המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר בחמאס: לו ניתן היה לחזור חודש בזמן, חמאס היתה שבה ומבצעת את מבול אל-אקצא
7/11/2023


בכיר חמאס אוסאמה חמדאן: לו ניתן היה לחזור חודש בזמן, חמאס היתה שבה ומבצעת את פעולת מבול אל-אקצא


בראיון שהעניק ב-7.11 בכיר חמאס אוסאמה חמדאן, לעיתונאית הלבנונית מרלן ח'ליפה, שפורסם באתר masdardiplomacy.com וביומון הלבנוני אל-לואא', הוא אמר כי מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר 2023 בה נרצחו כ-1400 איש ונחטפו 240 היתה חלק מהאסטרטגיה של התנועה שחתרה לשים קץ למהלכי הנורמליזציה באזור וכי חמאס היתה שבה ומבצעת את פעולת 'מבול אל-אקצא' לו ניתן היה לחזור חודש בזמן.

 

חמדאן טען בראיון כי חמאס מחזיקה רק בשבויים חיילים ולא באזרחים, שהובאו לטענתו לרצועת עזה בדרכים שונות על ידי גורמים שאינם משתייכים לחמאס, "אך נותנים אמון בהתנהלותה". חמדאן גם הביע את הערכתו לארגון חזבאללה אשר לדבריו מעניק "תמיכה אמיתית" לחמאס ואישר כי לצד ניסיונות התיווך הקטריים, ישנם מאמצי תיווך בהם מעורבים המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין ועבאס אבראהים, מנכ"ל הביטחון הכללי של לבנון לשעבר.

 

אוסאמה חמדאן בראיון[1]


 

להלן קטעים מן הראיון:


פעולת מבול אל-אקצא - חלק מאסטרטגיה של חמאס, למנוע מישראל להיות ישות טבעית באזור

השאלה הראשונה שנשאל חמדאן בראיון היתה "האם חמאס היתה מבצעת שוב את פעולת 'מבול אל-אקצא' אם היה ניתן להחזיר את הזמן חודש אחורה". על כך השיב חמדאן: "למרות שזו שאלה היפותטית, אני יכול לענות בחיוב. הפעולה לא היתה צעד רגעי, אלא פעולה שהיתה חלק מהאסטרטגיה [של חמאס] שנועדה לשים קץ להתנהלות הישראלית החותרת לחסל את העניין הפלסטיני ולבנות בריתות אזוריות שיוציאו את העם הפלסטיני מההיסטוריה.

 

ההישג החשוב ביותר שרשמה פעולה זו הוא לא רק הפגיעה בכוחות הצבא הישראליים והצגת התמונה האמיתית אודות הצבא [הישראלי], אלא גם בכך שהפעולה שמה קץ לשאיפות של ישראל להיות ישות טבעית באזור על חשבון העם הפלסטיני".

 

תמיכת חזבאללה בחמאס אינה רק תמיכה מוראלית

חמדאן גם נשאל "האם תנועת חמאס צופה שמלחמה זו תתרחב למלחמה אזורית, לאור הנאום האחרון של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שהותיר את כל האופציות פתוחות". על כך הוא השיב: "אני חושב שכל האופציות פתוחות והדבר תלוי בהתנהלות האויב [קרי, ישראל]. אין ספק שהאויב צריך להבין שהוא יישא בתוצאות מעשיו ותוקפנותו, אולם ההיקף אליו הדברים יגיעו תלוי בהתנהלות האויב הזה".

 

חמדאן נשאל על תמיכת חזבאללה בלבנון ואמר: "מה שההתנגדות וחזבאללה עושים בדרום לבנון הוא דבר מוערך בקרב העם הפלסטיני, שם [בלבנון] יש מצב של עימות יומיומי עם הכיבוש ויש שהידים. לא מדובר רק בתמיכה מורלית, אלא בתמיכה אמיתית. יש עשרות שהידים שיש להם משפחות ויש כאלה שנאלצו להגר מביתם בכפיה, ולו לתקופה זמנית. כל מה שקורה בלבנון הוא חלק ממשי מתמיכת ההתנגדות בפלסטין".

 

האזרחים החטופים – לא בידי חמאס

אודות החטופים אמר חמדאן: "ישנם החיילים השבויים והם [יוחזרו] במסגרת חילופי אסירים לאחר שתסתיים התוקפנות [הישראלית על עזה]. הם הרוב [של השבויים], מספרם גדול, אך לא נחשוף אותו; וישנם אנשים שהובאו לרצועת עזה בדרכים שונות לא על ידי ההתנגדות [קרי, חמאס]. חלקם בעלי אזרחות כפולה וחלק אחר הם [אזרחים] זרים. הצלחנו לספור קרוב ל-51 שמות מקרב בעלי האזרחות הכפולה. בנסיבות הללו אין באפשרותנו לספור את כולם, שכן תנועת חמאס היא לא מי שמחזיקה בהם... הם לא בידי תנועת חמאס, אלא נמצאים בכל [רחבי] הרצועה. חלקם נמצא בידי כוחות אחרים וחלקם בידי גורמים אחרים".

 

כשנשאל האם חמאס מספקת את צרכיהם של הכוחות הללו שמחזיקים בשבויים הוא ענה: "זה לא עניין של 'אספקה', האנשים מעריכים את תנועת חמאס, נותנים אמון בהתנהלות שלה ולכן הם נענים לנו.

 

עמוס הוכשטיין והגנרל הלבנוני עבאס אבראהים מתווכים בעניין השבויים; אנו פועלים רק מול עבאס אבראהים

כשנשאל אודות נסיונות התיווך של המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין ומנכ"ל הביטחון הכללי של לבנון לשעבר במו"מ על השבויים בעלי האזרחות הכפולה וכיצד חמאס מתייחסת לתיווך זה, ענה חמדאן: "אינני רוצה לדבר על שום פרט [בעניין], אנחנו נותנים הזדמנות למאמצים הללו, אולי הם יצליחו".

 

בתשובה לשאלה באיזה דרג מתקיים התיווך עם חמאס - האם מול ההנהגה המדיניות או מול ההנהגה הצבאית הוא ענה: "גם פה אמנע מלהיכנס לפרטים מהסוג הזה".

 

על חלקו של עמוס הוכשטיין בתיווך, אמר חמדאן: "הוא אמריקאי, הוא פועל בהסכמת ממשל האמריקאי. אנחנו [בחמאס] לא פועלים מולו, אלא מול הגנרל עבאס אבראהים שזוכה לכבוד והערכה בקרב ההתנגדות בלבנון והעם הלבנוני בכלל, וגם בקרב ההתנגדות הפלסטינית ותנועת חמאס בפרט. אנחנו נותנים בו אמון".

 

בתשובה לשאלה אודות התפקיד הקטרי בתיווך, ענה חמאדן: התפקיד הקטרי קיים, ישנם ניסיונות מצד כל מי שסבור שיש הכרח לעצור את התוקפנות על עזה ואנו מעריכים את המאמצים והניסיונות הללו"[2].