המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ציר מג'לס איראני: סגן הנשיא התוודה כי אין לאיראן פתרון טוב יותר לניהול שוק המטבעות
21/3/2023


ציר מג'לס איראני: סגנו של הנשיא ראיסי וראש צוותו הכלכלי שלו, מוחמד מח'בר, אמר לנו בישיבת המג'לס: "אין לנו פתרון טוב יותר לניהול שוק מטבע [החוץ]. זה כל מה שיש לנו"


הקדמה:

האתר האיראני "עסר-י איראן" המקורב לחוגים הפרגמטים מחה במאמרו מה-19.2.2023, על התנהלות הנשיא ראיסי והצוות הכלכלי שלו על רקע הבטחותיו הכלכליות לבוחר, זאת בעקבות הדרדרות המצב הכלכלי באיראן, ובמיוחד הפיחות הגדול בשער המטבע האיראני, הריאל. כותרת המאמר היתה: "אדוני הנשיא! מספיק לדבר בכלליות. בבקשה תגיד לנו מתי ובכמה ירדו שער החליפין והאינפלציה? הצוות הכלכלי שלך לא מתאים לטפל בנושא."

 

בחודש פברואר 2023 התייקר הדולר ביחס לתומאן ב-30%, ולמעלה מ-100% בתוך שנה. שער הדולר הלא רשמי הדרדר לרמה של מעל 60 אלף תומאנים לדולר אחד (10 ריאלים איראנים שווים לתומאן אחד), בעוד השער היציג שקבע המשטר עומד על 4200 תומאן לדולר.

 

הביקורת של "עסר-י איראן" באה על רקע "הבטחת הנשיא, אבראהים ראיסי, בפני מנהיג המהפכה, עלי ח'אמנאי, להוריד את שער החליפין ואת האינפלציה". עסר-י איראן ציין כי ראיסי מדבר לציבור בהכללות מבלי לציין נתוני אמת ביחס לכלכלה. האתר מתח ביקורת על העדרה של מדיניות כלכלית וקרא לו להעמיד צוות כלכלנים שמבין בכלכלה או להתפטר. עסר-י איראן גם מתח ביקורת על מדיניות החוץ של ראיסי מול המערב ומול ארה"ב, ככל הנראה בנוגע לעמדה הנוקשה שמפגינה איראן בשיחות הגרעין מול ארה"ב, וקרא לו לשנות אותה כדי להגיע להישגים כלכליים אותם הבטיח לציבור.

 

זאת ועוד, כמה ימים לאחר מכן, חשף נציג מחוז תבריז במג'לס האיראני, עלי רזא ביגי, בראיון לתקשורת לאחר ישיבת המג'לס שנערכה עם הצוות הכלכלי של הממשלה ב-25.2.23, כי לממשלה אין תכנית לפתרון בעיות מטבע החוץ. לדברי ביגי, סגנו של הנשיא אבראהים ראיסי וראש הצוות הכלכלי של הממשלה, מוחמד מח'בר, אמר לצירי המג'לס בישיבה כי "אין לנו פתרון טוב יותר לניהול שוק המטבעות. זה כל מה שיש לנו." ביגי התייחס להצהרותיו של מח'בר כך: "שמענו היום את התשובה הכי חסרת אחריות שניתן לשמוע מפי גורם רשמי, מראש הצוות הכלכלי של הממשלה וסגן הנשיא. הוא הכריז בצורה ברורה ובלי להסתיר כי 'לא תמצאו טובים מאיתנו לניהול מטבע החוץ של המדינה'" ו"זה מה שיש". ביגי אמר כי "המסקנה שלנו מהפגישה עם הצוות הכלכלי של הממשלה היא שאין [לה] תוכנית לצאת מהמצב הנוכחי."[1]

 

יצוין כי פתרון בעיותיה הכלכליות של איראן מחייב רפורמה כלכלית מקיפה ומשמעותית שמעבר לסמכויות הנשיא ואשר תלויה בהנחיות מצד המנהיג העליון ח'אמנאי. למשמרות המהפכה שליטה על סקטורים חיוניים של הכלכלה האיראנית כמו תשתיות, תחבורה, ייצור תעשייתי ואף חלקים נכבדים בתעשיית זיקוק הנפט ושיווקו, וכן הכנסה רבה מתעשיית ההברחות הנשלטת על ידי משמרות המהפכה. סקטורים אלה מניבים רווח עצום אך נמצאים מחוץ להישג היד של מערך גביית המיסים של הממשלה. גם פוליטיקאים מושחתים אינם מעבירים תשלומי מס לאוצר המדינה. יש לזכור כי איראן נתונה גם למגבלות קשות בשל הסנקציות עליה ואינה יכולה לבצע העברות בנקאיות במערכת הבינלאומית וזאת לאחר שהוטל איסור על נגישותה למערכת הסוויפט הבינלאומית, כחלק מן הסנקציות עליה. כדי להעביר את הכלכלה האיראנית לנתיב התאוששות יש לבצע רפורמות מבניות רבות כגון הפרטת הכלכלה, הפחתת הוצאות הממשלה וגביית מיסים נוספים. רפורמות אלה אפשריות רק אם המנהיג העליון של איראן יהיה מוכן לבצע שינויים עמוקים במדיניות האסטרטגית והגרעינית של איראן, נתיב שעליו רמזה הביקורת בעסר-י איראן.

 

להלן עיקרי הביקורת של האתר עסר-י איראן כנגד הנשיא ראיסי:


מאמר באתר "עסר-י איראן": אדוני הנשיא! מספיק לדבר בכלליות. בבקשה תגיד לנו מתי ובכמה ירדו שער החליפין והאינפלציה? הצוות הכלכלי שלך לא מתאים לטפל בנושא"

"בנוכחות מנהיג המהפכה ח'אמנאי, פנה הנשיא [ראיסי] אליו ואל העם, ואמר כי [שערי] המטבע והאינפלציה, ללא ספק, יירדו.

 

משמח מאוד שהאיש הבכיר בממשלה [הנשיא ראיסי] הבטיח, בנוכחות אישיות הבכירה במדינה [המנהיג העליון ח'אמנאי], הבטחה כזו לעם, אולם אנו מפנים את תשומת ליבו של אברהים ראיסי לכמה נקודות:

 

אמירות בעלמא לא מרפאות כאב של איש (זה לא פתר [את בעיות] האזרחים עד כה). אם האמירה הזו של ראיסי באה להראות שהוא פועל בעניין – ניחא, אבל אם כראש הממשלה ובהתאם למציאות הקיימת ולתוכניות המתנהלות הוא רואה מגמת ירידה בשיעור האינפלציה ובמחירי המטבעות [הזרים], אנו שואלים את כבודו, מהי הערכת המומחים לגבי הפחתת שיעור האינפלציה ו[שער] המטבע? בתוך כמה זמן נגיע להפחתת[ם]?

 

הכלכלה חסרת משמעות ללא מספרים. הבטחה כלכלית ללא מספרים היא רק גיבוב של מילים; זה כמו מישהו שאומר שהוא מוכר את המכונית שלו אך לא מכריז על המחיר. ברור שהוא רק מדבר ולא מתכוון למכור. לפיכך, מצופה מהנשיא ברצינות ובצדק להכריז בדיוק מהו ערך [המטבע האיראני] הריאל מול מטבעות החוץ שהוא עתיד להגיע אליו בפרק זמן מוגדר וכך גם בנוגע לאינפלציה.

 

מימין לשמאל: הנשיא אבראהים ראיסי והמנהיג העליון עלי ח'אמנאי[2]


 

 

לא ייתכן שבמערכת הבחירות מועמד [הכוונה לראיסי עצמו] יכריז על מספר העמודים המדויק של התוכנית הכלכלית [שלו] כדי לזכות בקולות האזרחים ויאמר ש'כתבנו 7000 עמודים של תוכנית [כלכלית]' אבל בתקופת העבודה משאירים את המספר בצד. איש לא ראה את 7000 העמודים האלה ואיש אינו יודע באיזה עמוד אנחנו נמצאים עכשיו כשמחיר הדולר מזנק?!

 

ומה [קורה] אם מבטיחים מספרים וזמנים מסוימים וזה לא קורה [במציאות]? האם הוא [ראיסי] יתנצל ויתפטר כדי שאדם חזק יותר – מקרב אותם חוגים אידיאולוגים - שיודע טוב יותר כלכלה ומספרים, יעלה לשלטון? ומה יקרה אם הוא לא יגדיר מספרים וזמנים ברורים [להורדת שיעור האינפלציה ושער המטבע] והמצב הנוכחי יימשך עד סוף כהונתו? האם הוא [ראיסי] יתמודד פעם נוספת [לכהונה נוספת] או שמא יוותר על הקדנציה השנייה של הנשיאות מאחר שהוא לא מסוגל לטפל בנושא? לא ייתכן שבין אם המטבע והאינפלציה ירדו ובין אם יעלו, הוא יקבל את אותה ההחלטה!

 

האם אדוני הנשיא לא רוצה לעשות שינוי רציני במדיניות החוץ ובצוות האחראי על כלכלת הפנים כדי להשיג את הפחתת שער החליפין והאינפלציה? האם אין זה שהמצב הכלכלי הנוכחי הוא תוצר של שני הדברים הללו וללא שינוי בהם הוא ינוע על אותו ציר?

 

"מר ראיסי אמר במהלך מערכות הבחירות כי יעמיד שורה של כלכלנים אך במקומם הוא נתן את הכלכלה בידי הצוות הלא יעיל הנוכחי!"

אנו אומרים בצורה מאוד ברורה לראיסי שצריך לבחון ברצינות גם את מדיניות החוץ וגם את הצוות הכלכלי הנוכחי שכן זה לא הגיוני ששער הדולר שעמד על 23 אלף תומאן הכפיל את עצמו תוך שנה וחצי וזאת למרות שלטענת פקידי ממשלה זו, מכירת הנפט והתשלום תמורתו גדלו יותר מאשר בממשלה הקודמת [ממשלת רוחאני].

 

מר ראיסי אמר במהלך מערכות הבחירות כי יעמיד שורה של כלכלנים אך במקומם הוא נתן את הכלכלה בידי הצוות הלא יעיל הנוכחי! אמנם [נאמר] "מאלף הבטחות טובות לא תתממש ולו אחת" אולם למען עתידו הפוליטי האישי, אין לו ברירה אלא לנטוש את הבכירים המחזיקים במעט ידע, בחלומות ובסיסמאות המערכת הכלכלית הנוכחית ולהיצמד לכלכלנים אמיתיים - ללא קשר להשקפותיהם הפוליטיות.

 

לא שכחנו ששר העבודה שלו [של ראיסי] באמת חשב שעם מעט המרת מטבע הוא יהפוך דולר ל- 15 אלף תומאן וייצר עבודה עם מיליון תומאן ובתוך זמן קצר בהוראות, בדיאגרמות ובמצגות הפאואר פוינט יהפוך [את איראן] לכלכלה השנייה בעולם ואת המדינה לגן עדן, אך בסופו של דבר הוא לא מצא דרך טובה יותר מאשר להתפטר. לא מעטים כמותו והדבר הזה הוא המזיק הגדול של ממשלת ראיסי. שינוי בתוצאה אינו אפשרי ללא שינוי בשיטות. לא ניתן להשאיר על מכונם את המסלול, את הנהג ואת המכונית – ולצפות להגיע ליעד חדש!"[3]

 

 [1] אקתצאד סנג' (איראן), 25.2.2023

[2] עסר-י איראן, (איראן) 19.2.2023