המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אבו מאזן על המאבק בין רש"פ לחמאס
24/6/2007


מחמוד עבאס: המאבק בין הפת"ח לחמאס - מאבק בין המפעל הלאומי לבין מפעל אמירות האופל והנחשלות

 

ב-20 ביוני 2007 נשא יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, נאום בכינוס המועצה המרכזית של אש"פ בו מתח ביקורת נוקבת על המעשים הברוטאליים של החמאס במהלך השתלטותה על עזה, והאשים את הנהגת החמאס בתכנון התנקשות בחייו.[1] הוא הבהיר כי אין לקיים דיאלוג עם החמאס וקרא לחזור למצב שהיה לפני ההפיכה הצבאית. עבאס הצהיר כי מטרתו היא למנוע זליגת מלחמת אחים לגדמ"ע וקרא להתחיל במו"מ על הסדר הקבע.

להלן תרגום עיקרי דבריו:

פגיעה בסמלים הלאומיים

"הדגל הפלסטיני נרמס היום תחת רגלי קבוצות הסבורות כי מפעל הלאומיות הפלסטינית, שאת דגלו נשאנו דור אחר דור, מנוגד למפעל האפל שלהן. הן החליפו אותו בדגל שלהן, שהוא דגל של פלגים, שאינו קשור להיסטוריה של עמנו, למאבקו ולהקרבתו. אחר כך הן התמידו בעקשנות לפגוע בכבודו של כל סמל לאומי של מאבקנו כולל בביתם של המנהיג השהיד יאסר ערפאת ואבו ג'יהאד. כמו כן הפילו במרכז העיר עזה את פסל החייל האלמוני המצביע בידו לעבר ירושלים, זהו החייל האלמוני המסמל את הקרבת השהידים, את מורשת הלוחמים הפלסטיניים ואת אחדות הדם הפלסטינית, המצרית והערבית..."

 

החמאס התוותה תוכנית להקים אמירות של קנאות דתית

"הותוותה תוכנית לנתק את עזה מהגדמ"ע ולהקים אמירות או מדינונת בגוון אחד ששולט בה זרם אחד המתאפיין בקנאות דתית ובקיצוניות. [לביצוע] התוכנית נעשו הכנות צבאיות ופוליטיות באמצעות הקמת מיליציות חמושות, השייכות לזרם הזה בלבד, כך שיוכשרו להשתלט על הרש"פ ברצועת עזה האהובה... נמשכה סדרת ההתנקשויות באנשי השטח ובמנהיגים של מנגנוני הביטחון ושל תנועת הפת"ח בעזה. היינו עדים למעשי רצח ולחיסולים חסרי תקדים בכל ההיסטוריה שלנו ואלה צמחו על בסיס של 'תכפיר' ו'תח'וין' [האשמה בכפירה ובבגידה], עקירה, גיוס לשנאה והתססת רגשות ויצרים פראיים."

 

קלון לעם הפלסטיני

"קבוצות ההפיכה תקפו את מטות הביטחון הלאומי, המודיעין הכללי, הביטחון המסכל והמשמר הנשיאותי ועשו מעשי זוועה, שאין להם שום קשר למורשתנו ולמסורת שלנו: רציחות, הוצאה להורג ברחובות, השלכת לוחמים מגגות בניינים רבי קומות, ביזה [ופגיעה] במוסדות ובמטות מנגנוני הביטחון, במוסדות חברתיים ובבתי תפילה נוצריים. אפילו הכנסיות לא ניצלו מידיהן. אחת הכנסיות העתיקות בפלסטין, שהייתה שם לפני הגעתנו לפלסטין, נשדדה והוצתה. הנוצרים קיימים והם אחינו וכעת אנו מגלים שהם אויבינו ושעליהם לעזוב?!... נאמר בלשון המעטה: זהו קלון לעם הפלסטיני, למי שביצעו את המעשים, לאנשי ההפיכה ולרוצחים. [הם פגעו] בבתים של מאות אנשי רש"פ, בתושבים שלווים, בסמלי הריבונות הלאומית כולל מטה הנשיאות. לאחר שכבשו את [מטה] הנשיאות, הרסו אותו ובזזו אותו ישבו שם כמה פרחחים..."

 

אין דיאלוג עם הרוצחים

"אין דיאלוג עם הרוצחים האלה ועם אנשי ההפיכה הצבאית האלה ואינני מכיר בהיסטוריה שלנו כוח או קבוצה הרוצחים את בני עמם, הופכים את הבתים ואת הרכוש להפקר ופוגעים בכבוד סמליהם הלאומיים כפי שעשו קבוצות ההפיכה בעזה בשבוע השחור הזה. לשם מה נעשה כל זה ובשם איזו דת. חלילה [לנו שהדבר] יהיה בשם הדת. הדת חפה מכל המעשים הלו. הדת האסלאמית קוראת לסובלנות ולחירות. זה איננו האסלאם, זה זר לאסלאם ורחוק ממנו. האסלאם הזה חף ממנו... [ההפיכה] נעשתה רק לשם הגשמת חלום חולני ופוחז להקים אמירות של אופל ונחשלות ושליטה בכוח של ברזל ואש על חייהם, דעותיהם ועתידם של מיליון וחצי בני עמנו המפואר בעזה...

הגענו לפרשת דרכים חדשה ולכן אין תועלת לקריאה לדיאלוג כבעבר. חייבים לשים קץ להפיכה על כל צורותיה ותופעותיה כולל פירוק 'הכוח המבצע', הזרוע המבצעת של ההפיכה, זו שהוכרזה בצו נשיאותי שהיא מחוץ לחוק. על הנהגת החמאס להתנצל לפני העם הפלסטיני ולפני אש"פ על פשע הפיכת הדמים שביצעה. [עליה] למסור את כל מוסדות הרש"פ, מרכזיה ומטותיה לממשלה הלגיטימית החדשה של פלסטין האחת, לפעול על פי החלטותיה ובהתאם לחוק נוכח הפגיעות, הפשעים, ההתנקשויות, ההוצאה להורג, הביזה והשוד והעבירות שנעשו ונעשות עד היום ברצועת עזה...

איננו עוינים איש ואיננו מוציאים מן הכלל אף אחד וגם לא מרחיקים אנשים, אולם הם בגדו באמון, עשו הפיכה נגד הלגיטימיות. הם אינם ראויים לשום דיאלוג. לא יהיה דיאלוג איתם בשום מחיר..."

 

אין לתאר את הסכסוך כמאבק בין פת"ח לחמאס

"טועה מי שמנסה לסלף את הדברים ולפשטם בכך שהוא מתאר את הסכסוך הזה כמאבק בין הפת"ח לחמאס. זהו סכסוך בין המפעל הלאומי לבין מפעלם של המיליציות; בין מפעל המולדת האחת לבין מפעל האמירות או המדינונת לכאורה; בין מפעל החותר לכפות את תנאיו בכוח ולהקים את משטרו הסגור והפרטי לבין מפעל שאימץ את הדמוקרטיה, את ההידברות ואת השותפות הלאומית כדי לפתור סכסוכים. [זה סכסוך] בין אלה הנוקטים [דרך של] התנקשויות, רצח, הוצאות להורג ותכנון מזימות להגשמת מטרותיהם הכיתתיות לבין אלה הדוגלים בחוק ובשמירה על אחדות המולדת והעם."

 

הנהגת החמאס ניסתה להתנקש בחיי

"לפני חודש נודע לי שתנועת החמאס טמנה מוקש ברחוב צלאח אל-דין כדי שיתפוצץ כאשר אעבור שם. המידע היה ודאי והגיע ממנגנוני  הביטחון, אך היה חסר בו המיקום המדויק... התעקשתי ללכת לעזה ושם קיבלתי סרט קולנוע מאדם בתנועת החמאס. צפיתי בסרט וראיתי שישה אנשים חשופי פנים לגמרי ועליהם סמלי חמאס והם גוררים מוקש - 250 ק"ג משקלו. קשרו אותו תחת האדמה. אחד האנשים אמר: 'זה עבור הישראלים ונשים אותו כרזרבה. הם חופרים וקושרים עד שסיימו [לטמון] שלושה. כמה מהם אמרו: זה [הראשון] לאבו מאזן, זה [השני] לאבו מאזן וזה [השלישי] לאבו מאזן והבא יהיה לביטחון המסכל". קול ותמונה. השמות ידועים, הפנים והאישים מוכרים. מי שרוצה לצפות בסרט, שלחתיו אל ח'אלד משעל בדמשק. הוא הכחיש מיד לפני שצפה ואני הייתי בטוח בדברים משום שהשליח שהביא את הסרט אמר כי הם שלחו את הסרט לח'אלד משעל, כדי שיגדיר להם את שעת האפס, מתי להצית את הניצוץ או מתי [יפעילו את] המוקש כדי שיפוצץ את מי שיפוצץ. זו פרשה ששלחתי אותה לכל מדינות ערב ולמדינות אחרות, כדי שיראו מה מידת הפשע של התנועה האפלה הזאת, [תנועת] ההפיכה המאשימה את האחר בכפירה..."

 

המטרה היא למנוע מלחמת אחים בגדמ"ע

"מטרתנו העיקרית היא מניעת מעבר מלחמת האחים [מעזה] לגדמ"ע, ביצוע התוכנית הביטחונית, קץ עידן המיליציות, כדי שיישאר בשטח נשק אחד [בלבד] שהוא הנשק הלגיטימי של הרש"פ וכן הפסקה ומניעת כל החריגות מכל צד שהוא. [מטרתנו] היא להתייחס לתושבים על בסיס כיבוד החוק ולא לבוא חשבון עם איש בשל השתייכותו או דעתו...

 

בתי הספר, המכללות והאוניברסיטאות יהיו מרכזי לימוד ונאורות ולא מרכזי בערות, אופל והפצת אידיאולוגיה של שנאה אשר קורעת את אחדות העם ואת המרקם החברתי שלו. כמו כן, יש לתמוך במסגדים ולפתחם, כדי שיישארו מרכזי פולחן [וישמשו] להעלאת קרנו של אללה ישתבח ויתעלה ולא [יהיו] מרכזי תעמולה פוליטית המנוצלים לטובת קבוצה מסוימת או גורם מסוים ומשמשים כמחסני נשק ומרכזי חקירות...

המועצה המרכזית נקראת להישאר במצב של התכנסות מתמדת, כדי שתמלא תפקיד בנשיאה בעול ההתמודדות עם ההפיכה ובסילוקה מכל חוגי העם הפלסטיני. כמו כן המועצה נקראת לתמוך בהחלטות הרש"פ ובפרט בתחום ההתמודדות עם ההפיכה ולמנוע ממנה להגשים את מטרותיה לבקע את אחדות המולדת. [יש] לתמוך בממשלה החדשה. כל מוסדות אש"פ וההתאגדויות בעם הפלסטיני, במולדת ומחוצה לה בפזורה, יעניקו לממשלה את כל האמון והתמיכה וכן גיבוי לאומי, עממי וחוקי..."

 

יש להתחיל במו"מ על הסדר הקבע

"אנו קוראים היום להתחיל במו"מ על הסדר הקבע ואנו סבורים כי התנאים הנוכחיים אינם מונעים כלל להתחיל במו"מ במסגרת ועידה בין-לאומית לשלום. אשר להגנה בין-לאומית ולהגעת כוחות ומשקיפים בין-לאומיים, הרי זה נתון לדיון פנימי לגבי כל ההיבטים: הפוליטי, המשפטי [ולבחינת] המידה שבה הדבר משרת את האינטרס הלאומי..."       [1] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 21.6.2007

תגיות