם תוך 30 או 60 דקות. אינשאללה נקבל את ההזדמנות לעשות זאת."

 

הפוליטיקאי ושר משה"מ לשעבר רפיקדוסת  בריאיון הראשון 28.10.23


 

חוסין שריעתמדארי, עורך שופר המשטר כיהאן: רפיקדוסת "התכוון בדבריו על 'בני ערובה שאנחנו מחזיקים', לבסיסים הצבאיים של האויבים באזור ולעורקים הכלכליים ולמרכזים הרגישים והאסטרטגיים שלהם שהם פגיעים ביותר ונתונים להשמדה" מצד איראן

ב-9.11.2023 נזף חוסין שריעתמדארי, מקורבו של המנהיג ח'אמנאי, ברפיקדוסת על שהשתמש במונח 'בני ערובה' ולא במונח צבאי מדויק יותר. שריעתמדרי דברר את רפיקדוסת ואמר כי כוונתו היתה השמדת בסיסי האויבים באזור, מינוח שרפיקדוסת חזר עליו מאוחר יותר בראיון השני לטלוויזיה האיראנית. שריעתמדארי הסביר כי דברי רפיקדוסת עלולים לאשש את טענות מדינות המערב כי אזרחיהן המוחזקים באיראן חפים מפשע ולא מרגלים כפי שאיראן טוענת. יתרה מזאת, דבריו של רפיקדוסת עשויים אף לפגוע בתדמיתה של איראן שידועה, לטענת שריעתמדארי, 'ביחסה האנושי לאסירים'.

 

להלן עיקרי דבריו של שריעתמדארי:

"מר רפיקדוסת הוא אחד החברים הבולטים במשה"מ וכיהן במשך תקופה ארוכה כשר משה"מ לכן אין הוא אינו בקיא בסוגיות צבאיות ובכל הקשור לכך. בחלק מהריאיון שלו לערוץ 3 של רשות  השידור האיראנית אמר 'יש לנו בני ערובה ממעצמות העולם ונשמיד אותם תוך חצי שעה אם יתקפו אותנו!' לא רחוק מן הדעת שאמירותיו נובעות מחוסר דיוק וחוסר תשומת לב לשימוש במילים ומונחים פוליטיים וצבאיים נפוצים.

 

ניתן להניח שהוא התכוון בדבריו על 'בני ערובה שאנחנו מחזיקים', לבסיסים הצבאיים של האויבים באזור ולעורקים הכלכליים ולמרכזים הרגישים והאסטרטגיים שלהם שהם פגיעים ביותר ונתונים להשמדה נוכח הכוח הצבאי וההשפעה העממית של הרפובליקה האסלאמית של איראן [במדינות האזור].

 

חוסיין שריעתמדארי, העורך הראשי של כיהאן  [2]


 

מר רפיקדוסת יודע שהצהרותיו יכולות לסתור את מה שהתכוון אליו במקור ולהביא לתוצאה שלילית. כך למשל, אם יובן כי בני הערובה אליהם התכוון הם אנשים ובני אדם! ...

 

איראן מפורסמת בכל העולם בזכות התורה האסלאמית בהתמודדות עם עצורים או אסירים ובסובלנות ויחס אנושי לאסירים. עובדה זו הוכרה בבירור על ידי כל אלה שנעצרו או נאסרו באיראן למשך זמן מה. לפיכך כיצד ניתן לקבל את העובדה שמר רפיקדוסת התכוון לבני ערובה, אנשים ויחידים?! הלוואי שהוא לא היה מתנהג בצורה רשלנית!

 

אם מר רפיקדוסת התכוון ל'בני ערובה' שהם יחידים או אנשים! מדובר גם בהצהרת חולשה נגד האויב שכן הריגת החטופים מול מתקפה צבאית של האויב היא דרך בה נוהגים אלו שאין להם יכולת להתעמת ישירות עם האויב ולכן נוקטים בהריגת החטופים! זוהי האשמה לא הוגנת כלפי איראן ... היה מצופה שגם אחינו היקר, מר רפיקדוסת, ישים לב לעובדה זו וימנע מאמירות שהאויבים עשויים לנצל לרעה! בקיצור, חוסר תשומת הלב בה נהג מר רפיקדוסת היה והינו בלתי סביר מצדו!"[3]

 

רפיקדוסת: כשאמרתי שלאיראן יש 'בני ערובה' שהיא יכולה לחסל במקרה שהיא תותקף, התכוונתי לישראלזז ולבסיסי ארה"ב באזור

בו ביום, ה-9.11.23, הגיע רפיקדוסת לראיון חוזר בטלוויזיה האיראנית ושם חזר על דברי שריעתמדארי, לפיהם התכוון לבסיסי ארה"ב ולישראל. ראו דברי רפיקדוסת בסרטון ממרי: "בני הערובה שיש לנו באזור [הם] בראש ובראשונה, המשטר הציוני עצמו, שיושמד אם הוא באמת יתקוף את ארצנו. אח"כ, יש את הבסיסים הצבאיים האמריקנים באזור, שבמקומות מסוימים, נמצאים בהסכמת הממשלות [הערביות], ובמקומות רבים אחרים, כמו עיראק וסוריה, הוצבו [שם] בכוח. אם חלילה יבוצע מעשה טיפשי נגד ארצנו, והיא תהיה נתונה למתקפה, בני הערובה הללו יושמדו."

 

 הפוליטיקאי ושר משה"מ לשעבר רפיקדוסת  בריאיון השני ב-9.11.23


 [1] ביטוי למדיניות תפיסת בני ערובה ניתן לראות בעסקה האחרונה בין איראן לארה"ב במסגרתה שחררה איראן חמישה אמריקאים שכלאה בתמורה לחמישה אסירים איראנים שנכלאו בארה"ב ובתוספת קיבלה מיליארדי דולרים מכספי הנפט המוקפאים שלה בשל סנקציות אמריקאיות. ראו דו"ח ממרי מה-6.9.2023 אסטרטגית תפיסת בני ערובה מערביים במדיניות המשטר האיראני ככלי מיקוח מול ארה"ב ואירופה להשגת הישגים מדיניים וכסף

[2] פארס, 9.11.2023

[3] פארס (איראן), 9.11.2023