המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מונדיאל 2022 בקטר – זירה נוספת למחאה באיראן נגד המשטר האסלאמי
12/1/2023

מונדיאל 2022 בקטר – זירה נוספת למחאה באיראן נגד המשטר האסלאמי


מאת: נ. קטיראג'י ואיילת סביון


הקדמה

אזרחי איראן, נשים כגברים, ידועים כאוהדי כדורגל מושבעים ובמיוחד גאים בנבחרת הלאומית. השנה, בצל המחאה האזרחית של צעירי איראן נגד המשטר האסלאמי, גם זירת המונדיאל 2022 בקטר שימשה במה להפגנת מחאה מצד האזרחים האיראנים והנבחרת הלאומית. מן הצד השני, המשטר האסלאמי של איראן עשה בה שימוש לצורכי תעמולה ודיכוי המחאה מבית וכן להפצת האידיאולוגיה האנטי-ישראלית ופרו פלסטינית של המשטר.

 

אזרחים איראנים רבים זיהו את שחקני הנבחרת עם המשטר האסלאמי באיראן לאחר שאלו נפגשו עם הנשיא אבראהים ראיסי המכונה "התליין", האחראי לצד המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי לדיכוי זכויות האדם באיראן. שמחה לאיד בקרב אזרחי איראן נרשמה עם כל גול שכבשו הקבוצות היריבות במשחקן מול איראן ושמחה עצומה התפרצה כשהנבחרת האיראנית הפסידה לארה"ב, האויבת המושבעת של המשטר האסלאמי המכונה "השטן הגדול". הציבור האיראני חגג את ההפסד ביציאה לרחובות, צפירות ברכבים ושיגור זיקוקי דינור.

 

ראו סרטוני ממרי טי וי: אזרחים איראנים חוגגים לאחר הפסד נבחרת איראן לנבחרות ארה"ב ואנגליה:

 

השמחה ברחובות איראן לאחר ניצחון הנבחרת האמריקאיתאזרחי איראן שמחים לאחר ההפסד לאנגליה


 

חרף מכבש הלחצים העצום שהפעיל המשטר על שחקני הנבחרת במטרה למנוע מהם להביע כל סממן של הזדהות עם המחאה, שתקו השחקנים במשחקם הראשון במונדיאל מול נבחרת אנגליה בזמן המנון המשטר האסלאמי. מהלך זה זכה לתמיכתם של אזרחים רבים באיראן ולגינוי ואזהרה פומבית מצד המשטר האיראני לשחקנים שלא חזרו על כך במשחקים הבאים. אולם, כדורגלני עבר אחרים הביעו הזדהותם עם המחאה ועם המוחים ונגד הדיכוי של המשטר בפוסטים ברשתות החברתיות. (ראו להלן).

 

הגרלת המונדיאל זימנה לאיראן בשלב הבתים התמודדות מול אנגליה, ווילס וארה"ב, נציגות "השטן" המערבי. המשטר האסלאמי באיראן הגדיר את המשחקים מולן כמשחקים מול אויביה של איראן. בהתבטאויות רבות מצד גורמי משטר רשמיים כדוגמת סגן מפקד משה"מ, עלי פדווי, או בשופר המשטר "כיהאן" ההתייחסות למשחקי הכדורגל היתה כאל זירת מלחמה מול הציר העוין את איראן, והכולל את ארה"ב, בריטניה, ישראל, דאע"ש וסעודיה. למשל ההתבטאות של פדווי שאמר "במשך 44 שנים מתנהלת מלחמה בין האמת לשקר כלומר בין איראן ואמריקה... בעזרת האל נביס [את ארה"ב] גם במלחמה זו [הכוונה למשחק הכדורגל בין איראן לארה"ב],"[1]  או התבטאות של כיהאן: "הניצחון על וויילס הוא ניצחון של איראן על כל המעצמות המערביות ובעלות בריתן."[2]

 

המשטר האיראני עשה שימוש במשחקים בגביע העולם בכדורגל לצורכי תעמולה ודיכוי המחאה. ממסמכי סוכנות הידיעות פארס המקורבת למשמרות המהפכה שהודלפו לתקשורת עולה כי המשטר תכנן מבעוד מועד תוכנית להנמכת להבות המחאה בזירת המשחקים ועשה שימוש בשחקני הנבחרת לצורך זה. המשטר האיראני ניצל את קשריו עם השלטון הקטרי על מנת לאסור הכנסת סמלי המחאה נגד איראן לאצטדיונים וזאת כדי לא להיות מובך לעיני כל העולם הצופה במונדיאל. המשטר האיראני גם דאג לכך שקטר תסרב להנפיק ויזות לעיתונאים של רשתות החדשות המערביות בשפה הפרסית המרבות לבקר את המשטר. בשיחה שדלפה נשמע סגן מפקד הבסיג' האיראני, הגוף שאחראי על דיכוי המחאה, מצהיר כי הודות לקשרים הטובים, איראן קיבלה מקטר את הרשימה המלאה של הנוסעים האיראנים שהגיעו למונדיאל, למטרות פיקוח עליהם, וציין שסופקו מאות כרטיסים לאנשי הבסיג' על מנת שאלו ייקחו חלק במשחקים ויעודדו את הנבחרת האיראנית. בסופו של דבר, שוחח הנשיא ראיסי בטלפון עם אמיר קטר והביע את תודתו על כך ששמר על ערכי האסלאם במשחקי המונדיאל.

 

נדבך פוליטי-תעמולתי נוסף שקידם המשטר האיראני באמצעות המונדיאל נגע לישראל. המשטר האיראני הבליט באמצעות שופרותיו את הטענה כי היחס המנוכר לו זכו הכתבים הישראלים שהגיעו לסקר את גביע העולם בכדורגל הוא הוכחה להתנגדות הגדולה לנורמליזציה שישראל חפצה בה. שופר המשטר כיהאן תיאר המונדיאל כ"תערוכת שנאת האומות כלפי ישראל" והדגיש כי "המשחקים הפכו לסיוט עבור הציונים שנאלצו להסוות את זהותם". מעבר לכך, המשטר ניצל במה זו לקידום התמיכה באידיאל שלו, "האינתיפאדה הפלסטינית," וטען כי המונדיאל הפך לזירת תמיכה באומה הפלסטינית נגד ישראל.

 

דוח זה יסקור את מחאת האיראנים במונדיאל נגד משטרם המדכא זכויות אדם, ואת השימוש שעשה המשטר האיראני במונדיאל לדיכוי המחאה מבית ולהשתקת המוחים נגדו.

 

היערכות המשטר האיראני למשחקי המונדיאל בקטר ברקע המחאה מבית

מסמכי סוכנות הידיעות "פארס" המקורבת למשמרות המהפכה שהודלפו חושפים את תכנית ממשלת איראן להתמודד עם המחאה במונדיאל

קבוצת פצחנים בשם Black Reward העבירה לערוץ האופוזיציה, איראן אינטרנשיונל, הפועל מלונדון במימון סעודי, מסמכים של סוכנות הידיעות פארס, המקורבת למשמרות המהפכה, לפיהם צוותי חשיבה וכלי תקשורת המזוהים עם המשטר האיראני פעלו לפני המונדיאל לנצל את הנבחרת ולמנוע משחקניה לתמוך במחאה. שם התוכנית לפי המסמכים שנפרצו והודלפו היה "תוכנית מבצע המונדיאל."

 

התוכנית כללה איומים על השחקנים מצד אחד ומתן שוחד מצד שני, שימוש במאמן הנבחרת, קרלוס קיירוש, כדי שיפקח על השחקנים והכרזת טאבו על ראיונות עם כלי התקשורת מחו"ל בשפה הפרסית. כמו כן, המשטר איים על השחקנים שאם לא ישירו את ההמנון הלאומי או אם יענדו צמידים שחורים כסמל למחאה, הם יורחקו מהנבחרת. עורכים ראשיים של כלי תקשורת המזוהים על המשטר הציעו להקים "צבא תקשורת להפקת תוכן" ולהשתמש בקהל הנשלח מאיראן, כאמור פעילי בסיג', להשפיע על האווירה. הם גם דרשו לאיים על השחקנים ולהודיע להם שייאסר עליהם לשחק במונדיאל אם יתמכו במפגינים באיראן, ובמקביל, הודיעו שכל פעולת ענישה צריכה להיות חשאית ואין להכריז עליה. המלצה נוספת בתכנית קבעה כי על משרד החוץ האיראני לפעול עם משרד החוץ של קטר "לצמצום האיומים ככל האפשר."[3]

 

בקובץ שמע שהדליפה Black Reward מפגישה בנוכחות קאסם קרישי, סגן מפקד הבסיג', הגוף שאחראי על דיכוי המחאה, התברר כי המשטר ניצל את הקשרים עם השלטון הקטרי על מנת שזה יאסור הכנסת סמלי המחאה לאצטדיון כדוגמת דגלים שונים ויתרה מזאת, ימנע מהנפקת אשרות כניסה ל"גורמים הלא רצויים והמזיקים", כלומר לעיתונאים של רשתות החדשות המערביות בשפה הפרסית המרבות כאמור לבקר את המשטר. סגן מפקד הבסיג' עדכן גם כי קטר ביקשה מאיראן מסמכים אודות אותם עיתונאים על מנת שזו תוכל להציג את המסמכים כעילה לגבי הסירוב למתן ויזה. קרישי אף ציין בהקלטה כי סופקו כמה כרטיסים למונדיאל לאנשי הבסיג' על מנת שאלה ייקחו חלק בתור קהל ויעודדו את הנבחרת האיראנית.[4]

 

נשיא איראן, ראיסי, לשחקני הנבחרת: מאמץ של הנבחרת הלאומית על המגרש ... יכול להביס את רצון האויבים"

ב-14.11.2022, טרם יציאתם לקטר נפגשו שחקני הנבחרת האיראנית ומאמנם, קרלוס קיירוש, עם נשיא איראן, אבראהים ראיסי. בניסיון לשלהב את השחקנים ולגייסם לנרטיב של המשטר, הצהיר ראיסי: "המאמץ של הנבחרת הלאומית על המגרש הוא אחד ההישגים שיכולים לחזק את האחדות והסולידריות של האומה הגדולה של איראן ולהביס את רצון האויבים... אלו שלא מעוניינים לראות בניצחון ובהצלחה של הנוער האיראני מבקשים לשבש את הריכוז שלכם. אל תתנו לשום נושא [קרי למחאה ברחבי איראן] להסיח את דעתכם [מכך]."    

 

עלירזא ביראנוונד, שחקן הנבחרת, הודה לנשיא ראיסי על הזמנתו וביקש את תמיכתו: "אני שמח מאוד שאני נמצא כאן יחד עם שאר חברי הקבוצה. אנחנו מודים לך על שהזמנת אותנו לפגישה זו, זה היא מקור לגאווה עבורנו ... אני מבקש ממך לתמוך בנו לאורך כל הדרך."[5]

 

שחקני איראן ומאמנם בפגישה עם הנשיא ראיסי ושר הספורט [6]


 

מחאת הכדורגלנים האיראנים

ביקור הנבחרת אצל הנשיא ראיסי, "התליין", הידוע לשמצה בשל אחריותו, לטענת מתנגדיו, להוצאה להורג של אלפי אסירים פוליטיים ב-1988, עורר ביקורת נוקבת כנגד השחקנים ותהייה את מי הם מייצגים – את העם האיראני או את המשטר הדכאני. השחקנים, חרף מכבש הלחצים מצד המשטר האיראני, צולמו בשתיקתם בעת ניגון ההמנון של המשטר במשחקה הראשון של הנבחרת בגביע העולם מול אנגליה, אולם, במשחקים הבאים הם שרו את ההמנון, ככל הנראה בשל איומי המשטר.

 

שחקני נבחרת איראן שותקים בזמן ניגון ההמנון האיראני


 

דמויות בכירות מתחום הכדורגל וענפי ספורט אחרים בעבר ובהווה עמדו לצד אזרחי איראן במחאתם נגד המשטר. כוכב העבר, עלי דאיי, פרסם בדף האינסטגרם שלו כי לאות הזדהות עם אזרחי איראן סירב להזמנת פיפ"א וקטר להגיע למשחקי המונדיאל, והוסיף כי הרשויות באיראן איימו עליו ועל בני משפחתו. לצדו של דאיי התייצבו שחקני עבר נוספים של הנבחרת האיראנית ובהם הגולים עלי כרימי, מהרדאד פולאדי וסושא מכאני כמו גם שחקן העבר והמאמן בהווה, יחיא גול מוחמדי, שהתבטאו בגנות המשטר ומחו נמרצות על פגישתם של שחקני הנבחרת עם הנשיא ראיסי. המשטר האיראני לא נשאר אדיש להתבטאויות אלו והתנכל לשחקני העבר ולספורטאים אחרים שהביעו תמיכה במחאה.[7] ב-13.12.22 נודע כי הכדורגלן אמיר נאסר עזדני נשפט להוצאה להורג בתלייה, לאחר שהואשם ברצח שלושה שוטרים בהפגנות ב-25.11.22 ובבגידה. הוא נעצר יומיים לאחר מות השוטרים ומדיווחים עולה כי כלל לא היה באזור שבו הם נהרגו ומעורבותו בהפגנות היתה קריאת סיסמאות בעד זכויות הנשים באיראן והזכות לחופש. ב-9.1.23 הודיעו השלטונות באיראן כי גזר דין המוות שלו הומר ל-26 שנות מאסר.[8]

 

הכדורגלן אמיר נאסר עזדני [9]


 

כוכב העבר האיראני, עלי דאי: "סירבתי להזמנה להשתתף במונדיאל ... כדי שאוכל לעמוד לצידכם"

כוכב העבר, עלי דאי, פרסם בדף האינסטגרם שלו ביום בו נפגשו שחקני הנבחרת עם נשיא איראן, כי לאות הזדהות עם אזרחי איראן סירב להזמנת פיפ"א וקטר להגיע למונדיאל. בהמשך פרסם דאי כי הרשויות באיראן איימו עליו ובני משפחתו:

"בימים אלו בהם מרביתנו לא חשים בטוב, סירבתי להזמנה הרשמית של פיפ"א וארגון ההתאחדות לכדורגל של קטר להשתתף עם אשתי ובנותיי במונדיאל. עשיתי זאת כדי שאוכל לעמוד לצידכם וכדי להביע את תנחומיי לכל המשפחות שאיבדו את יקיריהן בימים האחרונים. בתקווה לימים טובים יותר לאיראן ואזרחיה.
עלי דאי".[10]

 

ציוצו של עלי דאיי, כוכב העבר האיראני, על סירובו להגיע למונדיאל [11]


 

בפוסט אחר ב-27.11.22 כתב דאי: "שלום לעם האיראני הנכבד, בתקווה לשחרורם ללא תנאים של האסירים בימים אלו. בחודשים ובימים האחרונים הייתי עד לאינספור איומים עליי ועל משפחתי מכמה מוסדות, כלי תקשורת ואלמונים שמחשיבים עצמם כמרצים, פילוסופים וסוציולוגים ומנסים להשמיץ אותי באמצעות שימוש לרעה במילים של כמה אנשי דת רמי מעלה ובהם אייתוללה בהג'ת [שמת ב-2009] שבשמו משתמשים לרעה. הם מצטטים אותו [אייתוללה בהג'ת] כמי שיעץ לי לא להיות פעיל ברשת. אינני יודע מהיכן הגיעו האמירות הללו. במהלך חייו, הרשת כלל לא נראתה כפי שנראית היום .למדתי אנושיות, כבוד, פטריוטיות וחירות מאותו איש מכובד. לאן תגיעו עם מעשי המרמה והאיומים הללו?

עלי דאיי"[12]

 

הפוסט של עלי דאיי, כוכב העבר, על האיומים נגדו ונגד משפחתו [13]


 

לאחר תקריות אלו ולאור תמיכתו של דאיי בשביתות כחלק מהמחאה, הודיעה הרשות השופטת כי משטרת טהראן סגרה את המסעדה וחנות התכשיטים שלו.[14] ב-26.12.22 דווח כי אשתו ובתו של כוכב הכדורגל האיראני לשעבר, עלי דאי, הורדו מן המטוס באי קיש לאחר שהמריאו מטהראן לדובאי. גורם ביטחוני מסר כי אשתו של עלי דאי יצאה מאיראן בצורה לא חוקית מאחר שנאסרה עליה היציאה על ידי רשויות הביטחון בגלל קריאתה לשביתות במחאה. עוד דווח כי יעד הטיסה הסופי היה ארה"ב. [15]

 

עלי כרימי, קפטן הנבחרת לשעבר: "כמה ימים לאחר המחאות, הודיעו לי דרך המשפחה שלי שאפילו הוציאו לי גזר דין מוות, הם יוציאו אותו לפועל מתי שהם רוצים"

לצדו של דאיי התייצבו גם שחקני עבר נוספים של הנבחרת האיראנית. עלי כרימי, קפטן הנבחרת לשעבר ואחד הכוכבים הגדולים בתולדות הכדורגל באיראן, הביע בראיון לאתר "רדיו פרדא" האופוזיציוני ב-29.11.22 הזדהות ותמיכה במפגינים באיראן וסיפר על איומי המשטר נגדו והשיטות להביאו לאיראן כדי להעמידו לדין:

 

"ב-43 השנים האחרונות תמיד חיינו בתקווה [אך] מצבנו החמיר. אנחנו רק מלאי תקווה, אבל הפעם אין לנו ברירה אחרת. לא השאירו לנו ברירה אחרת. עכשיו הגענו לנקודה שבה אין לנו דרך קדימה ואין דרך חזרה. אנחנו צריכים לסיים את העבודה. כי אם לא נסיים את העבודה הפעם, נצטרך לחכות לתוצאות רעות. אסור [לצפות] לפעולה עקרונית ויעילה מהמשטר המושחת. כל הכאב הוא זה שהביא את האזרחים לכאן [למחאה נגד המשטר]. העמדה שלי ברורה. תמיד עמדתי לצד האזרחים. כל עוד אני חי, אעשה כל מה שאני יכול למען האזרחים...

 

כמה ימים לאחר המחאות, הודיעו לי דרך המשפחה שלי שאפילו הוציאו לי גזר דין מוות, הם יוציאו אותו לפועל מתי שהם רוצים. לאחר כמה ימים כשראו שהאיום הזה לא מועיל, הם שלחו הודעה דרך חברים משותפים שקרה עוד משהו ושבהחלט צריך לדבר אתי. הסיפור החדש ש[המשטר] סיפר הוא שלפי מידע חדש שקיבל, קבוצת המוג'הדין [ח'לק; גוף אופוזיציוני למשטר האיראני] והמוסד מתכננים להתנקש בחיי ולהאשים את הרפובליקה האסלאמית [של איראן]. 'מה שאנחנו יכולים לעשות זה שתחזור לאיראן וכאן בטוח יותר' [הונאה כדי להביאו לאיראן ולהעמידו לדין].

 

לאחר מכן הגיעו דיווחים שהם [המשטר] יודעים לאיזה בי"ס הילדים שלי הולכים, לאיזה מועדון אני הולך להתאמן. [המשטר השתמש] במילים הללו כדי שיוכל להראות שהוא מעודכן לגביי ועוקב אחרי. אשקר אם אומר שלא פחדתי. דאגתי למשפחתי יותר מאשר לעצמי בהתחשב באירועים שקרו ב-43 השנים האחרונות [ברמיזה לאירועים אחרים בהם חיסל המשטר את מתנגדיו מחוץ לאדמת איראן], אבל למרבה השמחה, דבר לא קרה. עם זאת, זה לא בר השוואה לאיומים שעמם מתמודד העם האיראני במחאות האחרונות...


חיים נורמליים הם זכותו של כל אדם בעולם, אבל אנחנו באיראן משלמים על כך מחיר כבד כבר שנים. עכשיו לכולנו יש את אותה התקווה שנתגבר על הבעיות ואני מקווה שכולנו נשלב ידיים כדי שחיים נורמליים וזכויות אזרחיות תקינות לא יהיו עבורנו רק בגדר תקווה. במשטר הבא [שיקום לאחר הפלת המשטר האסלאמי] כל אדם, בכל מעמד יוכל לחיות את חייו."[16]

 

מהרדאד פולאדי, שחקן עבר בנבחרת איראן:כמה עצוב שאתם עדיין לא מבינים שלתהילה ללא כבוד אין ערך עבור העם"

בתגובה לפגישתם של שחקני הנבחרת עם הנשיא ראיסי, טרם נסיעתם לקטר צייץ שחקן העבר הגולה של הנבחרת האיראנית, מהרדאד פולאדי, ב-14.11.2022, בטוויטר את הציוץ הבא:

"כמה עצוב שאתם [בכירי המשטר האיראני] עדיין לא מבינים שלתהילה ללא כבוד אין ערך עבור העם [האיראני] הנכבד"

#סאם ביראנונד [צעיר איראני בשנות ה-20 לחייו שנהרג מירי המשטר במהלך ההפגנות]

#קבוצת [הכדורגל] של הממשלה

#מהסא אמיני"[17]

 

ציוצו של מהרדאד פולאדי, שחקן העבר בנבחרת איראן,

 בתגובה לפגישת שחקני הנבחרת עם ראיסי [18]


 

ב-21.11.2022, לפני המשחק מול נבחרת ווילס: צייץ פולאדי שנית וקרא לשחקני הנבחרת האיראנית לעמוד לצד העם:

"[זוהי] ההזדמנות האחרונה עבורכם להיות הקול של העם ולהראות שאתם הנבחרת הלאומית של איראן ולא הקבוצה של המשטר האסלאמי הפושע שטובח בילדים. השתמשו בהזדמנות זו, עשו קאמבק והעניקו אנרגיה כפולה ומכופלת למהפכה של העם. עכשיו העולם צופה בכם."

#איראן #הממשלה הטובחת בילדים #מהסא אמיני [19]

 

ציוצו של מהרדאד פולאדי, שחקן העבר בנבחרת איראן,

בפנייתו לשחקני הנבחרת לעמוד לצד העם [20]


סושא מכאני, שחקן עבר בנבחרת איראן: "ההיסטוריה לא תשכח אתכם, חסרי הכבוד"

סושא מכאני, שחקן עבר בנבחרת איראן צייץ ב-14.11.2022, בדף הטוויטר שלו לחברי הנבחרת במחאה על פגישתם עם ראיסי: "ההיסטוריה לא תשכח אתכם, חסרי הכבוד"

 #מהסא אמיני"

 

ציוצו של סושא מכאני על רקע תמונת שחקני הנבחרת עם ראיסי [21]  ​יחיא גול מוחמדי, מאמן כדורגל איראני: " לא ניתן להעניק לכם [ציון גבוה] מאפס"

יחיא גול מוחמדי, שחקן עבר וכעת מאמן כדורגל איראני, מחה על היענות חברי הנבחרת לתכתיבי המשטר בעת פגישתם עם הנשיא אבראהים ראיסי:

"זו הייתה הזדמנות מצוינת עבור שחקני נבחרת איראן להשמיע את קולם של האזרחים המדוכאים והאבלים באוזני בכירי [המשטר] אולם... בשיעור המצפון לא ניתן להעניק לכם [ציון גבוה] מאפס".[22]

 

הציוץ של יחיא גול מוחמדי, שחקן עבר בנבחרת וכעת מאמן

 כדורגל איראני, על מפגש הנבחרת עם ראיסי [23]


 

המשטר מצדו זימן את גול מוחמדי למשרד התובע של טהראן על מנת שיספק הסברים בדבר התבטאותו.[24]


שחקן הנבחרת האיראנית, סעיד עזתאללהי, מבכה את מות חבר הילדות שלו בעת לקח חלק בחגיגות לרגל הפסד הנבחרת האיראנית לאמריקאית

הדיכוי הקשה שהפעיל המשטר האיראני נגע גם למעגל שחקני הנבחרת כאשר אחד מן הקורבנות שמצאו את מותם בעקבות ירי כוחות הביטחון האיראני התגלה כחבר הילדות של שחקן הנבחרת, סעיד עזתאללהי. לאחר ההפסד לנבחרת האמריקאית, יצאו איראנים במוקדים שונים ברחבי איראן לחגוג את ההפסד ולהביע את מחאתם נגד המשטר האסלאמי. באחת מן התקריות מצא את מותו הצעיר, מהראן סאמכ, חבר הילדות של שחקן הנבחרת. בתגובה למותו, העלה עזתאללהי לעמוד האינסטגרם שלו סטורי בו הביע מחאה כלפי גורמי המשטר שאחראים על מות חברו:

"הלוואי שהיינו נשארים לתמיד באותו הגיל, בלי דאגות, בלי שנאה, בלי קנאות, בלי מלחמות להלום אחד בשני. יש הרבה מה לומר, חבר ילדות שלי, אבל למרבה הצער בימינו אנשים טובעים באגו, בקנאות ובבלגן כך שאפילו קשה למצוא אוזן שתקשיב לרגשות הללו, אם בכלל יש אחת כזו. אין ספק שלאחר ההפסד במשחק אמש ליבי בער יותר כאשר קיבלתי את הבשורה על מותך.

 

עד רגעים אלו בהם פרסמתי את הסטורי הזה לא הצלחתי להירדם, חבר עבר שלי, הייה בטוח שהעולם הזה מאבד כל יום מהאנושיות שלו, קומץ של עוטי מסכות [צבועים; ברמיזה לגורמי המשטר שאחראים להרג חברו] שכדי להשיג את מטרותיהם מטפסים על אחרים, איפה המוסר והרוח האנושית שלנו...

יש הרבה מה לומר, אבל הייה בטוח שיבוא יום בו המסכות שלהם תיפולנה והאמת אודותם תתברר. באותו יום יהיה עליהם לתת דין וחשבון למשפחה האבלה שלך ובמיוחד לאימך האבלה.

תנחומים למשפחה היקרה שלך.

 

זה לא מה שמגיע לצעירים שלנו, זה לא מה שמגיע לאיראן שלי. לא חשוב אם אחד שמח לראות את העצב של האחר [ברמיזה למשטר] אבל אני מתבייש לראות אנשים מהסוג הזה."[25]


שני מלמעלה שחקן הנבחרת, סעיד עזתאללה,

 שני מלמטה חבר הילדות, מהראן סאמכ [26]תגובת המשטר האיראני לצעדי המחאה שנקטו שחקני הנבחרת וספורטאים אחרים לאות הזדהות עם המפגינים

דוברי המשטר האיראני, בין אם שופר המשטר "כיהאן" ובין אם בכירים דוגמת סגן מפקד משה"מ או שר הספורט, הגדירו את המשחקים כיריבות נגד הציר העוין את איראן, כלומר נגד ארה"ב, בריטניה, ישראל דאע"ש וסעודיה. המשטר שקבע כי ניצחון הנבחרת הוא כניצחון על אויבי איראן, עשה גם שימוש במשחקי הנבחרת על מנת להציג מצג של אחדות בחברה האיראנית על שלל הקבוצות בה. אחדות זו מצטרפת לשאר הנדבכים בהם עשה המשטר שימוש כתעמולה לדיכוי ההפגנות כאשר נדבך אחר מציג את המפגינים כבוגדים במדינתם. כך בשלל התבטאויות בחר המשטר להציג שני צדדים העומדים זה כנגד זה, צד 'האמת' אליו משתייכים אזרחי איראן הנאמנים והמשטר האסלאמי למול צד 'השקר' בו נכללים, ארה"ב, המערב, אזרחי איראן הבוגדים השמחים שנבחרתם מפסידה וכלי התקשורת המשרתים אותם:


סג'אדי שר הספורט והנוער: "[משחקי המונדיאל היו] שיא ההמרדה והכאוס של אויבי המהפכה המושבעים... להתעלל בקהילת הספורטאים לטובת החזית הכוזבת וכדי לנצח בקרב הקוגניטיבי הזה"

חמיד סג'אדי, שר הספורט והנוער, קבל ב-3.1.23 בטקס במג'לס לציון שלוש שנים להריגת קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, בעיראק, ע"י ארה"ב, על המזימה המאורגנת של חזית המערב במשחקי המונדיאל. הוא קבע  כי "מדובר בשיא ההמרדה והכאוס של אויבי המהפכה המושבעים, שהשתמשו בכל כלי במלחמה הרכה [התעמולתית בתקשורת] והקשה [בזירה] כדי להתעלל בקהילת הספורטאים לטובת החזית הכוזבת וכדי לנצח בקרב הקוגניטיבי הזה. נקודת המפנה של היהירות [ארה"ב] התמקדה במונדיאל, הם קראו לחיל הרגלים שלה, לצבועים [כינוי גנאי למוג'אהדין ח'לק], למלוכנים ולבדלנים ל[הגיע] לקטר שם תכננו תכנונים מורכבים כדי להביס את המשטר האסלאמי.

 

חלק מהתוכניות המרושעות של האויבים סוכלו על ידי הג'יהאד היקר ובמאמצים היקרים והבלתי ידועים של בני הארץ הזו. השועל הזקן [בריטניה] עשה כל שביכולתו כדי שהשחקנים שלנו יהפכו למבקשי מקלט ויעזבו את המגרש במהלך המשחק וזאת במטרה למוטט את הנבחרת. מעבר לכך הם גם שלחו מטוסים מלאים באנשי הצבועים על מנת שאלו יקראו סיסמאות הרסניות כדי לפגוע באיראן.

אמנם כל השליטים, מהשטן הגדול [ארה"ב] והשועל הזקן [בריטניה] ועד המשטר הציוני וכמה מדינות מערביות, הכינו תוכנית רבת רבדים להמרדה עולמית נגד איראן, אבל, בכנות, הרוח המזויפת של האויבים שוב הושפלה והמשטר האסלאמי עבר את השלב הזה בניצחון ובגאווה."[27]


שער כיהאן: "חלק מחברי הקבוצה לא היו קנאים [לאיראן] ולא שרו את ההמנון: איראן - 2 – אנגליה, ישראל, סעודיה ובוגדים מבית וזרים - 6"

למחרת המשחק מול נבחרת אנגליה, ב-22.11.2022, פרסם שופר המשטר "כיהאן" בשערו דברי ביקורת על שתיקת שחקני הנבחרת בזמן ניגון ההמנון והאשים את אויבי איראן, בהם ישראל, סעודיה והתקשורת, בפתיחת

לוחמה פסיכולוגית נגד איראן. כיהאן כינה אזרחים איראנים שקראו להחרמת המונדיאל והנבחרת ואף שמחו כשהקבוצה היריבה הבקיעה – בוגדים. להלן תרגום קטעים מן המאמר:

"נבחרת איראן בכדורגל הפסידה במשחק לנבחרת אנגליה החזקה [אך] שברה שיא ההיסטורי כשכבשה שני שערים במונדיאל. זאת, חרף העובדה שכבר לפני כמה שבועות, התקשורת המזוהה עם המשטר הציוני, סעודיה ובוגדים מבית וזרים פתחה במלחמה פסיכולוגית-תקשורתית חסרת תקדים ופחדנית נגד הקבוצה הזו.

 

בנוסף ליצירת אווירה ולוחמה פסיכולוגית נגד נבחרת איראן, כלי התקשורת הזרים בשפה הפרסית שלפו את חרבותיהם נגד האירוח של הקטרים באירוע הספורט הגדול ביותר של 2022. כלי תקשורת אלו המזוהים עם המשטר הציוני וסעודיה, בסיוע בוגדים מבית וזרים, לא חסכו שום מאמץ לפעור תהום בין תושבי איראן לשחקני הנבחרת, כולל שימוש בהפצת שקרים.

 

הניסיון הנואש של הבוגדים לשכנע אזרחים להחרים את המונדיאל ולעורר מחלוקות בקרב שחקני הנבחרת הוא אג'נדה נוספת של התנועה הזו. למעשה, התנועה הפוליטית-תקשורתית הזו ובעיקר זו הממוקמת בלונדון [ערוץ החדשות איראן אינטרנשיונל], בתמיכה ובתיאום של בוגדים מבית, מידוענים בתחום הקולנוע והספורט ועד לרשתות תקשורת וערוצי טלגרם, ואף דמויות פוליטיות הטוענות להיותן רפורמיסטים, שילבו ידיים כדי לתקוף את השחקנים.

 

הרשעות והחוצפה של התנועה הזו, הן באצטדיון והן ברשתות החברתיות, הגיעה לרמה כה גבוהה שבמהלך המשחק בין איראן לנבחרת אנגליה, היו כאלה שמצד אחד הריעו ושמחו כשהנבחרת היריבה הבקיעה שער, ומצד שני, התעצבו כשראו את השערים שכבש מהדי טארמי, כוכב נבחרת איראן.

 

משתמש רשת אחד כתב בתגובה למבצע הפסיכולוגי-תקשורתי נגד נבחרת הכדורגל: 'איש לא ציפה לניצחון של נבחרת איראן מול אנגליה, אבל רשום בהיסטוריה שבמשחק הזה, איראן נלחמה, בנוסף לאנגליה, בזרמים תבוסתניים מבית ומחוץ, ישראל וסעודיה!'"[28]


עורך כיהאן, חוסין שריעתמדארי: "הצופים האיראנים באצטדיון הזילו דמעות שמחה כששרו [את ההמנון] יחד עם חברי הנבחרת... הנבחרת האיראנית עמדה לא רק מול הנבחרת הבריטית אלא גם מול ממשלת בריטניה, המשטר הציוני, סעודיה ושכירי החרב שלהם"

כיהאן הבליט במאמר העורך שריעתמדארי מה-26.11.22 לאחר הניצחון על נבחרת ווילס את העובדה ששחקני הנבחרת שרו הפעם את ההמנון. את שתיקתם במשחק הראשון הוא ייחס ל"חוסר מודעות":

"אתמול [25.11.2022] בתחילת המשחק עם נבחרת 'ווילס', כל חברי הנבחרת החלו לשיר את המנון המדינה בגאווה והנקודה החשובה היא שהצופים האיראנים באצטדיון הזילו דמעות של שמחה כששרו [את ההמנון] יחד עם חברי הנבחרת. האירוע הראוי הזה הצביע לפני כל דבר אחר על כך שבמשחק הקודם עם אנגליה, השתיקה של כמה מחברי הנבחרת במהלך השמעת ההמנון הלאומי של איראן נבעה מחוסר מודעות ולא מכל סיבה אחרת. שכן, אם זה נבע מסיבה אחרת [קרי תמיכה במחאה], הם לא היו שרים במשחק אתמול את ההמנון הלאומי בהתלהבות כה גדולה. לכן, אנו רואים צורך לתקן את מה שהתלוננו עליו בשער כיהאן מיום שלישי [22.11.2022] ומביעים את הערכתנו הרבה לנבחרת הכדורגל הלאומית של ארצנו...


הדגשנו שלשני השערים שכבשה הנבחרת האיראנית [מול נבחרת אנגליה במשחק ב-21.11.22 בו הפסידה 2:6] היה ערך הרבה מעבר ל[הבקעת] שני שערים וזאת מפני שהנבחרת האיראנית לא רק עמדה מול הנבחרת הבריטית אלא גם מול ממשלת בריטניה, המשטר הציוני, סעודיה ושכירי חרב שנשכרו על ידי הממשלות הנ"ל בתוך המדינה ומחוצה לה במטרה להחליש את המורל של שחקני הנבחרת שלנו. לכן, 2 השערים של נבחרת איראן מול 6 השערים של נבחרת אנגליה אמנם נחשבים ל'הפסד' בחישובים המוגדרים אך הפסד זה היה הפסד לא הוגן במגרש לא הוגן...  

 

הניצחון הגדול והגאה של נבחרת איראן במשחק אתמול [25.11.2022] לא היה רק ​​ניצחון גדול בתחום הספורט בהתחשב בהיבטיו הפנימיים והחיצוניים, אלא שחקני נבחרת הכדורגל הלאומית של ארצנו רמסו את המשאלות והניתוחים של אויבי איראן האסלאמית תחת צעדיהם החזקים במשחקם אתמול והעניקו לאומה האיראנית את גאוותה של איראן."[29]


סגן מפקד משה"מ, פדווי: "בעזרת האל, האמריקאים יגידו מחר בבוקר 'נמחצנו'

סגן מפקד משה"מ, עלי פדווי, ייחל ב-29.11.22 לניצחון על ארה"ב: "במשך 44 שנים מתנהלת מלחמה בין האמת לשקר, כלומר, בין איראן ואמריקה. הצד השני עושה כל מה שהוא יכול. תודה לאל, היא [אמריקה] לא זכתה בשום ניצחון בשנים הללו ואנחנו עושים את כל הדברים שהאל אמר לנו כדי לעזור לנו. בעזרת האל נביס [את אמריקה] גם במלחמה זו [במשחק הכדורגל בין איראן לארה"ב]... בעזרת האל ננצח. אין ספק שכאשר שחקני (נבחרת) הכדורגל שלנו ישתמשו בלהט האיראני שלהם, הם ינצחו. וויילס חזקה יותר מאמריקה, אחד משחקני [הנבחרת] של וויילס בשם 'גארט בייל' היה המום מהמשחק ואמר שהם 'נמחצו.' בעזרת האל, גם האמריקאים יגידו מחר בבוקר שהם 'נמחצו".[30]


כיהאן: "חשובה יותר מתוצאת המשחקים היא העובדה שהנבחרת הזו היא הנבחרת של כל אזרחי איראן"

שער כיהאן מה-1.12.2022 התנחם למחרת ההפסד לארה"ב בטענה לתצוגת אחדות בקרב האזרחים האיראנים: "נבחרת הכדורגל של איראן הפסידה לנבחרת האמריקאית ולא הצליחה לעלות לשמינית הגמר של גביע העולם, אולם הקנאות של שחקני נבחרת ארצנו בטורניר הייתה ראויה להערצה, חשובה יותר מתוצאת המשחקים היא העובדה שהנבחרת הזו היא הנבחרת של כל אזרחי איראן.

 

אמנם נבחרת הכדורגל הלאומית של ארצנו הפסידה, דבר שגרם לרבים להיות נסערים, אבל איש מעולם לא חשב שיום אחד הכדורגל יהפוך לאינדיקטור לזיהוי של הפטריוטים האמיתיים ולהבדיל ביניהם לאלו הקוראים סיסמאות שווא של פטריוטיזם [ברמיזה לאיראנים ששמחו ברחובות על ההפסד לארה"ב]. הטוענים הכוזבים לפטריוטיות, עבדו קשה כדי לגרום לאיראן ולאיראנים להפסיד בכל התחומים, כולל בתחום הכדורגל בו פעלו כדי להחרים את נבחרת הכדורגל האיראנית ולחסום את כניסתה למונדיאל. אלו הגיעו [אתמול] לחגוג את התבוסה של הנבחרת בעודם חשים תחושת גאווה!...

 

למרות שספגנו את תוצאת ההפסד במשחק האחרון, עדיין נשארנו גאים משום שכמו שהאחדות בשמחתנו על הניצחון מול וויילס הרגיזה את אויבינו כך גם הרגיזה אותם האחדות בעצבותנו שגרמה להם להבין שהם נכשלו בתכנוניהם [לפלג את העם האיראני]. שכן, המרכיבים שמאחדים את האומה האיראנית נותרו על כנם: כורדים, תורכים, לורים, בלוצ'ים, פרסים, ערבים וכו', כולנו התפללנו יחד, אמנם היינו חמדנים ואולי בכינו, אבל נשארנו מאוחדים."[31]

 

שופר המשטר, כיהאן: "אחד ההישגים החשובים של השתתפות איראן במונדיאל בתקופה זו היה חשיפת עומק השנאה והאיבה של האויבים וחשיפת הפנים האמיתיות של כמה בוגדים הטוענים לפטריוטיות"

המשטר האסלאמי עשה גם שימוש במשחקים כדי להלום בכלי התקשורת האופוזיציוניים בשפה הפרסית. במאמר מערכת של שופר המשטר, כיהאן, מה-1.12.2022 הוכרז כי עצם נוכחותה של איראן במונדיאל היא עדות לכישלון הקמפיינים של כלי התקשורת הללו וסימן לתבוסת ניסיונם בהצגת מצג שווא לפיו הם פועלים למען איראן. המאמר אף עקץ את רשתות החדשות "איראן אינטרנשיונל" וה-BBC בשפה הפרסית לאחר שעובדיהם סורבו לקבל אשרת כניסה לקטר לשם סיקור המשחקים, בהמשך התברר שהמשטר הוא זה שעמד מאחורי המהלך:

 

"כמה רשתות [תקשורת] אנטי-איראניות והעיתונאים שלהם השוחטים את מושג ה"מולדת" במשך שנים, חלק ממשתמשי הטוויטר שאיבדו את זהותם, כמו גם מעטים שהולכו שולל [הכינוי לצעירים המפגינים נגד המשטר] לא הצליחו להסתיר את שנאתם לאיראן ולאזרחיה והביעו את שמחתם על תבוסת נבחרת ארצנו באמתלה של התנגדות לרפובליקה האסלאמית ...זאת, חרף העובדה שקומץ זה נחל תבוסה קשה ומכה אנושה בשל נוכחותה של נבחרת איראן בין 32 הנבחרות במונדיאל וכישלון הקמפיינים והמאמצים המאסיביים שלהם להרחיק את נבחרת ארצנו מהתחרויות הללו. לכך מצטרפת גם העובדה שנאסר עליהם להיכנס לקטר, כדוגמת העיתונאים של איראן אינטרנשיונל הסעודית וה-BBC. למרות כל כישלונות האויבים, נבחרת הכדורגל הלאומית של ארצנו הופיעה בגאווה במונדיאל, דגלה היפה של איראן הונף באצטדיונים וברחבי קטר, ההמנון הגאה של ארצנו הדהד במשחקים על ידי השחקנים הנלהבים ואזרחי המדינה שנכחו שם...

 

במצב בו לקבוצות חזקות מאוד כלל לא הייתה ההזדמנות להשתתף במונדיאל ובהתחשב בכל הרעות שהושקעו, העובדה שהנבחרת האיראנית הצליחה לעלות לשלב השני עד לשניות האחרונות של המשחק מול אמריקה, לא יכולה להיחשב כתבוסה. מלבד זאת, עם המעיין המבעבע של כישרונות טהורים של בני הנוער וצעירי ארצנו ובתכנון טוב ועדכני יותר, התחרויות העתידיות של גביע העולם וזירות הספורט השונות והאולימפיאדה יהיו בהחלט עדות להצלחה הגוברת של ארצנו בזירות אלו.

 

אחד ההישגים החשובים של השתתפות איראן במונדיאל בתקופה זו היה חשיפת עומק השנאה והאיבה של האויבים וחשיפת הפנים האמיתיות של כמה בוגדים הטוענים לפטריוטיות... ראינו התנהגות דומה של כמה בוגדים כאשר המדינה הצליחה לבנות כל מיני טילים או לשגר בהצלחה לוויין לחלל... כמו כן, בפיתנות של 1999 [מחאת הסטודנטים באוניברסיטאות] וב-2009 [המחאה הירוקה נגד זיוף הבחירות] ניתן לראות כיצד הבוגדים הוציאו לפועל את הפקודות שהכתיב להם האויב נגד המדינה וכמובן שבימים אלו ובמהלך החודשיים האחרונים הוצגה במדינה הגרסה המעודכנת של אותן תנועות בוגדניות. מעניין, אלו שאחראים על יישום התוכניות המרושעות של האויב במדינה ליצירת חוסר ביטחון ויישום אשליית ההתפוררות של איראן טוענים היום לפטריוטיות. דיקטטורים שאפילו לא סובלים את האושר של האזרחים מניצחון בכדורגל..."[32]

 

המשטר האיראני מקדם אידאולוגיה אנטי-ישראלית במשחקי המונדיאל

נדבך תעמולתי נוסף שקידם המשטר באמצעות המונדיאל נגע לישראל. המשטר האיראני ניצל את היחס המנוכר לו זכו הכתבים הישראלים שהגיעו לסקר את גביע העולם בכדורגל וטען כי זו היא הוכחה להתנגדות הגדולה לנורמליזציה שישראל חפצה בה. השופר "כיהאן" תיאר את המונדיאל "כתערוכת שנאת האומות כלפי ישראל" והדגיש שהמשחקים הפכו לסיוט עבור הציונים שנאלצו להסוות את זהותם. מעבר לכך, המשטר גם ניצל במה זו לקידום התמיכה ב"אינתיפאדה הפלסטינית" וטען כי המונדיאל הפך לזירת תמיכה באומה הפלסטינית נגד מדינת ישראל:

 

מזכירות הוועידה הבינלאומית לתמיכה באינתיפאדה הפלסטינית של איראן: מונדיאל 2022 בקטר הפך לזירה לתמיכה באומה הפלסטינית ונגד הנורמליזציה עם ישראל

ב-29.11, יום ההכרזה על סיום המנדט הבריטי בפלשתינה-א"י וחלוקתה לשתי מדינות, פרסמה מזכירות הוועידה הבינלאומית לתמיכה באינתיפאדה הפלסטינית של איראן, הצהרה לרגל "יום הסולידריות עם הפלסטינים" שמקדם המשטר האיראני: "לאור התמיכה המאוחדת והבלתי מוגבלת של המעצמות הקולוניאליות בעולם במשטר הציוני, משטר זה רואה עצמו חסין מכל עונש וכמי שנמצא מעבר לכל החוקים והתקנות הבינלאומיים, והדבר עודד את הציונים לבצע כל סוג של פשע נגד הפלסטינים. ישראל הינה משטר לא לגיטימי, עריץ וכובש, ולפי המסורות האלוהיות נידון להרס. ההתגברות סימני הקריסה בתוך המשטר הציוני וההתחזקות ההולכת וגוברת של האסלאם וחזית ההתנגדות באזור תביא למחיקת ישראל מהעולם.

 

ב-29 בנובמבר 1947 [כ"ט בנובמבר] רשמה העצרת הכללית של האו"ם את היום הזה בלוח השנה העולמי כ"יום הסולידריות עם העם הפלסטיני" וביקשה מהמדינות החברות בארגון זה לכלול את היום הזה בלוח השנה. אך לאחר שחלפו כמה עשורים מאז אימוץ היום הזה, אנו רואים שהאו"ם שתק לנוכח הכיבוש, הפשעים והגירוש של מוסלמים פלסטינים ממולדתם על ידי המשטר הציוני הגזעני והטרוריסטי. המשטר הציוני הכובש והגזעני, בניגוד לכל החוקים, ההחלטות והכללים הבינלאומיים, הרחיב את ההתנחלויות באזורים הכבושים, מגדיל את היקף הכיבוש של אזורים וכפרים פלסטינים מדי יום, ובאמצעות הפצצה, הרג וגירוש פלסטינים, במיוחד נשים וילדים פלסטינים, מסלים פעולות תוקפניות ופליליות; אבל האו"ם לא נוקט בשום פעולה יעילה וחזקה בגינוי, מעצר ועימות עם המשטר הציוני. הציונים, שחשבו שיוכלו להשתמש במונדיאל קטר כמרחב למתן לגיטימציה לכיבוש ולחיזוק הנורמליזציה של היחסים והקרבה לאומות הערביות והמוסלמיות, התמודדו עם מציאות שהייתה מנוגדת לחלוטין לדמיונם ולחישוביהם.

 

הציונים חשבו שהסכמי הנורמליזציה בין כמה מדינות ערביות וישראל יסללו את הדרך לביסוס מעמדו של המשטר הזה כישות טבעית באזור, אבל בזמן המונדיאל בקטר, מדינות מוסלמיות וערביות גילו רמת שנאה כלפיהם שהציונים נאלצו להכחיש אפילו שהם ישראלים. המדינות הערביות והמוסלמיות מבטאות את רגשותיהן האמיתיים בשנאת הפולשים במונדיאל בקטר. עמדות והתנהגויות אלו של מדינות מוסלמיות וערביות תואמות לחלוטין את תוצאותיו של סקר מהימן שנערך לאחרונה, הקובע כי עולה האחוז של מדינות ערביות נגד הסכמי הנורמליזציה עם ישראל. אוהדים מוסלמים וערבים במונדיאל סירבו להתראיין אצל העיתונאים הציוניים לאחר שנודע להם על זהותם. העם המוסלמי והערבי הצליחו לגרש את האויב הציוני מקטר ממש בתחילת המונדיאל."[33]


שער כיהאן: "וידויים בתקשורת הציונית ששווים קריאה: המונדיאל, תערוכת שנאת האומות כלפי ישראל"

שער כיהאן ב-28.11.22 קרא: "המונדיאל בקטר הפך ל'סיוט' עבור הציונים. 'שנאה' היא המילה שבה משתמשים עיתונאים ציונים כדי לתאר את מצבם לאחר שהתמודדו עם צופים שהגיעו מכל העולם לצפות בכדורגל בקטר. הם מודים שכדי להציל עצמם, נאלצו פעמים רבות לשקר שהם ממדינה אחרת.

 

לדברי מומחים, אחת המשימות והמטרות המיוחדות של התקשורת הציונית בהשתתפות במונדיאל בקטר הייתה למדוד את רמת הנורמליזציה של היחסים עם מדינות ערב והתגובות השליליות הנרחבות בדוחא מצביעות על כך שמדובר בכישלון מוחלט. גם כתב "ערוץ 12 העברי" בקטר מאשר את הנושא בהתייחסותו לחתימה על ארבעת הסכמי הנורמליזציה באומרו כי: "רוב העם הערבי לא אוהב את הנוכחות שלנו כאן."  כתב ערוץ 13 של המשטר הישראלי סיפר על סצנות גרועות עוד יותר עבור הציונים בקטר ואמר כי עיתונאי התקשורת העברית אף לא מעזים להוציא את המיקרופונים ולשאול את הצוות הטכני במסיבת העיתונאים של הקבוצות השונות. מעבר לכך, פורסמו סרטונים רבים בהם אנשים נמנעו ממגע ברגע שגילו שהכתב הוא ציוני והשפילו אותו. יצוין כי הדיווחים המתועדים הללו גם הראו בבירור את המרחק בין הנאמר בתקשורת על ידי המשטר הציוני לבין מה שקורה בפועל".[34]


דובר משה"ח, כנעאני: "מונדיאל 2022 בקטר הפך לתערוכה של שאט נפש בדעת הקהל לגבי משטר האפרטהייד הציוני"

דובר משה"ח, נאצר כנעאני, צייץ בטוויטר לגבי המונדיאל בקטר וישראל:

"הסכם הנורמליזציה עם כמה ממשלות ערביות מעולם לא הסיר את שנאת המדינות הערביות כלפי ישראל. מונדיאל 2022 בקטר הפך לתערוכה של שאט נפש בדעת הקהל לגבי משטר האפרטהייד הציוני ולהכרזת סולידריות מצד האומות בדבר מטרותיה של פלסטין. המשטר הישראלי הכובש שנוא על האומות."[35]

 

ציוצו של דובר משה"ח, נאצר כנעאני בדבר המונדיאל בקטר וישראל  [36]

 


קריקטורה אנטי ישראלית בעברית בסו"י תסנים המקורבת למשמרות המהפכה: "מונדיאל פלסטין"

סו"י תסנים המקורבת למשמרות המהפכה פרסמה ב-2.12.2022 קריקטורה בעברית על רקע העוינות שהביעו חלק מאוהדי הכדורגל במונדיאל בקטר כלפי ישראל:

במונדיאל שנקרא "פלסטין" שחקני נבחרת הכדורגל של פלסטין שמורכבים מתושבי חברון, עזה, ירושלים, שכם, ג'נין ושטחי 48' בועטים בכדור – חייל ישראלי – שמנשקו נוטף דם אזרחי פלסטין שהרג.[37]

 


 

 

  

 [1] איסנא (איראן), 29.11.2022

[2] כיהאן (איראן), 25.11.2022

[3] איראן אינטרנשיונל (לונדון), 29.11.2022

[4] איראן אינטרנשיונל (לונדון), 27.11.2022

[5] ג'האן ניוז (איראן), 14.11.2022

[6]  jahannews.com 14.11.22

[8] www.msn.com  9.1.2023

[9] טוויטר"union FIFPRO"  ארגון שחקני הכדורגל, 12.12.2022

[10] אינסטגרם, 14.11.2022

[11] אינסטגרם 14.11.2022

[13]  אינסטגרם 27.11.2022 

[14] איסנא (איראן), 5.12.2022

[15] איסנא (איראן), 26.12.2022

[16] רדיו פרדא (צ'כיה), 29.11.2022

[18] אינסטגרם  14.11.2022

[20] טוויטר פולאדי. מהרדאד   21.11.2022

[21] twitter.com/sosha_makani 14.11.2022

[22]https://twitter.com/yahyagolmohamma/  , 16.11.2022

[23]  twitter.com/yahyagolmohamma 16.11.2022

[24] אפכאר ניוז (איראן), 19.11.2022

[27] פארס (איראן), 3.1.2023

[28] כיהאן (איראן), 22.11.2022

[29] כיהאן (איראן), 26.11.2022

[30] איסנא (איראן), 29.11.2022

[31] כיהאן (איראן), 1.12.2022

[32] כיהאן (איראן), 1.12.2022

[33] איסנא (איראן), 29.11.2022

[34] כיהאן (איראן), 28.11.2022

[36] twitter.com/IRIMFA_SPOX/ 30.11.2022

[37]  תסנים (איראן), 2.12.2022