המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
פרשן סעודי: הפתרון לסוגיית הפלסטינים - אזרוחם במדינה ירדנית שתכלול את הגדמ"ע ועזה
22/6/2022


פרשן סעודי במאמר באתר ערוץ אל-ערביה: הפתרון לסוגיה הפלסטינית הוא אזרוח הפלסטינים בממלכה ירדנית מורחבת שתכלול את הגדה המערבית ורצועת עזה

 

ב-7 ביוני 2022 פרסם עלי אל-שיהאבי, עיתונאי ופרשן סעודי לענייני המזה"ת, באתר של הערוץ הסעודי אל-ערביה, מאמר תחת הכותרת "ממלכת פלסטין ההאשמית", בו טען כי פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני כיום דורש חשיבה מקורית והגדרה מחדש של הסוגייה. לדבריו, על הפלסטינים לקבל את ישראל כעובדה קיימת, ולהבין שמה שנחוץ להם יותר מכול הוא לא להשיב את אדמותיהם ההיסטוריות, אלא לזכות באזרחות מכובדת שתאפשר להם לפעול ולשגשג בעולם המודרני.

 

הדרך המעשית ביותר להשיג זאת, טען, היא לאזרח את הפלסטינים בממלכה ירדנית-פלסטינית מורחבת שתכלול את שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה ולבטל את ההכרה באש"ף כנציג הלגיטימי של העם הפלסטיני. אל-שיהאבי קרא להעניק אזרחות ירדנית גם לפליטים הפלסטינים שחיים במדינות אחרות, אשר, לדבריו, יוכלו להמשיך להתגורר במדינות אלה כתושבים חוקיים בעלי זכויות. כחלק מפתרון זה, הוסיף, יוותרו על זכות השיבה, שאינה אלא "אשליה" שטופחה ע"י משטרים ערבים כדי להימנע מאזרוח הפלסטינים החיים בשטחם. הוא הציע שהצד הפלסטיני יוותר גם על ירושלים המזרחית, מה שיעודד את ישראל לקבל את ההצעה המדוברת. 

 

אל-שיהאבי העריך כי הפלסטינים עשויים להגיב להצעה זו בהתנגדות עזה ואף אלימה, אך טען כי הם עתידים להתרצות לאחר שיבינו את היתרונות הטמונים בה עבורם ועבור ילדיהם. גם גורמים בירדן עלולים להתנגד, אמר, אך במקרה זה גורמים בינ"ל  התומכים בירדן במישור הכלכלי - בהם ארה"ב, מדינות אירופה והמפרץ - יוכלו ללחוץ עליהם לקבל את ההצעה.   

 

לקריאת המאמר המלא באנגלית  

https://www.memri.org/reports/saudi-analyst-article-al-arabiya-website-solution-palestine-problem-naturalizing 

 

 

 

 

 

 

תגיות