המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת מצרית: אין שום הבדל בין דאעש לבין חמאס והאחים המוסלמים
5/4/2022


כותבת מצרית, בעקבות הריגת פעיל דאעש שהיה אחיינו של בכיר חמאס יחיא אל-סנואר:

אין שום הבדל בין דאעש לבין חמאס והאחים המוסלמים

 

ב-26.3 דיווח הערוץ הסעודי אל-ערביה מפי מקורות מצריים, כי צבא מצרים והתאחדות שבטי סיני חיסלו שלושה פעילי דאעש ושבו שלושה נוספים, במהלך ניסיון הסתננות מרצועת עזה לסיני. אחד מפעילי דאעש שנהרגו זוהה כמצעב מטאוע המכונה "אבו ג'מיל אל-ר'זאוי", שהיה בנו של ד"ר ג'מיל מטאוע, בכיר במערך קרנות הצדקה של תנועת חמאס בח'אן יונס, ושל ג'מילה אל-סנואר, אחותו של ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה, יחיא אל-סנואר.[1] מצעב מטאוע היה בעברו מפקד בזרוע הצבאית של חמאס, ולפני כשנתיים דווח כי הוא חבר לוילאית סיני של דאעש.[2]

 

בעקבות הדיווח, פרסמה העיתונאית אמירה ח'ואסכ מאמר ביומון המצרי אל-יום אל-סאבע, בו הזכירה פיגועים נוספים נגד צבא מצרים, שלטענת גורמים מצרים השתתפו בהם פעילי חמאס שערקו מהתנועה והצטרפו לדאעש. היא טענה כי הזיקה של מצעב מטאוע לחמאס ולדאעש מוכיחה כי "ארגון דאעש, תנועת חמאס וארגון האחים המוסלמים שווים בשפלותם ובפשעיהם ואינם נבדלים זה מזה בשום דבר".

 

פעיל דאעש מצעב מטאוע[3]

 

להלן תרגום קטעים מהמאמר:

 

"ביום שישי שעבר [ה-25.3.2022], בזמן שהמצרים התלכדו סביב הנבחרת הלאומית שלהם כדי לעודדה במשחק [הכדורגל] בין מצרים לבין סנגאל, פעיל דאעש [ניסה] להסתנן לסיני דרך הגבול המצרי [עם רצועת עזה]. הוא הסתמך על הסברה המיושנת של [הטרוריסטים], כי ישנם זמנים שבהם כולם עסוקים ודעתם מוסחת, כמו למשל זמן שעת הסעודה של שבירת הצום בחודש רמדאן או בזמן שהנבחרת הלאומית שלנו [בכדורגל] משתתפת במשחק חשוב... אך ההפתעה [שציפתה לו] הייתה שהצבא המצרי הגיבור דרוך וערני... ולמרות שרוב המצרים התעסקו במשחק החשוב, הטרוריסט הזה לא הצליח להסתנן והוא חוסל. 

 

כנראה שכולנו זוכרים את פשעי הטרור הנתעבים והבוגדניים שקצינים וחיילים מצרים נפלו קורבן כתוצאה מהם: הטבח הראשון ברפיח ב-5.8.12 שנהרגו בו 16 קצינים וחיילים בזמן הקריאה לתפילה בחודש רמדאן,[4] והטבח השני ברפיח ב-15.8.13 שבו נפלו 25 שהידים.[5] אולם, שני האירועים הללו לא היו היחידים. עד שנת 2017 הצבא המצרי היה נתון ליותר מ-45 פעולות טרור והוא עדיין מהווה מטרה [עבור הטרוריסטים]...

 

כאמור, מזימת הטרוריסטים נכשלה ופעיל [הטרור] המסוכן הזה, מצעב מטאוע, נהרג בעת שניסה לחבור לפעילים אחרים שהתחבאו במאורותיהם כמו עכברים.

 

ההפתעה [השנייה באירוע הזה] הייתה... התפקיד החשוב שמילאו קבוצות מהתאחדות שבטי סיני, שצרו על חלק מהעמדות בהן התחבאו פעילי דאעש באזור שיבאנה שמדרום מזרח לרפיח, נלחמו בהם, הרגו שלושה טרוריסטים ומסרו שלושה [טרוריסטים אחרים] לידי הצבא המצרי. משמעות הדבר היא שיתוף פעולה לאומי מסור ומעורר התפעלות בין השבטים בסיני לבין הצבא.

 

ההפתעה השלישית הייתה בכך שהטרוריסט הזה הוא בנו של ג'מיל מטאוע, בכיר [במערך קרנות] הצדקה של תנועת חמאס, שאחראי על איסוף התרומות וכספי הצדקה בח'אן יונס. בנוסף, הוא גם בן אחותו של יחיא אל-סנואר, מנהיג תנועת חמאס וראש הלשכה המדינית שלה ברצועת עזה. הדבר מוכיח כי ארגון דאעש, תנועת חמאס וארגון האחים המוסלמים שווים בשפלותם ובפשעיהם ואינם נבדלים זה מזה בשום דבר. יתרה מזו, הם מהווים ישות אחת גם אם יש להם שמות שונים. זו [הוכחה] למי שחוזרים וטוענים שדאעש נבדל מהאח"ס ומחמאס. האמת היא שכולם מזוהמים, פושעים ורוצחים ששפכו את דמם של חפים מפשע..."[6][1] https://www.alarabiya.net, 26.3.2022; https://www.facebook.com/sohaibjamilmahmoud, 26.3.2022; ראו דוח JTTM (אנגלית). לפי דיווח אל-ערביה, צהיב מטאוע, אחיו של מצעב, הצטרף גם הוא לדאעש.

[5] גורמים במצרים טענו כי חמאס הייתה אחראית גם לפיגוע הזה, שכן כל שלושת מבצעיו זוהו כתושבי רצועת עזה, ושניים מהם גם כפעילים לשעבר בזרוע הצבאית של חמאס.https://www.masrawy.com , 8.7.2017

[6] אל-יום אל-סאבע (מצרים), 27.3.2022