המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סעודי: ארה"ב משתמשת בארגוני הטרור לצרכיה המדיניים
24/8/2022


עיתונאי סעודי: ארה"ב משתמשת בארגוני הטרור לצרכיה המדיניים

 

במאמר שפרסם העיתונאי הסעודי, חמוד אבו טאלב, בטורו ביומון הסעודי עוכאט' ב-3.8.22, בעקבות חיסולו של מנהיג אל-קאעדה, אימן אל-ט'ואהרי, הוא טען כי ארה"ב מנצלת את ארגוני הטרור, ובראשם אל-קאעדה, ואת פיגועי הטרור שלהם לצרכיה המדיניים. לדבריו, לכל אורך התקופה בה שהו הכוחות האמריקאים באפגניסטן, היו בידיהם את כל האמצעים הטכנולוגיים והמודיעיניים כדי לחסל את ראשי מנהיגי ופעילי אל-קאעדה ולסכל את פיגועי הטרור שלהם, לו רצו בכך. ואולם, לדבריו, ארה"ב העדיפה שלא לעשות זאת, ואף אפשרה למנהיגי אל-קאעדה לבצע פיגועי טרור שידעה עליהם מראש, במטרה לנצל אותם למטרותיה המדיניות, ולחסלם רק עם סיימם את התפקיד שיועד להם.  

חמוד אבו טאלב [1]

 

להלן תרגום קטעים ממאמרו:


"לכלי התקשורת בעולם לא הייתה שום ידיעה [לדווח עליה] ביום שני בלילה [1.8.22] זולת [הדיווח] על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה, אימן אל-ט'ואהרי בקאבול. העולם המתין לאישור הידיעה מפי הנשיא [האמריקאי ג'ו] ביידן, שהוא היחיד שמוסמך לאשר רשמית ידיעה מעין זו. ביידן אכן יצא מול כולם... ואישר את הידיעה בנאום שנשא ואשר שולבו בו ביטויים של ניצחון ונקמה של ארה"ב על מתקפת ה-11 בספטמבר, ועל [מתקפות אחרות] של ארגון אל-קאעדה שקדמו למתקפה זו, [ואלו] שבאו אחריה.

 
כך הצטרף אל-ט'ואהרי למנהיג הקודם, אוסמה בן לאדן, ולמנהיגי טרור נוספים, שארה"ב מפתיעה אותנו [בכל פעם] כשהיא פוגעת בהם בעיתוי שהיא מוצאת לנכון.

 

מאז פלשה ארה"ב לאפגניסטן לאחר מתקפת ה-11 בספטמבר, הייתה אפגניסטן כולה נתונה תחת המיקרוסקופ של ארה"ב, המודיעין שלה, צבאה, סוכניה, מרגליה, לווייניה ואמצעי החישה המפותחים שלה. לפיכך, כל פעילי אל-קאעדה - ובכללם מנהיגי הארגון החל מהדור הראשון ועד היום -  היו תחת פיקוחה [של ארה"ב]. מקומות מגוריהם, מקומות המסתור שלהם ותנועותיהם היו כולם תחת מעקב. ניתן לצפות שגם פעולות הטרור שהם [תכננו] היו ידועות למודיעין [האמריקאי]. עם זאת ארה"ב אפשרה להם לבצען, כדי שהדבר יהפוך לעניין של פעולה ותגובה, או כדי לנצל את פעולות הטרור ואת מנהיגיהן בנושאים מדיניים בתוך ארה"ב ומחוץ לה.

 

היה באפשרותה של ארה"ב לתפוס את כולם, אולם היא לא רצתה בכך. שכן, הם נוצרים במטרה לבצע תוכניות ספציפיות, ו[רק] כאשר תפקידיהם מסתיימים יש לחסלם עם כל המידע והסודות שברשותם בעיתוי מסוים שמשרת מצב מסוים. כך, במקום שפעולות חיסולם של מנהיגי הטרור יעוררו שאלות חשובות ומשמעותיות ביותר, הן מעוררות השתאות ותדהמה מהטכנולוגיה המדויקת של המל"טים ושל טילי ההלפייר. [כך] הופך החשש העולמי מהמשך הטרור לסדרה אמריקאית הוליוודית ארוכה, שפרקיה אינם מסתיימים.[2]   [1] עוכאט' (סעודיה), 7.8.2022 

[2] עוכאט'  (סעודיה),3.8.2022