המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
התקשורת הסעודית מגנה על קטר מול הביקורת המערבית עליה בנושא היחס ללהט"ב
30/11/2022


התקשורת הסעודית מתגייסת לצידה של קטר:

אל למערב לכפות את מעשי התועבה שלו; הומוסקסואליות אינה לגיטימית

 

למונדיאל בקטר נלווית ביקורת חריפה מצד מדינות המערב כנגד המדינה המארחת, הן בשל יחסה לקהילת הלהט"ב והן בשל הפגיעה בזכויות אדם במדינה, ביקורת שקטר דוחה בזעם ורואה בה ביקורת שנגועה בגזענות ובאיסלאמופוביה.

 

העמדה הקטרית זוכה לאחרונה לגיבוי ותמיכה מצד שכנתה סעודיה שמתבטאים במאמרי ביקורת חריפים בעיתונות הממסדית בגנות המערב וקריאות לסולידריות עם קטר. במאמרים אלו נטען כי הביקורת המערבית כלפי קטר, בפרט בנושא יחסה לקהילת הלהט"ב, הם "חוצפה" ו"שגעון" הנובעים מתחושתו המוטעית של המערב כי ביכולתו להפיץ ערכים "מורעלים" בקרב חברות אחרות, במסווה של חופש וזכויות אדם. כותב אחד אף טען כי "היטלר עדיף על פני מנגנון ההומוסקסואלים" שאותו מקדמת נבחרת גרמניה.

 

יצוין כי בינואר 2021 נערך פיוס בין קטר וסעודיה, לאחר מתיחות רבה שנמשכה כמה שנים כחלק מהחרם שהטיל הקוורטט הערבי (סעודיה, איחוד האמירויות, בחרין ומצרים) על קטר בהובלתה של סעודיה. עם זאת, נראה כי רק עתה, בעקבות המונדיאל, נרשם בתקשורת הסעודית הממסדית טון חיובי כלפי קטר.

 

אפשר שסעודיה, האוסרת בחוק את תופעת הלהט"ב ורואה בה דבר המנוגד לאסלאם אשר מאיים על הטבע האנושי, מצאה הזדמנות לעשות יד אחת עם קטר שכנתה, על מנת להדוף את הביקורת המערבית עמה היא מתמודדת על רקע מצב זכויות האדם בממלכה[1].

 

להלן קטעים מן המאמרים שהתפרסמו לאחרונה בתקשורת הסעודית בגנות הביקורת המערבית על קטר:

 

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן ואמיר קטר,

השיח' תמים בן חמד אאל ת'אני בפתיחת המונדיאל[2]היומון הסעודי אל-ריאד: על התקשורת המפרצית לבלום את הקמפיין המערבי נגד קטר

מאמר המערכת של היומון אל-ריאד, מאת ג'מיל אל-בלוי, טען כי הביקורת על קטר במונדיאל היא עוד חלק מההכפשות במערב נגד מדינות המפרץ וקרא להן לגבש שיח תקשורתי מאוחד להדיפת ביקורת זו. במאמר שכותרתו "התקשורת שלנו אחת היא" נכתב: "נגד מדינות מועצת שיתוף הפעולה [של המפרץ, להלן: משפ"מ] מתנהלים קמפיינים תקשורתיים שיטתיים הפוגעים בערכיהן, בהישגיהן ובהצלחותיהן. סעודיה התמודדה בעבר עם סוג כזה של קמפיינים, באמצעות עמידה איתנה על עמדותיה והתמדה בדרכה השורשית המבוססת על ערכיה ועל עקרונותיה, למרות רִשעות [הקמפיינים] שנוהלו נגדה.

 

פַּן עוין זה נחשף בבירור גם בניסיונו [של המערב] לפגוע בהצלחתה של קטר בארגון המונדיאל ובחתירתו לשיבוש הצלחה זו באמצעות חיזוק תרבויות מגונות וניסיון לפוליטיזציה של הפורום הבינלאומי [הזה, קרי: המונדיאל]. מדינות המפרץ הפגינו סולידריות תקשורתית בניסיון לבלום את הקמפיינים התקשורתיים המגמתיים נגדם, באמצעות הדגשת הצורך בהתנגדות קולקטיבית לקמפיינים אלו והבלטת תרומותיהן של מדינות המשפ"מ [לעולם] בכל התחומים.

 

מדינות המשפ"מ הבחינו בעימות הזה ופעלו לחיזוק עקרון שיתוף הפעולה - שלמענו נוסדה מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ - באמצעות ביסוס מאמציהן למען גיבוש שיח תקשורתי מאוחד מתוך הבנת חשיבות תפקידו [של שיח כזה] ושל האחריות המוסרית והמקצועית הדרושים לשם כך. לתקשורת המפרצית יש תפקיד משמעותי בהתמודדות עם ההשמצות המופנות יומם וליל מצד כלי התקשורת המערביים נגד מדינות המפרץ, עם הרעל שהם מפיצים ועם מסעות התעמולה שהם מנהלים [נגדן]..."[3]


התקשורת המערבית שקועה בנושא הלהט"ב בשעה שישנם בעולם משברים בוערים[4]בעל טור סעודי: היטלר עדיף על פני מכונת ההומוסקסואלים שמשווקת נבחרת גרמניה

בעל הטור טלאל אל-קשקרי פרסם ביומון הסעודי אל-מדינה מאמר ביקורת חריף בגנות המקדמים את זכויות הלהט"ב ובפרט נגד נבחרת גרמניה. במאמר שכותרתו "היטלר עדיף" כתב: "המכונה של ההומוסקסואלים במאה ה-21 ממשיך לגעוש ולתסוס עד שאללה יגזור עליו ייסורים קשים, בהיותו דומה למכונה של אחיהם הקדומים [של ההומסוקסואלים המודרניים], חבורת לוט, שאללה השמידם עד אחד, לפני אלפי שנים. שני המנגנונים תואמים להפליא... מבחינת ההתעקשות על הסטייה, על מתן הכשר לה ועל סיווגה כאחת מזכויות האדם וכחירות אישית שיש לשלבה עם [יתר] פעילויות האדם, בכל תחומי החיים. זוהי מכונה שטנית מובהק שמפעילו אינו מבין מַהם תוכחה או גערה שלא לעשות זאת ואינו מקשיב לעצה ולא לאזהרה.

 

נבחרת הכדורגל של גרמניה שהדהימה את העולם עם מנגנון הכדורגל שלה - כשניצחה בגביע העולם לכדורגל כמה פעמים והציגה לעולם שחקנים יוצאים מן הכלל הנמנים עם אגדות הכדורגל בהיסטוריה ומשחקים בגבריות מעוררת קנאה - [נבחרת זו] ויתרה למרבה הצער על גבריותה והפכה את מכונת הכדורגל[5] שלה למכונה שמקדמת הומוסקסואלים. [ככזו] היא מחתה על האיסור שהוטל עליהם [קרי: על חבריה] לממש את העבֵרות שלהם במונדיאל קטר הנוכחי ושחקניה צילמו תמונה רשמית של משחקם נגד נבחרת יפן כשהם סוכרים את פיהם בידיהם במחאה וכהבעת תמיכה בהומוסקסואלים. [נבחרת גרמניה] איבדה את יוקרתה בתחום הכדורגל והנבחרת היפנית לימדה אותה לקח רציני כשניצחה אותה לאחר שהייתה בפיגור של 1:0 [עד הדקה ה-75, לטובת גרמניה].


גם אם המנהיג הנאצי אדולף היטלר היה המודל הגרוע ביותר שהציגה התרבות הגרמנית לאנושות - עקב גזענותו נגד כל מי שאינו משתייך לגזע הגרמני; פלישתו לאירופה ולרוסיה; ניסיונו להשתלט על העולם בכוח; היותו הסיבה לפרוץ מלחמת העולם [השנייה] ולרצח וגירוש של מיליוני בני אדם בכל העולם - הרי הוא [היטלר] עדיף על מכונת ההומוסקסואלים שמשווקת נבחרת גרמניה.

 

שתלך לעזאזל התרבות המערבית, אשר משווקת את ההומוסקסואלית ומתכננת להדיח את האנשים באמצעותה. ישנה גם ארה"ב השוקלת לתת הכשר למעשי תועבה עם חיות ועם ילדים ולנישואי אח עם אחיו, או עם אחותו, או אימו. התרבות הזו [קרי: המערבית] כבר הגיעה לשלב של ניוון מוסרי מידרדר והולך ועיניהם [של המערביים] נשואות לעבר המוסלמים, משום שהם יודעים שההומוסקסואליות מפרידה את המוסלמי מדתו, לאחר שלא עלה בידם להשחית את המונותאזים שלו. מי יתן והאסלאם יעניק בטחון מפני התוכניות המרושעות הללו"[6]   

 

עיתונאי סעודי: אולי הפעם המערביים יווכחו שהם אינם מקור האמת ומדריכי האנושות

העיתונאי הסעודי הבכיר, משארי אל-ד'אידי פרסם מאמר ביומון אל-שרק אל-אוסט תחת הכותרת "מונדיאל קטר – לא ללהט"ב" הוא כתב: "תחרות גביע העולם בכדורגל, המונדיאל, אינה רק כדורגל עבור המערב; היא הזדמנות לשווק ערכים מסוימים, מעשי ידי אדם [שגובשו] בעולם המערבי.

מזה זמן אנו עדים לחוצפה ולהטרדה פעם אחר פעם מצד הליברלים הקיצוניים במערב, לגבי נורמליזציה של ההומוסקסואליות בקרב גברים ונשים, עד כדי כך שהם משנים את המין האנושי שמושתת על זכר ונקבה, ומזלזלים בצורה נוראה בחוקי החיים ובטבע האנושי. יתרה מזאת: [הם] מלמדים את הילדים הקטנים את הרעל המוסרי הזה, וזה הדבר החמור ביותר בעניין זה, שכן הם עובדים מלמטה, משלב ההתנסות הראשון [של הילדים] בחיים האנושיים.

טוב עשתה פיפ"א...כאשר אסרה [על הקפטנים] לענוד סרטים בצבעי הגאווה ועם הכיתוב one love בתחרויות הכדורגל שמתקיימות במונדיאל קטר. עניין זה עורר את כעסן של כמה מהנבחרות האירופיות, וראינו את שחקני נבחרת גרמניה מניחים את ידיהם על פיהם, כאשר הצטלמו לפני התחרות הראשונה שלהם במונדיאל, על רקע המחלוקת עם האיחוד הבינ"ל לכדורגל לגבי ענידת הסמל " one love".


... אולי הפעם ייווכחו המערבים לדעת שהם אינם פסגת היקום, לא מקור האמת, לא מעיין הוודאות, לא מפעל לערכים ולא מדריכי האנושות [למוסר]. ישנם ערכים אחרים, וחברות שונות שאינן מסכימות להבלים הללו של העולם המערבי. הם משוכנעים בצדקת דרכם. זה עניינם ואנו מרחמים עליהם ועל הילדים, האימהות והאבות בחברות הללו, אך אנו מתנגדים מכל וכל לכך שהשחצנות שלהם תגיע לכדי הפיכת כל העולם לגברים המתנהגים כנשים."[7]


ליברל סעודי: אין מונפול לערכי המערב; ההומוסקסואליות אינה לגיטימית

הליברל הסעודי, תורכי אל-חמד, הידוע כמקורב ליורש העצר מוחמד בן סלמאן, פרסם סדרת ציוצים ב-24.11.11 בגנות קידום זכויות הומוסקסואלים מצד המערב: "הבעיה של המערב בכלל - אירופה, ארה"ב ומושבותיהן - היא שהם עדיין אסירים של אשליית 'מרכזיות אירופה' והמערב בכלל, [כאילו] כל דבר נסוב סביב תרבות המערב... אף אחד לא מתכחש לתפקיד המרכזי שיש לציוויליזציה האירופית ביצירת העולם המודרני, אך הדבר אינו מוחלט. לפי האשליה הזו, האדם הוא רק [האדם] המערבי, וערכי המערב כולם,  ללא כל מיון וסיווג, הם, ורק הם, נחשבים לערכים אוניברסליים ואנושיים או אלה שעליהם להיות כאלה. לפיכך, אלה הערכים שמקומם בראש סדר העדיפויות של החברות בכל העולם, ללא כל קשר לסדר העדיפויות של [כמה מהן] שהדבר האחרון שמעניין אותן זה זכויות הלהט"ב או טרנסקסואליות.

 

הומוסקסואליות היתה קיימת לכל אורך ההיסטוריה האנושית והיא בוצעה בסתר ולעיתים בגלוי. כולם יודעים זאת, אך אין משמעות הדבר שיש לכך הכשר ושזה הפך לאחת מזכויות האדם, במקביל ובאופן שווה לזכות לחיים, לחירות, לעבודה, לכבוד האדם למשל. כאשר המערב יוותר על [אשליית] מרכזיותו השוביניסטית, שעברה בירושה מאז עידן האימפריאליזם, ויודה כי האדם הוא לא רק האדם המערבי, אלא גם האסייתי, האפריקני והלטיני, ושלא כל הערכים [המערביים] שלו הם מוחלטים וקודמים [לאחרים] -  רק אז נוכל לדבר על עולם רבגוני. האדם הוא אני, אתה והוא, ולא רק הוא".[8]

 

בציוץ נוסף שלו ב-27.11, הוא כתב: "לאורך כל המונדיאלים הקודמים הייתי מהתומכים הנלהבים ביותר של הנבחרת הגרמנית בשל ההתלהבות [שלי] מהתרבות הגרמנית ומהפילוסופיה הגרמנית בפרט. [אבל] במונדיאל הנוכחי נפשי מתעבת את הנבחרת הזו בשל המעשים הילדותיים שהם עשו ובמיוחד שרת הפנים שלהם שעשתה פרובוקציה לא מוצדקת.זהו [גם] מעשה ילדותי.[9]

 
[2] אל-ריאד (סעודיה), 21.11.2022

[3] אל-ריאד (סעודיה), 25.11.2022.

[4] אל-אקתצאדיה (סעודיה), 28.11.2022.

[5] המכונה הגרמנית כינוי מוכר לנבחרת גרמניה

[6] אל-מדינה (סעודיה) 26.11.2022.

[7] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.11.2022.