המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אסיר המרצה 8 מאסרי עולם, משבח במאמר ביומון הרש"פ אימונים בנשק במחנות הקיץ של פת"ח
2/8/2022


אסיר המרצה שמונה מאסרי עולם, במאמר ביומון הרש"פ: אימונים בנשק במחנות הקיץ של פת"ח הם פעילות לאומית חשובה

 

במאמר שפרסם ביומון הרשות הפלסטינית, אל-חיאת אל-ג'דידה, ב-1.8.22, תחת הכותרת "מחנות הקיץ והסכנה הפתאומית", מתח אוסאמה אל-אשקר, אסיר המרצה שמונה מאסרי עולם ועוד חמישים שנה, ביקורת על תחקיר שפרסם הערוץ הישראלי כאן 11, אודות אימונים בנשק ותרגילי לחימה במחנה קיץ של תנועת פת"ח בעיירה ביתא ליד שכם.[1]

 

לדברי אל-אשקר, מחנות קיץ מסוג זה הינם פעילות לאומית חשובה אשר מכשירה את הקרקע לבנין הלאומי הפלסטיני ומעצבת את העתיד במוחם של החניכים והחניכות הצעירים. לדבריו, התחקיר הינו בבחינת הסתה נגד כל ניסיון הטמעה של רעיון השחרור הפלסטיני.

 

לצפייה בסרטון מן המחנה ראו סרטון ממרי


 

יצוין כי אל-אשקר, שהיה חבר בזרוע הצבאית של פת"ח, גדודי חללי אל-אקצא, מרצה את עונשו בגין מעורבותו בפיגועי ירי שביצעו הגדודים בשנת 2002 בקיבוץ מצר וביישוב חרמש, בהם נהרגו שמונה ישראלים. עוד יצוין כי חרף היותו אסיר, מאמרים פרי עטו מתפרסמים מעת לעת ביומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה. 

 

תמונה בפייסבוק הרשמי של פת"ח: בני שהידים מהעיירה ביתא במחנה הקיץ בעיירה[2]


 

להלן קטעים ממאמרו של אל-אשקר:

 

"תחת הכותרת 'השנאה הפלסטינית' שידר ערוץ 11 הישראלי, 'כאן', תחקיר מפורט אודות מה שכינה גל השנאה הפלסטינית, שבו טענה הכתבת [נורית יוחנן] שהכינה את התחקיר, לקיומה של הסתה רחבת היקף לאלימות ולשנאה הנשתלת במוחותיהם של הצעירים הפלסטינים, בני הדור הבא, באמצעות הקמת מחנות קיץ שבהם משתתפים עשרות אלפים מהצעירים הללו.

 

ממה שהוצג [בתחקיר] עולה כי דבר אינו נעלם מעיניהם של מנגנוני התעמולה הציונית ומזרועות ההסתה הארוכות שלהם וכי הם עוקבים מקרוב אחר כל מה שקורה בתוך החברה הפלסטינית, ומנסים בכל מאודם להשפיע בכל דרך על  המגמות של העם הפלסטיני, באמצעים רבים ובראשם ההסתה שהיא דרכם הקבועה כלפי כל דבר פלסטיני. הם לא מחמיצים שום הזדמנות לשנות את דרכי הטיפול הפלסטיני בסוגיות הנוגעות לליבת הנרטיב הפלסטיני, ובמהלך עשורים רבים של סכסוך מתמשך בזירה התקשורתית, הפעילה ישראל את כל תחמושתה נגד כל תוכן פלסטיני שמנסה להטמיע את רעיון השחרור הפלסטיני, החל מתוכניות הלימוד בבתי הספר היסודיים, עבור בתוכניות הילדים הייעודיות על מסך הטלוויזיה הפלסטינית וכלה במחנות הקיץ שעליהם מופקדת המועצה העליונה לנוער וספורט.

 

המאמץ המושקע בחינוך של דור מודע, בעל יכולת, המבין את חשיבות הרגע ההיסטורי וחדור תרבות לאומית, כמוהו כהכשרת הקרקע או הנחת היסודות האופרטיביים להקמת הבניין הלאומי הפלסטיני, שכל החוגים הציוניים מבינים שהוא יקום אך ורק על חורבות מיזם ההתנחלות שלהם [קרי, ארצם]. לפיכך, חובה להמשיך את הפעילות המתקדמת שבה החלה המועצה העליונה לנוער וספורט ולהתבסס עליה באופנים רבים ושונים, לאחר שאנחנו מבינים כעת את חשיבותה המֵרבית של פעילות לאומית אמיתית זו, שכן העתיד מתעצב במוחותיהם של החניכים והחניכות הצעירים הללו שהם ההון של המולדת הזו והאוצר האסטרטגי האמיתי שלה. הכיבוש מבין זאת היטב והוא חותר בכל כוחו ובכל דרך ליצור דור חסר שייכות, מנותק מטרדות עמו, שמחשבתו פזורה ושאינו מסוגל לטפל בזכותו לדרוש חירות ועצמאות ולהיפטר מהכיבוש  ההתנחלותי הזה.

 

בניגוד לכך אנו [הפלסטינים הבוגרים] בקיאים יותר מכולם בנוגע לכיבוש הזה, לשיטותיו, ליעדיו הנתעבים המוצגים בליבת האסטרטגיה העליונה של הישות הזו. לכן מוטלת עלינו למעשה האחריות להתבסס על כך ולסייע למועצה העליונה לנוער וספורט ולכל המוסדות הלאומיים הפעילים באמת לחנך מחדש וללטש אישיות לאומית  מתמידה, לוחמת ושאינה מסתפקת בפירורים [שמציע] הכיבוש, שהתרמית שהוא מציע משכנעת רק את החלשים...

מכאן נגזר תפקידנו כמערכת פוליטית, חברתית ותרבותית לחזק את הפרויקט הלאומי הזה החוצה ארגונים ומפלגות ושבכוחו להבקיע את כל המחסומים הפסיכולוגיים הטוענים כי קיומה של הישות הזו הוא קבוע."[3]

 [3] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 1.8.2022.