המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב ירדני: עליית בן גביר להר הבית - גזר דין מוות על אוסלו וחותמיו; האדמה תשוחרר רק בדם
15/1/2023


כותב ירדני בעקבות עליית השר בן גביר להר הבית: רק עימות עד השהאדה ישחרר את האדמה מהכיבוש הנאצי המתועב; זהו  גזר דין מוות על אוסלו ועל החתומים עליו


עליית השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, להר הבית עוררה תגובות נזעמות בירדן. משרד החוץ הירדני גינה בחריפות את הצעד והזהיר מפני הסלמה ו"מגמה מסוכנת, שעל הקהילה הבינלאומית לפעול לאלתר להפסיקה." דובר המשרד, סנאן אל-מג'אלי, הטיל על ממשלת ישראל את האחריות "להשלכות החמורות של הסלמה זו, המחסלת את כל המאמצים למניעת התגברות האלימות."[1] משרד החוץ אף זימן את שגריר ישראל בעמאן כדי למחות בפניו על הצעד.[2]

 

טון חריף עוד יותר נשמע בפרלמנט הירדני, שם קראו חברי הבית לניתוק היחסים עם ישראל ולגירוש שגרירה מירדן. כמה מחברי הפרלמנט דרשו לפתוח את הגבול ולאפשר ג'יהאד נגד ישראל, תוך שהם מביעים נכונות להיות שהידים ואף קראו לאפשר הברחת נשק לארגוני הטרור בגדה המערבית – גוב האריות וגדודי עז אל-דין אל-קסאם.[3] 

גם העיתונים הירדניים פרסמו קריקטורות ומאמרים חריפים בגנות ישראל, בהם מאמר בוטה במיוחד של הכותב הירדני ממוצא פלסטיני, רשיד חסן, ב-8.1.2023, אשר שיבח בטורו ביומון אל-דוסתור, את מודל העימות עם ישראל שהציגו "האריות" בפלסטין - בהתייחסו, כנראה, למיליציית 'גוב האריות' - לפיו חובה להתעמת עם ישראל עד לניצחון או השהאדה [מות קדושים]. לדבריו, הדרך הנכונה לשחרור האדמה הפלסטינית והמקומות הקדושים "מזוהמת הכיבוש הנאצי המתועב" היא דרך הדם, ההקרבה ומסירת הנפש וכי דרך זו הינה בבחינת גזר דין מוות על אוסלו ועל החתומים עליו.

 

קריקטורה ביומון אל-ר'ד: ישראל כזאב טורף המאיים לטרוף את ירושלים[4]


 

להלן קטעים מתורגמים ממאמרו של רשיד חסן:

 

"אחד הדברים הנפלאים ביותר שמהפכת האריות המהוללת גילמה, הציגה והדגישה הוא: ההכרח להתעמת עם האויב הציוני וההכרח להמשיך את העימות הזה עד לניצחון או [עד] השהאדה [מות קדושים למען האסלאם]. הגם שתוכנו של רעיון זה אינו חדש, הרי שהוא מדגיש את האסטרטגיה של המהפכה העצומה הזו, והיא שאין דרך חזרה מההתנגדות ולא מהעימות ואין חלופה לדרך ההתנגדות הזו, קרי: גירוש האויב ושחרור האדמה והמקומות הקדושים מזוהמת הכיבוש הנאצי המתועב; עימות עד אסתשהאד [מסירת הנפש למען האסלאם].


יודגש כי העימות אינו תחבולה ולא דיבורי סרק ויצירת תיאוריות מרחוק שאין להן אחיזה במציאות, אלא הוא שהאדה ואסתשהאד - הקרבה ומסירות נפש, עליהן אמר המשורר [המצרי מהתקופה העבאסית] : מוסלם בן אל-וליד: '...הקרבת הנפש היא ההקרבה הנעלה ביותר' והיא מעלה את ערך האייקון העצום הזה [קרי, השהאדה] בקרב בני עמנו לוחם הג'יהאד, ובפרט בקרב הדור הצעיר המהפכן שבחר את הדרך הקשה, הדרך המפורסמת ביותר, החתומה בדם, דרך הנצח.


האריות הללו הפכו את הקערה על פיה בפני האויב העושק, בפני המתרשלים [במילוי תפקידם] ובפני הספסרים שמכרו את המולדת במחיר זול של אגורות ספורות.

דרך המהפכה רבותיי היא דרך הדם השפוך... דרך המהפכה היא דרך השהאדה; דרך המהפכה היא דרך הנצח והיא דרך הניצחון והיציאה מבִּיצת התבוסה, והדרך היחידה להשבת הכבוד והתהילה! ומכאן, במשפט אחד אני אומר - ולא אתעייף מלומר - כי ההתנגדות היא הדרך המהירה ביותר להיפטר מהכיבוש ולשיבת פלסטין הערבית - כשהיא טהורה ומטוהרת מזוהמת הציונות - לחיק אומתה הערבית המהוללת ולשובה של האומה [הערבית] אליה. זוהי הדרך המהירה ביותר לטהר את אדמתה מהווירוסים שקיננו בעפָרָהּ, בשָמֵיה, באווירה ובמֵימֵיה...


זוהי משוואה קשה מאוד שאותה רשם - ואף חרת - בליבותיהם ובמצפונם של אריות המהפכה הביטוי הקדוש: 'עימות עד השהאדה [מות קדושים למען האסלאם]'... זוהי קריאה להנהגה הפלסטינית לצאת מבִּיצת חוסר האונים והכניעה; זהו גזר דין מוות על מיזמי ההסדר, הוויתור וההפקרה [שנחתמו בין הרש"פ לבין ישראל] ועל מי שחתם עליהם מקרב 'הנהגת אוסלו'; זוהי קבורת התיאום הביטחוני המשפיל, והשמדה של המרגלים והמלשינים והמצדדים בדו-קיום ובשֵינה עם הנחש הציוני.


לפני הכול, זהו מסר אל המתווכים שיפסיקו לזלזל בדם הפלסטיני שסוסי האויב מתבוססים בו עד הברכיים כפי שסוסי הצלבנים התבוססו בדמם של המוסלמים בירושלים. לאורך ההיסטוריה שום מדינה לא השתחררה מעולם מהאימפריאליזם באמצעים מדיניים או דיפלומטיים. לא צרפת ולא בריטניה, ואפילו לא בלגיה ופורטוגל ויתרו על קולוניה כלשהי באפריקה, באסיה או באמריקה הדרומית. אדרבא, בריטניה מסרה את פלסטין הערבית לציונות, את דרום אפריקה ללבנים ואת קשמיר להודים.


אין ברירה אפוא - וזה מה שמציעה ההתנגדות האמיצה - אלא לנהוג לפי הביטוי היפה: 'עימות עד השהאדה', כדי להחזיר את האדמה ואת הכבוד. זוהי הדרך הקצרה ביותר לחיים של כבוד וכל דבר אחר חוץ מזה הוא [בבחינת] סיוע לאויב.

בואו אל ההתנגדות ואל הג'יהאד."[5][1] אל-ר'ד (ירדן), 4.1.2023

[2] אל-ר'ד (ירדן), 4.1.2023

[4] אל-ר'ד (ירדן), 5.1.2023

[5] אל-דוסתור (ירדן), 8.1.2023