המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
השר הפלסטיני רפיק אל-נתשה, בראיון
22/2/1999


השר הפלסטיני רפיק אל-נתשה, בראיון מדיני

 

 

שר העבודה הפלסטיני, רפיק אל-נתשה, העניק ראיון לערוץ הטלוויזיה של הרשות הפלסטינית[1], ובמהלכו התייחס לתהליך השלום. להלן קטעים מן הראיון:

 

היחסים בין ארה"ב לרש"פ

"לאחרונה חלה התפתות חיובית ביחסים הפלסטינים-אמריקאים. אנו מתייחסים בחיוב רב לביקור קלינטון בפלסטין... האמריקאים השתכנעו באופן  מוחלט שאנו מלאנו את התחייבויותינו ושהצד השני לא מלא את התחייבויותיו. שמענו מהם מילים יפות המאשרות את זכויותינו..."

 

"הקהיליה הבינלאומית מעוניינת בשלום וכל עוד היא מעוניינת בשלום, גם אנו מעונינים בשלום. השלום שלו ציפינו הוא שחרור האדמה והקמת המדינה... אם ארה"ב תיסוג בה מעמדותיה ותחזור לעמדותיה הקודמות, הרי שכל האמצעים שאימצנו להגשמת שלום באמצעות משא ומתן - נכשלו במאה אחוזים, ולכן צריך יהיה לבחון מחדש אמצעי המאבק נוספים..."

 

עתיד התהליך המדיני

"כל ההסכמים שנחתמו הם הסכמים בינלאומיים רשמיים המסתיימים בארבעה במאי 1999. אם עקרונות אלה לא יבוצעו, מובן מאליו שנמשיך את מאבקנו בדרכים פוליטיות ושאינן פוליטיות עד שנגשים את מטרותינו הלאומיות... לא נסכים להשלים את הגשמת מטרותינו הלאומיות לפני שתיפתר בעיית הפליטים, יהא המחיר אשר יהא. לא נשלים את הגשמת מטרותינו לפני שירושלים תהיה הבירה הנצחית והיחידה של המדינה הפלסטינית... וכך גם בנוגע להתנחלויות ועוד לפני כן בנוגע לאסירים... כל הענינים האלה עומדים מחדש למאבק בשלב הבא לאחר ההכרזה על המדינה..."

 

מהות ההסכמים עם ישראל

"[ישראל] יכולה להחליט מה שהיא רוצה. מילה פה ומילה שם לא ישנו את המציאות הנוגעת לזכויותינו היסודיות. אנו הסכמנו לכך שייכתב [בהסכם אוסלו] "רשות פלסטינית" ולא "רשות לאומית פלסטינית". האם משמעות הדבר שויתרנו על הלאומיות? לא. אני רוצה להזכיר בענין זה את הסכם חודייביה. כאשר נחתם ההסכם [בין המוסלמים לבין שבט קורייש הפוליתאיסטי] נציג המוסלמים כתב:  זהו הסכם בין מחמד שליח אללה לבין נציג הפוליתאיסטים.' אמרו לו [הפוליתאיסטים]: 'איך נכתוב מחמד שליח אללה, הרי איננו מכירים בכך שהוא שליח אללה. כתוב [רק את השם]: מחמד בן עבדאללה.' אמר [נציג המוסלמים]: 'איך אוכל לכתוב [רק את השם מחמד] בן עבדאללה'?; אמר לו [מחמד]: 'מחק [את המלים שליח אללה] וכתוב [במקום זאת, מחמד] בן עבדאללה'... האם משמעות הדבר שהנביא ביטל את האסלאם ואת העובדה שהוא שליח אללה, בכך שביצע את המחיקה הפורמאלית הזו? לא. הוא נותר שליח אללה..."

 

"ואילו אנו, אם כפו עלינו בשל תנאים המוכרים היטב לעמנו שלא ייכתב כל מה שרצינו, או שלא יבוצע כל מה שרצינו, האם משמעות הדבר שויתרנו על עקרונותינו? האדמה היא שלנו, הרשות היא שלנו, וירושלים היא שלנו. לא נגשים את השלמת מטרותינו לפני שישובו הפליטים ולפני שירושלים תהיה בירת מדינת פלסטין על אדמתנו."

 

 [1] הטלוויזיה הפלסטינית, ה-19 בפברואר 1999.