המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
לשכת ח'אמנאי בפרסום ראשון של סרטון פגישתו עם מייסד החמאס שיח' יאסין בטהראן ב-1998
13/11/2023


לשכת המנהיג העליון של איראן ח'אמנאי מפרסמת לראשונה סרטון פגישתו עם מייסד החמאס, שיח' אחמד יאסין בטהראן ב-1998: "אנו אויבים לציונים... לגידול הסרטני הזה... ונלחם בהם. אנו גאים בכם ורואים בתנועות אסלאמיות אלו מקור של כבוד לאסלאם"


הקדמה

במאי 1998 אירח המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, את שייח' אחמד יאסין, מייסד תנועת החמאס, ואת משלחתו בטהראן. כעת, ב-9.11.23, חודש לאחר הטבח שביצעו אנשי חמאס ביישובי דרום ישראל, פרסמה לשכת ח'אמנאי, לראשונה, סרטון מן הפגישה ומשפטים מדברי ח'אמנאי ויאסין בדבר הצורך להשמיד את ישראל בפעולה מזויינת. משטר המהפכה האסלאמית באיראן קורא להשמדת ישראל, אותה הוא מכנה "הגידול הסרטני." חמאס, שלוחתה הפלסטינית של איראן בציר ההתנגדות, דוגלת בהשמדת ישראל.

 

צילום מהסרטון: פגישת המנהיג העליון של איראן, ח'אמנאי, עם מייסד חמאס, שיח' אחמד יאסין ב-1998

 

בסרטון שולבו קטעים מן הפגישה ודברי ח'אמנאי ויאסין ב-1998 וכן תמונות עדכניות מיום המתקפה על ישראל ב-7 באוקטובר בהן עזתים על טנק ישראלי ועל רכב צה"לי לצד תמונות של מנהרות חמאס בעזה, שיגור רקטות מעזה לישראל, ועוד. הסרטון מתאר את ההתפתחות הצבאית של תנועת ההתנגדות חמאס שאיראן אחראית לה: מזריקת אבנים בימי אחמד יאסין לשיגור רקטות וכטב"מים לעומק ישראל כיום ותקיפת יישוביה 25 שנה לאחר מכן, בזכות איראן.

 

 צילום מן הסרטון: אנשי חמאס מטעינים רקטות לשיגור נגד ישראלצילום מן הסרטון: עזתים על גבי טנק צה"לי ב-7.10.23 


 

הסרטון שפרסמה לשכת ח'אמנאי הוא בעל חשיבות. 25 שנים לאחר הפגישה וחודש לאחר תקיפת חמאס על ישראל, המסר ששיגר המנהיג העליון ח'אמנאי באמצעות הסרטון הוא שאיראן עומדת מאחורי בת טיפוחיה, חמאס, תומכת בה אידיאולוגית וצבאית, מכווינה את פעולותיה לתועלת האינטרסים של איראן באזור וגאה בפעולות שביצעה ובתוצאותיהן. בדרך זו איראן יוצרת מעין בעלות על חמאס, כמי שתמכה בארגון בשלב מוקדם של התהוותו. אמנם, חמאס היא תנועה סונית של האחים המוסלמים ולא תנועה שיעית, אך הרצון להשמיד את ישראל והשמעתו ברבים במפורש מפעם בשתיהן כמצווה דתית. במובן זה אמר המנהיג העליון של איראן ח'אמנאי לשיח' יאסין: "אנו גאים בכם ורואים בתנועות אסלאמיות אלו מקור של כבוד לאסלאם... אני רואה בדבריך התאמה מוחלטת לעקרונות האסלאם ולפסיקות האסלאם והקוראן."

 

ראו קליפ ממרי טי.וי. על הפגישה בין ח'אמנאי לבין יאסין: 

 


להלן תרגום הדיווח על הפגישה והסרטון מאתר המנהיג העליון ח'אמנאי:

 

המנהיג העליון ח'אמנאי: "לא נקבל את שלטון הגידול הסרטני בארץ אסלאמית ונלחם בו; אני רואה בדבריך התאמה מוחלטת לעקרונות האסלאם ולפסיקות האסלאם והקוראן"

מנהיג איראן ח'אמנאי אמר לשיח' יאסין בפגישה זו: "אני מאמין שכבודו, שייח' אחמד יאסין, והאחים והאחיות האלו הנלחמים בפלסטין נמצאים בחזית המלחמה בין האסלאם לבין הכפירה והמלחמה בין האמת לשקר. לא קיבלנו ולו לשעה אחת את הממשלה הגזלנית [ישראל] על אדמת פלסטין ובמדינה הפלסטינית, ולא נקבל זאת.

 

אנו אויבים לציונים, לממשלה הגזלנית, לגידול הסרטני הזה [ישראל] שהם נטעו על אדמה אסלאמית ונלחם בהם. אין לנו שום ספק לגבי העתיד. הדבר החשוב זוהי תוכנית פעולה כדי שניתן יהיה לקצר את הזמן הזה [להשמדת ישראל] עד כמה שניתן.

 

כמובן, אנו גאים בכם ורואים בתנועות אסלאמיות אלו מקור של כבוד לאסלאם. הקשבתי היטב למה שאמרת ואני רואה בדבריך התאמה מוחלטת לעקרונות האסלאם ולפסיקות האסלאם והקוראן ובוודאי שזה ינצח והבטחת האל נכונה, כפי שנאמר: "האל עוזר למי שעוזר לעצמו. האל הוא גדול וחזק. [פסוק קוראן 22:40]."

 

שיח' אחמד יאסין: "נשאר לוחמים עד להשגת ניצחון או שהאדה בעזרת האל, עד להשגת שחרור ירושלים ומסגד אל-אקצא"

אחמד יאסין השיב: "ראשית, ברצוני להודות לך על המפגש הטוב הזה ועל השעות הטובות שהיו לי בארץ המהפכה האסלאמית באיראן. אני גם אסיר תודה על העמדה האיתנה של ההנהגה והאזרחים במדינה זו כלפי האידיאולוגיה הפלסטינית.

 

אנו זקוקים לתמיכת עמנו שבמולדת הערבית והאסלאמית כדי שנוכל לייצב את הקו האסלאמי ולעזור לאומה הפלסטינית לעמוד בתקיפות נגד התוקפנות הציונית-אמריקאית, בעזרת האל.

 

איננו מוותרים ולו על מילימטר אחד מאדמת מולדתנו. נשאר לוחמים עד להשגת ניצחון או שהאדה [מות קדושים] בעזרת האל, עד להשגת שחרור ירושלים ומסגד אל-אקצא – הקיבלה הראשונה של המוסלמים."[1]

 

צילום מן הסרטון: מצבורי רקטות לשיגור

[1] אתר המנהיג (איראן), 9.11.2023