המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
לראשונה הכרה איראנית בחלקה בפיגועים בלבנון בשנות השמונים
28/9/2023


לראשונה הכרה איראנית בחלקה בפיגועים בלבנון בשנות השמונים – עיסא טבאטבאי, נציג המנהיג העליון של איראן, ח'אמנאי בלבנון, מודה: "קיבלתי מהאמאם [ח'ומייני] את הפתווה לפעולות שהאדה נגד האמריקאים ... סיפקתי את הדרוש לפעולות השהאדה במקום בו היו האמריקאים והישראלים"


הקדמה

סוכנות הידיעות האיראנית אירנא, פרסמה לאחרונה ריאיון בן חמישה חלקים עם הנציג ללבנון של איתאללה רוחאללה ח'ומייני, מייסד משטר המהפכה האסלאמית באיראן, ונציגו כעת של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, עיסא טבאטבאי, בלבנון. בחלק הרביעי של הריאיון שפורסם ב-13.9.2023, סיפר טבאטבאי על תרומתו להקמת חזבאללה כארגון צבאי, החתמת עשרות אנשים בביתו על נכונותם לבצע פעולות שהאדה ועל חלקו בהתנגדות האיראנית בהוצאה לפועל של פעולות התאבדות נגד הכוחות האמריקאים והישראלים בלבנון.

 

בחלק זה של הריאיון, הודה טבאטבאי שקיבל ישירות מאיתאללה ח'ומייני את הפתווה לבצע פעולות התאבדות נגד הכוחות האמריקאים והישראלים בלבנון. טבאטבאי התייחס גם לפעילות הצבאית של חזבאללה בלבנון נגד ישראל ושיתוף הפעולה עם הארגונים הפלסטינים וכן לפעילותו האישית להקמת בית חולים שם עפ"י הוראות חו'מייני שקרא לבנות חוסייניה (מוסד לימודי דתי-חברתי שיעי), מרכזים אסלאמיים ומסגדים כדי להפיץ את מסרי ההתנגדות של איראן. עוד סיפר טבאטבאי על האמון הרב והחד משמעי של מנהיגי איראן, ח'ומייני וח'אמנאי, בו ועל היותו איש אמונו של המנהיג העליון ח'אמנאי בלבנון בכל הקשור לתחום הפיננסי והפצת השיעה.

 

יצוין כי החלק בו הודה טבאטבאי כי קיבל מח'ומייני את הפתווה לפגע ביעדים אמריקאים וישראלים בלבנון צונזר באתר סוכנות ידיעות "אירנא" בו הובא במלואו קודם לכן, ככל הנראה משום שיש בו לראשונה הודאה ונטילת אחריות מצד הנציג הרשמי של מייסד משטר המהפכה האסלאמית באיראן ח'ומייני ושל המנהיג העליון ח'אמנאי על הוראה, תכנון וביצוע פיגועי התופת רבי הנפגעים נגד יעדים אמריקאים בלבנון בשנות השמונים.

 

כזכור, שני פיגועים גדולים התרחשו בשגרירות ארה"ב בביירות באפריל 1983 ובמתחמים האמריקאי והצרפתי של הכוח הרב לאומי בביירות באוקטובר 1983. יודגש כי בתביעות המשפטיות שניהלו נגדה בארה"ב קרובי מאות הנרצחים בפיגועים הכחישה איראן את מעורבותה אך לא הגישה כתבי הגנה, ובדצמבר 2002  פסק בית המשפט נגדה בהיעדר הגנה בשתי התביעות. בספטמבר 2007 פסק בית המשפט האמריקאי לתובעים פיצויים בסך של 2.656 מיליארד דולר.

 

צילום הקטע שצונזר מובא כאן:


[...]

הקטע שצונזר באתר סוכנות ידיעות "אירנא" (איראן), 13.9.2023

 

להלן תרגום עיקרי הדברים בקטע האמור שכותרתו היא "קיבלתי מהאמאם [ח'ומייני] את הפתווה לפעולות שהאדה נגד האמריקאים":

 

טבאטבאי: "קיבלתי מהאמאם [ח'ומייני] ... אפילו את הפתווה לביצוע פעולות שהאדה [אסתשהאד, במקור] והוא אישר לי את הדבר הזה שלוש פעמים"

"[...] עם ניצחון המהפכה האסלאמית הוקם חזבאללה [בקיץ 1982]. הבסיס הצבאי [של חזבאללה] היה בביתי במשך שנתיים, 'החבורה' [תומכי המהפכה האיראנית] חתמה על חוזה שהם מוכנים להפוך לשהידים. אולי יותר משבעים איש [מהם] חתמו על החוזה הזה בביתי. ל'חבורה' הזו ניתנו המתקנים והמלחמה עם ישראל החלה מדרום [לבנון ב-1982]... כשישראל כבשה את דרום לבנון היה צריך להתחיל בתנועה והתנועה הצבאית התחילה מהבית שלי. לא חשבנו בכלל להקים את חזבאללה, רק דבקנו ב'התנגדות' [האיראנית].

 

המתקנים שקיבלנו מהפלסטינים היו רבים. הקורסים הצבאיים שהיו לנו עם הפלסטינים גרמו לנו להתחיל במאבק וקיבלתי מהאמאם [ח'ומייני] את האישור למאבק בישראל ואפילו את הפתווה לביצוע פעולות שהאדה [אסתשהאד, במקור] והוא אישר לי את הדבר הזה שלוש פעמים...

 

טבאטבאי: "הגעתי במהירות ללבנון וסיפקתי את הדרוש לפעולות השהאדה במקום בו היו האמריקאים והישראלים"

הגעתי במהירות ללבנון וסיפקתי את הדרוש לפעולות השהאדה במקום בו היו האמריקאים והישראלים.

 

​הפעולה להקמת המפלגה [חזבאללה] החלה מאזור בעלבכ [בלבנון], לשם הגיעו גם אנשי משמרות המהפכה [של איראן]. לא היה לי תפקיד בהקמת המפלגה, אך האל אפשר לי להמשיך בפעילות הצבאית עם הקבוצה ששיתפה איתנו פעולה לפני ניצחון המהפכה..."[1]

 

עיסא טבאטבאי, נציג אמאם ח'ומיני והמנהיג העליון של איראן ח'אמנאי בלבנון [2]

[2]  אירנא (איראן), 13.9.2023