המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
לעג בלבנון לשני שרים שיידו אבנים לעבר ישראל: שיפתרו קודם את בעיית החשמל במדינה
12/9/2022


עיתונאי לבנוני: אירוע יידוי האבנים לעבר ישראל על ידי שני שרים לבנונים משקף את הטרגדיה של שליטת איראן בלבנון

 

ב- 30.8.22, במהלך סיור שקיימו כמה שרים לבנונים באזור דרום לבנון סמוך לגבול עם ישראל, יידו  שניים מהם - שר האנרגיה וליד פיאד', והשר לעניינים חברתיים, הקטור חג'אר - אבנים לכיוון ישראל, במסר של עוינות ותמיכה בחזבאללה.[1] השניים, נוצרים בדתם, משתייכים לזרם הלאומי החופשי בראשות ג'ובראן באסיל, חתנו של נשיא לבנון, מישל עון הידוע כבעל ברית של חזבאללה.

 

האירוע, שצולם והופץ ברשתות החברתיות בלבנון, עורר את לעגם של אזרחים לבנונים שתהו האם כך חושבים שני השרים להפחיד את ישראל או לשחרר את פלסטין וקראו להם לטפל בנושאים הבוערים של לבנון כגון משבר החשמל, במקום ליידות אבנים.[2]

 

השרים הקטור חג'אר (בתמונה מימין) ו-וליד פיאד' מיידים אבנים לעבר ישראל[3]

     


על השלכת האבנים בסרטון ממרי

 

 

ברוח זו פרסם העיתונאי הלבנוני, ח'יראללה ח'יראללה, בטורו ביומון הלונדוני אל-ערב, מאמר בו תקף בחריפות את התנהגות שני השרים, וטען כי במקום לטפל בבעיותיה ומשבריה המעיקים של המדינה הם מתנהגים ב"טיפשות" וב"קלות דעת". לדבריו, באמצעות יידוי האבנים לעבר ישראל, רצו שני השרים -  המשתייכים לזרם הלאומי החופשי שייסד הנשיא מישל עון בעל בריתו של חזבאללה  - לרצות את חזבאללה ולהעביר לו מסר של נאמנות ונכונות לשרתו. עוד טען ח'יראללה כי אירוע יידוי האבנים בידי השרים משקף את הטרגדיה של לבנון כמדינה שנפלה לידי חזבאללה ואיראן ונשלטת על ידם באופן מוחלט.

 

להלן תרגום קטעים ממאמרו:

 

"בואם של שני שרים לבנונים לנקודה בדרום [לבנון] ליד הגבול עם ישראל ויידוי אבנים אליה [מצידם], נותנים לנו מושג לגבי עוצמת הקריסה הלבנונית, אשר נראה שאין לה סוף. שני השרים: [שר האנרגיה], וליד פיאד', ו[השר לעניינים חברתיים], הקטור חג'אר, חברים במה שנקרא 'הזרם העוני', קרי, הזרם של נשיא לבנון, מישל עון [הכוונה לזרם הלאומי החופשי], שבראשו עומד חתנו [של עון], ג'ובראן באסיל. מה הטעם ביידוי אבנים אל שטח ישראל? האם זה יחזיר את ירושלים וישחרר את פלסטין, או יפתור את בעיית סימון הגבול הימי והיבשתי בין לבנון לבין ישראל?

 

כיצד יכולה לבנון, שכל מרכיבי קיומה קרסו, להפיק תועלת מהתנהגות כזו, שמאפיינה העיקרי הוא קלות דעת?... מה שבטוח הוא שלבנון [כיום] כבר אינה יותר מאשר מדינה מעוותת ששריה משתעשעים במעשים טיפשיים; מדינה שאין לה שום קשר למה שקורה באזור ובעולם.

 

אחד 'ההישגים' החשובים של שר האנרגיה, וליד פיאד', הוא כישלונו להשיג התקדמות כלשהי בתחום שיפור מצב החשמל. מאז שהחל לכהן בתפקידו, מצב רשת החשמל החמיר. הוא התחמק מלקבל את פניו של בכיר בחברת 'חשמל צרפת' שלאחר הקמת הממשלה הנוכחית בראשות נג'יב מיקאתי הביא עמו ללבנון תכנית [לשיפור] החשמל [בה]. לא נדרש מהשר לאמץ תכנית זו, אלא [לפחות] לעיין בה כדי לוודא שאפלה אינה גזרת גורל לבנונית. לא ידוע מי מנע בעדו לקבל את פניו של הבכיר בחברה הצרפתית, אולם התנהגותו, המעידה על רצונו שלבנון תמשיך לחיות בחושך, מעוררת חשד.

 

אשר לשר האחר [חג'אר], שגם הוא נוצרי [כמו השר פיאד'], הרי שהמוניטין היחיד שלו נובע מאמירתו, לאחר שקיבל את תיק העניינים החברתיים, כי משפחות בסין אינן משתמשות בחיתולים [חד פעמיים] לתינוקות וכי [גם] על הלבנונים לוותר עליהם. ייתכן כי דברי האיש הזה בנוגע לחיתולים ולעמדת סין לגביהם אינם המשפט המצחיק -עצוב היחיד שהפיק מפיו מאז קיבל את תיק העניינים החברתיים  בממשלת נג'יב מיקאתי. 

 

קשה למצוא הסבר להתנהגותם של שני השרים... זולת ניסיון לרצות את חזבאללה ולהוכיח לו כי מה שיכול הזרם העוני בראשות מישל עון וג'ובראן באסיל לעשות למענו אינו נתון לוויכוח. משמעות המסר של [יידוי] האבנים לעבר ישראל היא ששום צד אחר אינו יכול להתחרות בזרם העוני בחנופה לחזב[אללה]. זאת, בשעה שמישל עון צריך לעזוב את ארמון [הנשיאות] בבעבדא ב-31 באוקטובר הקרוב [2022], קרי בעוד פחות מחודשיים.

 

המסר ששיגרו שני השרים ברור ביותר והוא מתמצת את הטרגדיה של לבנון בתמונה [אחת שמשמעותה]:  שחזבאללה מתבקש [על ידי הזרם הלאומי החופשי] לכפות את [מינוי] ג'ובראן באסיל כנשיא לבנון, כפי שכפה בשנת 2016 את מישל עון. בסופו של דבר אין אדם אחר שמסוגל להתחרות עם ג'ובראן באסיל במתן שירות לחזבאללה.

 

מה ששני השרים הללו אינם מבינים הוא שמידי יום מתברר יותר ויותר שבנייתה מחדש של לבנון היא משימה כמעט בלתי אפשרית. לא הייתה תועלת בבחירות האחרונות לפרלמנט נוכח חוק הבחירות שעל פיו נוהגים, שכן חוק זה הבטיח לחזבאללה מונופול מלא על הייצוג השיעי. לא ניתן לדון בשום רפורמה משום סוג שהוא כאשר עדה שלמה מיוצגת בפרלמנט הלבנוני באמצעות קבוצת חברי פרלמנט שרואים במשטר האיראני מופת עבורם.

           

שני השרים הללו לא מבינים גם שאין טעם בבחירות לנשיאות כאשר חזבאללה מסוגל לשבש את [פעילות] הפרלמנט ולסגור את שעריו, בהעדר הסכם שיוביל את מועמדו לארמון [הנשיאות] בבעבדא.

 

לבנון קרסה. קריסתה הייתה נוראה. המדינה נפלה בעוד שנשיאה אינו אלא עד שקר שאינו מעז לומר מילה על התערבות חזבאללה במלחמה שבה נתון העם הסורי זה למעלה מ- 11 שנים.

 

כיצד אפשר להרכיב מחדש מדינה ששולטת בה מיליציה הקשורה לזרם דתי מסוים [קרי, שיעי] שאינה מכירה בקיומו של גבול לבנוני. חזבאללה - כשמאחוריו איראן - ביטל את הגבול בין לבנון לבין סוריה, בעוד נשיא לבנון מביט על כך [מהצד] ואינו מעז לומר מילה, משום שהדבר קשור להחלטה איראנית הכופה על חזבאללה להתערב בסוריה. הדבר החמור ביותר בהקשר זה הוא שהגבול בין שתי המדינות, שאמור [לאפשר] לכל אחת מהן ליהנות מריבונות על אדמתה, נעלם בשל [אינטרס] שיעי טהור. הקשר השיעי - שבאמצעותו תירץ חזבאללה את התערבותו בסוריה - הפך להיות חזק יותר מהקשר שמחבר בין אזרחים במדינה ששְמה לבנון. לא ניתן עוד לחבר על אדמת לבנון בין שני עולמות שכל אחד מהם שונה מרעהו...

 

בציפייה למה שיקרה בסוריה ובפרט בעיראק, השאלה בשלב הבא תהיה האם ניתן לשוב ולבנות את לבנון מחדש?... בלבנון יש כיום שני עולמות [נפרדים] שאין מה שמחבר ביניהם. זאת, לאחר שהנשיא - שאינו אלא נשיא [מטעם] חזבאללה - האיץ את קריסת כל המרכיבים שעליהם הושתתה המדינה עוד טרם  [קבלת] העצמאות בשנת 1943. סוגיית בחירת נשיא לבנוני חדש כבר לא רלוונטית [שכן גם הוא] לא יוכל לעשות דבר, כל עוד ישנה רשות עליונה [קרי, חזבאללה] השולטת על כל הרשויות האחרות: המבצעת, המחוקקת והמשפטית. יתרה מזו, הרשות העליונה הזו [חזבאללה] שולטת [גם] על מעברי [הגבול] של המדינה ועל החלטות השלום והמלחמה בה.

 

התמונה בה נראים שני השרים פיאד' וחג'אר מיידים אבנים לעבר ישראל, אומרת כל מה שאפשר לומר על הטרגדיה הלבנונית, על כל השלכותיה. אין עוד בלבנון מקור סמכות פוליטי שקשור לאינטרסים של המדינה. כל דבר בה הפך למותר, לרבות יידוי אבנים בידי שני שרים בתקווה שהדבר יביא להם ולזרם העוני את שביעות רצונו של חזבאללה ומאחוריו את שביעות רצונה של איראן. האם יש קריסה גדולה יותר מקריסה זו של לבנון?"[4][1] www.almarkazia.com , 30.8.2022

[2] אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 30.8.2022, https://arabi21.com/, 31.8.2022

[3] www.almarkazia.com , 30.8.2022

[4] אל-ערב (לונדון), 5.9.2022