המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מוסד אל-אזהר מצדיע לפעולת הטרור של חמאס בה נרצחו למעלה מ-700 ישראלים
8/10/2023


מוסד אל-אזהר מצדיע לפעולת הטרור של חמאס בה נרצחו למעלה מ-700 ישראלים, נחטפו למעלה ממאה ונפצעו למעלה מ-2000

 

מוסד אל-אזהר,  מוסד הלימוד והסמכות הדתית החשוב בעולם המוסלמי הסוני שמושבו במצרים, פרסם הודעה בה שיבח את מתקפת הטרור שביצעו חמאס ופלגים פלסטינים נוספים ב-7.10.23 במהלכה פלשו מאות חמושים לתוך שטחי ישראל, רצחו יותר מ-700 ישראלים, חטפו יותר ממאה ופצעו יותר מ-2000. בהודעה, שחסרה כל גינוי למתקפת הטרור, נכתב בין היתר כי אל-אזהר "מצדיע בגאווה מוחלטת למאמצי ההתנגדות של העם הפלסטיני" ו"מחזק את לבבות וידי העם הפלסטיני הגאה שהפיח בנו רוח ואמון והחזיר לנו את החיים" ומדגיש כי "כל כיבוש יעלם במוקדם או במאוחר".

 

יצוין כי שיח' אל-אזהר אחמד אל-טיב,  העומד בראש מוסד אל-אזהר, ידוע בעמדות קיצוניות התומכות בטרור ובארגוני טרור, ואף מסרב לקדם שיח מתון במסגרת הלוחמה בקיצוניות ובטרור. זאת על אף שאל-טיב מרבה להשתתף בדיאלוג בין דתי ואף חתם יחד עם האפיפיור פרנציסקוס על מסמך האחווה האנושית ב-2019. כך למשל, אל-טיב הצהיר בעבר כי פעולות מסירת הנפש (שהאדה) של פלסטינים כנגד מטרות ישראליות הן פעולות לגיטימיות של הגנה עצמית, ושכל עוד ישראל, "האויב הברברי", תוקפת את הפלסטינים בגיבוי מערבי ואמריקאי, לפלסטינים מותר "לפוצץ כל מה שהם רוצים". בנוסף אמר כי אין הוכחה שבן-לאדן היה אחראי לאירועי ה-11 בספטמבר, ורמז שייתכן שישראלים היו מעורבים בפיגועים. בהזדמנות אחרת טען אל-טיב כי קבוצות הטרור הפונדמנטליסטיות הן תוצר חדש של האימפריאליזם בשירותה של הציונות העולמית. עוד יצוין כי מוסד אל-אזהר בראשותו של אל-טיב, מסרב להגדיר מוסלמים טרוריסטים ככופרים על מנת לשמוט את ההכשר הדתי לביצוע מעשי אלימות ובכך מסכל את מאמציו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח אל-סיסי, לקידום שיח דתי מתון.[1]

 

להלן נוסח ההודעה:

 

"אל-אזהר המכובד מצדיע בגאווה מוחלטת למאמצי ההתנגדות של העם הפלסטיני הגאה.

 

אל-אזהר מביע את תנחומיו הכנים על השהידים שלנו, השהידים של האומה האסלאמית והערבית, השהידים של פלסטין הגאה, אשר זכו בשהאדה למען הגנה על מולדתם ואומתם ועל הסוגיה שלהם – הסוגיה הפלסטינית, [שהיא] הסוגיה שלנו, ושל כל האנשים המכובדים בעולם. אל-אזהר מתפלל לאללה שיעניק לעם הפלסטיני עמידה איתנה בפני העריצות והטרור של הציונים.

 

אל-אזהר מצדיע בגאווה מוחלטת למאמצי ההתנגדות של העם הפלסטיני הגאה ודורש מהעולם המתורבת ומהקהילה הבינ"ל לבחון בהגיון ותבונה את הכיבוש הארוך בהיסטוריה המודרנית, כיבוש פלסטין בידי הציונים. הכיבוש הזה הוא אות קלון על מצחה של האנושות והקהילה הבינ"ל, אשר נוהגת באיפה ואיפה ויודעת רק סטנדרטים כפולים כאשר הדבר נוגע לסוגיה הפלסטינית.

 

אל-אזהר מחזק את לבבות וידי העם הפלסטיני הגאה, שהפיח בנו רוח ואמון והחזיר לנו את החיים, לאחר שחשבנו שזה כבר לא יקרה; הוא מתפלל לאללה שיעניק להם אורך רוח, עמידה איתנה, שלווה וכוח ומדגיש כי כל כיבוש יעלם במוקדם או במאוחר, בין אם הדבר יארך זמן רב או מעט."[2]

 

ההודעה של שיח' אל-אזהר