המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי לבנוני: הטבח באולימפיאדת מינכן ואירועי ה-11.9 – רק הזיקו לסוגייה הפלסטינית
23/9/2022


עיתונאי לבנוני: הטבח באולימפיאדת מינכן ואירועי ה-11 בספטמבר – הם אירועים שזעזעו את העולם ורק הזיקו לסוגייה הפלסטינית


על רקע ציון יום השנה ה-50 לטבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן  שבוצע בידי ארגון "ספטמבר השחור" של פת"ח ויום השנה ה-21 לאירועי ה-11 בספטמבר, פרסם העיתונאי הלבנוני, סמיר עטאללה, בטורו ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט, מאמר בו טען כי מדובר בשני אירועים שזעזעו את העולם ולא תרמו דבר לקידום הסוגייה הפלסטינית. עטאללה תקף את ארגוני הטרור הערבים שחברו בעבר לארגוני טרור בינלאומיים אותם כינה "מטורפים וצמאי דם". לדבריו, האלימות הערבית ומנהיגיה - בן לאדן, אל-ט'ואהירי, ג'ורג' חבש ויאסר ערפאת - לא רק שלא השיגו דבר למען הסוגייה הפלסטינית, אלא אף עיכבו את פתרונה ופגעו במוניטין של הערבים והפלסטינים.

 

סמיר עטאללה[1]


 

להלן תרגום מאמרו:

 

"לו היה העולם הערבי במצב נורמלי, כי אז היו שליטיו מתכנסים היום כדי ללמוד את ההשלכות של טבח [הספורטאים באולימפיאדת] מינכן מספטמבר 1972, במלאת לו 50 שנה, ואת [השלכות פיגועי התאומים] בניו יורק בספטמבר 2001, במלאת להם 21 שנה. [אלו] שני מועדים שזעזעו את כדור הארץ, זרעו פחד בלבבות ועוררו מהומה בלתי נשכחת סביב הסוגייה הפלסטינית. שני האירועים הללו חשפו שיתוף פעולה ראוי לציון בין קבוצות מהפכניות ערביות לבין קבוצות מחתרת בינלאומיות ביפן, באיטליה ובגרמניה. שני האירועים כבשו את מסכי העולם ואת עיתוניו, שמו של הוונצואלי 'קרלוס' [היה חבר בחזית העממית לשחרור פלסטין][2]  החל להפיץ אימה בכל מקום בו הוזכר...

 

[וכל זה] לשם מה? - למען שום דבר! כדי לכרוך את שמה של סוגיה מקודשת [קרי, הסוגייה הפלסטינית] עם מטורפים [צמאי] דם כמו 'הבריגדות האדומות'[3] ו'באדר מיינהוף'[4] והנערים המתבגרים האלימים היפנים? אוסאמה בן לאדן שמח על ההפסדים שהסב לניו-יורק, אשר סכומם הכולל אינו שקול כנגד הפסדים של יום אחד בבורסה. לאחר מכן הוא נהרג כמו בסרטי הקולנוע, בעוד שקרלוס היה [ועודנו] בכלא בפריז בברכתו של [נשיא סודאן לשעבר] עומר אל-בשיר [שהביא להסגרתו לצרפת]. מאוחר יותר נרצח איימן אל-ט'ואהירי במרפסת האפגנית שלו, בעקבות איתות מצד אחד החברים [שהסגיר אותו], כרגיל.

 

בשביל מה? מה השיג עידן האלימות הערבית? מה עשה ה-11 בספטמבר?... מה השיג ג'ורג' חבש ומה השיג יאסר ערפאת במסע [האלימות] הארוך הזה? כמה עיכב הטבח במינכן את [פתרון] הסוגייה הפלסטינית ואיזו תדמית הוא העניק לפלסטינים, שזה עתה יצאו מהעימותים בעמאן [מתכוון כנראה לאירועי ספטמבר השחור, שהחלו בספטמבר 1970 והסתיימו ביולי 1971] שגם הם לא הובילו לשום דבר או [שהובילו] לאסונות וטרגדיות?

 

ה-5 בספטמבר וה-11 בספטמבר הם תאריכים עקובים מדם. [הרצון] לנקום את נקמתה של ירושלים באולימפיאדת מינכן ובמגדלי התאומים בניו יורק הוא הפסד ידוע מראש והשפעתם אינה עולה על זו של סרטי קולנוע. [שני הפיגועים] הללו הם כמו המלחמות שניהלו הערבים בינם לבין עצמם בתואנה של מלחמה נגד ישראל. זו טרגדיה מתמשכת של גיל התבגרות לאומי במלחמת הקיום. תמיד יש את חמאס שלוקחת חלק מפלסטין כבן ערובה באמתלה של הגנה עליו. ותמיד יש מישהו מטהראן, מקליפורניה או מסיביר שרוצה להחזיר לנו את ירושלים.[ישנה כמובן] התבוסה שלנו במישור הפנימי. בדרכה לירושלים, איראן כובשת ארבע בירות ערביות, בהתאם לשיקוליה. ו[מנהיג החמאס] אסמאעיל הניה מאיים ממחנות הפליטים בלבנון. שאללה יסלח לאבו איאד [כינויו של צלאח ח'לף, ממתכנני הפיגוע במינכן] שנהג להתעקש על כך שהדרך לירושלים עוברת דרך ג'וניה [עיר נוצרית מצפון לבירות שבלבנון]."[5]

 [2] קרלוס הוא כינויו של הטרוריסט הבינלאומי איליץ' רמירס סאנצ'ס, אשר היווה במשך שנים יעד ללכידה של משטרות ושירותי ביון של מדינות רבות. ב-1970  הצטרף קרלוס לאימוני גרילה של החזית העממית לשחרור פלסטין, בעמאן בירת ירדן שם הודבק לו הכינוי "קרלוס". בזמן אירועי ספטמבר השחור נלחם קרלוס עם אנשי החזית העממית נגד כוחות הביטחון הירדנים. בהמשך היה מעורב בפיגועי טרור נגד יעדים יהודיים וישראלים. לבסוף הוא נתפס והוסגר לצרפת בשנת 1994 על ידי שירות הביטחון הסודאני ומאז הוא מרצה עונש מאסר בכלא הצרפתי.

[3] הבריגדות האדומות היא קבוצת מחתרת טרוריסטית מרקסיסטית איטלקית שקמה בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20. על פי הערכות, אחראי הארגון לכ-14,000 פעולות אלימות בשנות השבעים והשמונים, ובכללן רצח ראש ממשלת איטליה אלדו מורו. כיום כוחו מצומצם והוא מונה רק כמה עשרות פעילים.

[4] סיעת הצבא האדום הידועה גם בכינוי כנופיית באדרמיינהוף או קבוצת באדרמיינהוף הייתה ארגון טרור שמאלני רדיקלי בגרמניה שפעל משנות השבעים ועד 1998.

[5] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.9.2022