המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כנס בעזה בהשתתפות בכירי חמאס מעלה על נס את עבדאללה עזאם, האב הרוחני של בן לאדן
3/3/2023


כנס בעזה בהשתתפות בכירי חמאס מעלה על נס את עבדאללה עזאם, האב הרוחני של מייסד אל-קאעדה אוסמה בן לאדן, וממליץ ללמד את כתביו והגותו

 

"אגודת חכמי הדת של פלסטין", גוף המזוהה עם תנועת חמאס, קיימה בעזה ב-24.11.2022 כנס לזכרו של הטרוריסט הפלסטיני עבדאללה עזאם, במלאת 33 שנה למותו. עבדאללה עזאם היה איש האחים המוסלמים שהחל את דרכו הצבאית בירדן בסוף שנות ה-60, כמפקדן של קבוצות חמושות שביצעו פעולות טרור נגד ישראל והפך לאב הרוחני של הג'יהאד העולמי ושל מייסד אל-קאעדה, אוסמה בן לאדן.  

 

במושב הפתיחה של הכנס השתתפו בכירי חמאס בהם חבר הלשכה המדינית של התנועה, מחמוד אל-זהאר. כמו כן, באירוע שודר נאומו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה. הניה העלה בדבריו על נס את עבדאללה עזאם, שיבחו על היותו "אביר הג'יהאד וההתנגדות לאויבי אללה", וטען כי אללה כיבד אותו בשהאדה, שהיא "השאיפה העליונה של כל אדם". בנוסף, הזכיר הניה כי בראשית דרכה, הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז אל-דין אל-קסאם", נקראה "גדודי עבדאללה עזאם".[1] גם בנו של עבדאללה עזאם, חוד'יפה עזאם, המתגורר בירדן, נשא נאום בכנס בו שיבח את מחויבות אביו לג'יהאד.[2]

 

בסיום הכנס, פרסמו המשתתפים הודעה מסכמת שעמדה על ההשפעה הרבה שהיתה לעבדאללה עזאם על ייסוד תנועת חמאס. ההודעה הדגישה את אהבתו לג'יהאד וללחימה, וציטטה את דבריו כי "הג'יהאד הוא הדרך השרעית [קרי, ההלכתית] שהאומה האסלאמית חייבת לאמץ ולנקוט, כדי לשחרר את האדמות שנגזלו בידי האויבים, ובמיוחד את [אדמת] פלסטין". בהמשך, פירטה ההודעה שורה של המלצות שנועדו להנציח את עבדאללה עזאם ודרכו בקרב הדורות הצעירים, בין היתר על ידי לימוד כתביו.

 

יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שבה בכירים בתנועת חמאס וגורמים המזוהים עמה חולקים שבחים לבכירים באל-קאעדה.[3]

 

כנס "אגודת חכמי הדת של פלסטין" לזכר עבדאללה עזאם[4]

 


דוח זה סוקר את כנס "אגודת חכמי הדת של פלסטין", המזוהה עם תנועת חמאס, לזכר עבדאללה עזאם.

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה: עבדאללה עזאם היה "אביר הג'יהאד"

כאמור, לרגל האירוע, שידר ערוץ אל-אקצא של תנועת חמאס דברים מפי ראש הלשכה המדינית של התנועה, אסמאעיל הניה, בהם חלק שבחים לעבדאללה עזאם, כינה אותו "אביר הג'יהאד וההתנגדות לאויבי אללה" וציין כי אללה כיבד אותו בשהאדה שהיא המטרה העליונה ביותר שיש לכל אדם. הוא אמר: "שמו של השהיד ד"ר עבדאללה עזאם מדבר בעד עצמו – הוא היה אדם נחוש [בערבית: עזאם]. שמו מדבר בעד עצמו באמצעות ההיסטוריה שלו ודרכו המזהירה. הוא היה רחום מאוד, הלוואי ואללה ירחם על נשמתו. הוא היה איש דעווה. הוא היה אדם בעל אמביציה חזקה. הוא היה אביר הג'יהאד וההתנגדות לאויבי אללה... שנית, הוא היה סמל של ג'יהאד. הוא לא היה רק מומחה למשפט מוסלמי, למדן, אינטלקטואל ומחנך, עם כל המעלות שמתלוות לתארים גדולים אלה.

 

בנוסף לכך, הוא גם היה לוחם ג'יהאד. הוא נשא נשק ונלחם למען אללה. אפילו כשהאדמה על כל רוחבה סגרה עליו וכשהגבולות נסגרו, וכשנמנע ממנו ומאנשי האומה האסלאמית בפלסטין להילחם נגד האויב הציוני על אדמת פלסטין – הוא התאמץ להיות בשדה קרב [אחר] של הג'יהאד למען האומה האסלאמית [קרי, אפגניסטן]...

 

שלישית, אללה כיבד את האימאם ד"ר עבדאללה עזאם בכך שהעניק לו שהאדה, שהיא המטרה הנעלה ביותר של האדם. הוא תמיד אמר: 'אם אני חייב למות, הלוואי וזה יהיה למען אללה'... אנחנו תמיד זועקים: 'מוות למען אללה הוא שאיפתנו הנעלה ביותר!' וכשם שהחיים למען אללה הם שאיפתנו הנעלה ביותר, כך גם המוות למען אללה הוא שאיפתנו הנעלה ביותר."


 

כרזה עם עיקרי נאומו של הניה, בחשבון טוויטר המזוהה עם חמאס[5]

 


"אגודת חכמי הדת של פלסטין": ממליצים לחנך את הדורות הבאים לפי כתבי עבדאללה עזאם

בסיום הכנס, פורסמה הודעת סיכום שחלקה שבחים לעבדאללה עזאם ולג'יהאד. בהודעה נכתב כי "אישיותו של השהיד ד"ר עבדאללה עזאם התגבשה באמצעות הדעווה האסלאמית והמציאות הג'יהאדית שאותה חווה בפלסטין, בירדן ובאפגניסטן" וכי "בחיבוריו ובאמירות שנמסרו מפיו ב[נושא] הג'יהאד, הבהיר ד"ר עבדאללה עזאם כי הג'יהאד הוא הדרך השרעית שהאומה האסלאמית חייבת לאמץ ולנקוט, כדי לשחרר את האדמות שנגזלו בידי האויבים, ובמיוחד את [אדמת] פלסטין". עוד נכתב כי עבדאללה עזאם "חיבר בין בית הספר, המסגד, שדה הקרב, הרובה והעט" וכי השתתפותו בג'יהאד "השפיעה על חכמי דת ומטיפים אחרים... והציגה דוגמת מופת לחכם דת ולמטיף לוחם ג'יהאד..."

 

ההודעה ציינה גם כי "ד"ר עבדאללה עזאם היה אחת הדמויות שהשפיעו על כך שהתנועה האסלאמית הפלסטינית פתחה במאבק מזוין באינתיפאדת האבנים של שנת 1987. זאת באמצעות הגותו, ספריו ותלמידיו שהושפעו ממנו". עוד נכתב כי "השייח' עבדאללה עזאם הסכים עם השהיד סייד קוטוב[6]... שהדגיש כי אחד ממקורות האושר האנושי הוא ההליכה בדרכו של אללה, והסכים גם עם [מייסד תנועת חמאס] השייח' השהיד אחמד יאסין [בצורך] להתמקד בחינוך הדור המוסלמי [הצעיר], בהיותו ציר מאבק משותף [של האומה האסלאמית] נגד האויבים".

 

ההודעה הדגישה כי "מצוות הג'יהאד שלטה בכל איבריו של השהיד ד"ר עבדאללה עזאם, והוא לא יכול היה להמשיך לשבת ולראות כיצד מחללים את מקומותיהם הקדושים של המוסלמים, כובשים את אדמותיהם, ופוגעים בכבודם."

כמו כן, "השהיד ד"ר עבדאללה עזאם לא נטש את הג'יהאד בפלסטין... כאשר נמנע ממנו [לבצע] את הג'יהאד [בפלסטין], הוא רצה לבצעו על אדמת אפגניסטן, כדי להמשיך להיות קשור לג'יהאד ולהיערך לג'יהאד בפלסטין כשתִּקָּרֶה לו ההזדמנות [לעשות זאת], וכדי לנצל את הג'יהאד האפגני להכשרת לוחמי הג'יהאד לג'יהאד בפלסטין".

 

בהודעה נכתב כי לעבדאללה עזאם "הייתה זכות גדולה להכין את הצעירים המוסלמים לג'יהאד מבחינה אידיאולוגית, אמונית וצבאית. בזכות דבריו ומעשיו הכנים, צעירים מוסלמים רבים מיהרו לזירות הג'יהאד השונות", וכי הוא "נודע באהבתו לג'יהאד... ואללה העניק לו את המוות כשהיד באדמת הג'יהאד, כשהוא תוקף את האויב ולא נס מפניו".

 

בהמשך, פירטה ההודעה רשימת המלצות שגיבשו משתתפי הכנס להנצחת עבדאללה עזאם ולביסוס הג'יהאד בו דגל, גם בקרב הדורות הבאים. כך נכתב בהמלצות:

 

"1. להקים מוסדות חינוך שיעסקו בהפצת המסורות ההלכתיות של חכמי הדת.

 

2. לאסוף, להדפיס ולהפיץ את כל כתבי השהיד ד"ר עבדאללה עזאם, כדי שישמשו חומר חינוכי מעורר השראה לעיצוב [אישיותם] של הדורות הבאים.

 

3. להכווין את הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה, במיוחד בפלסטין הכבושה, להעמיק חקר בספריו של השייח' עבדאללה עזאם ולכתוב עבודות מחקר ותזות שישמשו חומר לימוד שעליו יתחנך הדור הצעיר...

 

5. להכין סרט תיעודי שיציג את הביוגרפיה של ד"ר עבדאללה עזאם.

 

6. להכין תוכניות דוקומנטריות על השהידים של האחים המוסלמים, ובמיוחד על אלה שהותירו חותם בולט בשלבים [השונים] של הדעווה, הג'יהאד והחינוך. 

 

7. להעשיר את הספרייה של אגודת חכמי הדת של פלסטין בחומר מקוון אודות חכמי הדת שחיברו [בעשייתם] בין הידע וההגות לבין הג'יהאד...

 

9. הכנס ממליץ להעניק לשייח' השהיד עבדאללה עזאם את התואר אימאם, כהוקרה על ידענותו המופלגת, נחישותו האיתנה, כושר העמידה החזק שלו, מידותיו הנעלות, אופיו הנעלה וניסיונו הטוב בתחומי הידע, הדעווה והג'יהאד...

 

10. הכנס ממליץ לגורמים האחראים הרלוונטיים [בממשל חמאס] בעזה לקרוא לאחד הרחובות הראשיים על שם השייח' השהיד עבדאללה עזאם ירחם אללה עליו, כדי להשאירו בזיכרון הדורות [הבאים] כמופת בתחומי הידע, הדעווה, הג'יהאד, ההקרבה, הנתינה, הדבקות בדת, העמידה על העקרונות, ההתנזרות מחיי המותרות של העולם הזה והדבקות בגן העדן ומנעמיו, וכדוגמה הנעלה ביותר של מוסלמי שחי למען אללה ומת למען אללה."[7]

 

משתתפי הכנס לזכר עבדאללה עזאם[8]

 

 [1] https://hamas.ps, 24.11.2022

[2] עזאם פרסם את הדברים בסדרת סרטונים בחשבון הטוויטר שלו. https://twitter.com/HuthaifaAzzam1, 24.11.2022

[3] ראו דוח ממרי: ערוץ טלגרם בשם "גדודי השהיד עז אל-דין אל-קסאם" מבכה את מות בן לאדן בציון יום חיסולו, 9.15.18; בהיותו ראש ממשלת הרש"פ מטעם חמאס, אמר אסמאעיל הניה כי חרף המחלוקת בין הארגונים, "אנו [בחמאס], כמובן, מגנים את החיסול או את ההרג של לוחם ג'יהאד מוסלמי וערבי [אוסמה בן לאדן]..." ראו קליפ ממרי (אנגלית), 3.5.11

[6] סייד קוטוב (1966-1906) היה אחד מהוגי הדעות הבולטים של תנועת האחים המוסלמים, שהוצא להורג בשנת 1966 באשמת תכנון התנקשות בנשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר.