המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דף הפייסבוק של תנועת פת"ח: טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן - פעולה הרואית
7/9/2022


חשבון פייסבוק של תנועת פת"ח: טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן - "פעולה הרואית שביצעו גיבורי תנועת פת"ח"

 

יום השנה ה-50 לטבח באולימפיאדת מינכן בו נרצחו 11 מחברי הנבחרת הישראלית בידי טרוריסטים מארגון "ספטמבר השחור" השייך לתנועת פת"ח, צוין לאחרונה ב-5.9.22 בטקס היסטורי בהשתתפות נשיאי גרמניה וישראל, ונציגי משפחות הקורבנות.

 

תנועת פת"ח, שמנהיגה מחמוד עבאס סירב לאחרונה להתנצל בפני ישראל על הטבח,[1] ממשיכה לראות בו "פעולה הרואית", כחלק מאתוס המאבק המזוין הפלסטיני, שגם כיום אינו מבחין בין פגיעה במטרות צבאיות לרצח אזרחים.

 

ביום השנה לטבח, התפרסמו בעמוד הפייסבוק של נציבות התקשורת והתרבות של תנועת פת"ח ברצועת עזה, פוסט וסרטון המשבחים את "פעולת מינכן ההרואית שביצעו גיבורי תנועת פת"ח" ומציגים גרסה מסולפת של האירוע, לפיה כל בני הערובה הישראלים נהרגו על ידי צלפים גרמנים. לפוסט לוותה כרזה עם תמונות מהאירוע בה נכתב: "יום השנה החמישים לפעולת מינכן ההרואית. תאריך הרואי שרשמו הפידאיון של פת"ח בדמם".[2]

 

להלן תרגום הפוסט מטעם תנועת פת"ח לרגל הטבח באולימפיאדת מינכן:

 

"יום השנה ה-50 לפעולת מינכן – תאריך הרואי שרשמו הפידאיון של פת"ח בדמם

 

היום, יום שני 5.9, חל יום השנה ה-50 לפעולת מינכן ההרואית שביצעו גיבורי תנועת פת"ח, פעולה שהמחישה את משמעות אומץ הלב ועוז הרוח של המהפכנים הפלסטינים ואת [נכונותם] להקריב עצמם למען המולדת והסוגייה [הפלסטינית]. בעצם היום הזה, ב-5.9.1972, ביצע ארגון ספטמבר השחור השייך לתנועת פת"ח את 'פעולת מינכן', אחת הפעולות הגדולות ביותר של המהפכה הפלסטינית נגד מטרות הכיבוש הישראלי בעולם.

 

מתכנני הפעולה היו השהיד צלאח ח'לף 'אבו איאד', המנוח מוחמד דאוד 'אבו דאוד', והשהיד פח'רי אל-עמרי. הם עשו זאת בתגובה לחיסולים ולהפצצות הגוברות של בסיסי הפידאיון בלבנון מצד ישראל, כדי להסב את תשומת הלב בעולם לעניין הפלסטיני, וכן בשל סירוב הוועד האולימפי לאפשר לספורטאים פלסטינים להשתתף באולימפיאדת 1972 בטענה כי [מדינת] פלסטין אינה קיימת. הדרישה העיקרית [של מבצעי הפעולה] הייתה שחרור 236 אסירים מבתי הכלא של הכיבוש.

 

הפידאיון השתלטו על הנבחרת הישראלית שהשתתפה באולימפיאדת מינכן בגרמניה, [ובתמורה לשחרורם] דרשו לשחרר את האסירים הפלסטינים ולספק להם [קרי, לחוטפים] מסוק... ואולם, ראש ממשלת ישראל דאז, גולדה מאיר, סירבה ודרשה מגרמניה להציל אותם [קרי, את בני הערובה]. 12 צלפים גרמנים תפסו כמה עמדות בשדה התעופה שהיה מואר בזרקורים, ופתחו באש על הפידאיון הפלסטינים. הפידאיון השיבו אש לעבר הצלפים וכן ירו לעבר הזרקורים, וכתוצאה מכך השתררה אפלה בזירת הפעולה. העימותים בין הפידאיון הפלסטינים לבין הצלפים הגרמנים נמשכו שלוש שעות.

 

לבסוף, ניסיון החילוץ הכושל הסתיים בכך שהצלפים הגרמנים הרגו 11 ספורטאים ציונים... וכן שוטר גרמני וטייס מסוק גרמני שמסוקו פוצץ. כמו כן, חמישה פידאיון פלסטינים מתו כשהידים והם: מוחמד תופיק מצאלחה, ח'אלד מוחמד ג'ואד, יוסוף פרג' מנאע, עפיף אחמד חמיד ומחמוד פקהי ח'ליל נזאל. שלטונות גרמניה עצרו גם את ג'מאל ח'ליל אל-ג'שי, מוחמד אל-צפדי ועדנאן אל-ג'שי, אך שחררו אותם מאוחר יותר בתמורה לשחרור בני ערובה שנחטפו במטוס גרמני.[3]"[4]

 

הכרזה שלוותה לפוסט בעמוד פייסבוק של פת"ח ברצועת עזה:

"יום השנה ה-50 לפעולת מינכן ההרואית. תאריך הירואי שרשמו הפידאיון של פת"ח בדמם"[5]


 

פוסט נוסף עם סרטון בשבח "פעולת מינכן ההרואית" בעמוד הפייסבוק של פת"ח[6]

 
[3] ב-30.10.72, פחות מחודשיים לאחר האירוע, חטפו מחבלים מארגון "ספטמבר השחור" מטוס של חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה. החוטפים דרשו מממשלת גרמניה לשחרר את שלושת מבצעי הטבח במינכן שנעצרו על ידם, והגרמנים נענו לדרישתם.

תגיות