המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון סעודי: מפקדי מיליציות שיעיות הגיעו ללבנון ולסוריה לקראת אפשרות עימות עם ישראל
16/10/2023


יומון סעודי: מפקדי מיליציות שיעיות הגיעו ללבנון ולסוריה לקראת מעורבות צבאית אפשרית בעימות עם ישראל

 

ב-14.10.2023 דיווח היומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט היוצא לאור בלונדון, כי משלחות של בכירים צבאיים מטעם מיליציות שיעיות עיראקיות הנתמכות ע"י איראן, הגיעו בימים האחרונים לסוריה וללבנון, כדי לאסוף מידע ולתאם פעילות עם מיליציות "מקומיות", לקראת השתתפות אפשרית של המיליציות העיראקיות במלחמה בין ישראל לבין חמאס

 

היומון אומנם הדגיש כי מיליציות אלה טרם קיבלו הנחיה ברורה מאיראן להיכנס למערכה, אך נראה כי הן החלו כבר בהכנות לקראת יישומה של הנחיה כזו. אם דיווח זה נכון, הרי שהוא עולה בקנה אחד עם הצהרות של רבים מראשי מיליציות אלה שמאז פתחה תנועת חמאס במלחמה נגד ישראל ב-7.10.2023, הביעו תמיכה בלתי מסויגת בה. גורמים אלה אף איימו לפעול צבאית הן נגד ישראל והן נגד אינטרסים אמריקאים באזור, אם ישראל תחצה "קווים אדומים" בלחימתה נגד ארגון חמאס, או תפתח חזית נוספת בלבנון ואם ארה"ב תחליט להתערב צבאית לטובת ישראל.[1]

 

יצויין כי לחלק מאותן מיליציות יש כוחות המוצבים בסוריה שנלחמים לצד המשטר הסורי בראשות בשאר אל-אסד, נגד הכוחות המורדים.

 

כמה מאותן מיליציות, כמו תנועת עצאא'ב אהל אל-חק ותנועת בדר, חברות בממשלת עיראק במסגרת סיעת "מסגרת התיאום", ולמעורבותן בלחימה – אם אכן תתרחש – עשויות להיות משמעויות נרחבות גם בנוגע לתפקידה של עיראק הרשמית בסכסוך וגם ליחסיה עם ארה"ב.

במידה ומיליציות אלה יונחו להתערב ולפתוח חזית נגד ישראל ואולי גם נגד ארה"ב, הרי שהדבר מהווה את התגשמותו של רעיון "אחדות הזירות" עליו חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, עמל באופן גלוי ובהנחית איראן, מאז מאי 2021 – רעיון שעם העלאתו, הצהירו כמה מיליציות בעיראק על נכונותן לקחת בו חלק.[2] 

 

להלן תרגום וסיכום עיקרי הדיווח ביומון אל-שרק אל-אוסט:[3]

 

משלחות של המיליציות הגיעו לסוריה ולבנון על מנת לאסוף מידע

כאמור, היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח מפי "מקורות עיראקים יודעי דבר" כי "כמה מפקדים של פלגים חמושים הנאמנים לאיראן הגיעו לעמדות בסורה ובלבנון במקביל להסלמה ברצועת עזה." המקורות ציינו כי למרות שמנהיגי סיעת מסגרת התיאום, החברה בממשלת עיראק ומאגדת מפלגות שיעיות, שלרובן זרוע צבאית, קיבלו "המלצה מגורם אזורי," קרי, איראן, להמתין עד לקבלת "עמדה סופית" בנוגע להתפתחויות בעזה, "נראה כי הבכירים בשטח החלו לנוע לעבר עמדות בדמשק ובבירות."  

 

על פי היומון, משלחות מטעם מיליציות אלו הכוללות מפקדים בכירים וחמושים, הגיעו בימים האחרונים לגבול סוריה ולבנון עם ישראל על מנת לאסוף מודיעין ו"ללמוד יותר על פרטים בשטח" וכן לתאם עם מיליציות מקומיות. זאת "לקראת פעולה אפשרית כלשהי".  

 

היומון הדגיש כי איראן טרם העבירה להם הנחיה ברורה בנושא, אך הבהירה כי ההחלטה על התערבות ישירה בלחימה מול ישראל, תתקבל "בקרוב" ו"בהתאם להתרחבות זירת המלחמה והשתתפות גורמים אחרים".

 

על פי הדיווח, המשלחות העבירו לראשי המיליציות בעיראק פרטים, מידע ותרחישים אפשריים כדי "ליידע אותם וכדי להתכונן". אותם מקורות הדגישו כי לראשי המיליציות אין כוונה לפעול ללא הנחיות ברורות מאיראן שטרם התקבלו.

 

היומון מסר כי על פי מידע שהגיע לידיו ואשר אושר ע"י שלושה חברים במסגרת התיאום, "טהראן הודיעה לבעלי בריתה בעיראק שהיא גיבשה תוכנית בנוגע למלחמה ברצועת עזה".

 

דיווח: איראן הינחתה את המיליציות לגייס מתנדבים למלחמה נגד ישראל

היומון ציין כי מנגנוני ההסברה של המפלגות החברות במסגרת התיאום מפרסמים דיווחים על "כוונת [פלגי] ההתנגדות העיראקית לעבור לשטח ולבצע תקיפות נגד האינטרסים האמריקאים והישראלים." עוד דיווח היומון כי רבים במסגרת התיאום השתמשו בביטוי 'עימות פתוח מבחינה גיאוגרפית' כדי לתאר את התגובות האפשריות של הפלגים הנאמנים לאיראן בנוגע למערכה ברצועת עזה.

 

כך, למשל, ציין היומון כי ר"מ עיראק לשעבר נורי אל-מאלכי, קרא ב-12.10 לסייע להתנגדות בעזה ואמר כי הפגיעה באל-קודס היא עניין דתי שנוגע לכל בעלי הכבוד בעולם הערבי. היומון ציין כי אל-מאלכי לא דיבר על תוכנית לקחת חלק פעיל בלחימה בעזה.

 

בנוסף, ציטט היומון דיווח מרדיו פרדא – הסניף האיראני של רדיו 'אירופה החופשית' המופעל על ידי ארה"ב – לפיו בימים האחרונים נערכה פגישה בין סגן מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראנית מוחמד רד'א פלאח זאדה ושגריר איראן בבגדאד מוחמד כאט'ם אל צאדק, לבין אל-מאלכי וראשי מיליציות עיראקיות הנאמנות לאיראן, כולל גדודי חזבאללה. בפגישה ביקשו האיראנים להגביר את פעילות ההסברה נגד ישראל ואת התמיכה בחמאס וכן להתחיל ברישום מתנדבים ללחימה נגד ישראל. עוד ביקשו האיראנים מהמיליציות להתכונן ליישום הנחיות של איראן.[4]

 

היומון העריך כי לא כל ראשי המפלגות החברות בממשלת עיראק נלהבים להתערב בעימות רחב בין הפלסטינים לישראלים, אך איראן ובעלי ברית אחרים באזור עלולים להפעיל עליהם לחץ בעקבות הידרדרות המצב ברצועת עזה.

 

היומון דיווח מפי "מקורבים" לראשי מסגרת התיאום כי אחד החששות העיקריים הוא שיהיה איום ישיר על "בעלי הברית" בלבנון ובסוריה וכי איראן מנסה למנוע זאת בכל דרך אך עד כה העיראקים לא יודעים כיצד זה יעשה.

 

מיליציות עיראקיות: עיראק תיישם הסכמיה  עם ארה"ב, אם תשתמש בבסיסיה בעיראק לטובת ישראל

היומון גם ציין כי חברי מסגרת התיאום דנים באפשרות שארה"ב תשתמש בבסיסיה בעיראק - עין אל-אסד ואל-חריר – כדי לתקוף או לשלוח לוחמים על מנת לסייע לישראל. גורם החבר במסגרת התיאום מסר כי במקרה זה, עיראק תפסיק את יישום הסכם המסגרת האסטרטגי עם ארה"ב.

כידוע, בשנת 2008 חתמו שתי המדינות על "הסכם המסגרת האסטרטגי לכינון יחסי ידידות ושת"פ," שמתווה את העקרונות של היחסים בין המדינות במישורים המדיני, הכלכלי, התרבותי והביטחוני.[5][3]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.10.2023

[5] iq.usembassy.gov, נצפה ב-16.10.2023.